Skocz do zawartości
mystery

Nowy komp ~3000

Rekomendowane odpowiedzi

Sytuacja niestety zmusza mnie powoli do zmiany sprzętu. Gdyby mój Thinkpad żył jeszcze to nie byłoby problemu, jednak minął już prawie rok od jego śmierci ;)

Teraz męczę się (dosłownie) na jakimś Athlone sprzed 3 generacji i monitorem wypalającym mi oczy (badziewne CRT). O ile z wyborem monitora nie będę miał większego problemu, gdyż mniej więcej wiem jaki kupię, to z kompem mam już małą rozkminę.

 

Zakup przewiduję za mniej więcej miesiąc. Akurat składa się to na premierę Buldożerów i jestem ciekaw czy będą godne zakupu.

 

Przejdźmy do sedna. Mój budżet przewiduje ~3000PLN, wyłączając cenę monitora. W tej cenie spokojnie mam sprzęcik na 2500K + jakaś dobra grafa. Generalnie dobry sprzęt. Ale...

 

Komputer wykorzystywany będzie głównie do obijania się po pracy przeglądając zasoby Internetu, filmy na YT, programowanie (tutaj nie potrafię przewidzieć co mi wpadnie do głowy i czy wykorzystam w pełni moc obliczeniową kompa czy nie), czasem jakiś film. Jeżeli chodzi o gry to praktycznie nie gram. Jedyna gra, jaką czasem uruchamiam to Civ IV. Rozważam jeszcze zakup Civ V, a ta gra jednak ma już jakieś wymagania. Niestety Firaxis nie postarał się najlepiej.

 

Komputer będzie pracował pod kontrolą systemu Linux. Prawdopodobnie Ubuntu. Uprzedzając ewentualne pytania, nie ma problemu z zainstalowaniem Civ IV na Linuxie :) W razie czego mam dostęp do legalnego W7 Pro 32 i 64.

 

Pytanie brzmi: czy w ogóle potrzebny mi komp pokroju 2500K? Może lepiej złożyć zestaw na Phenomie 955? Zawsze w tych kwestiach mam dylemat ;)

 

Za Intelem stoi zapas mocy, który mógłby wystarczyć na ładnych parę lat. No nie wiem :/

 

Niezależnie od platformy, niektórych komponentów jestem pewien:

Do tej pory mamy ~790PLN. Dyk 500GB będzie mi aż nadto, 1TB nie wykorzystam.

 

Karta graficzna wystarczy coś pokroju GTX 460 albo słabsza. Proszę nie sugerować lepszych, bo zwyczajnie nie potrzebuję takiej. Nie wiem czy AMD już zaczęło wspierać Linuxa, czy ciągle stery pod ten system są lipne. Dlatego skłaniałbym się ku zielonym. Jeżeli nie ma większego problemu to wtedy może być coś od czerwonych.

 

Zostaje jeszcze procek, mobo i zasilacz - najważniejsze podzespoły. Zależy mi na w miarę dobrej jakości sprzętu, stąd też buda black widow (zebrała wiele pochlebnych opinii w necie).

 

Mam nadzieję, że kurs euro spadnie trochę w ciągu tego miesiąca, bo jak na razie ceny są sporo wyższe niż kiedy wyszedł artykuł z zestawami komputerowymi na sierpień. Ceny z ESC, bo to jedyny sklep godny zaufania jaki znam w Trójmieście (Gral ma trochę niższe ceny, ale obsługa jest tragiczna). Nie obawiam się zakupów w sklepie internetowym, o ile uda się wszystkie części na raz dostać, żeby nie płacić niepotrzebnie kosztów przesyłki.

 

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i porady.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozważ dopłacenie do Samsunga HD103SJ. Cena niewiele wyższa a pojemność 2x większa. Od przybytku głowa nie boli, a dużo większa pojemność może się kiedyś przydać.

Jako schładzacz na procesor weź Zalmana CNPS10X Performę, jest wydajniejszy od Xigmateka.

Lepszą obudową byłby Fractal Design Core 3000.

Poza tym esc.pl nie oceniałbym jako zaufany sklep, wystarczy spojrzeć do tego tematu, gdzie aż roi się od skarg i uwag na temat esc:

Oszusci & niesolidne: firmy, serwisy, sklepy - PurePC.pl - Forum Dyskusyjne - strona 30

Poza tym ceny niektórych podzespołów również są dość wysokie, lepiej kupić w techplanet.pl czy morele.net i zaoszczędzić kilkadziesiąt zł. W razie czego nie będzie też trzeba użerać się z serwisantami, tak jak to ma miejsce w esc.pl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny z ESC, bo to jedyny sklep godny zaufania jaki znam w Trójmieście (Gral ma trochę niższe ceny, ale obsługa jest tragiczna).

 

 

hmm

 

 

Od kilku lat razem z 2 znajomymi kupujemy prawie wyłącznie w gralu, mimo,że jestesm z Poznania.

 

Dobre ceny, szybkie wysyłki, opcja odbioru w paczkomacie i co najważniejsze- sprawny serwis.

