Skocz do zawartości
Substraty

32 cale do komputera - Full HD vs HD Ready ?

Rekomendowane odpowiedzi

Ekran LED to tak na prawdę to samo co zwykłe LCD, tylko podświetlany diodami LED zamiast katod CCFL. LEDy pobierają mniej prądu, mniej się grzeją, zajmują mniej miejsca (TV jest cieńszy).

O ile podświetlenie nie jest krawędziowe tylko z siatką ledów za ekranem, dają dodatkowo lepszą czerń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, a więc powróćmy do pierwszego pytania. Czy na telewizorze 32 calowym widać dużą różnicę między HD Ready a Full HD ? Chodzi mi tutaj głównie o obsługę komputera(internet, gry).

 

1366x768 to niska rozdzielczość jak na 32" "monitor" - też zależy z jakiej odległości będziesz oglądał, domyślam się że czasami z dosyć bliska (www/tekst), więc poniżej 1920x1080 bym nie schodził.
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Interesuje sie tym tematem od kilku lat wiec zaoszczedze Ci poszukiwan i jako monitor polece tylko jeden TV jak nie chcesz płakać. LG 32LD450 lub 465. Jest to model z 2010r. Są jeszcze dostepne za smieszne pieniadze ok 1100zl. Na 2011r jego dokladny odpowiednik to LK450 ale jest podatek od nowosci i jest za drogi ok 1800zl. Logiki w tym zadnej ze jest tanszy niz zwykly 27" monitor na TN ale bedziesz zaskoczony ze za tyle mozna AZ TYLE. Jest to TV na matrycy IPS z niesamowitą wrecz iloscia opcji ustawien obrazu i kolorow i praktycznie brakiem smuzenia. Nie ma zadych problemow z ostroscia czcionek jak na wielu TV, obraz jest idealny. W dodatku jeden z najnizszych w telewizorach input-lag o wartosci 17ms powoduje ze swietnie nadaje sie do dynamicznych gier. Telewizor HD-Ready kategorycznie odradzam ze wzgledu na slabe matryce i ogromne pixele.

 

Roznica miedzy LD 450 a LD465 jest taka ze ten drugi ma sprzetowe (przez USB) odtwarzanie filmow az do 1080p (avi, mkv).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo ważne jest abyś określił na samym początku budżet jakim dysponujesz na zakup owego TV. Co do samej rozdzielczości HD READY (1280x720) i FULL HD (1920x1080). Podłączałem jakiś czas temu Sharpa (LCD, starszy model HD ready) właśnie 32 cale. Jeśli chodzi o wygląd ikon, tekstu, etc. to nie wyglądało to za ciekawie. Były one mało widoczne, albo inaczej, mało czytelne. Przypuszczam że TV z rozdzielczością 1080p powinien poradzić sobie lepiej, ale to chyba jedyny mankament. Zasadniczo musisz określić do czego zamierzasz użytkować ten TV. Pisałeś gry, internet, filmy. Co do pierwszych dwóch nie będę się wypowiadał (internet jak internet, a gry nie są moim mocnym tematem) ale jeśli idzie o filmy to już inna bajka. Cenowo nie ma jakieś wielkiego szoku między Full HD a HD ready, ale pytanie czy kupując TV full HD zamierzasz wykorzystać w pełni jego możliwości? Jeżeli masz pojemny dysk, i dobrego kompa (który uciągnie Ci filmy w full rozdzielczości) bez zastanowienia

bierz taki właśnie TV. Do tego musisz mieć przyzwoity download, bo takie filmy zajmują od 8GB do nawet 30GB (sam ostatnio ściągnąłem Władcę Pierścieni - złota edycja full HD coś koło 75 GB danych).

Ogólnie jaki TV, to jest to często indywidualna sprawa. Dasz radę na przykład siedzieć po kilka godzin metr przed 32 calowym ekranem? Inna sprawa, że wspomniane filmy full HD, a i ogólnie różnica między rozdzielczością 1080p a 720p jest widoczna przy TV od ok. 40 cali (mówię o filmach).

Moim zdaniem lepszym wyjściem jest zaopatrzyć się w monitor 24, 27 calowy (ja korzystam z Samsung LED BX2450L) i ewentualnie (jak masz miejsce) dokupić sobie TV 40, 42 cale do filmów.

