Skocz do zawartości
wandzia

Chłodzenie wszystkich podzespołów

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę przekombinowane. Co chcesz osiągnąć takim połączeniem, zależy ci na przepływie? Przepływ ma dość ograniczony wpływ na wydajność układu. Z powodzeniem można wszystkie te elementy zwyczajnie połączyć w szereg.

Z tego widzę, chyba kierujesz się tym, że umieszczasz chłodnice za konkretnymi elementami żeby schłodzić wodę. W takim układzie panuje równowaga termiczna, i są bardzo niewielkie różnice temperatury cieczy przed i za elementami które chłodzisz. Tak więc jeżeli wszystkie chłodnice byłyby puszczone w szereg po sobie, a następnie wszystkie bloki i pompa, wydajność układu byłaby praktycznie taka sama (różnice rzędu kilku stopni maksymalnie), a uproszczenie znaczące.

 

Najlepiej zastosować jaką pojedynczą solidną pompę w stylu Lainga.

Osobiście użyłbym prostszego bloku na ram, np EK, jeden blok, na wszystkie kości.

Nie stosowałbym w tak wielkiej obudowie chłodnicy 1x120mm, jej wpływ na układ będzie pomijalny.

Co do chłodnic 360mm, zastanów się ile potrzebujesz. Dwie takie chłodnice schłodzą bez problemu najmocniejszy układ z 2 kartami graficznymi (typu gtx580). Dodanie kolejnej ma sens przy tri sli lub quad sli, a czwarta to już totalna przesada. Mówię tutaj o pracy na bardzo wolnych obrotach wentylatorów, są to grube chłodnice o niskim fpi (zagęszczenie finów), i zastosowanie szybszych/głośniejszych wentylatorów ma znikomy wpływ na przyrost wydajności.

Dobre wentylatory 120mm, to np. Scythe Gentle Typhoon, mają według wielu testów najlepszy współczynnik głośności pracy do przepływu powietrza. Jeżeli nie zależy ci na wyglądzie (konkretny kolor pasujący do innych elementów w układzie), to w segmencie 120mm wentylatorów na chłodnice - wydają się być bezkonkurencyjne.

 

Węże tradycyjnie, jest duży wybór w sklepach z częściami do LC, np. tygon, najlepsza giętkość i brak załamywania, idealny wąż.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za tak konktetną odpowiedz, na wyglądzie mi wogule nie zależy, bardziej chodzi o cichy i wydajny układ chłodzenia. A jaka średnica węża?? w tej chwili mam mam Ati HD6970 i chce jeszcze dorzucić do niej Ati HD6990, problem w tej chwili jest tylko ze znalezieniem bloku na plyte glowna. A na karty graficzne jakiej firmy blok bys polecal??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Średnica węża zależna od złączek jakie posiadasz lub chcesz kupić. Głównym kryterium jest tutaj też wygląd układu. Duża średnica daje mniejsze opory, ale w praktyce ma to małe znaczenie, znacznie bardziej przekłada się to na łatwość układania węży. Bardzo gruby wąż trudniej zaginać w mocne łuki tak żeby się nie załamał, najlepiej wybrać coś pośredniego. Wszystko od 10mm wzwyż się nadaje, wybór to kwestia preferencji, najlepiej poczytać opinie użytkowników, dlaczego wybrali jaką średnicę złączek/węża i czy są zadowoleni.

Bloki, rozumiem że bierzesz full covery, to też kwestia preferencji - wyglądu. Wszystkie mają zbliżoną wydajność, potrafią różnić się dość mocno ceną. Jeżeli nie zależy na wyglądzie można brać najtańszy. Bierz jednak pod uwagę, że te bloki znacznie stracą na wartości, i gdy wymienisz karty graficzne na nowsze, będziesz potrzebował nowych bloków, a stare oddasz za ułamek ceny np. na allegro. Tańszą alternatywą są bloki na sam rdzeń karty graficznej, można ich używać na kolejnych generacjach kart, ale trzeba zadbać o chłodzenie sekcji zasilania i pamięci kart graficznych.

 

Jeżeli chcesz cichy układ to dobrze zaplanuj ilość chłodnic, bo jeżeli skończy się na użyciu kartonu wentylatorów, to jakbyś ich prędkości nie skręcił, szum będzie. Trzeba planować układ z umiarem, optymalnie do potrzeb.

Ważnym elementem takiego mocnego configa z nastawieniem na ciszę, jest zasilacz. Wymiana wentylatora lub sterowanie nim z zewnątrz. Bo jak podłączysz to do nawet najlepszego zasilacza na rynku, to pod obciążeniem wentylator w zasilaczu będzie się wyraźnie wyróżniał spośród wentylatorów które masz na chłodnicach, i cały wysiłek poświęcony na wyciszenie jest zmarnowany.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o płyn. Najlepiej woda demineralizowana z dodatkiem np. Mayhems biocide, żeby nie było glonów. Raczej odradzam płyny w stylu Fesera, bo zostawiają syf na blokach. Jeżeli chcesz żeby demineralka miała jednak jakiś kolor, to dodaje się do tego kilka kropel barwnika (też może być od Mayhems). Takiego zestawu nie trzeba wymieniać, co najwyżej uzupełniać, dolewać do rezerwuaru w razie potrzeby - w układach występuje minimalne parowanie i powoli ubywa wody.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aerial już chyba wszystko wyjaśnił w sposób bardzo przystępny. Ja tylko odniosę się do dolnej części tej plątaniny, którą zaplanowałeś/aś Wandzia. Otóż problem polegać będzie na nierównomiernym przepływie cieczy miedzy dwoma blokami GPU a CPU - chodzi o opory, które te bloki stawiają (są inne). Dodatkowo chcesz wykorzystać dwie różne pompy, a to może mieć zły wpływ na ich pracę - na dłuższą metę nawet grozi to ich uszkodzeniem. Przy planowaniu takiego konglomeratu LC należ brać pod uwagę wiele czynników. Pomimo, iż planujesz użycie wielu większych chłodnic to wiedz, że ciecz przepływa przez nie z o wiele mniejszymi oporami niż przez bloki.

Niemniej jak wspomniałem na wstępie nie kombinuj - stosuj sprawdzone tak jak Aerial napisał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...