 

 

Wymiana płyty na x58 trwała tydzień(z wysyłką w obie strony) i to w okresie świątecznym.

Dla porównania procedura reklamacji w komputroniku czy proline potrafi trwać i 1.5 miesiąca ;/

 

 

Z Esc mam złe wspomnienia - wymiana asrocka kumpla na b3 trwała 2 miesiące po czym zwrócili pieniądze zamiast wymienić płyty...

 

 

 

 

Co do pamięci to mamy teraz jakiś mega dołek i za 160-180zł masz do wymoru gskille 1600, kingstony grey, niewiele droższe corsair vengeace..

Nie widzę w takim wypadku sensu trzymania się ajtańszych goodramów 1333 ;)

Edytowane przez 99tomcat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc o ESC zaufany miałem raczej na myśli, że jest to sklep, w którym mógłbym coś kupić. Jak wspomniałem zakupy w Internecie też są OK. Z gralem mam złe wspomnienia. Ile kroć byłem w ich sklepie to obsługa chłodno podchodziła do swoich klientów. Nasłuchałem się też od znajomych o ich serwisie wiele niepochlebnych rzeczy.

 

Wiem, że ESC ma może wysokie ceny, ale podalem je jako przykładowe, nie mówie, że tam akurat dokonam zakupu.

 

Jeżeli chodzi o pamięci 1600MHz, to czy jakikolwiek będę miał zysk z tego? W wielkiej liczbie tematów przewija sie ciągle "nie kupuj pamieci 1600, bo różnicy żadnej nie zauważysz, a to zawsze 30-40zł zaoszczędzone.

 

@BlackMachine dzięki za propozycje, przemyślę je.

 

Co jeśli chodzi o proc i grafę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc o ESC zaufany miałem raczej na myśli, że jest to sklep, w którym mógłbym coś kupić. Jak wspomniałem zakupy w Internecie też są OK. Z gralem mam złe wspomnienia. Ile kroć byłem w ich sklepie to obsługa chłodno podchodziła do swoich klientów. Nasłuchałem się też od znajomych o ich serwisie wiele niepochlebnych rzeczy.

Swego czasu pracownicy z Grala przeszli do ESC, może dlatego teraz tam takie jaja są :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Laptop nie jest głupim pomysłem, gdyż raz, że jest mobilny i do Twoich zastosowań wystarczy to jeszcze zajmuje mniej miejsca. Jest cichszy i mniej prądożerny. Oczywiście zależy też jaki model wybierzesz. Podobnie jak kolega wyżej mam średnie pojęcie o laptopach. Zależy co chcesz programować, ale jak chcesz mieć na zapas wydajnie to albo i5 2500K, albo poczekać na buldożery. I tu jest pewien problem. Gdyż nie powinno się kupować procesorów zaraz po premierze. Raz, że Intel może obniżyć ceny 2500K, to AMD też z początku będzie chciało ustalić jakąś cenę. Także może poczekaj te dwa miesiące jeszcze. Po miesiącu od premiery ceny powinny się jakoś zarysować. No i pojawią się liczne testy i recenzje. również tu na forum ludzie będą opisywać swoje zmagania podkręcaniem jak i napiszą coś o wydajności. Jednak jak tylko do pracy "biurowej" to laptop jest jednak lepszym pomysłem. Fakt, że drożej i mniej wydajniej, ale nie w tym sęk. Ważne czy zależy Ci na wygodzie i mobilności czy na jak najbardziej wydajnym zestawie w tej cenie, a komp będzie stał w domu. Na dzień dzisiejszy brał bym oczywiście i5 2500K + Asrock P67 Extreme 4 + Radeon 6850 lub Geforce GTX 460. Do tego jakiś dobry monitor najlepiej na IPS. Ale to tylko sugerując się kwotą jaką dysponujesz. Jak chcesz jak najtaniej to jakaś dobra płyta AM3+ , Phenom II X4 955 i któraś z wcześniej wymienionych kart graficznych. Ale może jednak poczekaj na te buldożery.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

 

Przyznaję, że zastanawiałem się nad lapkiem. W cenie ok 3000PLN, dosyć ciężko by m było znaleźć odpowiedni komputer. Jeszcze pomyślę o tym, może coś znajde. Wcześniej myślałem, że jak komp przenośny to jakiś ultra lekki i maly, co typu 11-13 cali. Z drugiej strony na takim sprzęcie raczej tylko internet poprzeglądam. Rozglądałbym się pewnie za jakimś Lenovo (lubię tę markę, ze względu na bardzo wygodną klawiaturę, wygląd i track pointa :D; mowa oczywiście o serii Thinkpad), Dell, może Asus. Na pewno nie HP, Fuji. Myślałem nawet o macbook air, ale draństwo pieruńsko drogie jest.

 

Monitor kupie zapewne LG E2370V, na matrycy IPS, lub jakiś BENQ na matrycy xVA.

 

Na Buldożery czekam również i ja. Mogę wtedy nawet o 2 miesiące przesunąć zakup, jeżeli byloby warto. Może wtedy grafika w procku by mi wystarczyła :)

 

Pozdrawiam

m

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...