Skocz do zawartości
saracenek

Koniec z P67, Z68 rządzi

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie nie jestem pierwszym i ostatnim który to zauważył, ale jaki ma sens zakup płyty głównej na P67 skoro już na dzień dzisiejszy Intel kończy żywot tego chipsetu, a poza tym konstrukcje Z68 są już praktycznie w tej samej cenie? Nie wspominając już o wyjściach graficznych, Lucid Virtu, Intel Smart Response - w dysk SSD już też opłaca się inwestować. Planuję zakup komputera na więcej niż rok i tak myślę i myślę. Mam rację?

 

Dołączona grafika

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nie jestem pierwszym i ostatnim który to zauważył, ale jaki ma sens zakup płyty głównej na P67 skoro już na dzień dzisiejszy Intel kończy żywot tego chipsetu,

 

Bo P67 jest tańsze i np. Asrock Extreme4 ma więcej interesujących mnie wyjść w wersji P67 od Z68.

 

Skąd info że intel "kończy żywot" tego chipsetu?

 

 

a poza tym konstrukcje Z68 są już praktycznie w tej samej cenie?

 

Różnica kilkudziesięciu zł. to nie bardzo "praktycznie ta sama cena".

 

Nie wspominając już o wyjściach graficznych(1), Lucid Virtu(2), Intel Smart Response(3) - w dysk SSD już też opłaca się inwestować. Planuję zakup komputera na więcej niż rok i tak myślę i myślę. Mam rację?

 

1 Zbędne, jak ktoś i tak nie używa bo ma tradycyjną kartę (dla mnie nawet jest to minus, bo zajmuje miejsce na tylnym panelu płyty gł. ... a można było tam dać jakieś użyteczne {dla mnie} porty)

2 Ciekawy bajer ... choć jakoś nie czuję "must have" ;)

3 Zbędne jeśli ktoś ma tylko SSD lub tylko tradycyjny HDD lub ma oba i używa je w stylu: "SSD na system i programy a HDD na magazyn" - ponownie dla mnie zbędne (obecnie mam tylko HDD, a będę miał tylko SSD)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nie jestem pierwszym i ostatnim który to zauważył, ale jaki ma sens zakup płyty głównej na P67 skoro już na dzień dzisiejszy Intel kończy żywot tego chipsetu, a poza tym konstrukcje Z68 są już praktycznie w tej samej cenie? Nie wspominając już o wyjściach graficznych, Lucid Virtu, Intel Smart Response - w dysk SSD już też opłaca się inwestować. Planuję zakup komputera na więcej niż rok i tak myślę i myślę. Mam rację?

 

Dołączona grafika

 

Idiotycznie rozwiązanie , poza tym konfig oparty na z68 pobiera średnio o ponad 10wat więcej w idle. Gdyby to rozwiązanie programowo wyłączało całkowicie główną kartę graficzną i można by ograniczyć powiedzmy o 30wat poboru mocy w idle to by była świetna rzecz.Na początku myślałem , że właśnie tak to działa a okazało się, że to jakaś popierdółka marketingowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To Lucid Virtu nie wyłącza w pełni "głównej" karty graficznej w 2D? W takim razie ta technologia trochę picem na wodę zalatuje. ... z drugiej strony gdyby całkiem wyłączyła główną kartę do której podpięty jest monitor, np. poprzez całkowite odcięcie zasilania to wyjście karty graficznej raczej by nie działało ;) ... ale w takim razie co daje Lucid Virtu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To napisz cos jak dziala , czy stabilnie i jak sie na niej kręci ;-D

 

Btw: Z68 Extreme4 ma problemy ja p67 extr4 z wybudzeniem po uspieniu ? Pozdrawiam

Edytowane przez mmx166

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość tan24

A format "mikro atx" w przypadku asusa , nie ma znaczenia? Tak patrząc na specyfikację, w sumie, ten asus ma wszystko co mi potrzeba, no może oprócz zewnętrznego wyjścia graficznego(ale w sumie jak czytałem, to "odciążanie karty graficznej" i tak nic nie daje).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GENE-Z na jedno wyjście VGA, tj. port HDMI. Nie ma za to DVI.

Jednak mając wybór między płytą mATX, a pełnowymiarową i do tego bogato wyposażoną ATX Asrocka, brałbym bez wahania tę drugą.

Do tego do płyt do SB Asrock naprawdę się przyłożył.

