Skocz do zawartości
Xenhil

Bardzo głośna praca komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

"Kiedy włączam komputer,sąsiedzi myślą,że odpalam kosiarkę." Ten cytat z internetu całkowicie opisuje mój problem.Na początek przedstawię moje podzespoły:

 

- AMD Athlon II X4 620 /2.6GHz, 2MB, 95W, BOX, AM3/

- AsRock M3A770DE /AMD 770, DDR3 1333/

- GoodRam 4GB (2x2GB) 1333MHz CL9

- Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3

- Sapphire Radeon HD4850 512MB DDR3 /256bit/ HDMI DVI

- BeQuiet PurePower L7 530W

 

Mój problem polega na głośnej pracy wentylatorka przy procesorze. W pierwszych 15 minutach od włączenia komputera przyjmuje wartość około 3500 RPM - prawie nic nie słychać,jest ok. Między 15-45 minut jest już wartość prawie 5000 RPM,co już lekko daje się we znaki. Jednak po godzinie pracy,nieważne czy gram w wymagające gry,czy też przeglądam strony internetowe, wiatraczek kręci się z prędkością ponad 6300 RPM co jest bardzo denerwujące (komputer po prostu buczy).

 

Dodam,iż problem ten występuje od listopada 2009,z tym że wtedy więcej korzystałem z laptopa,aniżeli komputera,więc nie przeszkadzał mi hałas podczas krótkich sesji.

Komputer został kupiony w listopadzie 2009 roku.

 

Screeny z programu SpeedFan:

 

1) Po półgodzinnej pracy komputera

2) Około 50 minut pracy komputera

 

Dołączona grafika

 

Jak widać kolosalnej różnicy pomiędzy temperaturami nie ma,a RPM rośnie :(

 

Dodam kilka zdjęć przedstawiających wnętrze komputera przed gruntownym czyszczeniem:

 

Zdjęcie 1

Zdjęcie 2

Zdjęcie 3

 

Formatowanie komputera,czy instalacja różnorakich sterowników nic nie pomaga.

 

Może byłaby opcja,gdzie mógłbym wyznaczyć limit RPM,kosztem wydajności ? Ale czy takie coś nie uszkodziłoby komputera...

 

Czy macie może jakieś pomysły,jak uciszyć mój komputer?

Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym usunął wentylator z bocznej pokrywy (w sumie pierwszy raz w życiu widzę wentylator w tym miejscu) i zamontował zamiast niego 120 mm z tyłu pod zasilaczem wydmuciach!ący (~1000RPM). Kolejna sprawa to box'owe chłodzenie - w jakim stanie jest pasta/czy jest dobry styk? ... osobiście poszedł bym na skróty kupując na CPU coś cichszego i przy tym wydajniejszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylatory za dużo pewnie nie dadzą. Ma boxa, który jest słaby do 4 rdzeniowca, na dworzu teraz gorąco, a to temperatury widze w idle! Przy obciążeniu śmiem twierdzić że temperatury oscylują na granicy bezpieczeństwa, wiec zdejmij i załóż jeszcze raz boxa (z wymianą pasty), a jak będzie to samo to jak chłopaki powiedzieli - wymiana chłodzenia. Jak nie chcesz za dużo przeznaczyć to są zadowalające coolery nawet za 50zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkurzałem cały komputer dzisiaj z samego rana,jeszcze przed napisaniem posta,nic to nie dało.

Pasta była zmieniana w czwartek ( 02.06.2011),niestety nic to nie zmieniło.

 

Nie dało by rady założyć blokady dotyczące maksymalnej ilości RPM,kosztem wydajności ? Tak się składa,że cały tydzień będę potrzebował komputera,a buczenie będzie bardzo utrudniało sprawę.

Może jest jakiś chwilowy sposób na uspokojenie wentylatora? A przełożenie tego niebieskiego na procesor zdało by egzamin ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz spróbować posmarować radiator od procesora , po jego uprzednim wyczyszczeniu z resztek pasty. I zostawić otwarty boczek komputera. Jakiej pasty używasz ? Jak nie pomoże, to z najtańszych rozwiązań

ARCTIC COOLING FREEZER PRO 64 SOCKET 754 939 AM2 (1650539864) - Aukcje internetowe Allegro + jakiś

regulator obrotów żeby go zwolnić odrobine i masz cisze za śmieszne pieniądze.

 

Można w biosie ustalić maksymalny zakres pwm dla danej temp, ale patrząc na temp nie polecam tego gdyz wartość wieksze od 60 stopni dla athlonów podchodzą już pod zabójcze. Ponadto możesz wyłączyc w biosie automatyczna regulacje obrotów pwm, i sterować obrotami ręcznie przez speedfana z poziomu windows, ale tego też nie polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kwasior500

Jedyne co mi potrzebne w tym komputerze to program word,exel,mozilla oraz czasem zrelaksować się w archaicznego counter strike.

