Skocz do zawartości
mobopx

Dysk SSD zamiast HDD - porady

Rekomendowane odpowiedzi

Nic nie trzeba zmieniać, dyski są wstecznie kompatybilne, więc powinien śmigać bez problemu.

Dysk będzie faktycznie ograniczony, ale przy SSD nie chodzi o liniowy transfer i zgrywanie filmów HD między partycjami.

Laptop i tak dostanie takiego szwungu, że czacha dymi.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo chwytam ten transfer liniowy...

 

Procek Intela 2,5 na podwójnym

Dokupiłem RAM (obecnie 8 GB)

i teraz chcę zmienić dysk na SSD

 

A to wszystko potrzebuje do niczego innego jak tylko do pracy z grafiką i programami obliczeniowymi.

 

Nie wiem jak się ma to tego ten transfer liniowy i zgrywanie filmów HD ale wydaje mi się że z całej konfiguracji tylko dysk został do wymiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procek, ram - bez znaczenia w kontekście dysku. Elektronek ładnie to określił w kwestii szwungu :)

 

Dyski (wszytskie HDD i SSD) charakteryzują się czterema parametrami:

Odczyt liniowy

Odczyt losowy (random)

Zapis liniowy

Zapis losowy

 

Oba losowe sa najważniejsze z punktu widzenia systemu i aplikacji. Liniowe głównie w kontekście przewalania dużych pojedynczych plików. Nawet Sata I jesli ograniczy to nie na tyle by to miało dla ciebie znaczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego mocno się zastanawiam, bo wydaje mi się że nad obróbką grafiki na dużych (rzędu 50tys x 50tys px) plikach bardziej pracuje ram i cpu.

A SSD są jeszcze na tyle drogie - że aby tylko się przekonać czy się sprawdzi - szkoda mi kasy. I chyba słusznie z tego co piszecie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież Ci napisali jasno że dostaniesz kopa wydajnościowego na tyle dużego że nawet gdyby SATAI ograniczyło prędkość to i tak byś nie zwrócił na to uwagi bo speed urywa czapę :lol: Montuj że SSD!

 

Jeżeli pracujesz na takich plikach to zdecydowanie jest Ci potrzebny taki dysk. Jeżeli mowa o PS'ie bo tego akurat znam, to pamiętaj że obrabiany plik rośnie 10krotnie w najlepszym wypadku przy zaaplikowaniu kilku tylko warstw. Są to dane stale dogrywane, czasem po megabajcie, czasem więcej. Mi tam dysk cały czas zaiwania mimo 8GB ramu i wyłączone SWAPa (jakoś nie udało mi się cashu na ramdisk przenieść :(( )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dysk. Sformatowałem oba, wgrałem Win7 x64 i porobiłem testy. Wyniki na screenie TUTAJ

 

Czy z tym SSD wszystko ok? Prędkość niewiele większa od HDD. Tym bardziej, że ten sam dysk na Allegro u jednego gościa osiąga 150-200 MB (odczyt) wg jego screenów. Proszę o opinie, bo mam gwarancje rozruchową i nie wiem czy skorzystać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...