Skocz do zawartości
Baker8

kręcić dalej? [Phenom II x4 955]

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Własnie podkręciłem mojego phenoma ii x4 955 be do 3.9Ghz, o dziwo bez zmiany napięcia. Przy 3.8ghz occt po 30min pracy rozgrzal procek do max. 50 stopni, teraz przy 3.9 tempetaruta wzrosnie mniej wiecej o 1 stopien, zaraz wlacze occt na godzine to napisze.

czy ejst sens zwiekszac napiecie? aktualnie w biosie mam 1.400 bodajze, a cpuz pokazuje 1.408v.

chyba trafilem na tzw ''dobra sztuke''.

krece tylko mnoznikiem, mam go aktualnie na x19.5 co daje 3917mhz. gdzies na necie widzialem jak ktos mial mnoznik na 21.5 o ile pamietam i to dalo mu 4200mhz, przy napieciu 1.425v.

uda mi sie takie cos?

 

dodam jeszcze ze przy aktualnym taktowaniu procka i napieciu system uruchamia mi sie normalnie, wszystko chodzi elegancko, aktualna temperatura procka to 33/34 stopnie, w stresie zaraz sprawdze.

 

koplejne 30min w occt i tempteratura max 49/50 stopni.

 

Mój config:

MoBo: Gigabyte GA-MA770T-ES3

CPU: AMD Phenom II x4 955 Black Edition 3.2GHz

GPU: MSI NGTX 560TI HAWK 1gb GDDR5 @950Mhz

RAM: 4GB 1333MHz Kingston DDR3 CL9 BOX

DYSK: Samsung 500GB

NAPĘD: LG GH22LS50RBB

OBUDOWA: Coller Master Elite 334

ZASILACZ: Chieftec GPS-500AB-A 500W

CHŁODZENIE PROCKA: SilentiumPC FORTIS HE1225

Edytowane przez Baker8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

linpack? Pobrałem program OCCT i chyba to jest jedyna wersja, czy jest jeszcze jakaś inna? Priorytet mam na wysoki, tes mode na medium data set, włącze go jeszcze raz na godzinkę tak jak mówisz i zobaczę, ale powinno być ok, skoro po 30min nie było żadnego erroru, a temperatura chyba nawet nie doszła do 50 stopni.

i napięcię zwiększyć o 0,025v tak?

 

aa i to jest ss z mojego biosu (jeszcze przed podkręcaniem więc nie sugerujcie się ustawieniami)

Dołączona grafika

 

cpu frequency mam na 200, ruszać je czy zostawić tak jak jest? Nie chcę ingerować w inne metody podkręcania, interesuje mnie tylko zwiększanie mnożnika, innych metod się trochę boję.

Edytowane przez Baker8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uruchom occt i przejdź na zakładkę cpu: linpack i uruchom na godzinę potem zdaj relację co się dzieje, screen z twojego biosu nikomu nie jest potrzebny :wink: napięcia puki co nie ruszaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Regulamin odnośnie tytułowania tematów Ciebie też obowiązuje.

 

Jak temat ma mieć ręce i nogi, uzupełnij pierwszy post o takie informacje jak:

  • mobo:
  • karta graficzna:
  • pamięci:
  • zasilacz: (marka, model, moc)
  • chłodzenie cpu:
  • obudowa oraz system jej chłodzenia:
Edytowane przez Klaus
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po godzinie maksymalna temperatura to 51 stopni, gpu1 tempterature - 42/43, vcore 1.41v były tam jeszcze jakies 3 screeny z jakimś 3v 5v i 12v ale nie wiem za bardzo o co z tym chodzi. Ogolem chyba jest ok.

 

@up. już edytuję pierwszy post, przepraszam.

 

 

EDIT: Przy 4GHz po 3 min w OCCt wywaliło mi bluescreena, zwiększyłem vcore o 0.025v i narazie jest ok :)

Pytanie: o ile mhz mogę jeszcze podkręcić procesor na tym napięciu? (1.425, chociaż w cpu-z czasem pokazuje 1.440)

Edytowane przez Baker8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1,5v

 

Grałem przed chwilą w Battlefield Bad Company 2, jakieś 20 min, nagle pojawił mi się czarny ekran, jakieś dziwne trzaski w słuchawkach i wywaliło do pulpitu, gra była zamknięta, tk jak bym ją wyłączył. Włączyłem operę i w niektóre elementy, takie jak nowa karta były czerwone, bez namysłu zwiększyłem napięcie o kolejne 0,025v.

tak aktualnie wygląda sytuacja w cpuz:

Dołączona grafika

nie wiem czy krecic jutro dalej, czy dac sobie juz spokoj, teraz musze to jakos ustabilizowac, by w przyszlosci sie nie zdarzaly takie przypadki. occt nie pokazywal niczego niepokojacego.

