Skocz do zawartości
goldomor

Czy 8GB RAMU zamiast 4 da mi cokolwiek w grach?

Rekomendowane odpowiedzi

Tzn. wyłączyłeś plik wymiany, pograłeś z dwie godziny w GTA4 na wysokich detalach i nic się nie wykrzaczyło/nie było alarmu o małej ilości RAM? Masz Windows 7 64 bit?

 

Mam Win7 64 oczywiście, bo jaki by był sens posiadać 4GB RAMu i 32bit system :)

Pliku wymiany nie wyłączałem, bo nie zauważyłem skutków "ubocznych " . Wy widzicie jakieś różnice przy wył. pliku wymiany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Win7 64 oczywiście, bo jaki by był sens posiadać 4GB RAMu i 32bit system :)

Pliku wymiany nie wyłączałem, bo nie zauważyłem skutków "ubocznych " .

 

Czyli jest możliwe użycie w Twoim przypadku ponad 4 GB przestrzeni pamięci (RAM + plik wymiany).

 

Co do sensu wyłączenia pliku strony - "najnowsze" opinie są takie że win7 już potrafi rewelacyjnie korzystać z pliku wymiany i przenosi tam tylko kiedy musi ... co jak zobaczyłem tak nie wygląda. Jest (dużo) bardziej rozsądny od Win XP, ale nadal widzę przerzuca tam trochę jak nie musi.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w win7 nie da się wyłączyć swapa przynajmniej mi się nie udało bo za każdym razem gdy tego próbuję dokonać wywala mi błąd że zrobił swapa o minimalnym rozmiarze to po pierwsze. a po drugie przestańcie w końcu pisać bzdury że 4 gb ramu wystarczy. trzeba mieć porównanie, trzeba mieć sprzęt który tego potrzebuje. mój potrzebował sam się o tym przekonałem. także wszyscy którzy piszą że 4gb wystarczy nie mają racji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w win7 nie da się wyłączyć swapa przynajmniej mi się nie udało bo za każdym razem gdy tego próbuję dokonać wywala mi błąd że zrobił swapa o minimalnym rozmiarze to po pierwsze.

 

Hmmm ... mi tam tylko pisał że zalecane coś tam coś tam jest minimum 200 MB (przy 4 GB RAM ... przy 16 GB RAM już 800 MB - czyli wynika z tego że na pałę "zaleca" minimum 200MB na każde 4 GB) ... ale ostatecznie nie mam problemu by ustawić go na "bez pliku stronicowania". Nie wiem czemu u Ciebie występuje jakiś błąd. Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w win7 nie da się wyłączyć swapa przynajmniej mi się nie udało bo za każdym razem gdy tego próbuję dokonać wywala mi błąd że zrobił swapa o minimalnym rozmiarze to po pierwsze. a po drugie przestańcie w końcu pisać bzdury że 4 gb ramu wystarczy. trzeba mieć porównanie, trzeba mieć sprzęt który tego potrzebuje. mój potrzebował sam się o tym przekonałem. także wszyscy którzy piszą że 4gb wystarczy nie mają racji.

 

1. Bez problemu wyłączam SWAP

2. Zależy do czego wykorzystujesz sprzęt. Jest wiele zastosowań przy których i 64GB RAM-u to mało. Zostały jednak wymienione gry (GTA4, Wiedźmin), które na 4GB RAM bez pliku wymiany śmigają bez problemu(i żeby to tylko 2h...). Osobiście nie znam gry, która by robiła jakiś użytek z większej ilości*.

 

Ceny na DDR3 są niskie i można się szarpnąć na 8GB, ale nie jest to jakiś "must have" w kompie do gier.

 

 

*Chociaż Crysis 2+DX11+Nowe tekstury zdaje się wymaga więcej niż 4GB do komfortowej gry.

