Skocz do zawartości
wht

zmiana CPU, GPU, Mobo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Sytuacja wygląda następująco:

Dość stary komputer córki (jakiś Sempron Socket A i 512MB Ram DDR1 + grafika AGP) "nie daje rady".

Obudowa, dyski, napęd dvd, monitor, klawiatura, myszka, wiatraki, karta dźwiękowa, tablet zostaną ze starego komputera.

 

W domu leżą do wykorzystania 4 kości 512MB DDR2 pracujące w dualu plus zasilacz FORTRON FSP400-60THA(1PF).

 

Komputer córce służy do nauki rysowania, czasem chce pograć w gry (jeszcze jest na etapie przeglądarkowych)

ale coś przebąkuje o simsach:)

ergo - zestaw ma Jej pozwolić pograć w nowsze gry, bez szaleństw (1280x1024, może być na średnich/wyższych ustawieniach, bez AA etc)

generalnie nie chcę ładować w to kasy dużo, bo i tak za jakiś czas zmienię Jej komputer na wydajny zestaw do prac graficznych.

poradźcie proszę co będzie najlepszym rozwiązaniem

 

wariant 1 (najtańszy):

kupuję płytę obsługującą 4 kości DDR2, najlepiej z integrą (coś w stylu płyty którą mam w stopce)

ew. dokupuję kartę grafiki typu Radeon 4850/4870 (chociaż nie chcę akurat GPU brać bez gwarancji)

w tym wariancie potrzebuje rady jaki procesor i płytę główną wybrać, ew. jakie do tego GPU.

-moje typy to Sempron AM2 za maks 50zł, najtańsza płyta z integrą i ew. brak dodatkowego GPU.

 

wariant 2 (średni):

obdarowuję Ją swoją płytą główną, dobieram procek typu SEMPRON 140/145 i próbuję sztuki odblokowania dodatkowego rdzenia.

dokładam swój ram (albo sprzedaję go), ignoruję (lub nie, jeśli sprzedam swój RAM) fakt posiadania 4 kostek po 512,

dokupuję sobie wtedy - no właśnie - co?

zakładając że zostawiam sobie swój procek (na razie daje radę, może pokusze sie o jakis OC),

pytanie brzmi czy warto teraz kupić płytę AM3? czy czekać na nowsze?

 

wariant 3 (najbardziej rozpasany):

daję Jej swoje mobo, proc i ram, niech działa na integrze, a sobie kupuję coś nowszego, szczególnie, że niedawno poszła do krainy wiecznych łowów moja karta graf.

wtedy istotne jest co kupić, żeby poczuć 'kopa' w wydajności. zaznaczam, że docelowo planuję zmianę monitora na fullHD (a nawet 1920x1200 lub jeszcze wyżej).

jaką wtedy wybrać konfigurację? warto kupić płyte z integrą HD4250? na co zwrócic uwagę?

 

 

 

W każdym z wariantów chciałbym wykorzystać posiadany, leżący odłogiem zasilacz.

 

 

pozdrawiam i dziękuję z góry za wszelkie podpowiedzi.

Edytowane przez wht

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD II X3 455 AM3 • ProLine.pl Najlepszy Internetowy Sklep Komputerowy Wrocław

GR1333D364L9/8GDC • ProLine.pl Najlepszy Internetowy Sklep Komputerowy Wrocław

ASUS M4A78LT-M LE • ProLine.pl Najlepszy Internetowy Sklep Komputerowy Wrocław

 

 

4x512MB ddr2 daj komuś, sprzedaj, zapomnij. Sempron am2 też będzie się zamulał przy Flashu, youtube itd. Do tego byłoby to pakowanie kasy w stary sprzęt.

Powyższym sposobem dostanie sprzęt na którym spokojnie będzie mogła obrabiać grafikę czy pograć w lepsze gry po dołożeniu grafiki. Można żąglować grafiką pomiędzy Twoim kompem a córki. Nie mówię o przekładaniu grafy co dziennie. Raz czy dwa w miesiącu myślę da się to zrobić bez wielkiego uszczerbku dla sprzętu. Do tego masz cały sprzęt na gwarancji. 8GB bo to opłacalny zestaw. Można oczywiście brać 1x2GB czy 1x4GB i też będzie dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za odpowiedź.

 

proszę jeszcze zatem o informację, jak się będzie mieć stosunek ceny do wydajności:

za jakieś 100-120 zł zmodernizuję komputer na Semprona AM2, za 200zł dorzucę 4850.

 

w wariancie zaproponowanym za 564 zł (plus przesyłka) otrzymam owszem, lepszy/nowszy

zestaw, ale z integrą, która raczej mimo wszystko do Radeona 4850 nie ma porównania.

 

ERGO: czy warto przepłacać aż tak, skoro i tak ma być to komputer na dwa lata?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam przechodziłem od Athlona XP > Athlon 64 > Athlon x2 > to co w sygnaturce.

Takie małe zmiany dają wzrost wydajności odczuwalny przez chwilkę a potem znów jest za wolno.

Sempron am2 nie pociągnie nawet video HD jeśli format nie będzie miał wsparcia w GPU.

 

Na sempronie am2 z HD4850 pograsz pewnie mniej więcej tak samo jak na GF7600. Może przesadziłem ale nie wiele.

 

Przy zmianie na tego sempa am2 na 2 lata, przez miesiąc będziesz czuł wzrost wydajności a przez 23 miesiące nie będziesz się umiał doczekać nowego kompa.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...