Skocz do zawartości
lukaszd82

Mini ATX, maty bitumiczne i A8-3850

Rekomendowane odpowiedzi

Dysponując niewielkim budżetem na zakup nowego kompa (max 1300zł) muszę wybierać podzespoły z głową. Komp miał być niewielkich rozmiarów, dość cichy ze względu na fakt, iż chodzi często 24h i energooszczędny.

Stara 8 letnia obudowa nadaje się na szrot.

Dlatego zakupiłem z wyprzedaży obudowę Faxconn KS-288. Obudowa ważyła ok 4,2kg i nie była stabilna. Brakowało zaślepek 5,25" oraz 3,5". Poza tym to nówka za 39zł z przesyłką B-)

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Od razu dokonałem zakupu mat bitumicznych w ilości 5sztuk, powycinałem kratki na wentylatory i wykleiłem obudowę matami.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Dodałem nóżki (pomiędzy nóżką a blachą jest podkładka sylikonowa własnej konstrukcji).Powiększyłem również otwór dla wentylatora zasysającego zimne powietrze.

 

Dołączona grafika

 

Teraz obudowa waży ponad 6kg, jest bardzo stabilna. Dodatkowo mata bitumiczna stanowi element separujący blachę od wentylatorów.(są tam jeszcze podkładki sylikonowe).

Maty przykleja się bardzo łatwo, w temperaturze ok 20stopni są plastyczne, w skrajnych sytuacjach istniała konieczność podgrzewania suszarką. Docinałem wszystko nożykiem do tapet. Starałem się robić wszystko z całych kawałków. Zostało mi ok jednej maty w skrawkach. Pozostał jeden nie oklejony slot na karty rozszerzeń - na wszelki wypadek jeśli zakup Llano będzie nieopłacalny).

 

Zostało zamówione chłodzenie w postaci wentylatorów ZEPHYR 92,120 oraz CollerMaster Hyper TX3.

 

Dołączona grafika

 

Zakupiono:

Pamięć DDR3 KINGSTON - 8 GB / 1600 (2x 4 GB), CL9, HyperX XMP ( KHX1600C9D3K2/8GX )

Procesor AMD APU A8 X4 3850 BOX / 2.90 GHz, Gfx 6550D, FM1 ( AD3850WNGXBOX )

Płyta główna MSI A75MA-G55 - AMD A75, DDR3, 2x PCI-E 16x, S-FM1

 

HDD ze starego kompa - WD160GB, Samsung F3 500GB.

Zasilacz od starego kompa - BeQuiet PurePower L7 300W

Koszty poniesiona na chwilę obecną to ok 1200zł

 

Oto zdjęcia, których brakuje w sieci, czyli co w pudełkach prócz głównych komponentów:

Dołączona grafika

A więc z płytą główną otrzymujemy 2xSATA, 1xMOLEX-SATA, śledź 2xUSB3.0, instrukcja obsługi.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Standardowe chłodzenie A8-3850 jest lekko mówiąc skromne.

 

Pierwsze wrażenia - wentylator na TX3 strasznie głośny, nawet poniżej 1000obr/min jak dla mnie nie do wytrzymania. Na próbę go wyłączyłem i założyłem na jego miejsce ZEPHIRA. Nareszcie cisza. Tak więc trzeba kupić jakiś cichy wentyl PWM na CPU.

W porównaniu do starego sprzętu:

Sempron 3000 (754), Asrock K8Upgrade, 1GB RAM, GF6800XT komfort pracy podniósł się o klasę. Postaram się później wrzucić jakieś fotki i może jakieś testy. Obudowa rzeczywiście stabilna, choć bardzo mało w niej miejsca. Odczyt temperatur CPU raz dobrze a raz bzdury - to samo w BIOSIE (v1.0-czekam na update). Nareszcie dyski pracują pełną parą (oba SATAII).

 

A oto obiecane fotki prawie gotowego zestawu:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Zmieniłem wentylator na CPU na Arctic Cooling F9 PWM i nastała cisza ;> Na 100% obrotów jest cichszy niż standardowy na 25%.

Widok na temperatury w IDLE (niestety większość softów takowe pokazuje-pod obciążeniem wygląda że wskazania stają się bardziej wiarygodne bo temp dochodzą do ok 48stopni a radiator jest dość ciepły ale nie parzy. Pasta pod radiatorem to Arctic Silver 5)

Dołączona grafika

 

U góry obudowy doszło dzisiaj nowe DVD na SATA. Muszę popracować jeszcze nad ułożeniem kabli, choć nie jest z tym źle.

 

Dzisiaj pojawił się update biosu v1.0->v1.2

Jak znajdę wieczorkiem trochę czasu to podepnę kompa pod UPS-a i wypróbuję co on nowego przyniesie. Jeśli zauważę jakieś większe zmiany to postaram się o tym napisać. Za jakieś 2tyg. będę miał dostępny odpowiedni sprzęt by podać zużycie energii w IDLE i podczas jakiejś gierki.

Jeśli ktoś ma jakieś pytania to proszę zadawać. W miarę możliwości postaram się odpowiadać ale od razu uprzedzam, iż na chwilę obecną nie zamierzam kręcić sprzętu.

 

Wystąpiły duże problemy z siecią. Konkretnie wyglądało, jakby Win7Home Premium 64bit gubił DNS i nie potrafił ponownie nawiązać połączenia. Po tygodniu walk z tą przypadłością na forum microsoftu znalazłem rozwiązanie:

"Event ID 1014_Microsoft-Windows-DNS-Client

To open Component Services and verify that the required security properties are set:

1. Click Start, and then click Run.

2. Type comexp.msc, and then click OK. If the User Account Control dialog box appears, confirm that the action it displays is what you want, and then click Continue.