 

PS. Co do "trzeba mieć porównanie, trzeba mieć sprzęt który tego potrzebuje" nie wiem jaki sprzęt potrzebuje 8GB. To raczej oprogramowanie może go potrzebować.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez DeathTomahawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle

 

Tak czy inaczej mało która gra wykorzystuje obecnie ponad 4GB, aczkolwiek biorąc pod uwagę ostatnie obniżki cen pamięci (w morele.net 8GB od Kingstona za bodajże 154 zł) dysponując odpowiednimi funduszami można się szarpnąć na taką ilość RAMu :) Niemniej umieszczanie takiej ilości pamięci w proponowanym zestawie za 1500 zł (ostatnio był taki przypadek na forum) jest lekko bez sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi też nie pokazuje jakiegoś nie wiadomo jakiego "zużycia" pamięci jednakże w czasie rozgrywki w gta i wiedźmina przestały się doczytywać kolejne części miasta, lasu i tak dalej - chodzi mi o dogrywanie tekstur jak np wychodziłem z wioski do lasu i szybko obracałem widokiem dookoła to się potrafiło przycinać i doczytywać. nie wiem dlaczego tak jest ale taka sytuacja była u mnie. gry trzeba po prostu przetestować na swoim kompie pograć w nie z godzinkę a nie tylko patrzeć na wykresy i frapsa.

 

 

@Kyle

 

Tak czy inaczej mało która gra wykorzystuje obecnie ponad 4GB, aczkolwiek biorąc pod uwagę ostatnie obniżki cen pamięci (w morele.net 8GB od Kingstona za bodajże 154 zł) dysponując odpowiednimi funduszami można się szarpnąć na taką ilość RAMu :) Niemniej umieszczanie takiej ilości pamięci w proponowanym zestawie za 1500 zł (ostatnio był taki przypadek na forum) jest lekko bez sensu.

 

jednym słowem trafiłeś w sedno.

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 2x2gb+2x512mb ramu, i nie wiem, czy to z jego winy, czy ze słabego peceta ogólnie, ale w Mafii II czasem gra potwornie zwalniała i było widać, jak doczytują się tekstury. Często musiałem stać przed sklepem i czekać, aż załaduje się jego wnętrze ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto kupic 8 gb ramu. To prawda, ze wiekszosc gier z tego nie skozysta. W tytulach, ktore z tego skozystaja roznice sa nie mozliwe do przedstawienia na wykresie lub wyrazenia liczbami. Powody sa dwa;

 

1. Testy sa przeprowadzane na golym systemie z zainstalowanym wylacznie niezbednym oprogramowaniem i oczywiscie wylaczane sa wszystkie uslugi dzialajace w tle.

 

2. Jesli gra doczytuje cos z dysku skutkuje to jedynie (a moze az?) drobnym zacieciem, ktore nie wplywa znaczaco na obnizenie fps, nawet tego okreslanego jako minimalny, ktory w rzeczywistosci nie jest obliczany na podstawie maksymalnego czasu oczekiwania na kolejna ramke a jest minimalna srednia czastkowa.

 

Argument przeciw, ze gra w menadzerze zadan zajmuje 2 gb - ciezko mi z tym dyskutowac od strony programistyczno/softwarowej z doswiadczenia jednak wiem, ze na systemie z 8 gb ramu ta sama gra moze zajac troche wiecej, bo np 2.4 gb. Windows chetniej przydziela pojedynczej aplikacji wiecej pamieci kiedy ma dostepne 8 gb. Na 8 gb zyskujemy plynna gre od razu po wczytaniu levelu, brak klatkowania przy auto savach.

 

Ogolny komfort pracy bardzo mocno zyskuje. Kiedy np. konczy sie sciagac torrent na systemie z 4 gb ramu - z pewnoscia to odczujemy grajac, przy 8 gb nie koniecznie. Zyskujemy mozliwosc szybkiego przelaczenia sie pomiedzy gra a programem dzialajacym w tle za pomoca alt+tab (zazwyczaj w ciagu sekundy), albo nawet i pomiedzy dwiema grami i sporo swobody w dziedzinie tego na start jakich programow wraz z systemem mozemy sobie pozwolic. Przy odpowiednio mocnym procesorze mozna sobie pozwolic aby podczas gry dzialal w tle instalator lub przydzielajac rdzenie do poszczegolnych procesow da sie nawet pograc kompresujac video. Restart systemu mozemy robic smialo raz w tygodniu.

