Skocz do zawartości
radiergummi

AMD Radeon HD7900 Series

Rekomendowane odpowiedzi

witam mam pewien problem . Jakieś 2 tygodnie temu zakupiłem gigabyte hd 7970 ghz windforcew 3x edition tak. 1100/1500 podczas gry w farcry 3 (inny grach to zjawisko jest identyczny )

(rozdzielczość full hd ultra) zaniepokoił mnie fakt że po jakimś czasie był bardzo wyraźny spadek fps, zaczołem badać ten problem . Włączam grę staję w jednym miejscu i mam 83 fps po jakimś czasie spada do 63 bez żedanej przyczyny, włączyłem diagnoze w msi afterburned i co się okazało tatkowanie rdzenia karty graficznej w 3d strasznie wariuje spada niekiedy do 450 mhz na gpu, a taktowanie procesdora graficznego jest stałe zawsze (foto poniżej). i7 960 @ 4024 corsair dominator 6 gb @ 1750 cl 8 streowniki cataclys 13.1 czy spotkał się ktoś z takim problemem ?

 

To zjawisko o którym piszesz nazywa się throttling i było poruszane już w tym temacie

http://forum.purepc....10#entry3748921

musisz podbić power limit aby go zredukować

 

Podobno te 3 są odblokowane

MSI R7970 OC

MSI R7970 Lightning

Asus 7970 Matrix

 

Do tej listy należy jeszcze dodać GB 7970 soc ktory ma pełne możliwości regulacji napięć (gpu/mem) i mogę dodatkowo potwierdzić ze karta nie ma throttlingu.

 

Witam,

wiecie może Panowie gdzie jeszcze ewentualnie można znaleźć Radki 7970 od Gigabyte REV.1 ?

Pytam się bo nie mam zamiaru kupować karty za ~1,5k nie mając możliwości OC... bo na tym stockowym napięciu ( i słabszą sekcją zasilania ) to zapewne uda mi się wycisnąć coś w okolicach ~1070 Mhz na rdzeniu... a ten wynik co prawda d*py nie urywa jak na konstrukcje za taką kasę.

Wybrałem GB przede wszystkim ze względu na cenę (najtańszy 7970) i WF3... ale jak teraz sie dowiedzialem ze rev.2/2.1 posiada budżetowy kontroler napięcia i sekcje zasilania to się załamałem... jakieś rady odnośnie kupna 7970? Jakiś inny producent do MAX 1500PLN (początkowo strzelałem w 1,3k więc i tak już trochę szarpnołem budżet) i możliwością oc do ~1200 na rdzeniu?

 

Dziękuje i pozdrawiam.

 

Rev 1.0 już nigdzie nie dostaniesz, no chyba ze używkę na allegro/ebay. Co do drugiego pytania to twoim budrzecie mieści się ten szafirek

http://sklep.kompute...dukt/69892.html

który powinien mieć programową regulacje napięcia. Inna sprawą jest juz o/c bo nawet matrixy czasami nie są w stanie zrobić 1,2Ghz

 

P.S.

Zawsze zostaje opcja ze zwrotem karty w przeciagu 10 dni jeśli zakup był przeprowadzony na odległość.

 

//edit//

Niektórzy ludzie kupują gb 7970 wf3 i wgrywają w nią zmodyfikowany bios wymuszający napięcie 1,25V na gpu.

Edytowane przez Gkar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapytałem maxforces o to , on ma dwie , ale z tego co wiem to raczej tego nie ma. 7970 to raczej asus jest najlepszy porządna sekcja , regulacja napięcia i niezłe chłodzenie. Soc jest głośny i gorący , lighting mega głośny i tempy także nie powalają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy ludzie kupują gb 7970 wf3 i wgrywają w nią zmodyfikowany bios wymuszający napięcie 1,25V na gpu.

 

Owszem, ale czy taki zabieg nie spowoduje czasem przepalenia/spalenia GPU, skoro rev.2.1 posiada słabszą sekcję zasilania? A nawet jeśli nie dojdzie do przepalenia to i tak musi to w takim przypadku znacznie skrócić czas żywotności owej karty...