3. To locate your computer, click Component Services, click Computers, and then click My Computer.

4. Right-click My Computer, and then click Properties.

5. Click the COM Security tab, and confirm that the Access Permissions and Launch and Activition Permissions properties are set properly."

 

Na chwilę obecną zapuściłem na próbę F1 2010 pożyczone od znajomego. Wyniki są zadziwiające jak dla mnie.

rozdzielczość 1280x1024 4xAA wszystko na HIGH - klatki odczytane z FRAPS 3.4.5

dx9 - średnia ~19 (min.14),co ciekawe nic nie rwało i miałem wrażenie płynności gry

dx11 - średnia ~30 (min.27) przy tych samych ustawieniach.

Temperatura APU podczas gry to 45-50stopni.

Nie zauważyłem żadnych różnic w płynności podczas rozgrywki na dx9 i dx11 więc chyba coś nie tak jest z fraps-em i jest mało wiarygodny. Przy spadkach fps do 14 klatek powinno zarywać a tak nie było...

A oto zdjęcie kompletnego komputera z nowym DVD, którego wcześniej brakowało oraz z kablami częściowo w oplotach:

Dołączona grafika

 

Co do różnicy pomiędzy biosem 1.0 a 1.2 to nic nie znalazłem poza bardziej realnym wskazaniem temperatur przez niektóre softy. Temperaturę sprawdzałem kontrolnie poprzez czujnik wklejony w stopę radiatora :P Zanotowałem max 42stopnie.

 

Control Center firmy MSI po zmianie biosu na 1.2 podaje w IDLE temp CPU 22stopnie, pod obciążeniem udało się ją podbić do 42stopni.

Tutaj małe porównanie dwóch programów z pomiarami :> Bardziej realne są temperatury z softu MSI.

Dołączona grafika

W tej chwili najgłośniejszym wentylatorem jest ZEPHYR 92 powyżej 60% obrotów. Dlatego jest w większości przypadków skręcony na 50% :> Arctic Cooling powyżej 65% też staje się słyszalny z odległości 1,5m od kompa.

 

I jeszcze jeden mały test (w tle działał antywirus, jdownloader, oczywiście AIDA64,firefox z kilkoma zakładkami). Jak znajdę czas to dam bardziej wiarygodne wyniki.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Oto testy zużycia energii. które obiecałem:

1.BIOS

Dołączona grafika

 

2.Sam komputer podczas ściągania z netu (monitor wyłączony)

Dołączona grafika

 

3.Internet komputer+monitor Benq FP73G + głośniki Genius 1800A

Dołączona grafika

 

4.F1 2010 podczas gry oscyluje w granicach 90-132W

Dołączona grafika

 

Max zarejestrowane przez urządzenie pomiarowe to 150,2W

 

Dalsze próby obniżenia poboru energii elektrycznej przyniosły bardzo dobre efekty. Zainstalowałem program K10Stat i obniżyłem napięcia dla wszystkich dostępnych częstotliwości procesora:

Dołączona grafika

Napięcie przy 800MHz z 0.992V zmniejszyłem na 0,8V

Dla maksymalnej częstotliwości 2,9GHz napięcie zmniejszyłem z 1,336V (inne wskazania to 1,38V) do 1,2V.

Nie ma żadnych problemów ze stabilnością komputera po tych zabiegach. Maksymalne zużycie energii przez procesor spadło o ok 10-15W.

Niestety aktualizacja Bios do najnowszej wersji 1.5 spowodowała bzdurny odczyt temperatury CPU. Z 38C wcześniej zrobiło się ok 60C. Z tego powodu wentylator na CPU chodził ciągle na 100%. Mam nadzieję, że kolejna rewizja biosu przywróci poprawne odczyty temperatur, tym bardziej iż radiator ma ok 36C (chłodniejszy niż dłoń co sprawdziłem organoleptycznie-przy dużym obciążeniu robi się ciepły).

Edytowane przez lukaszd82
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Modyfikacja na poziomie zupełnie niczego.

 

To twoje zdanie. Obudowa tania i chodziło tylko o to by blachy nie grały jak orkiestra. Nie mam możliwości na tworzenie "wielkich modyfikacji". Tymczasem ten prosty zabieg załatwia wszystko o co mi chodziło. Poza tym nadal jest wiele pytań o maty bitumiczne, więc może akurat ktoś inny chętnie przejrzy obudowę wyklejoną tymi matami. Jak zakupię resztę sprzętu, który w tej chwili jest w PL niedostępny, to napiszę również jak wyglądają temperatury wewnątrz i wrzucę zdjęcia z rozmieszczenia podzespołów. Nie każdego poza tym stać na wrzucanie w kompa kasy. Widziałem super przeróbki obudów na różnych forach lub też obudowy budowane samodzielnie. Tyle tylko, że niektóre z nich kosztowały więcej niż będzie wart cały mój komputer.
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chętnie poczytam co z tego wyszło. Póki co bardzo mi się podoba efekt jak na wydatek 150PLN. No i doskonale rozumiem potrzebę cichego kompa, który mógłby pracować 24h i nie przeszkadzać innym domownikom. Powodzenia Lukaszd82 :wink:

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka mała sugestia. Przykręcając wentylatory bezpośrednio do obudowy powodujesz, że zaczynają one szumieć (wibracje silniczka itp przenoszą się na blachy).

 

Tyle że blachy są w całości oklejone matą bitumiczną, w niej zrobiłem otwory i przykręciłem wentylatory. Dodatkowo pomiędzy matą a wentylatorem znajdują się podkładki sylikonowe :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...