Skocz do zawartości
tomaszszamot

Modernizacja po 3 latach

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie:)

 

3 lata temu z wasza pomoca udalo mi sie nabyc komputer z ktorego jestem do teraz zadowlony - za co bardzo wam dziekuje :wink: Ale...pojawil sie widzmin 2, cryzis 2...no i zrobilo sie juz nieciekawie - wiec nadszedl czas na lekka (mam nadzieje) modernizacje blaszaka. chwila zastanowienia i postanowilem znowu poprosic was o pomoc :rolleyes:

 

Wykombinowalem ze wystarczy wymienic grafike i drzucic ramu...moja obecna konfoguracja wyglada tak:

 

Asus P5Q Pro /intel P45/

Pentagram Pentagram 500W Silent Force CAV-500-A12S

Sapphire Palit Radeon HD4850 512MB DDR3 /256bit/ 2xDVI TV-out

Pentagram Freezone HP-120 ALCu Karakorum

1x Antec Antec Gamer Three Hundred

1x Intel Intel Xeon E3110 /3.0GHz, 6MB, 1333MHz, BOX/

1x OCZ OCZ 2GB (2x1GB) PC1066 CL5 Reaper EPP

 

Oczywiscie sugerujac sie polecanymi zestawami na tym forum wybralem karte Gigabyte Radeon HD6850 - wydaje mi sie ze wejdzie na moja plyte glowna i nie bedzie z nia problemów ale nie interesuje sie komputerami od 3 lat wiec juz sam nie wiem :oops:

 

Co do ramu to tez nie mam pomyslu - wywalic ten ktory jest i kupic nowy, dlozyc nowy o innym taktowaniu czy szukac jeszcze 2gb takiego samego? Co polecacie? <_<

 

Bardzo prosze o pomoc:) Mam nadziej ze wybralem dobry dzial jesli nie to z gory przepraszam :oops:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Zrób na procesorze 4GHz bo chyba po to masz P5Q, Karakarum i Xeona ;)

2. Możesz dokupić jeszcze 2GB takiej samej pamięci co będzie trochę sprzyjało OC ale jeśli masz czas to sprzedaj to i kup 2x2 - będzie dual, będą 4GB i będzie pewnie łatwiejsze OC

3. Tak ogólnie to karta bdb, ale ja tam bym nie zmieniał :P Jeśli 5770 jest między 4850 a 4870 bliżej tego drugiego, a 6850 to tylko kilka 5% więcej od 5770 (6850 = GTX460 praktycznie) to ta zmiana będzie kosztowała za dużo w stosunku do tego co dostaniesz. Jakie masz fundusze w ogóle?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiec..jesli chodzi o krecenie proca to nosze sie z tym zamiarem juz z rok:) jak tylko doczytam sie jak to zrobic to sie za to wezme :D

 

Co do karty to przyznam ze troche sie zgubilem....z tego co pisze kolega Prolog wynika ze hd 4870 jest tylko o 5% mniej wydajna od tego 6850 to nie rozumiem czemu jest spora przepasc cenowa miedzy nimi. Poszukuje czegos co spelni role 4850 3 lata temu - tzn. zapewni mi mozliwosc pogrania w nowe gry na srednich/wysokich detalach. W tej chwili hd4850 ledwo ciagnie wiedzmina 2 w rozdzialce 1680x1050.

 

Wiec jaka karte mozecie mi polecic? Nie chcialbym tez kupowac uzywek bo jakos nie wierze w ludzi :rolleyes:

 

Fundusze sa takie jakie byc musza:) Ile stwierdzcie ze bedzie trzeba tyle wydam..ja naiwnie myslalem ze zmieszcze sie w 700-800 złotych :wink:

 

Co do ramu to wydaje mi sie ze 4gb wystarcza ale juz sam nie wiem...pozatym moje kosci sa 1066 MHz - na allegro znalalzem tylko jakies QIMONDA DDR2 2GB (2x1GB) ktore maja takie same parametry. Kosztuja 86 zł - co o nich sadzicie? a moze warto kupic 2x2 GB? Poprostu nie wiem czy 4 giga to jest optymalne rozwiaznie w tym momencie czy lepiej juz kombinowac z 6gb. Ciezko mi bedzie psrzedac ten ram co mam wiec wolabym jednak dorzucic niz wymieniac.