Edytowane przez Lookbe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak:

Ponad 5 rok pracuję na tym Samsung 710V - monitor LCD i jakoś nie widzę efektu smużenia. Może dlatego że, ma mniejszy ekran. Jako że doradziliście mi brać telewizor Full HD moje pytanie kręci się wokół tego telewizora. Czy warto go kupić ? Parametrami jest całkiem dobry.

Monitor LCD 32" HANNSPREE SJ32 FULL HD MPEG-4 (1704447678) - Aukcje internetowe Allegro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehym, dobry to dość odważne słowo w stosunku do tego modelu. Marne odświeżanie - 50HZ, tyle to miały już poczciwe CRT. Ale główny mankament to czas reakcji matrycy (8ms), możesz mieć pewność że przy dynamicznych scenach będziesz miał efekt smużenia. Co do firmy już się nie będę czepiał, ale same parametry mówią na nie.

Tutaj masz dwa bardzo popularne modele LED TV:

32" telewizor LED Full HD - UE32C6000 - LED - Telewizory | SAMSUNG

Cena tego modelu zaczyna się od ok. 1850zł

32PFL5605H/12 Philips Telewizor LED 32PFL5605H Telewizor cyfrowy 32" Full HD 1080p z technologią Pixel Plus HD - Philips Support

A tego od ok. 1700zł

Naprawdę nie myśl nawet o tym "monitorze" który zaproponowałeś - szkoda czasu i pieniędzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inna sprawa, że wspomniane filmy full HD, a i ogólnie różnica między rozdzielczością 1080p a 720p jest widoczna przy TV od ok. 40 cali (mówię o filmach).

 

Wszystko zależy od odległości. Mogę Ci łatwo udowodnić że przy 22" różnica jest, a przy 46" nie ma (po prostu posadzę Cię dużo bliżej tych 22".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale po co chcesz mi udowadniać różnicę przy odległościach których nikt normalny nie stosuję. Jak przystawię oko do matrycy w odległości 1cm, to faktycznie nie będę wiedział co to jest za rozdzielczość - 720p czy 1080p. Prawda jest taka, że Full HD najlepiej widać właśnie od ok. 40cali wzwyż (przy optymalnej odległości, jaka to powinna być dla tego standardu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale po co chcesz mi udowadniać różnicę przy odległościach których nikt normalny nie stosuję. Jak przystawię oko do matrycy w odległości 1cm, to faktycznie nie będę wiedział co to jest za rozdzielczość - 720p czy 1080p.

 

Jak to nikt normalny nie stosuje? Ja siedzę w odległości 75cm od swojego 22" monitora i widzę różnicę pomiędzy 720p a 1080p - Twoim zdaniem jest to odległość której nikt normalny nie stosuje? W takim razie jestem nienormalny :ploom:

 

Tak samo jak są ludzie którzy siedzą w odległości 4m od swoich 40" telewizorów i tam różnicy między HD a FullHD nie widać ... w takim razie są nienormalni?

 

I kolejna zastanawiająca mnie kwestia:

Prawda jest taka, że Full HD najlepiej widać właśnie od ok. 40cali wzwyż (przy optymalnej odległości, jaka to powinna być dla tego standardu).

Jaka to jest "optymalna odległość da standardu FullHD"? Myślałem że jest ona względna (zależna od wielkości ekranu) ... a tu człowiek dowiaduje się czegoś nowego :D

 

Co do samej rozdzielczości HD READY (1280x720)

 

HD READY to określenie na telewizory potrafiące wyświetlić rozdzielczość HD. Miały one często rozdzielczość 1366x768 pix. Edytowane przez Kyle
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przekręcaj tego co napisałem. Napisałem wyraźnie, że jak usadowisz się w odległości poza skalą wykresu (odległość od TV,przekątna, jakość sygnału - nie chcę mi się go szukać) dla optymalnej odległości to różnic nie będzie. Tego się tyczyło to zdanie o oglądaniu z odległości 1cm, nic nie pisałem odnośnie tego w jakiej odległości ty oglądasz. I nie wiem również jaki masz za wzrok, tudzież monitor że widzisz "różnicę" między HD a full HD. Dwadzieścia dwa cale to stanowczo za mało, że była jakaś wyraźna, znacząca różnica jakości, chyba że sam sobie wmawiasz iż rzeczywiście jest co oglądać. Poczytaj sobie fora (HDTV), albo spytaj jakiej wielkości TV polecają dla sygnału 1080p. Ciekaw jestem ilu znajdziesz zwolenników 32 cali.