Bios z innych Gigabytów, racja? (z GV-R797TO-3GD = Ghz Edition = stock 1100Mhz do GV-R797OC-3GD) ?

Jeszcze się zastanowię nad tym ww Sapphirem...

 

Mam jeszcze jedno pytanie... właśnie co weszłem na morele i zauważyłem, że obecnie w ofercie są dwie karty HD7970 od Gigabyta posiadające identyczny numer modelu GV-R797OC-3GD, jedna która już tam jest jakiś czas i cieszy się 7-mioma opiniami i druga, która co dopiero weszła do oferty tyle że z dodatkowym dopisiem "2.1" ... ceny to odpowiednio 1446zł i 1596zł ... czy taka sytuacja może oznaczać, że ta starsza oferta to Rev.1 z czarnym laminatem czy Rev.2 wykastrowana z niebieskim? Bo niby po co dwie oferty tej samej karty i dwie różne ceny? Dodam, że obie karty posiadają identyczną specyfikacje, czyli 1000 na rdzeniu i 5500 na pamiątkach.

ಠ_ಠ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm co do Asusa to nie mam raczej wątpliwości. Zwłaszcza że w 3D wypadł nieźle w teście na głównej. Aczkolwiek ten throttling nie daje mi spokoju i szczerze mam pewne obawy. Myślałem jeszcze nad XFX

http://www.agito.pl/karta-graficzna-xfx-radeon-hd-7970-dual-heatpipe-3gb-ddr5-pci-e-box-84-530047.html?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=Agito%20Modele%20-%20Karta%20graficzna&utm_adgroup=XFX%20Radeon%20HD%207970%20Dual%20Heatpipe%203GB%20DDR5%20PCI-E%20BOX&utm_term=XFX%20Radeon%20HD%207970

 

lub na Vapor X. Ale ta ponad 200 zł droższa. Dołożył bym tą stówkę i miałbym GTX 680 i problem z głowy jeśli chodzi o wspomniane skoki taktowania. Jak mam wydać ponad 1.5 kafla na kartę to wolałbym uniknąć czegoś tak niedorzecznego jak throttling. Już bym nawet pogodził sie z blokadą zmiany napięcia. Zależy mi by karta była względnie cicha i nie grzała się zbytnio. No i najważniejsza sprawa to że Radeon 7970 w niektórych grach wypada nieco lepiej, więc kupno GTX 680 jest ostatecznością. Swoją drogą Nvidia mogłaby w końcu pójść po rozum do głowy i obniżyć ceny GTX 680...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten throtling to chyba jest tylko na kartach z boostem. Poza tym na nv masz większe cyrki , od 70stopni masz throtling i karta zbija takty Dołączona grafika oraz napięcie.

 

Oczywiście jest to celowy zabieg Dołączona grafika , ale da się to ominąć kombinacjami w biosie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli w takim razie Asus Direct Cu II nie jest z boost'em jak rozumiem? Zagadam jeszcze na PM do Maxforce i poproszę go o opinię na ten temat. Chociaż on rzadko co zagląda na forum z tego co widzę w jego profilu. Kartę mogę mieć za ok 1670 zł

 

Dokładnie tą:

 

http://www.morele.ne...c2-3gd5-458714/

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Devil miałem tego xfx i dawał radę 1250mhz na nim robiłem z tym że chłodzenie jakoś super ciche w stresie nie było, a może kupisz coś takiego http://allegro.pl/club3d-radeon-hd7970-royalking-3gb-gddr5-oc-i3053781858.html i zapodasz jakiś porządny radiator na sekcje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości tylko zapytam czemu zmieniłeś na evga GTX 680 ? Wiem już że ten Asus DC II ma GPU Boost. Zaczynam wątpić by on miał związek z tym problemem wspomnianym w poprzednim poście bo jak patrze to chyba większość 7970 posiada GPU Boost. Napisz chociaż jakie temperatury utrzymywały się na tym Radeonie od XFX ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Devil jak kupisz radka to się lepiej nastawiaj psychicznie na problemy ze sterownikami