 

 

Dziekuje za dotychczasowa pomoc :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6GB nie ma sensu. 2x2 wystarczy ale coś kręcisz, na pewno na lolegro są te OCZty :P

 

Co do grafiki to jaka przepaść cenowa? Wychodzi nowa seria, stara idzie do lamusa a nowa zajmuje jej półkę cenową. 4870 już nie kupisz przecież od dawien dawna ;) Używka ~300 zł. Proponowałbym kupić modowalnego 6950 1GB i to już jest coś. Masz swoje 4850 :lol2: HIT cenowy i nie tylko. Twoja karta wtedy była genialna bo wystarczała do gry we wszystko w rozsądnych detalach i miała optymalną cene. Dziś jest to przynajmniej dla mnie 6950. Masz bardzo wydajne GPU za 800-900 zł które jest wystarczające do gry w 1080p, daje możliwość bardzo dobrze zeskalowanego CrossFire. A ponadto możesz ją zmodować do 6970 gdy chcesz. Pomyśl nad XFX z jednym wentylatorem, Sapphire i Asusie DCII

 

 

PS. Ew są dobre oferty na 5850 i 5870 tj głownie ma je jeszcze Sapphire z nowym chłodzeniem i Asus. Np 480 zl za 5850 Extreme a to już poziom 6870

Edytowane przez Prolog

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo pan prolog w tym momencie jest w błędzie bo HD6850 jes o ok 25% wydajniejszy od HD5770 a od HD4850 o ok. 40% moim zdaniem warto zmienić Twoją karte na coś pokroju HD5850/HD6850.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HD5850 i co najmniej łącznie 4GB RAMU lub 4x2GB, to byłaby moja ścieżka uaktualnienia na dzień dzisiejszy, pod warunkiem posiadania wystarczających funduszy ;).

Jako posiadacz HD4850 (chwilowo u znajomego, nawet nie gram) jestem zadowolony z jego wydajności :).

Edytowane przez AragornPL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:blink: faktycznie - poszukalem na allegro i znalazlem.../ocz-2gb-ddr-ii-1066-cl5-sospc-i1638716362.html - czy cos takiego moge dorzucic do swoich reaperów?

 

Hd4870 jest na alledrogo../nowa-ati-radeon-hd4870-1024mb-ddr5-hd-4870-gw-i1628541007.html - Czyli polowac na nia - miedzy 4850 a 4870 bedzie podobny wzrost wydajnosci jak miedzy 4850 a 6850? Cenowo wolabym 4870 bo widze go nowke za 480 zeta a to zawsze 100 zeta oszczednosci. 6950 kosztuje kolo 750 zeta a to juz drogawo - w tym wariancie bedzie duzo roznica w wydajnosci?

Moze tak jak wspomniales 5850...z tym ze na allegro jakos ich nie widac...znaczy cos jest ale po 8 stówek.

 

Juz przestaje ogarniac temat:D Podumowujac ktora z tych kart (nowa) bedzie optymalna?

 

Wybaczcie moj brak bieglosci w temacie ale wypadlem kompletnie z obiegu przez te 3 lata :mur:

 

pozdrawiam i prosze o dalsza pomoc

 

Edit:

Czyli cross z 2x4850 bedzie lepszy od jednej 6850? Wiem ze na mojej plycie rozwiaznie cross jest srednio dobre - prz kupnie tej plyty bralem to pod uwage i juz wtedy darowalem sobie crossowanie.

 

Na jaki z grubsza (procentowo) wzrost jakosci moge liczyc przy przejsciu z 4850 na 6850?

Edytowane przez tomaszszamot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem Ci jaka różnica jest między hd6850 a 5770(4870) oraz 4850 , chyba jestes wstanie z tego wyliczyc czy odczujesz taki sam kop po zmianie na 4870 jak po 6850. Cf jest nie oplacalne , nie zawsze dziala , roznorakie problemy , lepiej mieć 1 karte a mocna.

A jak nie ogarniasz tego , oto ładna tabelka:

Dołączona grafika

Edytowane przez Maciem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:-P Dzieki Maciem - tabelka kozak:) w koncu pelna jasnosc.

 

Pozstaje tylko pytanie jakich firmy brac pod uwage przy 6850 i 5850? Mysle ze jednak zdecyduje sie na 6850 i jesli zdac sie na to co jest w "zestawach polecanych" to gigabyte'a.

 

6850 chodzi na alledrogo po 580 zeta a 6870 po 690 - warto doplacic ta stowke? w sumie sam nie wiem czy 15% jest tyle warte -ale ja sie nie znam :rolleyes:

 

Ostatnie pytanie to ram - tu ponowie to co pisalem kilka postów wczesniej "Co do ramu to wydaje mi sie ze 4gb wystarcza ale juz sam nie wiem...pozatym moje kosci sa 1066 MHz - na allegro znalalzem jakies QIMONDA DDR2 2GB (2x1GB) lub /ocz-2gb-ddr-ii-1066-cl5-sospc-i1638716362 ktore maja takie same parametry -co o nich sadzicie? a moze warto kupic 2x2 GB? Poprostu nie wiem czy 4 giga to jest optymalne rozwiaznie w tym momencie czy lepiej juz kombinowac z 6gb. Ciezko mi bedzie psrzedac ten ram co mam wiec wolabym jednak dorzucic niz wymieniac"

 

Dzieki za wyrozumialosc i jeszcze raz za tabelke bo to naprawde bardzo mi pomoglo. :-P

Edytowane przez tomaszszamot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4GB w zupełności wystarczą , nawet jest to aż nad to. Jednym z lepszych 6850 jest ten od MSI.