 

Heh dałem na 4100 przy napięciu 1.450 i w crysis 2 po paru minutach znowu bład, jakies krzaki na ekraniu i w ogole, schodze do 4ghz na tym napieciu i wlaczam occt na 30min, zobacze jak bedzie.

Edytowane przez Baker8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie jest takie, że dla sportu można próbować kręcić dalej. Do użytku ustawiłbym 3,8GHz @ 1,4V. Nie ma co się i procesora żyłować.

Powiem tak, wydajność jest względna i zawsze za niska. Stabilność jest natomiast bezcenna ;)

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Symptomy jakie opisujesz mogą świadczyć o "niedomaganiu" karty graficznej- te "śmieci" w obrazie, wywalanie do pulpitu.

Przy błędach procka jest zazwyczaj zwis, freez lub bluescreen.

Może wróć z grafą do def i próbuj.

Może grafa ma za ciepło (jakie tempy grafy i proca w 3D?), może zasilator nie wyrabia...

Edytowane przez pc_max
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie go sprzwdzam w occt na 4ghz przy napieciu 1.45v jutro to powtorze, pogram w bardziej wymagajace gry i zarzuce mu jeszcze 2 godzinny tescik w occt, jesli bedzie 100% stabilnie to zostawiam, jesli nie to zrobie tak jak mowisz.

 

pcmax: ta grafika jest fabrycznie krecona do 950mhz, ona swietnie wspolpracuje z i5 2500k, wiec watpie by to byla jej wina, nie wiem, moze zasilacz.

Edytowane przez Baker8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podnieś na wszelki wypadek DRAM Voltage Control na 1,6V

Masz jakieś chłodzenie obudowy? Nawiew, wyciąg? Przewody dobrze poukładane, pospinane, nie utrudniają obiegu powietrza?

 

Nie wiem co mam rozumieć poprzez ''chlodzenie obudowy'' bo za bardzo sie na tym nie znam, obudowa normalna, przewody chyba poukladane wporzadku z tego co pamietam, obieg jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łomatko...

Czy w obudowie są zamontowane jakieś wentylatory? Z przodu powinien być wtłaczający chłodne powietrze a z tyłu wyciągający nagrzane. To takie minimum przy wymagającym sprzęcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łomatko...

Czy w obudowie są zamontowane jakieś wentylatory? Z przodu powinien być wtłaczający chłodne powietrze a z tyłu wyciągający nagrzane. To takie minimum przy wymagającym sprzęcie.

 

Posiadam tylko z tyłu wentylator. To jset pc po upgradzie, wczesniej mialem athlona ii x2 oraz hd 4850, wiec nic specjalnego.

 

pc_max podaj jakiś program do sprawdzenia tych temperatur, czy mam robić to poprostu podczas grania wychodzac do pulpitu?

Edytowane przez Baker8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim zestawie jak wspominałem wentylator z przodu na dole jak najbardziej wskazany.

Programy to jedno, rzeczywistość to drugie. Programy pokażą Ci dobre temperatury bo masz dobre chłodzenie na cpu, gpu. To jednak nie wszytko, po dłuższej rozgrywce w obudowie może się robić piekarnik. Programy pokażą, że temp. są ok. Przegrzewać może się sekcja zasilania, mostek południowy czy północny, pamięć ram czy na grafice. Wystarczy że jedna kość będzie słabiej owiewana i w krótkim czasie będzie ok, w dłuższej rozgrywce będzie zwiecha.

 

Dobre chłodzenie obudowy to podstawa.

 

 

http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Symptomy jakie opisujesz mogą świadczyć o "niedomaganiu" karty graficznej- te "śmieci" w obrazie, wywalanie do pulpitu.

Przy błędach procka jest zazwyczaj zwis, freez lub bluescreen.