 

w crysis 2 w niektórych lokacjach czasami błędnie było liczone oświetlenie ( naprawdę wkurr.... rzecz )

w shogun 2 z włączonym MSAA siało artefaktami

a z tego co czytałem to w wielu innych grach sporo ludzi ma problemy

nie wiem jak jest na GTX'ach ale jak dla mnie te problemy w kartach AMD serii 7900 za takie pieniądze to kpina

w końcu nie wyszły one miesiąc temu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc od czego pojawia sie ten throttling? od temperatury samego GPU czy raczej VRM? dzisiaj troche siedziałem nad kartą, postanowiłem ją odpalić od razu na full wentylacji i po kilku próbach uzyskałem coś takiego Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Zauważyłem też, że karta bardziej grzeje się jeśli jakaś aplikacja/gra odpalona jest na full screen. Ten furmark przeszedł bez problemu na 1100/1500 mając maksymalnie 59C. Kiedy włączyłem ten sam Furmark ale już na Fullscreen, karta doszła do 68C i zaczął się throttling Dołączona grafika W obu przypadkach karta była wykorzystywana w 99%. Podejrzewam, że to od temperatury VRM ponieważ to jako jedyne miejsce jest bardzo gorące co da sie wyczuć rękoma. Blaszka, którą przyczepiony jest radiator VRM od spodu aż parzy. Zresztą googlując problem napotkałem na takie oto zdjęcie

Dołączona grafika

 

Potem postanowiłem zobaczyć jak sytuacja wygląda w grach(1050/1500) i odpaliłem WoT, NFS: Most wanted gdzie temperatura była w granicach 50-55 stopni i throttling sie nie załączał. Później to samo zrobiłem w FarCry 3 i nic, stabilne 1050Mhz bez żadnego jąknięcia Dołączona grafika Sobie myśle hoho okiełznałem demona i zapuściłem go na 1100/1500 ale niestety nie zdążyłem przebiec kilkunastu metrów w FC3 i zwis sterowników. Udało mi sie go puścić na 1075/1500 bez żadnych problemów no i pomimo tego, że gra działała na fullscreen temperatury nadal były na tyle niskie aby nie zadziałał throttling. Jeśli chodzi o blaszke, o której wcześniej pisałem, to wydaje mi sie, że była o wiele chłodzniejsza, a przynajmniej mogłem już na niej położyć palec i nie parzyło. Przy 50/55C na GPU powietrze ulatujące z VRM jest ciepłe, ale dalej odstaje od reszty karty.

 

Jak myślicie, czy jest sens walczyć tak z kartą, żeby utrzymać niską temperature VRM? Na przykład przykleić na blaszke, jakiś radiator? Jeśli od tego zależy stabilnośc zegarów to nie mogę pojąc dlaczego ta sekcja jest tak słabo chłodzona?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w crysis 2 w niektórych lokacjach czasami błędnie było liczone oświetlenie ( naprawdę wkurr.... rzecz )

 

Gdzie, jak? "Parę"* godzin w C2 grałem i żadnych problemów nie zanotowałem (Ultra+DX11+HiResPack).

Shoguna nie grałem to się nie wypowiem, a z innymi grami też problemu nie miałem (odpukać).

 

Jedyne problemy ze sterownikami jakie napotkałem to takie, że AMD wydaje z pewnym opóźnieniem sterowniki względem wydań Xorg-a.

Problem dotyka raczej ludzi korzystających z distr rolling release.

 

Jeśli od tego zależy stabilnośc zegarów to nie mogę pojąc dlaczego ta sekcja jest tak słabo chłodzona?

1. Bo producenta nie interesuje specjalnie co ty tam sobie kręcisz

2. Nic realnie tak nie wygrzeje karty jak Furmark

 

*konkretniej to 50...

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie można kupić tego Gigabyte'a 7970 SOC ?

 

W Polsce juz go nie kupisz

 

Przecież ta karta jest droga , do tego chłodzenie nadaje się do śmietnika.

 

Ja swoją kupilem za 1500 zł i w momencie potwierdzenia zamowienia dokupiłem do niej nowe chłodzenie

 

Ok to w takim razie napisz mi czy ten Asus DirectCu II ma wymieniony wyżej problem. Czyli skakanie takowanie GPU względem rosnącej temperatury. Bo to że ma możliwośc zmieniania napięcia to już wiem.