Ja bym tam nie dopacał , zawsze można podkręcić tego 6850 do poziomu 6870.

Może ta: http://allegro.pl/sapphire-radeon-hd5850-1gb-xtreme-nowa-i1647936756.html

Edytowane przez Maciem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup 2x2GB. Jak zestaw 2x1GB & 2x2GB nie będzie blokował oc to zostawisz 6GB, lepsze oc będzie na 2x2GB to te 2x1GB sprzedasz.

I nie słuchaj teorii, że do gier nie trzeba więcej niż 4GB a 8GB to tylko do obróbki... coś tam. Ramu nigdy za wiele.

edit:

Jak zaczynałem bazgroły to postu 11 nie było :)

Edytowane przez Klaus
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i znowu nie wiem co zrobic :rolleyes: zakladajac ze kupie 2x1giga lub 2x2giga - czy wazne jest zeby:

1) zgadzala sie czestotliwosc? (w moim przypadku 1066MHz bo tak sa taktowane reapery ktore juz mam)

2) zgadzala sie firma (ocz) [niby glupie ale jako audiofil wiem ze czasem sprzet najlepiej wspolpracuje jednej firmy]

 

Jaki konkretnie w tym przypadku moglibyscie polecic? (mozliwie najtanszy)

 

PAMIĘĆ RAM QIMONDA / DDR2 2GB / 1066 MHZ + BLACHY (1634778852) - Aukcje internetowe Allegro

SZYBKA PAMIĘĆ GOODRAM PRO / DDR2 2GB/1066 MHZ (1626170905) - Aukcje internetowe Allegro

- czy takie wynalzki sa cos warte?

 

Juz prawie wszytsko wiem wiec niedlugo przestane was nękac:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra ostetcznie zdecyduje sie chyba na

 

NOWA - Gigabyte HD6850 OC 1GB DDR5 -- NA MAGAZYNIE (1639465650) - Aukcje internetowe Allegro

 

+

 

SZYBKA PAMIĘĆ GOODRAM PRO / DDR2 2GB/1066 MHZ (1626170905) - Aukcje internetowe Allegro

 

Ostatni raz spytam czy jest to dobre rozwiaznie (szczegolnie chodzi tu o ram) i na tym zakoncze meczenie was :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna uwaga - nowy sprzęt kupuje się w normalnym sklepie a nie na alledrogo od gością który ma sklep zarejestrowany na Cyprze a faktury obiecuje dosłać jutro ;) Nie twierdzę że akurat ten taki jest, ale skoro w pełnoprawnym sklepie jak KRSystem, gram.pl czy net-S jest taniej to po co się bawić w lolegro?

 

Gigabyte Radeon HD6850 1GB DDR5 256bit PCI-E (GV-R685OC-1GD) - Ceneo.pl

 

@down

Ok, nawet wolałbym żeby mi ocenić to co proponuje ale ok, na PW napisalem jak cos

Edytowane przez Prolog
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz myslalem ze wszytsko wiem a jednak nie... :oops:

 

Nie moge nigdzie sie doczytac czy gigabyte hd6850 ma wyjscie dvi-d czy dvi-i... dotychczas mialem podpiety hd4850 przez s-video do proejektora ktory ma jedynie to wejscie oraz component. W hd6850 wyjsci s-vid nie ma ale sa dwa dvi - czy chociaz jedno z nich jest zlaczem dvi-i? (chodzi o to ze przysla syganal analogowy oraz cyfrowy w przeciwienstwie do dvi-d ktory przesyla tylko cyfrowy). W jedyn z testów doczytalem sie ze do gigabyt'owiskiego 6850 dlaczana jest w zestawie przejsciowka dvi->d-sub ..jesli tak jest to w zasadzie mozna zalozyc ze jedno z gniazd jest dvi-i.

 

Bardzo prosze o informacje na ten temat - czy faktycznie w zestawie dolaczana jest przejsciowka na d-sub - bo z niego mozna wyjsc na s-vid bez problemu. Albo moze tktos poprostu wie lub moze sprawdzic w instrukcji czy jedno z gniazd jest dvi-i.

 

Z gory dziekuje za pomoc i pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziekuje :lol: pierwsza rzecz o ktorej powininem pomyslec to faktycznie instrukcja :mur:

 

Pozostaje pytanie czy montaz typu dvi-i->d-sub->s-video zadziala :blink:

 

Edit

Dobra..znowu poczytalemi znowu wiem mniej niz na starcie - okazuje sie ze chyba samo posiadanie dvi-i nie daje jeszce gwarancji ze pojdzie mi potem przez s-vieo...potrzeba jeszcze zeby karta miala tv-out (nie kumam co to konkretnie jest - dotychczas wydawalo mi sie ze to nazwa wyjscia na karcie)

 

Jako ze Panowie pewnie bedzie wiedzieli zapytam bez dalszego kombionowania - czy jest mozliwosc zeby z tego hd6850 wyciagnac syganl na s-video? Projektor traktowany jako dodatkowy monitor.

Edytowane przez tomaszszamot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...