Skocz do zawartości
Phantom_

Wymiana HD4850 na 6850 - blue screen w 3D

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Problem wygląda w ten sposób. Na początku tego tygodnia wymieniłem uszkodzonego HD4850 na HD6850 OC Gigabyte'a. W 2D karta pracuje bez żadnych zakłóceń. 46*C przy 30% obrotów wentylatorów. Reszta danych odczytanych Everestem przedstawia się tak:

 

--------[ Czujnik ]-----------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Właściwości czujnika:

Typ czujnika Winbond W83667HG (ISA 290h)

Nazwa płyty głównej Asus P5QL-E

Stwierdzono otwieranie obudowy Nie

 

Temperatury:

Płyta główna 38 °C (100 °F)

Procesor 42 °C (108 °F)

Procesor nr 1 / rdzeń nr 1 51 °C (124 °F)

Procesor nr 1 / rdzeń nr 2 48 °C (118 °F)

Hitachi HDT725032VLA360 42 °C (108 °F)

 

Wentylatory:

Procesor 1383 RPM

Chassis #1 1854 RPM

 

Wartości napięć:

Napięcie rdzenia procesora 1.18 V

+3.3 V 3.26 V

+5 V 4.97 V

+12 V 12.04 V

+5 V podczas wstrzymania pracy 5.12 V

 

Current Values:

Procesor 12.73 A

 

Power Values:

Procesor 13.03 W

Debug Info F 5B 3D FF / FF FF

Debug Info T 38 44 42 / 00

Debug Info V 93 D7 CE CC CF FF AE (03)

Debug Info I C1 A513

 

 

Kłopoty zaczynają się w 3D, a konkretnie podczas gry w Battlefield Bad Company 2, tryb MP. Gra po kilkunastu, czasem kilkudziesięciu, minutach zawiesza się, a po resecie Windows 7 wyświetla komunikat, że powodem błędu był Blue Screen. Nie sprawdzałem jeszcze, czy komputer zachowuje się tak samo w innych grach. Poza tym tuż po załadowaniu mapy obraz jest przyciemniony i skokowo się rozjaśnia. Potem obraz jest wyświetlany płynnie. Natomiast same wskaźniki, w tym napięcie, prezentuje się podobnie. Teraz zauważyłem jednak, że ogólna temperatura procesora chyba trochę podskoczyła, bo kiedyś w 2D nie przekraczała 40*C.

 

Myślałem, że problem rozwiąże zainstalowanie na czysto sterowników, ale wczoraj wyczyściłem poprzednie Drive Sweeperem i zainstalowałem na nowo Catalyst 11.6. Nie pomogło. Nie formatowałem dysku po wymianie karty graficznej. Teraz jeszcze kilka słów o konfiguracji.

 

Procesor: Core 2 Duo E5200, nominalne taktowanie

Karta graficzna: Gigabyte Radeon HD6850, wersja OC, dalej niekręcona

Płyta główna: ASUS P5QL-E

RAM: 2GB DDR II GoodRam

1 dysk twardy Hitachi i 1 napęd DVD-RW

Zasilacz: Corsair 450W

W obudowie pracuje też jeden dodatkowy zasilacz 80x80

 

Czy to naprawdę może być problem z zasilaczem czy może coś z kartą graficzną? Od dawna nie śledzę nowości na rynku, ale widziałem, że do aktualnych zestawów nadal poleca się PSU Fortrona ~450W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Zaktualizuj bios mobo.

2. Sprawdź czy nie odpiął się któryś z kołków mocujących chłodzenie cpu.

3. Nie zaszkodzi wymienić pastę pod radiatorem cpu.

4. Zapuść Orthosa, OCCT i sprawdź jakie cpu ma temp. pod obciążeniem.

5. Sprawdź pamięci programem Goldmemory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gb do wymiany raczej(rma)

btw sprawdz cos- weż obniz taktowanie pamięci o 100-200mhz i zobacz czy i kiedy(jak późno w stosunku do standardowych taktów) sie wyłącza/robi black screen

 

jeśli obniżenie taktów coś zmienia(w sensie masz nadal bs/black s) to oznacza że masz kartę z wadliwą sekcją zasilania pamięci(jak w moim poprzednim msi oc 6850) i tylko wymiana karty na inną wchodzi w gre, tego nie naprawi żaden bios nowy czy inne sztuczki

Edytowane przez Gregu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile lat ma ten zasilacz?

 

Niecałe 3 lata. Kupiłem w październiku 2008 roku.

 

Jak na razie zrobiłem tylko testy Orthosem. Kilkanaście minut, najpierw obciążenie CPU+RAM, potem sam CPU, temperatura obu rdzeni nie przekroczyła 58*C, a potem szybko spadła. Pamiętam, że kiedyś AIDA wyrzucała błędy po kilku godzinach, ale myślę, że winę procesora można wstępnie odrzucić. Zaraz obniżę taktowanie i sprawdzę kartę w 3D.

