Skocz do zawartości
bozar

dla fotografa 24" LED Full HD

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie szukam czegoś niedrogiego, ale spełniającego pewne warunki.

 

Monitor będzie stał w bardzo jasnym pokoju przy oknie, z któego będzie padać światło. Więc pewnie skłaniałbym się do czegoś matowego. Poza tym nasłuchałem się trochę o różnych właściwościach słąbszych matryc TN oraz LED - czy w takim przedziale cenowym znajdę w ogólę coś co będzie mnei zadowalać?

 

Jeżeli chodzi o jakość to zdecydowanie najważniejsze jest odwzorowanie kolorów. Obecnie szlag mnie trafia jak obrabiam zdjęcia na starym CRT 17' (tak tak wiem:]) i na innym kompie czy wydruku zdjęcia wyglądają ZUPEŁNIE inaczej.

Doradźcie mi proszę coś prawdzonego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo kupno monitora nie rozwiąże Twojego problemu. Musisz oprofilować monitory i drukarkę - jeśli masz wielkie różnice to pewnie masz losowe profile w zarządzaniu barwą, a podczas porównywania wydruku nie oświetlasz go odpowiednią lampą, o ściśle określonej temp. barwowej i wysokim Ra.

 

A co do monitora - monitor dla fotografa kosztuje dosyć wyraźnie więcej niż 1000zł. Chyba najtańszy z przyzwoitych to kosztujący ponad 1400zł NEC PA221W i jest to 22" z podświetleniem CCFL na matrycy PVA - i nie jest to jeszcze klasa profesjonalna, na dodatek wypadałoby kupić model selekcjonowany, bo mają spory rozrzut parametrów. Są jeszcze budżetowe modele na xVA i IPS - ale ile razy do czegoś takiego podchodzę to kończy się to rozczarowaniem ... ciekawe jak te najnowsze modele. Natomiast o monitorach na TN radzę zupełnie zapomnieć.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki z info z tym skalowaniem. Wiem, że kasy nie jest dużo, ale 'musimy się zmieścić w budżecie'. Chciałbym raczej coś więksego niż 22, bo w lightroomie można szału dostać na mojej 17" i wiem, że potrzebuję duuuużo więcej. Sądzisz, że IPS się nie sprawdzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądzisz, że IPS się nie sprawdzi?

 

IPS się jak najbardziej sprawdzi, ale monitor to nie sama matryca, lecz również elektronika która nią steruje. Monitory typu NEC PA241W czy EIZO SX2462W mają matryce IPS ... sterowane elektroniką o "kilkunastobitowej" dokładności (na pojedynczy kanał koloru) ... a nie kilku bitowej jak w typowych, konsumenckich IPS , xVA czy TN.

 

Teraz nawet nic nie przychodzi mi do głowy z 24" za 1000zł na matrycy IPS czy PVA ... a TN bym nie kupił do foto.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie ma dla mnie ratunku?:)

 

no niestety budżet mam niewesoły, bo wszystko poszło na szkła i telewizor. Muszę kombinować w tej kwocie, którą dysponuję.

 

A nie wchodzi w grę coś nieco mniejszego? ... jak np. DELL U2311H (tylko 23" ale jest na IPS) Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24 TN i obróbka fotografii :lol: dobry żart .Ta 17 CRT do tego o wiele lepiej się nadaje niż LCD na TN.

 

 

Jak możesz poczekać to Dell U2412M za ok 1000zł-1100zł (16:10 ,matryca eIPS (6bit+FRC) .Oczywiście do profesjonalnej pracy to się w ogóle nie nadaje ale zawsze lepsze to niż TN .Jak liczy się dla ciebie odwzorowanie kolorów, i potrzebujesz 24 cale to musisz zwiększyć budżet tak myślę minimum do 2000-3000zł

