Skocz do zawartości
labo

Win 7 lepiej instalowac na oddzielnym dysku czy w raid (4 dyski)?

Rekomendowane odpowiedzi

witam

Doradzcie, bo zglupialem

Mam 4 dyski ssd, Mam macierz raid 10. W tej chwili zrobilem 2 partycje, na 1 mam windowsa na drugiej serwer sql.

 

Zastanawiam sie czy jest to dobre rozwiazanie.

Moze lepiej zainstlowac winde na 1 dysku, a z 3 pozostalych zrobić raid 10 i tam zainstalować serwer sql.?

 

Naturalnie najwazniejsze jest dla mnie bezpieczenstwo a dopiero pozniej wydajność.

 

dzieki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W teorii do RAID 1+0 (0+1) potrzebne sa minimum 4 dyski (choc i widzialem kombinowana maciez 1+0 z trzech dyskow to takie rozwiazanie jest co najmniej bez sensu). Ja bym sie nie wyglupial i jesli oczywiscie finanse pozwalaja to zostawil 1+0 i cieszyl sie i bezpieczenstwem i wydajnoscia.

Edytowane przez Trawienny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście bym postawił raid 6 w takim razie. Jeśli bezpieczeństwo najważniejsze, a prędkość na 2gim miejscu. W raid 10 mogą ci paść dwa dyski - ale nie dowolne, wciąż masz szanse, że padną akurat te dwa które tworzą pełną jedną kopie z części będącej raid1 w tej macierzy. W raid 6 masz 2+n dysków, i 2 dowolne dyski mogą paść a macierz wciąż będzie pracować, wystarczy podmienić dyski i odbudować macierz. Można się pewnie posunąć dalej w coś co ma 3+n ale tutaj już pojemność użyteczna spada do 1 SSD, oraz mało który kontroler to pewnie obsługuje, ba raid 6 pewnie będzie problemem. Chociaż dedykowany kontroler dla kogoś kto ma 4 SSD nie powinien być chyba specjalnie problemem.

 

Ot takie moje parę groszy do tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm, niestety moje mobo asusa obsługuje tylko raid 0 , 1, 5 i 10 , dodatkowo mam jakies problemy bo często komputer mi restartuje na ustwionej sprzetowo macierzy 10. Win 7 enterprise 64 bit wersja 90 dniowa. Na xp 32 bit z raidem programowym zadnych problemow nie miałem.

 

Szukam i proboje rożne sterowniki, ale obawiam sie ze moja chyba plyta glowna sobie nie radzi z 4 dykami ssd i bede musiał chyba skorzystać z raida progrmowego.

Niestety win 7 obsluguje tylko raid 0 i 1 :/

 

Nie moge sie ogolnie doszukać jaka jest szkoła w przypadku posiadania 4 dyskow. Czy winde instaluje sie na oddzielnym dysku czy nie itd.

 

thx

 

PS. SPotkalem sie z informacjami ze wszystkie raid na mobo sa to tzw. fake raid i jest to gorsze niz raid programowy od microsoftu. moze ktos to potwierdzic?

Edytowane przez labo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie widzę powodów dla których przy rajdzie z więcej jak 2 dysków trzeba by było instalować system na innym. Fakt, że jeśli sam system nie jest dla Ciebie ważny i np reinstalacja to nie problem - to może sobie być na oddzielnym dysku - zwłaszcza jak macierz nastawiona na zabezpieczenie danych spowolni pracę.

 

Co do rajd z mobo vs rajd Windowsa. Nie wiem - spotkałem się tylko z opiniami potwierdzonymi testami, że rajd na mobo jest gorszy od rajdu hardware-owego na dedykowanej karcie. Mniejszy narzut na procesor, znacznie szybsza odbudowa rajdów pokroju raid5, raid6 etc.

 

Ja bym wciąż optował za dedykowanym kontrolerem rajd. Przyznam się, że nie wiem jak zainstalować i używać Windowsa zainstalowanego na własnym wbudowanym rajdzie. Wydawało mi się, że można jedynie zainstalować OSa na 1 dysku, a potem zbudować rajd z pozostałych, czy pozostałego miejsca na tym i innych dyskach. Doświadczenie z rajdami na mobo - kończy się u mnie na rajd0 z dwóch klasycznych dysków. No ale jeśli dedykowana karta to problem, to zostałbym z 10tką i co najwyżej starał się wybadać co powoduje te problemy (analiza BSODów, zrzutów pamięci). Wydaję mi się, że jeśli chipset/mostek odpowiedzialny za rajd na twojej mobo nie dawałby rady z ssd bo są za szybkie, to po prostu by zwolnił je, a nie powodował restarty. Ale już nie raz sprzęt nauczył mnie, że bliżej mu do świata fantasy, magii i czarów, niż realnego rzeczywistego sprzętu z problemami, które da się racjonalnie wyjaśnić XD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...