 

Na głownej jakos czas temu była recenzja asus hd7970 matrix i tam osoba pisząca recenzje wspomniała ze karta throttlingowła już w crysisie. Więc na występowanie throttlingu w DCU II jest bardzo wysoce prawdopodobne

 

Owszem, ale czy taki zabieg nie spowoduje czasem przepalenia/spalenia GPU, skoro rev.2.1 posiada słabszą sekcję zasilania? A nawet jeśli nie dojdzie do przepalenia to i tak musi to w takim przypadku znacznie skrócić czas żywotności owej karty...

Bios z innych Gigabytów, racja? (z GV-R797TO-3GD = Ghz Edition = stock 1100Mhz do GV-R797OC-3GD) ?

Jeszcze się zastanowię nad tym ww Sapphirem...

 

Mam jeszcze jedno pytanie... właśnie co weszłem na morele i zauważyłem, że obecnie w ofercie są dwie karty HD7970 od Gigabyta posiadające identyczny numer modelu GV-R797OC-3GD, jedna która już tam jest jakiś czas i cieszy się 7-mioma opiniami i druga, która co dopiero weszła do oferty tyle że z dodatkowym dopisiem "2.1" ... ceny to odpowiednio 1446zł i 1596zł ... czy taka sytuacja może oznaczać, że ta starsza oferta to Rev.1 z czarnym laminatem czy Rev.2 wykastrowana z niebieskim? Bo niby po co dwie oferty tej samej karty i dwie różne ceny? Dodam, że obie karty posiadają identyczną specyfikacje, czyli 1000 na rdzeniu i 5500 na pamiątkach.

ಠ_ಠ

 

Mam podobne obawy do twoich ze może to spowodować śmierć sekcji zasilania ale z drugiej strony GB daje 3 lata gwarancji. Więc gdyby shit happens to można odesłac na gwarancje

 

Problem w tym ze było kilka wersji gb hd7970oc wf3

- pierwsza na czarnym pcb, posiadała programową regulacje napięcia

- druga na niebieskim pcb, posiadała programową regulacje napięcia

- trzecia na niebieskim pcb która ma zablokowaną programową regulację napięcia

 

Najlepiej bedzie jak zadzwonisz do sklepu i się dokładnie dowiesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie, jak? "Parę"* godzin w C2 grałem i żadnych problemów nie zanotowałem (Ultra+DX11+HiResPack).

Shoguna nie grałem to się nie wypowiem, a z innymi grami też problemu nie miałem (odpukać).

 

nie wszyscy mają te problemy

wygląda to mniej więcej tak : http://www.youtube.com/watch?v=pE5rWm2cfc4

tylko że miga na biało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne obawy do twoich ze może to spowodować śmierć sekcji zasilania ale z drugiej strony GB daje 3 lata gwarancji. Więc gdyby shit happens to można odesłac na gwarancje

 

Problem w tym ze było kilka wersji gb hd7970oc wf3

- pierwsza na czarnym pcb, posiadała programową regulacje napięcia

- druga na niebieskim pcb, posiadała programową regulacje napięcia

- trzecia na niebieskim pcb która ma zablokowaną programową regulację napięcia

 

Najlepiej bedzie jak zadzwonisz do sklepu i się dokładnie dowiesz.

I tak też zapewne będę musiał zrobić, ok dzięki za info. Pozdrawiam

 

Wysyłane z mojego LT30p za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wszyscy mają te problemy

wygląda to mniej więcej tak : [FILM]

tylko że miga na biało

 

(o_0) Ciekawe od czego to zależy (o_0)

 

Z ciekawości poczytałem trochę o GTX-ach i tam też fajne problemy mają Dołączona grafika

np. http://forum.purepc....20#entry3775602

 

Coś producenci lecą w kulki ostatnio (zawsze Dołączona grafika)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez DeathTomahawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, ale czy taki zabieg nie spowoduje czasem przepalenia/spalenia GPU, skoro rev.2.1 posiada słabszą sekcję zasilania? A nawet jeśli nie dojdzie do przepalenia to i tak musi to w takim przypadku znacznie skrócić czas żywotności owej karty...

