Skocz do zawartości
mikkepl

Problem z Asus Sabertooth P67

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Otóż posiadam płyte Asus Sabertooth P67 oraz Intel Core i5-2500K. Mam problem co do temperatury. Otóż na standartowych ustawieniach w IDLE temperatura wynosi 33 stopnie co jest w miarę rozsądną wartością. Niestety chcąc sprawdzić procesor pod obciążeniem temperatura skacze do 60 stopni, ale radiator jest zimny. Zauważyłem, że w momencie gdy włączam OCCT w ciągu sekundy temperatura skacze o 20 stopnii, ogólnie mam wrażenie że temperatura zależy od wydajności, i gdy procek jest obciążony na 14 czy 22 % natychmiast temperatura skacze do 47-55 stopnii ale radiator zimny. Chłodzenie to Xigmatek GAIDA SD 1283. 4 razy odkręcałem i poprawiałem pasty jest bardzo mało nałożone, nie wiem już co może być przyczyną. Mam wrażenie, że uszkodzony jest tutaj czujnik temperatury procesora, który reaguje na jego obciążenie. Może ktoś wie co powinienem zrobić (prócz odesłania na gwarancję, bo coś mi się wydaje że zaraz tak zrobię) ?

 

Po 30 minutach w OCCT na wykresie pokazuje, że temperatura oscylowała w okolicach 42 stopnii (ale radiator jest zimny) natomiast pokazuje że napięcie +12V jest równe 7,06V. Chyba cała ta płyta jest wadliwa, co o tym sądzicie?

 

Pozdro

Edytowane przez mikkepl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sądzę że warto zupdatować bios do najnowszego 15xx, napiecie olej bo to bzdury jakby było 7v to byś kompa nie odpalił, temperatury po oc czy bez oc ?? jak po oc to nic dziwnego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Widzę, że masz taką samą płytę jak ja. Miałbym do Ciebie oraz innych użytkowników kilka pytań dotyczących działania tj płyty. Nie wiem czy to ja coś źle ustawiłem w UEFI, czy po prostu tak ma być czy może moja płyta jet wadliwa? Na swoją obronę dodam, że nigdy nie bylem w posiadani procesora Intel, zawsze miałem AMD dlatego jego zachowanie znam na pamięć i wiem, kiedy jest dobrze, a kiedy źle. Postanowiłem teraz przesiąść się na Intela i kilka zjawisk mnie niepokoi i stąd moje wypociny.

 

1. Temperatura po OC w IDLE jest równa 33 stopnie. Tylko problem polega na tym, że każdy z 4 rdzeni ma inną temperaturę. W dodatku ta temperatura zmienia się dosłownie co sekundę nigdy się nie stabilizuje. Różnice temperatur na poszczególnych rdzeniach sięgają 2-11 stopni, w zależności jak program (Core Temp) aktualnie pokazuje. Napawa mnie to obawą, bo nigdy czegoś takiego nie spotkałem. Dodatkowo temperatura w stresie (po włączeniu Orthos, Prime95 czy OCCT) w ciągu sekundy od ich włączenia skacze z 33 do 55 stopni i sukcesywnie wzrasta do 68-71 stopni. Po wyłączeniu tych programów w ciągu sekundy temperatura wraca do 45 potem do 33 stopni. Sprawdzałem radiator i jest on co najwyżej ciepły nie ma mowy by rzeczywista temperatura była taka jak pokazuje czujnik ! ! ! Dlatego temperatury na moim i5-2500K bardzo mnie zastanawiają. Nie wiem co jest tego przyczyną, ale to chyba nie jest normalne zachowanie.

Chłodzenie: Xigmatek Gaia SD 1283

Pasta: Arctic Silver 5

Wersja UEFI: 1502 (najnowsza)

 

2. Dlaczego po OC UEFI pokazuje prędkość procesora standartową, a nie po OC? W Windows 7 x64 SP1 jest to samo. Nie wiem czym jest to spowodowane. Patrzyłem na różnych programach tylko w CPU-Z oraz AIDA64 pokazuje prędkość po OC, a nie standartową. Nie wiem czy jest to normalne czy nie?

 

 

Chciałbym serdecznie podziękować tym, którzy przeczytali mój post do końca. Wiem, że było to nie łatwe :)

Ale zrozumcie też mnie. Skoro wyłożyłem tyle kasy na kompa to chcę by działał on możliwie jak najlepiej.

 

Jeżeli ktoś ma jakieś sugestie to proszę pisać. Zastanawiam się nad odesłaniem tej płyty do serwisu o niezgodności towaru z umową. Nie mam najmniejszej ochoty czekać 3 tygodnie jak łaskawie ją sprawdzą.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez mikkepl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko działa poprawnie, mam tak samo, patrz na cpu-z on jest miarodajny, a nagłe skoki temperatury pod obciazeniem to normalka juz od czasów socket 775 do pomiaru temperatury polecam realtemp Real Temp - CPU temperature monitoring ,tak w ogole to zrób sobie sygnature w profilu aby każdy wiedział jaki masz sprzet łatwiej odpowiadać na na twoje pytania mając pełną wiedze na temat posiadanego sprzetu, ile wyciągnąłeś z procka??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mnie uspokoiłeś co do działania tej płyty. Co do OC obecnie tylko lekko "bawiłem się". Ustawiłem na 4600+. Ale już ustawiałem na 5000 MHz i wstawał, ale nie był stabilny (za małe napięcie), a bałem się go znacząco podwyższać w obawie o te temperatury?

 

P.S. Możesz mi wysłać jakie masz ustawienia w biosie wprowadzone? Bo nie jestem pewny opcji co do OC, wiele z nich jest dla mnie nowością i może dzięki tempu ustabilizuje go na 5000 MHz.

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

generalnie jak ci działa stabilnie na 4.6ghz bez podnoszenia napiecia to zostaw, podaj tylko czy napiecie ,masz ustawione na auto czy manual, sprawdź w cpu-z albo jeszcze lepiej HWiNFO & HWiNFO32 - Hardware Information and Analysis Tools (tez bardzo dobry progs do odczytu temperatury i napiecia, pokazuje obecne, najwyższe i najniższe wartości napiecia i temperatury) napięcia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie mam ustawione na manual. Podniosłem je by procek był stabilny. Tam jest tyle tych napięć do ustawienia, że można się zgubić. AI overclock tuner na manual, nie wiem tylko jak ustawić turbo ratio(auto, by all cores czy by per core) i jaka jest różnica między nimi. Internal pll overvoltage na enabled. Epu power saving mode disabled. Co to za opcja primary plane current limit? I do czego służy? Digi+vrm na profil extreme. A tych napięć nie ruszałem tylko zwiększyłem cpu voltage bo wiem po co to jest i jak działa. Cpu spread spectrum nie wiem co to jest i po co? I jeszcze jedno jakie są maksymalne napięcie na procesor oraz maksymalne temperatury dla SB?

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...