Skocz do zawartości
blackbird25

Problem z Crucial m4 z widocznością w trybie RAID

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakupilem przed kilkoma dniami dysk Crucial M4 64GB,i mam małą zagwozdkę.

 

Mianowicie do tej pory mialem system postawiony na Raid 0,na 2 dyskach Samsunga F1,

przez co oczywiscie w Bosie a propos pierwszych 4 gniazd (na 6 wbudowanych w kontrolerze SATA II)

ustawienia były jako RAID a nie AHCI.Poprzez to, gdy chciałem zainstalowac system na jednym z pierwszych portów, jednoczesnie przy usatiownym raidzie 0, instalator Windows'a 7 nie widzimi mi Cruciala.

 

Gdy wyłączę RAID i dyski są odzielnie, to dysk SSD jest widoczny.

 

Myslalem że jesli podepne Cruciala na gnieździe 5 lub 6,

to rozwiąże to moje wszystkie problemy, ale teraz znowu,

gdy ustawiam samsungi w RAID 0, to na liscie dostepnych dysków pokazuje mi,

ze Crucial pracuje w trybie 1,5G czyli SATA I a nie II.

 

 

Po sprawdzeniu, okazalo sie ze niezaleznie na ktorym gniezdzie bym nie podpial

SSD pokazuje mi 1,5 GB (po wejsciu w ustawinia RAID),

a zwykle samsungi poprawnie wykrywa jako 3GB.

 

 

Czy ktos mial podobny problem,

co robie zle ?

 

(całość stoi na płycie GIGABYTE'a GA-MA790XT-UD4P i Phenomie X4 955 BE)

Edytowane przez blackbird25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze tym że pokazuje że jest Sata I to się nie przejmuj, najpewniej błędne wskazanie które łatwo zweryfikować testem w np ATTO.

Po drugie kiedy kontroler jest ustawiony w trybie RAID to automatycznie jest włączony AHCI - "raid" jest tak jakby rozwinięciem trybu "ahci".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze tym że pokazuje że jest Sata I to się nie przejmuj, najpewniej błędne wskazanie które łatwo zweryfikować testem w np ATTO.

Po drugie kiedy kontroler jest ustawiony w trybie RAID to automatycznie jest włączony AHCI - "raid" jest tak jakby rozwinięciem trybu "ahci".

 

Uspokoiłeś mnie troche, prosze napisz jeszcze,

czy poniższe wyniki są na akceptowalnym poziomie dla Cruciala na SATA II (?)

 

Dołączona grafika

 

 

Tak czy inaczej nurtuje mnie dlaczego dysk nie chce byc widoczny przez instalatora Windows 7,

gdy podpinam go do ktoregokolwiek z pierwszych 4 portów, w momencie gdy właczony jest tryb RAID w biosie :|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki są całkowicie normalne.

 

Co do widzialności dysku, próbowałeś podać podczas instalacji najnowsze sterowniki AHCI?

 

 

A tak na przyszłość, jest już podklejony wątek o SSD, nie ma potrzeby mnożyć takich samych tematów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki są całkowicie normalne.

 

Co do widzialności dysku, próbowałeś podać podczas instalacji najnowsze sterowniki AHCI?

 

Zrobiłem tak jak radziłeś, "podpiąłem" mu najnowsze sterowniki ze strony producenta mojej płyty (Gigabyte),

i wszystko nagle zaczęło być widoczne dla instalacji,

ale teraz mam nastepny dylemat, jak podmienić z powrotem sterowniki ahci od AMD na te domyślne w Windows 7 od Microsoftu

(z racji rzekomego braku obsługi funkcji Trim przez sterownik AMD) ?

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...jak podmienić z powrotem sterowniki ahci od AMD na te domyślne w Windows 7 od Microsoftu

(z racji rzekomego braku obsługi funkcji Trim przez sterownik AMD)

Z tego co wiem od sterowników z listopada zeszłego roku, wszystkie sterowniki AMD AHCI wspierają Trim. I pobieraj sterowniki ze strony producenta chipsetu a nie producenta płyty.

Najnowsze są 11.7 z 27 lipca!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...