Zobacz np. Asrocka Z68 Extereme4 w nowej rewizji Gen3. Świetnie się prezentuje:

 

ASRock > Products > Z68 Extreme4 Gen3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość tan24

widziałem tego asrocka gen3, tylko, że jego w ogóle nie można na razie nigdzie kupić, czyli mówsz, że nie warto tego asusa brać, bo w teście purepc to najlepiej wypadł, a na z68 mówili, że bsody mieli podczas oc, więc już jakieś problemy..

 

A ta technologia Lucid Virtui czy jak tam, to ,żeby jej używać, muszę mieć podłączony monitor do zintegrowanej karty graficznej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyt w rewizji Gen3 nie ma jeszcze w sprzedaży. Zapewne kwestia kilku tygodni. To pierwsze płyty z złączami pci-e 3.0.

Tak, że korzystać Lucid Virtu, czyli dynamicznie przełączać się pomiędzy dedykowaną, a zintegrowaną kartą graficzną, trzeba mieć podłączony monitor do tej zintegrowanej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość tan24

Tak, że korzystać Lucid Virtu, czyli dynamicznie przełączać się pomiędzy dedykowaną, a zintegrowaną kartą graficzną, trzeba mieć podłączony monitor do tej zintegrowanej.

 

nie chodzi mi, o to, żeby się przełączać między zintegrowaną kartą a dedykowaną, bo to kompletnie nic nie daje, chodzi mi o jak widziałem gdzieś na filmiku, dodatkową moc bez spadku wydajności, np. ktoś miał włączony unigine, jednocześnie konwertował film(z tą techniką lucid virtu) i nie miał spadków fps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to całkiem możliwe, że w takim przypadku można mieć podpięty monitor pod kartę dedykowaną.

Może tutaj znajdziesz odpowiedź na swoje pytania:

Intel Z68: chipset i przegląd płyt głównych Asus P8Z68-V Pro, Gigabyte GA-Z68X-UD7-B3, MSI Z68A-GD80. Testy Lucid Virtu - integra i samodzielna karta. Benchmark.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można mieć. Mam to bardzo dobrze opisane w artykule o Z68, dzięki Eversorowi:

 

Posiadając komputer z procesorem Sandy Bridge na płycie z chipsetem Z68, z włożoną do slotu PCI-E dedykowaną kartą graficzną, możemy podłączyć kabel od monitora albo do zewnętrznej dedykowanej karty (tryb dGPU), albo do wyjść na płycie głównej karty zintegrowanej w CPU (tryb zGPU). [...] W drugim trybie, czyli dGPU, analogicznie za wyświetlanie obrazu odpowiada tym razem zewnętrzna karta grafiki. Rozwiązanie to dedykowane jest dla entuzjastom wydajności 3D (brak narzutu z kopiowania bufora obrazu). Ceciach!e się jednak większym zużyciem prądu. W trybie tym nie tracimy nic z możliwości zintegrowanego w procesorze GPU, ponieważ wykorzystując oprogramowanie Virtu wciąż mamy dostęp do chociażby technologii Quick Sync, znacznie przyspieszającej konwersję plików wideo. Warto wiedzieć, że tylko ten tryb wspiera konfiguracje multi-GPU, czyli SLI i CrossFire. Upraszczając, Lucid określa do którego GPU wysyłać komendy na podstawie ich źródła. W trybie zGPU domyślnie wszystkie komendy trafiają do karty zintegrowanej w procesorze, a w dGPU do karty włożonej w slot PCI-E. Wyjątek stanowią aplikacje zdefiniowane w oprogramowaniu Virtu. W trybie zGPU są to w większości gry oraz aplikacje, które powinny być renderowane na dedykowanym GPU, natomiast w trybie dGPU - aplikacje, które powinny korzystać z Quick Sync.

 

Źródło: Test Płyt Głównych LGA 1155 z chipsetem Z68 pod Sandy Bridge

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przyjechałem na urlop do Polski z Niemiec.W swoim zestawie posiadam płytę główną MSI Z68A-GD80 G3 , procek i7 2600K i kartę produkcji MSI R6970 Lighting i zestawik po prostu świetny.Płyty Z68 to fajny gadżet i też niekiedy są przydatne jak się zepsuje nasza karta dedykowana ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gi3r3k a jeszcze takie pytanie co do tej płyty głównej, to kartę graficzną mogę zamontować w drugim slocie PCI-E (tym na dole) będzie to bez znaczenia? Bo jak zamontuje mugena to nie zmieści się karta pod spodem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem, tylko pytanie czy ta karta się zmieści, czy jest tam odpowiednio miejsca jak zamontuje mugena(karta to gtx480)?

 

edit: aha, w drugim slocie x8 razy, hmm, może się uda, żeby się zmieściła, to dzięki za info.

Edytowane przez tan24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...