Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
david911

"Krzaczki" na ekranie

Polecane posty

Witajcie

Mam problem ze swoim wiekowym laptopem - Medion MD 95158. Przy uruchomieniu systemu na ekranie wyświetlane są "krzaczki" (zniekształcenia) - widoczne na poniższym filmiku (przepraszam za jakość, ale nic lepszego pod ręką nie było):

http://www.youtube.com/watch?v=HLXxVGbX9BA

Matryca wygląda na całą, przechylanie ekranu też nic nie daje - czyli taśma od matrycy cała. Wg. mnie padła grafika, albo jakiś układ na płycie głównej. Co to jest? Za ile naprawić? Czy da się w warunkach domowych?

Czekam na odpowiedzi

Pozdrawiam

Grafika lub pamięć się odkleiła od płyty, potrzebny reballing, w warunkach domowych nieosiągalne. Można spróbować to grzać opalarką ale odradzam szczególnie bez doświadczenia bo tylko bigosu sobie narobisz.

• Upvote 1
  • Downvote 1

Mały update: po rozgrzaniu procesora grafiki (samego wewnętrznego modułu) za pomocą suszarki laptop działał - niestety artefakty powróciły kilka godzin po akcji. Czy to oznacza uszkodzenie samego BGA (bo tak chyba nazywa się ten element) i w takim wypadku jedyny sposób naprawy to wymiana?

Pozdrawiam

Jeśli mnie pamięć nie myli, jest tam Radeon 9600. W przypadku tych układów pomaga często reballing, aczkolwiek podgrzanie do niewielkiej temperatury i ożywienie, może świadczyć o uszkodzeniu samej struktury układu. Profilaktycznie można go wymienić na nowy, gdyż układy te nie są drogie.

Dla pewności podaj jaka siedzi tam grafika.

Edytowano przez janio
  • Upvote 1

janio - to jest dokładnie ten układ - Radeon 9600. Może i nie jest drogi, ale w serwisie krzyknęli za niego ~450zł z wymianą, a w przypadku tego sprzętu jest to po prostu nieopłacalne (sam komputer jest wart nie więcej jak 300-400). Chętnie bym ją upiekł, ale w tej płycie głównej nie ma możliwości odłączenia karty graficznej od płyty - czy w takim wypadku nie usmaży bym jakichś kondensatorków czy innej elektroniki z płyty?

190 stopni bez termoobiegu na 9min, później 20min na wystygnięcie. Wczoraj wskrzesiłem swojego 8600gt

• Upvote 1
  • Downvote 1

Zabiłem go! Dokładniej upiekłem :lol: w dokładnie 8,5 minuty na 180 stopniach na górnej i dolnej grzałce.

Teraz jedyny kontakt ze światem to zielona dioda przy uruchomionym sprzęcie, ekran nawet nie rusza. W takim wypadku pozostał jedyny słuszny kierunek - śmietnik <_< Chyba że mógłbym sprzedaż jakieś części?

Pozdrawiam

180 to za mało. Za pierwszym razem też zrobiłem na 180 stopniach i nie działała. Za drugim razem upiekłem w 190 i działa do tej pory. Spróbuj jeszcze raz

Hmmm... Będę próbował, aczkolwiek trochę dziwne, żeby zadziałało - skoro było cokolwiek widać, po akcji jest czarny ekran to w jaki sposób 190 stopni może pomóc?

Próbuj. Moja karta wgl nie dawała żadnego sygnału, nawet bios się nie wyswietlal i teraz działa. Nie masz nic do stracenia. Oczywiscie CPU wyciagnales? :wink:  

Yyyyy... no nie :lol: Zaraz przełożę z drugiego laptopa i sprawdzę czy jeszcze działa :lol:

A więc tak - dla uściślenia - mam dwa takie same laptopy - w jednym jest problem z grafiką, drugi jest w 100% sprawny.

Po przełożeniu gotowanego procka do laptopa - wszystko działa w jak największym porządku, niestety przekładając dobrego procka do smażonej płyty jest 0 reakcji. Jutro z rana dam na 190 stopni - może będzie jakaś reakcja.

Pozdrawiam

P.S.

Czy jest jakakolwiek możliwość wpięcia procesora dwurdzeniowego? Ew. jaki jest najszybszy Intel M (centrino)?

Edytowano przez david911

Posłuchałeś debilnych rad to masz efekt.

99% problemów z wyswietlaniem dotyczy chipu GPU.

1- powstał niekontakt na łączeniu chip-płyta - usterke usunie reballing(uwaga na oficjalnie wadliwe chipy nvidii)

2- powstał niekontakt w strukturze chipu, podgrzenie/reballing tymczasowo ożywia układ, lecz problem wystąpi ponownie (za 3h, dzien, tydzien, miesiac...)

3- uszkodzenie układu - trzeba wymienić na nowy lub sprawny z wylutu(taniej).

Naprawę z konkretnych powodów wykonuje się na specjalnie rpzeznaczoneh do tego stacji do lutowania BGA, wprawny dłubacz od biedy na preheaterze hotairem lub IR polutuje. Podczas lutowania stosuje sie profile temperatuurowe - przez konkretny okres czasu grzeje sie konkretnymi temperaturamy aby zapobiec wykrzywieniu/rozwarstwieniu płyty lub uszkodzeniu elementów. Profil nalezy dobrac odpowiedio do typu i grubosci laminatu, rodzaju układu, topnika i i zastosowanego spoiwa (pb lub ppbfree).

Grzejąc w piekarniku nie masz kontroli nad niczym, nie widzisz co sie dzieje, a w wiekszosci przypadkow efekt jaki jest sam widzisz.

Generalnie jezeli nie zrobilbys tego sam to naprawa jest nieoplacalna. Bylo od razu pchać na allegro jako uszkkodzony, ktos by kupil i sobie zrobil. Teraz tez oczywiscie mozesz sprzedac, tyle ze kupujacy po rozebraniu notebooka zadowolony nie bedzie :]

Edytowano przez pix3l
  • Upvote 1

Jeśli mnie pamięć nie myli, jest tam Radeon 9600. W przypadku tych układów pomaga często reballing, aczkolwiek podgrzanie do niewielkiej temperatury i ożywienie, może świadczyć o uszkodzeniu samej struktury układu. Profilaktycznie można go wymienić na nowy, gdyż układy te nie są drogie.

Dla pewności podaj jaka siedzi tam grafika.

Dokładnie należałoby zrobić reball ;)

Witam :)

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować  

Aktualności

Artykuły

Ważne informacje

Umieściliśmy pliki cookie na Twoim urządzeniu, aby pomóc Ci ulepszyć tę witrynę. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym razie zakładamy, że możesz kontynuować.