 

Byc moze te wszystkie za wydaja sie malo przydatne w komputerze uzywanym jak konsola, ale jednak trudno je pominac. Roznica w cenie pomiedzy 4 gb a 8 gb zaczyna sie juz od 80 zl - moim zdaniem zdecydowanie warto doplacic.

 

Odnosnie Crysisa 2 z pakietem DX11 i tekstur wyskiej rozdzielczosci - ta gra z wlaczonymi wspomnianymi dodatkami akurat dziala bardzo dobrze na 4 gb ramu, ale zeby pograc komfortowo w hd trzeba miec 2 gb ramu na karcie grafiki.

Edytowane przez login206

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 8GB średnie użycie pliku stronicowania po graniu w czołgi czy BF3 to jakieś 200-250MB. Peak widziałem raz ponad 330MB. W Aida64 można to sobie sprawdzić (Płyta główna->Pamięć->Paging File).

 

Win 7 jest głupi i wyłączenie pliku wymiany prędzej czy później zaowocuje jakimś błędem mimo dużej ilości pamięci RAM. Mi to się zdarzało bodajże w Crysis albo Crysis Warhead.

 

Tak czy siak mam jedną partycję 1GB RAMDisk, do której pakuję swapa, więc i tak siedzi w pamięci operacyjnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja miałem u siebie w pracy zapaleńca co chciał mieć porządne bebechy w sprzęcie, tylko nie zwrócił uwagi, że XP mu zobaczy tylko bodajże 3GB z groszem, ale dobrze widać było mieć dla samego faktu poczucia, że siedzi w budowie 8GB, które i tak nie pracowały :)

 

A tak na serio to też rozmyślem nad zmianami u siebie jakiś czas temu i teraz temat powraca. Wymieniam też 4 na 8 na windzie "7" 64 tylko ... pytanie, co warte bardziej zachodu czy pamięci wyżej taktowane z wyższym CL, czy ciut niższy takt, ale też niższe CL?

 

Rozważam z zestawów 8GB takie corsarze

http://www.komputronik.pl/product/121661/Sprzet_komputerowy/Podzespoly_PC/Corsair_DDR3_2x_4GB_1600MHz_CL8_Vengeance.html

 

1600-tki z CL8 no i dwie sztuki, zawsze ten dual channel podobnież kilka % daje, choć sam nie stwierdzę tego pewno. Chyba nie warto teraz dopłacać i brać czegoś 1800mhz+ z cl9 za większą kasę prawda? nie da mi to pewnie zauważalnego przyspieszenia ani w grach ani podczas obróbki grafiki czy video?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Chyba żartujesz człowieku? Za 170-180 zł można mieć Kingstony 1333, za jakieś 150 zł GoodRAM-y. Absolutnie nic więcej nie potrzeba, prędkosć pamięci ani opóźnienia nie mają absolutnie żadnego znaczenia, różnice zobaczysz wyłącznie w benchmarkach, w domowych warunkach żaden program czy gra tego nie wykorzystają.

 

Ja żałuje że nie kupiłem dodatkowych 8 GiB zanim dolar skoczył, były poniżej 150 zł Kingstony, prawie za darmo nawet jak nie ma w czym wykorzystać, ale DDR3 jeszcze długo pożyją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciach

Bez sensu. Nie bierz tych kości. Sam je kupiłem i teraz żałuje. Są trochę za wysokie i mogą tylko siedzieć w słotach 2 i 4, żeby nie wadziły z chłodzeniem. Dodatkowo cena jest zawyżona. Podobne Blue z CL9 kosztują prawie połowę mniej (prawie 70%). Imo brać najtańsze 1333 i jak cena odpowiednia to 16GB :D Sam teraz myślę czy nie kupić dodatkowych tylko ta wysokość :roll:

 

A to, że 4GB wystarczy to bzdura (oczywiście mowa o systemie 64bit.). PS5 potrafi pożreć tyle ramu ile będzie dostępne u siebie w maksie doszedł do 6,2GB plus to co tam winda czyli razem pewnie 8GB :lol: Jakbym miał 16GB to też by nie pogardził :D pzdr

