Skocz do zawartości
aerial

Ciekawe chłodzenia i obudowy

Rekomendowane odpowiedzi

Za ciekawie to nie wygląda, fakt. Ale to w dużym stopniu wina zdjęć i samego wykonania. Dobre ujęcie wszystko zmienia. Walka z kurzem w takiej konfiguracji wydaje się być faktycznie przegrana.

 

Zmieniając temat, ostatnio interesuje się budami od mointain mods, mimo że wydają się trochę odstawać od dzisiejszej konkurencji (little devil, caselabs szczególnie), fakt że budują prawdziwe budy typu "cube" zwiększa ich możliwości (chłodnice 4x180).

Największa wersja, MM extended ascension, jest w stanie przyjąć na ludzie dwie chłodnice 9x120, ale można używać jej oczywiście z wentylami 180mm, montowanymi do wewnętrznej strony, i ich ilość spada wtedy do zaledwie 4 na chłodnicę.

A propos kurzu i filtrów, fajny projekt, zastanawiam się co to za filtry:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

To wygląda jak jakieś plastikowe filtry (ta gruba "podkładka"), i na to przykręcone aluminiowe filtry/grille.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta obudowa ma wymiary: 61cm (wysokość) x 61cm (głębokość) x 46cm (szerokość)

do środka zmieści się dorosły człowiek :)

 

można sobie wybrać panele: MountainMods.com - FLASH CYO-PICKER

 

Dołączona grafika

 

 

generalnie szkoda że tak drogo, w porównaniu do Caselabs, to ceny są wygórowane, w stosunku do tego co oferują te obudowy. Praktycznie puste pudło, z określoną konfiguracją otworów pod wentylatory.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Banner reklamowy :)

Ale jeżeli jesteśmy już przy za dużych chłodnicach, to nie rozumiem tej tendencji robienia ich coraz dłuższych. Powyżej pewnej długości (np. 360), bardziej opłaca się iść w kształt kwadratu, pod obudowę typu "cube". W ostateczności mieści się więcej, w mniejszej bryle.

Bawiłem się trochę tymi panelami od Mountain Mods, i do jednej 4x180, spokojnie wystarcza model u2-ufo, czyli mniejszy sześcian, z chłodnicą na froncie, albo na boku (tu wersja front).

Jedyny problem że za tak prostą obudowę trzeba zapłacić jakieś 500$ nie licząc wysyłki i ewentualnego podatku.. Już pewnie lepiej zrobić coś takiego w PL, wykonanie nie byłoby trudne.

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te chłodnice od Aquacomputer dość ciekawe. Mogli w środku umieścić niskoobrotową turbinę, to byłoby dopiero rozwiązanie. :) Do tego są 4-ry chłodnice - zrobić z tego 2 obiegi, jeden np. na CPU+MB+MOSFET, a drugi GPUx2/x3. Do tego jakoś ładnie to obudować i ma się ciekawe i wydajne chłodzonko. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys widzialem taki fajny mod, że komp byl zabudowany w biorku pod pleksa , biorko bylo wlasnej roboty , komp byl chlodzony woda. Posiada moze ktos linka do tego workloga bo nie umiem znalesc ;/ Chyba bylo to na xtremesystems

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys widzialem taki fajny mod, że komp byl zabudowany w biorku pod pleksa , biorko bylo wlasnej roboty , komp byl chlodzony woda. Posiada moze ktos linka do tego workloga bo nie umiem znalesc ;/ Chyba bylo to na xtremesystems

 

Chodzi Ci o to?
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontynuując sześcian u2-ufo cyo od MM, tak to wygląda w 3D:

 

Dołączona grafika

 

Wymiary to 18'' czyli około 46cm długość każdej krawędzi.

Układ przyjmuje na front chłodnicę 9x120 (=4x180), chłodzoną właśnie wentylatorami 4x180, otwory 120 są łatwiejsze do zamaskowania, istnieją lepsze filtry, stąd taki panel. Filtry takie jak tutaj (http://i.imgur.com/FSqQO.jpg) prezentują się moim zdaniem bardzo dobrze (lepiej niż wszystkie radgrille jakie widziałem, nawet te od bitsa, przynajmniej moim zdaniem).