Bios z innych Gigabytów, racja? (z GV-R797TO-3GD = Ghz Edition = stock 1100Mhz do GV-R797OC-3GD) ?

Racja, ale szczerze mówiąc u mnie to nic nie dało... Zmieniło się Vcore z 1.174 na 1.219 a nie na 1.256 i to by było na tyle. Sterowniki nadal sie wieszają na 1100/1500 na wszystkim co jest odpalone fullscreen. Furmarka w okienku to i 1150/1500 przejdzie ale co z tego, jak włączysz obojętnie jaką gre, to czasami nawet sie nie wczyta do końca bo zwieche łapie. Na mniej wymagających gierkach WoT, NFS: Most Wanted jest to samo - sterownik przestaje działać. Jak celujesz w jakieś większe OC to lepiej sie trzymaj od tej karty z daleka, tymbardziej, że na overclockers połowa ludzi ma problemy z wgraniem do niej tego biosa. Ja też bym swoją chętnie oddał i dopłacił do lepszej, ale niestety wymieniłem już TIM na GPU i co by sie z nią nie stało to i tak pewnie nie uznają gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nowy nabytek http://www.agito.pl/karta-graficzna-gigabyte-radeon-hd-7970-oc-gv-r797to-3gd-3gb-ddr5-pci-e-box-84-648913.html?attr=246-1610,248-508003 i podobne objawy co ma "brym" ale jak zaskoczy to nie wywala. słabo w Crysis 3 przy nawale ognia tylko średnie nastawy 1680X1050 !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nowy nabytek http://www.agito.pl/...1610,248-508003 i podobne objawy co ma "brym" ale jak zaskoczy to nie wywala. słabo w Crysis 3 przy nawale ognia tylko średnie nastawy 1680X1050 !!

 

Zanim włączysz gre spróbuj ustawić wentylatory grafiki na 100% i dopiero wtedy włącz. U mnie widać róznice w temperaturach. Jak tak zrobie, throttling sie nie pojawia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy Gigus HD 7950 w REV 1 jeszcze jest do kupienia i to w jakiej cenie :http://allegro.pl/gi...3073919282.html

 

Ciekawa opcja, zastanawia mnie tylko ta gwarancja. Jeśli rzeczywiście dodaje dowód sprzedaży klientowi końcowemu, to nawet interesująca okazja. Jest pewien wybór - albo kupujesz kartę ze sklepu za ok 1140zł i masz 2 nowe gry gratis, albo płacisz o 60zł mniej i nie masz tych gier, za to masz możliwość regulacji napięć i szansy znacznie lepszego OC pamięci (stare GB były nie na elpidach, jak obecnie, a na dużo lepszych hynixach).

Edytowane przez Dammeron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że to mój pierwszy post na tym forum, chciałem się z wszystkimi przywitać.

 

Mam problem z Sapphire 7950 Vapor-X udało mi się znaleźć stabilne OC na poziomie:

 

core 1125mhz / 1175mv

mem 1600/1625mv

 

temp w stresie

core 65*C

vrm ~73*C

 

Próbowałem już chyba wszystkiego żeby podnieść wyżej core, lecz bez żadnych skutków.

Zawsze jakieś artefakty, czy to na 1'szym teście 3dmark11 czy po 2-3 min Unigine Heaven.

 

Spotkał się już ktoś z podobnym problemem?

 

Karta chodzi miodnie, C3 max 1680x1050 min 28 FPS, ale widząc ludzi którzy wykręcają spokojnie 1200 to nie wiem w czym może być problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, na ile podkręcisz, zależy też od konkretnego egzemplarza karty. Niektórzy wyciągną i pamięci spokojnie na np 1750MHz, choć Twoje mogą już nie dać rady. Masz dobre zegary, więc już nie narzekaj. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy od sztuki. Mój poprzedni GB 7950 kręcił się na rdzeniu do 1200MHz przy napieciu ~1.21V obecny przy 1.12V, pamięci bez ruszania napięć czyli def. 1.6V lecą na 1750MHz (na starej jak i nowej, wyżej nie próbowałem). Czysta loteria

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...