Ojj tutaj się nie zgodzę z kolegą.Właśnie te "śmieci" w obrazie to objaw zbyt dużego oc procka.Wiem bo miałem to samo i też myślałem, że to grafika ale jak wymieniłem kartę i nadal było to samo to wtedy doszedłem, że po prostu ustawienia które miałem za stabilne nie były takie.Zjechałem 100mhz na procku i już jest okej:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ojj tutaj się nie zgodzę z kolegą.Właśnie te "śmieci" w obrazie to objaw zbyt dużego oc procka.Wiem bo miałem to samo i też myślałem, że to grafika ale jak wymieniłem kartę i nadal było to samo to wtedy doszedłem, że po prostu ustawienia które miałem za stabilne nie były takie.Zjechałem 100mhz na procku i już jest okej:)

 

Właśnie po zjechaniu z 4100 na 4000mhz nie zauważam narazie zadnych nieciekawych symptomow, poki co jest ok.

co do tej obudowy, to chyba na stale zdejme jedna czesc budy, jak myslisz, to cos poprawi? ew. jutro zrobie zdjecie pieca od srodka i sam ocenisz jak tam wszystko wyglada.

a to jest screen z speedfana, chyba to jest temp. grafy, nie?

Dołączona grafika zdjecie zrobione podczas grania w ba company 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to temp. grafy

Ja dziś poddałem OC mojego Phenoma II 955 i przed zdjęciem boku obudowy miałem tempy około 57 stopni pod obciążeniem.Zdjąłem bok i spadły do 45 także warto spróbować :) U mnie lata 3.8 @ 1.4V

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to temp. grafy

Ja dziś poddałem OC mojego Phenoma II 955 i przed zdjęciem boku obudowy miałem tempy około 57 stopni pod obciążeniem.Zdjąłem bok i spadły do 45 także warto spróbować :) U mnie lata 3.8 @ 1.4V

 

 

Tak tez jutro zrobie.

btw gralem w metro 2033 i temp. grafy wzrosla do 70 stopni D:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porobiłem zdjęcia:

w tym miejscu stał pc, jeszcze do dziś

Dołączona grafika

 

pare zdjec obudowy:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

przestawiłem go na nowe miejsce, zdjalem boczne tacki z obu stron, mam nadzieje, ze bedzie poprawa z tymi temperaturami:

Dołączona grafika

 

zaraz sprawdze czy grafa bedzie sie troche mniej grzala :<

 

podczas gry w metro 2033 karta nadal ma ok 70 stopni, jak przytrzymalem na niej palec to po krotkiej chwili idzie sie poparzyc

 

@edit: sprawdzalem MSI afterburnerem temparature w crysisie 2, wszystko na full, rozdzielczosc 1080p, max temp. 58 stopni.

Edytowane przez Baker8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Tylny" bok obudowy (ten od strony tacki mobo) mogłeś zostawić- jego zdjęcie nie wpłynie nijak na poprawę cyrkulacji zaś jego pozostawienie usztywni obudowę (choć z tym zapewne problemu nie ma).

 

Nie wiem jednak, czy warto zostawiać tak kompa na dłuższą metę- do testów OK. Te 70stC w stressie na grafie to chyba norma (coś gdzieś kiedyś było o maxie 90stC ale mogę być w mylnym błędzie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego testu wynika, że 60+ to chyba max http://www.tweaktown.com/reviews/4049/msi_geforce_gtx_560_ti_hawk_video_card_review/index16.html

 

wlasnie troche to meczace trzymac komputer na szafce przy biurku, jeszcze jak <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> pod uwage, ze sie ma mlodsza siostre to naprawdę jest sie czego bac :damage_wall:

Edytowane przez Baker8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopóki temperatury GPU nie przekracza 90* to jest dobrze. Wbrew powszechnej opinii karty są tak zaprojektowane, by znosić taką temperaturę. W MSI Afterburner możesz zrobić swego rodzaju wykres, na którym prędkość wentylatorów będzie zależała od temperatury karty graficznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To widzę, że moje 75 stopni to jednak nie jest jeszcze tak dużo, więc problem uz kartą uważam za rozwiązany.

Mam jeszcze pytanie, czy da się jakoś bezpiecznie podkręcić pamięć ram? obecnie mam 4gb ddr3 1333MHz

Dołączona grafika

 

gdzies czytalem, zeram podkreca sie podczas krecenia proca, gdy sie czyna kreci, moglibyscie mi to jakos przyblizyc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...