Ta optymalna odległość jest różna, i się nie czepiaj. Różni producenci mają swoje wartości, jednak są to zbieżne dane. Skończ lepiej tą jałową dyskusję bo nie przekonasz mnie że film 1080p na 22 calowym monitorze ogląda się tak samo jak na 40,50 calowym TV (Z odpowiedniej odległości!).

Chłopak pytał o modele, więc mu lepiej coś zaproponuj, a nie, piszesz nie na temat.

Edytowane przez Lookbe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ZlyUser

Skończ lepiej tą jałową dyskusję bo nie przekonasz mnie że film 1080p na 22 calowym monitorze ogląda się tak samo jak na 40,50 calowym TV (Z odpowiedniej odległości!).

 

Z ODPOWIEDNIEJ odległosci ogląda się dokłądnie tak samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, w takim bądź razie pozdrawiam wszystkich pozostałych zwolenników oglądanie HDTV z 22 calowych monitorów. Znaczy się tych wszystkich dla których nie ma odczuwalnej różnicy czy oglądają ten obraz na 22,40 czy x calach. :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z całą pewnością tak jest, ale skoro chcesz mi to pięknie matematycznie wyjaśnić, to czy :

x/y = f(x)/f(y) ? Gdzie nasza funkcja to oczywiście zalecana, poprawna, odpowiednia odległość od TV (która ustala konkretnie ile ma wynosić wartość tychże x i y)?

Bo jak weźmiesz sobie dowolne odległości które nie są ze sobą w żaden sposób skorelowane - to faktycznie będzie dokładnie tak jak pokazałeś na tym wykresiku :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo jak weźmiesz sobie dowolne odległości które nie są ze sobą w żaden sposób skorelowane - to faktycznie będzie dokładnie tak jak pokazałeś na tym wykresiku :rolleyes:

 

O jakiej korelacji mówisz?
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze wracając do funkcji 100 Hz (typu IFC - dorenderowywanie klatek pośrednich) - to chyba i tak trzeba wyłączyć dla PC by zminimalizować LAG (gry)? Przy opóźnieniu 66 ms i więcej raczej ciężko będzie się grało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam od dwóch lat 32" fullHD przed którym siedzę normalnie na co dzień z podłączonym PC ;) Model o oczko wyżej niż ten w teście. Generalnie TV sprawuje się idealnie. Bije na łeb wszystkie TN'ki. Posłuchałbym się kolegi neo2006a, prawdę pisze w poście #6. Taniej, lepsza matryca, duży obraz, więcej wejść, tuner, milion opcji etc. Jedyny minus względem monitorów to input lag, ale w nowych telewizorach przeznaczonych do korzystania z PC jest on niski. 17ms tak jak kolega podał, przekłada się na 1 klatkę opóźnienia przy 60Hz względem rywali z monitorami. W moim modelu już jest to 35-40ms, czyli 2-3 klatki. Gram codziennie i daję radę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle sie opisaliscie.. Kazdy niby mial to samo zdanie, ale nie zgadzal sie z poprzednikiem.. Fascynujace :)

A wystarczylo pare sekund na zgooglowanie wykresow:

http://www.lowtek.ca/roo/wp-content/uploads/2008/04/resolution_chart.png

(przypominam ze feet (stopy) to ok 30cm)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chociazby to, ze jak korzystasz z dowolnego monitora >20" z odleglosci 75cm, to rozdzielczosc 1080p ma juz sens. Przy czym praca w takiej odleglosci na czyms wiekszym niz 22, no moze 24" nie wydaje mi sie zbyt komfortowa.

 

Kolejne co mozesz odczytac z wykresu, to ze na telewizorze 32", ogladanym z odleglosci 3m, nie zobaczysz pelni mozliwosci FullHD, wiec 720p, oferowane przez telewizory 'HD Ready', powinno byc wystarczajace.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego siedzę ponad metr od 32" fullHD i jest super, oglądam filmy na kanapie z odległości 3,5m i widać różnicę w materiałach 720p a 1080i. Z bliższej odległości wiadomo, że zauważalnych jest więcej detali (w tym nieprzyjemne ziarno kompresji...)

Dla mnie 32" to kompromis między monitorem a telewizją, 2 w 1. Mam jeden wyświetlacz do wszystkiego. Jedyne co bym chciał to wyższej rozdzielczości do korzystania z komputera, 1080p to odrobinę za mało, 1440p byłoby idealne.

 

Dlatego odpowiadając na pytanie z tematu: nic poniżej 1080p nie brać.

Edytowane przez Popiół

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...