Edytowane przez chemiczny_ali
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to, że 4GB wystarczy to bzdura (oczywiście mowa o systemie 64bit.). PS5 potrafi pożreć tyle ramu ile będzie dostępne u siebie w maksie doszedł do 6,2GB plus to co tam winda czyli razem pewnie 8GB :lol: Jakbym miał 16GB to też by nie pogardził :D pzdr

 

Zgadzam sie, ze 4 gb to malo. Ale informacje z menadzera zadan to tylko ciekawostka. Podczas ogladania filmow Blu Ray mam wykozystanie na poziomie 7 gb przy dostepnych 8 gb. Po rozserzeniu do 12 gb wykozystania przekracza 10,5 gb. Co nie zmienia faktu, ze film jest odtwarzany tak samo dobrze przy dostepnych 4 gb... Tyle tylko, ze bezposrednio po zakonczeniu odtwarzania przy dostepnych 4 gb uruchamianie explorera trwa wieki, a mozliwosc wcisniecia pauzy i przelaczenia sie na inna aplikacje w trakcie pracy odtwarzacza jest czysto teoretyczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie 8gb warto ;) mi przy 6 i wylaczonym swap, wyskoczylo ze za malo pamieci a gralem sobie w heroes of newerth

 

To samo u mnie. 6GB, swap wyłączony i Crysis 2 wywala ten sam komunikat po pewnym czasie.

 

Na 6GB lepiej działa mi głównie GTA IV. Na 4GB wywala się Firefox gdy przeglądałem w google wiele zdjęć na max rozdzielczości. Na 6GB nie ma problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Win 7 Ultimate, Battlefield 3, 8GB ram, wylaczony swap - po kilkunastu minutach gry wywala komunikat o braku zasobow i pamieci.

 

o0 Bardzo dziwne. Od czasów bety gram bez SWAP-a i zero problemów. Nie masz przypadkiem włączonego np. Firefoksa z "miljartem" zakładek?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mimo 8GB Ramu mam przydzielony 1GB swap-a, tak na wszelki wypadek gdyby jakaś aplikacja go wymagała prócz pamięci, to samo bym zrobił mając 16GB a to chodzi mi po głowie.

Edytowane przez .PaVLo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chemiczny_ali -> a jak ten ram będzie z chłodzeniem to i tak nie wsadziłbym tam 4x4GB w 4 sloty, skoro 2 obok siebie kiepsko siedzą? :)

 

No ale ostatecznie mam na liście do zakupienia zestaw znacznie tańszy w postaci Patriotów - AMD Black II DDR3 2x4GB 1333MHz CL9 - 8GB za tą cenę jest jak najbardziej satysfakcjonujące dla mnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Win 7 Ultimate, Battlefield 3, 8GB ram, wylaczony swap - po kilkunastu minutach gry wywala komunikat o braku zasobow i pamieci.

 

 

niestety winda jest glupim systemam

 

najprosciej to obejsc tak

 

utworzyc symbioliczny ramdysk ( np 1 giga ) i wrzucic na niego swapa :D

 

wtedy winda sie nei krzaczy i gry nie siedza na hdd tylko na ramie :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam trochę inne podejście do sprawy, warto mieć przynajmniej 1GB pliku stronnicowego/ partycji swap.

Aktualnie mam 2 dyski jeden Windows 7 x64 drugi Linux.

Na windowsowskim zrobiłem sobie partycje swap dla Linux'a a na linuksowym partycje NTFS, wszedłem w rejestr i zmieniłem ścieżkę do pliku pagefild.sys, oczywiście partycje typu typu swap są na początkowych sektorach dysków.

Posiadam 8GB ramu, zużywam około 50% pamięci, GTA4 zużywa mi jakieś 1200MB, co do SC2 to znacznie więcej i standardowe 4 GB nie wystarczały do gry, przez brak pliku stronnicowania miałem blue-screen'y.

 

-- Bardzo proszę o wypowiedzenie się na temat mojego postu przed kliknięciem "-" na reputacji.

Edytowane przez Nerus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...