Edytowane przez naxt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

A jak się mają do tego Della te nowe 23" IPS LG bo cos mi się zdaje że przez fanaberie producentów sporo trzeba dopłacać do 16:10. Moja refleksja stąd, że stare już HP-ki co kosztowały rok temu 1800zł. gdy $ był po 3.3-3.4zł. teraz mimo, ze przestarzałe i $ tańszy kosztują 2 tyś. A wszystko 16:9 poszło mocno w dół. I tak myślę o któryms z tych tym LG lub iiamie IPS/PVA co ma powinna już się pojawić. Bo będzie też budżetowa więc raczej w niezłej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak się mają do tego Della te nowe 23" IPS LG bo cos mi się zdaje że przez fanaberie producentów sporo trzeba dopłacać do 16:10. Moja refleksja stąd, że stare już HP-ki co kosztowały rok temu 1800zł. gdy $ był po 3.3-3.4zł. teraz mimo, ze przestarzałe i $ tańszy kosztują 2 tyś. A wszystko 16:9 poszło mocno w dół. I tak myślę o któryms z tych tym LG lub iiamie IPS/PVA co ma powinna już się pojawić. Bo będzie też budżetowa więc raczej w niezłej cenie.

 

Jednak 23 16:9 a 24 16:10 to jest spora różnica na korzyść della,jak będzie w cenie ok 1000zł to dell najlepsza opcja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak 23 16:9 a 24 16:10 to jest spora różnica na korzyść della,jak będzie w cenie ok 1000zł to dell najlepsza opcja.

 

Pewnie się znasz i porównywałeś. Wiadomo, że 16:10 lepsze tylko że przechodzi ono do rynku profesjonalnego i te matryce będa bardzo drogie, a tani egzemplarz Dell gardzo obetnie. Dla fotografa to racze SPVA wydaje mi się lepsza. ja osobiscie wolę IPS bo zastosowania inne i trochę się naczytałem jak polski Dell wymienia uszkodzone U2311H IPS na używane co jest nie do pomyślenia i wbrew dobrej marce firmy. Trzeba jednak poczekać na testy czy faktycznie okrojony Dell będzie dobra opcją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie się znasz i porównywałeś. Wiadomo, że 16:10 lepsze tylko że przechodzi ono do rynku profesjonalnego i te matryce będa bardzo drogie, a tani egzemplarz Dell gardzo obetnie. Dla fotografa to racze SPVA wydaje mi się lepsza. ja osobiscie wolę IPS bo zastosowania inne i trochę się naczytałem jak polski Dell wymienia uszkodzone U2311H IPS na używane co jest nie do pomyślenia i wbrew dobrej marce firmy. Trzeba jednak poczekać na testy czy faktycznie okrojony Dell będzie dobra opcją.

 

Nie porównywałem i wcale tak super się na tym nie znam ale taki format daje o wiele lepszy komfort pracy.Natomiast jeśli ktoś chce się zająć fotografią ale tak na poważnie to taka budżetowa 23 SPVA,IPS za 700-800zł to jest i tak o wiele za mało.To jest dobre do zabawy,a nie do profesjonalnej pracy z fotografią.\

 

 

Jednak tego della radze sobie odpuścić,lekki niewypał

http://www.lesnumeriques.com/dell-u2412m-p240_11538_88.html Szkoda

Edytowane przez naxt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak tego della radze sobie odpuścić,lekki niewypał

Dell U2412M Szkoda

 

Widzę, że jesteś solidna firma. Szukałeś i znalazleś. Jakiś czas temu tylko raz widziałem na Allegro niezłą używkę NEC-a 26" cali za 1800zł. ale i ona była bez gwarancji więc mogła być jakaś poleasingowa albo naprawiana. U handlarzy boję się ryzykować bo im wisi na komentarzach. Na dodatek nikt nie chce negatywa w odwecie. Więc o dobry używany monitor naprawde trudno. Ceny dobrych 16:10 stoją jak mur lub idą w górę. Jedyna więc możliwość to zacisnąć zęby i przepłacić za nówkę lub kupić budżetowy IPS LG lub poczekać na równie budżetowe iiyamy 23,24,27" IPS/SPVA 16:9. Te firmy się rozwijają i mają coraz lepsze produkty. Myślę, że mi 16:9 nie sprawi aż tak dużego kłopotu a jakość ich w zupełności wystarczy. Technologie idą do przodu a średniej klasy monitorki 16:10 stoją w miejscu i tylko rosną ich ceny bo coraz mniej ich się produkuje. Totalny matrix.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...