Jaki polecasz program do undervolt? Ile rdzeni zablokować? I ostatnie pytanie,czy po zainstalowaniu Windowsa 7 (obecnie jestem na XP) ustawienia pozostaną ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z dobrych programów do undervoltingu etc to k10stat. Ale trzeba w nim troche pokombinować. A rdzenie można poblokowac w biosie, i do worda itp spokojnie 1 wystarcza, ewentualnie 2 żeby mieć poczucie luksusu i komfortu.

Edytowane przez Stolar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o k10stat, wystarczy wyłączyć w biosie cnq, a reszte ustawia się z poziomu windows na bieżąco, a po dobraniu odpowiednich ustawień można dodać program do autostartu aby uruchamiał się i działał automatycznie za każdym uruchomieniem. Jeżeli zaś chodzi o wyłączanie rdzeni trzeba to zrobić z poziomu biosu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw wyłączę 2 rdzenie w BIOSIE,potem zajmę się k10statem.

Mam wejść w "MIT" i wyłączyć 2 rdzenie (core 2 i core 3 ),następnie Save & Exit i już będę miał procesor 2 rdzeniowy?

Dezaktywowanie 2 rdzeni powinno odciążyć lekko procesor ? Czy dopiero zmniejszanie napięcia przyniesie taki efekt ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cnq bez problemu wyłączyłem,ale opcji wyłączenia rdzeni w moim biosie znaleźć nie mogę.

Tutaj screen jak to wygląda (jest to jedyna zakładka dotycząca CPU w biosie) :

screen biosu

 

( Nie są to moje ustawienia biosu,screen wziąłem z internetu tylko po to,aby pokazać jak to u mnie ogólnie wygląda)

 

Przykładowo w biosie Gigabyte jest widoczna opcja MIT i tam się konfiguruje rdzenie. A w Asrock nic takiego nie widzę :/

 

Już bez problemu dezaktywowałem 2 rdzenie,teraz jak według Was ustawić napięcie oraz taktowanie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem po co robić krok wstecz i kupować słabszego proca? zostań przy tym co masz, kup jakiekolwiek przyzwoite chłozdenie - wspomniany wyżej freezer załatwi sprawę i heja, ewentualnie ciut droższy fortis. Masz fajnego kompa z dupowatym chłodzeniem na CPU - zmień na coś przyzwoitego i po problemie. Kupiłeś go przecież dla jakiegoś komfortu pracy/zabawy - po co z tego rezygnować?

 

Plus tego jest taki, że na boxie takiej ciszy jak na jakimkolwiek lepszym chłodzeniu i tak raczej nie osiagniesz.

 

Ten revoltec to 80 czy 92mm?

 

Undervolting jak najbardziej do tego możesz rozważyć.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam może podłącze się pod temat bo mam ta sama karte tylko troche inny procek athlon x3 440 3ghz odblokowany 4 rdzen pod obciążenie bardzo buczy i szukam dla niego chłodzenie do ~130zl co polecacie? Teraz mam "fabryczne" ;P chłodzenie w idle jest spoko cicho ~1000 rpm, 50 stopni ale jak chce cos zagrac to zeby sie nie przegrzewal 55stopni musi zasuwac 4000rpm, więc nie musi to być jakiś super wiatrak mam na oku:

SilentiumPC Spartan HE923 - Ch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dezaktywowałem 2 rdzenie,ustawiałem program k10stat pod różne opcje - wszystko na nic. Jest tak samo jak było wcześniej.

Pozostaje mi kupić porządne chłodzenie.Co możecie mi polecić? Proszę oscylować do 100zł.Nadmienię jeszcze,że chłodzenie nie może być dużych rozmiarów - mam małą obudowę,co widać na zdjęciach.

 

Edit:

@MrMiss

Nie wiem co masz za chłodzenie,że przeszkadza Ci jak wiatrak zasuwa 4000rpm... :) U mnie jest to lekko słyszalne,ale nie przeszkadza.

Edytowane przez Xenhil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmierz odległość od proca do skrzydłą i sprawdzaj na stronach producentów co Ci wejdzie - każde chłodzenie z wentylkiem 92mm się zmieści, z 12kami może być różnie. Konstrukcje typu tower są chyba najrozsądniejszym wyobrem. Więcej nie doradzę bo nie wiem jaka to dokładnie buda.

 

W dobrej cenie są sprzęty silentiumPC, Xigmateki; Arctic Cooling trochę obniżył loty więc jego Extreme'a raczej bym nie brał. Możesz porozglądać się po allegro - radiatory się nie zużywają, jedynie coolerki.

 

Co do głośności to dla mnie 1000RPM to głośno, poza tym nie wszystkie boxy są identyczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja propozycja wygląda tak obnizyć napięcia na wentylatorach , wyczyścić komputer spręzonym powietrzem najlepiej oraz sprawdzić czy jakieś podzespoły nie leża zbyt blisko siebie , ale uważam że to może być nieprzyjemna wartstwa kurzu również albo uszkodzenie elementu zestawu możliwości jest wiele .:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...