Co więcej, w tej obudowie problemem jest puste miejsce za płytą, więc można tam dać zatoki 5'25, ukrywając różne szpecące przedni panel w normalnych warunkach panele, typu napęd optyczny, jakiś regulator, kieszeń z hot swapem, czytnik kart, czy nawet jakiegoś reza. Wszystko fajnie schowane na tyle budy. Można te napędy jeszcze obrócić o 90 stopni, i dać je na prawym panelu (a nie na tylnym), łatwiejszy dostęp, ale moim zdaniem psułoby to wygląd.

Tacka na płytę byłaby XL-ATX, 10 PCI, nie taka jak na projekcie (nie miałem takiego elementu), tak że normalna atx płyta jest mniej więcej na środku obudowy, jest miejsce pod nią. Wszystkie kable, pompa/rez schowane za tacką na płytę, kable wypuszczone do płyty z różnych stron tacki.

Panel lewy, to nie okno, ale cały panel z przyciemnianego akrylu lub szkła, pokazujący całe wnętrze od strony płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

The Cube :/

cholercia planowalem wlasnie cos takiego w 3D zrobic

ale widze ze ktos mnie ubiegl :]

zreszta sam projekt bez dobrego wykonczenia nie przyciaga uwagi

co widac na zdjeciach powyzej

zas co do aquakomputer to oni chyba zmierzaja w inna strone :D ogrzewanie pomieszczen za pomoca komputera

Edytowane przez tuptup

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu chodzi o rozmieszczenie elementów. Buda w kształcie kostki sama w sobie jest stara jak komputery, mountain mods to sprzedaje to od ~2005? Cały problem jak rozplanować umieszczenie w środku żeby najlepiej wyglądało, i brało do środka dużą kwadratową chłodnicę.

 

edit:

 

Prototyp Caselabs TX10:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to przerost formy nad treścią. Nie widzę żadnego sensu pakowania jednego komputera w taką obudowę. Nawet jakby to był wypasiony config na SR2 z dwoma i7 990x i paroma GTX480, to i tak nie trzeba tyle miejsca na chłodnice..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać, że aerial się napala :rolleyes:

 

To powinno zawierać wielokomorową chłodziarkę, piwo, wino, wódka, cola, wszystko odpowiednio dobraną temperaturę. Oczywiście do tego zamrażarka do lodu :)

Wtedy to zaczyna mieć sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu bawiłem się częściami od MM, tzn co można poskładać, z gotowych paneli jakie mają, robiąc minimalną ilość customowych cięć, żeby projekt nie kosztował zbyt dużo:

 

Dołączona grafika

 

Idea jest taka, 2 identyczne moduły wielkości "pedestal". Dolny to zwykły pedestal, z miejscem na 2x360 chłodnice po bokach, i 3 zatokami 5,25''. Customowy panel, to tył, w którym jest zasilacz umieszczony na środku, i dodatkowo 3 otwory wentylacyjne (wylot powietrza z tych 2 chłodnic).

Górny moduł ma identyczny szkielet, wszystkie panele to akryl bez żadnych otworów, tylny panel to custom, pod wycentrowaną tackę na płytę (może być 10PCI, albo HPTX, ta jest tylko przykładowa). Na schemacie nie ma panelu oddzielającego oba moduły w celu lepszego pokazania jak jest zbudowany. Normalnie byłby tam zwykły czysty panel, otwory pod kable/złączki, do wycięcia wedle uznania. Całość tworzy idealny sześcian, taki jak u2-ufo, 18x18x18'' (~46cm).

 

W efekcie powstaje coś na kształt bench table, z tą różnicą, że doł jest idealnie zabudowany jak obudowa, a moduł z płytą, ma "klosz" który chroni hardware przed kurzem i ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi (największy brak klasycznego bench table jeżeli ktoś planuje to używać na co dzień).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

650d - 280 cienka na top i 200mm na front, 120 na tył

600t - 240 na top, 200mm front, 120 tył, ale po modach, 360 na top i aż 480 (kwadratowa) na front - były zdjęcia gdzieś na początku tego tematu

unikalną cechą 600t jest duża szerokość, właśnie dlatego da się tam wstawić chłodnicę 480 (po wycinaniu części zatok 5,25'')

 