 

Ostatni BIOS dla płyty na stronie ASUS-a datowany jest na 25 września 2009 r.

Edytowane przez Phantom_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez MSI Afterburner obniżyłem samo taktowanie pamięci do 850MHz, reszty nie ruszałem. Dalej zawiesza się po kilkunastu minutach. Nie ma jednak tego komunikatu o poważnym błędzie. Po prostu freeze. W dodatku zauważyłem, że wraz z wymianą karty zaczęły zawieszać się filmy na YT. Podczas wyświetlania po prostu obraz zatrzymuje się ~5 czy 10 sekundy, a dźwięk jest odtwarzany dalej. Pomaga odświeżenie strony.

 

Zaraz zmienię BIOS na ten z września '09.

____

EDIT: Zmieniłem BIOS na najnowszy dostępny i nawet przy obniżonym taktowaniu do 850MHz Battlefield wysypał się w multi po ~20 minutach. Zrobiłem wcześniej quicktest pamięci przy użyciu Goldmemory - ukończony pomyślnie.

Edytowane przez Phantom_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie kilka razy, kiedy komputer zawieszał się podczas pracy w 3D, Windows w ogóle nie raportował o krytycznym błędzie, w tym blue screenie. Mogę jednak wrzucić tutaj dane z C:/Windows/Minidump.

 

Tak wygląda .dmp z najświeższego błędu: 062011 21871 01 dmp

 

Gdyby była potrzeba, mogę też dodać tu bezpośrednio info z BlueScreenView (http://www.nirsoft.net/utils/bluescreenview.zip).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o tym, żeby dla pewności, że to nie wina sterowników, zrobić jeszcze format. Nowy BIOS podobno tylko wnosi poprawę błędu związanego z domyślną częstotliwością obrotów wentylatorów, a niech flash się nie uda i nie przyjmą mi jeszcze karty na reklamację.

 

Kolega mówił mi, że podobne crashe po kilku minutach powodowały u niego uszkodzone kości RAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sformatowałem partycję systemową, 7 64-bit zainstalowany na nowo, podobnie jak najnowsze Catalysty dla HD6850, i dalej ten sam problem.

____

Gdybym mógł, ująłbym wszystko w jednym poście (a nie w 3 kolejnych), ale ze względu na brak możliwości kasowania własnych postów (chyba że jej nie widzę) wybrałem napisanie nowej wiadomości, bo inaczej nie byłoby notyfikacji o zmianie w temacie.

Edytowane przez Phantom_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, na konfiguracji CF4850 i 11.6 bsod i zawieszki występują. Zainstaluj może sterowniki 11.5b, u mnie działa wszystko ok. Druga sytuacja, tym razem z 6850. W BFBC2 następuje freez, czasami BSOD, winowajca, zintegrowana karta dźwiękowa realteka (na 32 bitowym OS działa jak trzeba). Po założeniu jakiejś taniej karty na cmedia wszystko działa. Wyłącz może w biosie kartę dźwiękową, ale najpierw sprawdź sposób ze sterownikami. Tak czy inaczej problem z BFBC2 jest znany i po wyłączeniu dźwięku powinno wszystko wrócić do normy. Nie wiem czemu tak jest, bywało, że gra działała stabilnie na realteku, a nagle odmówiła współpracy.

Edytowane przez OCM4n14k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Myślałem ostatnio, że może to właśnie wina systemu albo sterowników do mobo, ale dziwne wydawałoby się wystąpienie problemu nie od razu po instalacji, ale już po dłuższym czasie używania dawnej konfiguracji. Na 32-bit rzeczywiście nie było w ogóle problemów. 64-bit zainstalowałem w marcu, a freeze wystąpił dopiero po zmianie karty graficznej na początku czerwca.

 

Dodam tylko, że po zainstalowaniu systemu na nowo zniknął efekt 'klatkowego' rozjaśniania się wyświetlanego obrazu po załadowaniu mapy w BC2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam ten sam problem z kartą Radeon 6950 i znalazłem przyczynę bo dosłownie w Bad company 2 po kilku minutach blue ekranik. Przyczyną był program zainstalowany od płyty gigabyte easytune6 po odinstalowaniu zero problemu. Sprawdzone w 100% zainstalowałem najnowszą wersje i znowu zwiecha odinstalowałem i po kłopocie. Sprawdzałem inne sterowniki od grafiki ale dalej to samo z zainstalowanym et6.

Jeśli ktoś ma dokładnie taki sam problem i ma zainstalowane ET6 to niech zacznie od odinstalowania.

Walczyłem z tym trochę bo przyczyna pojawiła się po zmianie płyty głównej a wcześniej miałem innego producenta MSI i nie było badziewnego easytune6.\

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...