Co do grubości, cienkie chłodnice są praktycznie równie wydajne jak grube (niektóre wręcz wydajniejsze), więc nie ma się co sugerować, chyba że już jakieś posiadasz i interesujesz się czy się zmieszczą. Przyczyną takich a nie innych wydajności jest głównie tom że wadą grubych chłodnic jest większy opór jaki stawiają dla powietrza niż cienka chłodnica o podobnym FPI, a co za tym idzie korzyść z faktu że są grubsze jest znacząco osłabiona.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwość sprowadzenia MM, CL czy LD to niewątpliwy problem i ceny niezbyt przyjazne jednak takim odpowiednikiem dostępnym w PL na zamówienie jest seria H doskonale znanego nam producenta XSPC modele H1 i H2. Model H2 widziałem krótko na żywo ale za jakiś czas będę go widział nieco dłużej także będę się mógł o nim wypowiedzieć. Póki co testuję produkty DimasTech modele Easy v2.5 oraz Hard v2.5 już do mnie jedzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dimastech spoko, jest ten model co łyka 2x360. Tylko to klasyczne bench table, jak masz np. kota w domu, czy małe dzieci to raczej taka zabawka się nie sprawdza :)

Dość fajny build:

Project Pipebomb

 

Dołączona grafika

 

Co do MM, wysłałem zapytanie o kosztorys tej konkretnej budy, zobaczymy co odpiszą.

Osobiście te gotowe konstrukcje mi się za bardzo nie podobają, są wtedy zdecydowanie za drogie, parę kątowników i płyt za 500$ to przegięcie. Tyle mogli liczyć w 2005 roku jak to był monopolista i nikt o takich budach nie słyszał, dzisiaj przy konkurencji w postaci np. caselabs, te obudowy są zdecydowanie za drogie. Jedyne co może usprawiedliwiać wyższą cenę, to tak jak mówię, custom, buda skonfigurowana na zamówienie, za to jeszcze można zapłacić, bo jak na razie inni producenci takiej opcji nie oferują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh pokazałeś wersję EasyHard v2.5 cena bezpośrednio od Dimas'a to 194euro + ship :) Ja posiadam wersję Easy v2.5, którą użytkuję mając 2 psy w domu :) Wersja Hard v2.5 w drodze po starej cenie. DimasTech również podejmuje się zamówień jednak w tej chwili z tego co wiem tylko w kwestii doboru koloru jednak i to ma się zmienić za jakiś czas. Tyle wiem. DimasTech Easy jest dość praktyczny co mi się podoba to to, że jest w pełni kompatybilny ze starą rewizją TC PA :)

 

Buda XSPC H2 mnie interesuje ale zdecydowanie nie za ponad 1,6k :) Ciekawią mnie konstrukcje Little Devil'a ale to już elita jak CaseLabs.

 

Zdecydowanie ich elitarność, niecodzienny wygląd (choć prosty), gabaryty i wysoki kurs euro nam nie sprzyjają :)

Edytowane przez Androctonus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XSPC mi się nie podobają, głównie przez te wszędobylskie szybkośrubki, które moim zdaniem psują wygląd całej budy. Bez przeróbki+farby bym do niej nie podchodził. :D Ale skoro chce się przerabiać, to po brać "kejza" za 1,6k? B-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robi się ciekawie.

Mick dawno temu wykonał projekt obudowy o podobnej koncepcji montażu chłodnic

lecz nigdy jej nie zrealizował w praktyce.

What do you think of my "water cooling" case design?

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

Caselabs szybko idzie do przodu... nie to co MoutainMods

zębami i pazurami trzymające się swych oklepanych wzorów

z przed lat.

 

 

Heh...swego czasu byłem blisko realizacji koncepcji Micka

pasującej pod montaż chłodnic SR1 560...

 

 

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobna konstrukcja, moim zdaniem jeszcze popularniejsza byłaby bardziej kompaktowa wersja, tzn. z jedną "piwnicą", na dwie duże chłodnice, ogranicza to dość drastycznie wymiary. Coś ala LittleDevil V8, albo kombinacja części od MM, z tym że mniejsze (bez miejsca na chłodnice na topie):

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem z konstrukcjami od LD jest taki

że po prostu wstyd postawić te przaśne skrzynie bez stylu i polotu w pokoju.

Szpetne...i praktyczne.

Jak pudła serwerów w firmie.

Dobrze wiesz jak nowy projekt Mark2 mojej budy wygląda

i jak daleko odchodzi od starej koncepcji :wink:

 

To Charles i jego estetyka MurderBox inspiruje

a nie pudełka od MoutainMods,XSPC czy LittleDevil'a.

Chociaż ...jak już mamy wszystkie foty nowego projektu Charles'a

to emocje opadły.

Nic odkrywczego...kompilacja pomysłów widzianych w worklogach na XS w ostatnich miesiącach

podlanych starym sosem (spiralne motywy z pierwszego MurderBox)

Edytowane przez Elder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...