Skocz do zawartości
Eladril

Wielkosc monitora (dyskusja)

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc ludzie, chciałem poruszyć temat wielkości matrycy monitora. Otóż 99% osób wydaje się kierować regułą im większy tym lepszy, której ja zupełnie nie potrafię pojąć. Nie wiem czy jest to naprawdę kwestia przyzwyczajenia ale mi na 20'' pracuje się już absolutnie 100% wygodnie i gdy zdarzy mi sie korzystać z wiekszego monitora - na przykład popularne 24'', nie widzie najmniejszego sensu ani wygody w takim rozmiarze. Dosłownie, żeby kliknąć w krzyżyk w zmaksymalizowanym oknie muszę przekręcić głowę i ją podnieść, i potem wrócić z nią z powrotem na środek ekranu. W grach (przyznaje nie grałem jeszcze na tak dużym monitorze ale potrafię sobie wyobrazić) obraz po bokach jest dla oka praktycznie niewidoczny, umyka, chyba ze siedzi sie z metr od monitora i ma się wielgachne biurko O.o

 

Za bardzo tego nie rozumiem serio, czy tylko ja taki 'freak' jestem, czy ktoś też tak ma..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od tego że ludzie dysponują różnym polem widzenia. W kinach IMAX specjalnie stosuje się ekrany w których wielkość ekranu specjalnie przekracza pole widzenia przeciętnego człowieka aby doznania z oglądanego filmu były jak największe. Ludzie kierują się tym co znają, a w kinach obraz wyświetlany jest na gigantycznych ekranach, stąd też może się brać stwierdzenie większe = lepsze. Te twoje 99% to i tak jest wartością wziętą z kosmosu, większość ludzi kierować się będzie nie tylko wielkością ekranu tylko też wpojonymi przez media sloganami reklamowymi czyli FullHD, HDMI, LED, gigantyczny kontrast itp.. Z czego w większości przypadków ludzie nie wiedzą dokładnie z czym te skróty są związane...

Są także różna grupy społeczne które wykorzystują monitory do specjalistycznych zastosowań gdzie np. 1 monitor może oferować zbyt małą przestrzeń roboczą tam też stosuje się po kilka wyświetlaczy. Więc trzeba pamiętać że różni ludzie do różnych zastosowań wykorzystują monitory...

To czy komuś komfortowo pracuje się przy monitorze o większej czy mniejszej przekątnej jest uzależnione od wielu czynników między innymi, wspomniane przedtem pole widzenia, wady wzroku, odległość głowy od monitora, pozycji monitora, jasność ekranu, rozdzielczość itd.

Sam preferuje ekrany o większej przekątnej w proporcji obrazu 16:10, bo mi się na nich po prostu lepiej pracuje. Aczkolwiek kupując monitor nie kierowałem się wielkością ekranu tylko jakością obrazu, stąd też posiadam monitor na matrycy IPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam monitor 24 cale (kiedyś 15c>17c>21>24), do oglądania tv/filmów ekran duży jest fajny ale jeśli przychodzi mi czytać fora internetowe/inne strony www to zawsze albo muszę powiększać stronę (ctrl+) albo po prostu sie przybliżyć by przeczytać jakiś tekst (nie jest to wada wzroku, sprawdzone) tylko są zbyt małe literki żeby je przeczytać (odległość głowy od monitora około 70-90cm).

 

Także większy do multimediów jak najbardziej(tylko raczej niech sie nikt nie napala na 24 fulhd bo tego fulhd na 24 calach nie widać(testowane na materiale br, ja widze że to ładnie gra na 42 calach i wiecej to fulhd)), do tekstu/internetu mniejszy z lepszą matrycą ips.

 

Wszystko zależy co sie robi na monitorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zalezy od upodobań i od zastosowań, ja pracuję na trzech monitorach, mam w sumie ponad 4200x1050 pikseli i chętnie przeszedłbym na przykład na 3x27 cali.

Z tym że nie wyobrażam sobie ręcznego zarządzania oknami na takiej powierzchni (hasło: tiling window manager), no i monitory mam rzeczywiście prawie metr od oczu.

Edytowane przez gorkypl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zalezy od upodobań i od zastosowań, ja pracuję na trzech monitorach, mam w sumie ponad 4200x1050 pikseli i chętnie przeszedłbym na przykład na 3x27 cali.

Z tym że nie wyobrażam sobie ręcznego zarządzania oknami na takiej powierzchni (hasło: tiling window manager), no i monitory mam rzeczywiście prawie metr od oczu.

 

co dokładnie robisz na tych trzech monitorach jednocześnie, jesli można zapytać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale jeśli przychodzi mi czytać fora internetowe/inne strony www to zawsze albo muszę powiększać stronę (ctrl+) albo po prostu sie przybliżyć by przeczytać jakiś tekst (nie jest to wada wzroku, sprawdzone) tylko są zbyt małe literki żeby je przeczytać (odległość głowy od monitora około 70-90cm).

Musisz mieć coś nie tak (ze wzrokiem, monitorem, ustawieniami), bo właśnie prawdzilem i bez problemu czytam PPC z odległości 120cm na 24'. Przy 150cm jest ciężko ;)

 

Otóż 99% osób wydaje się kierować regułą im większy tym lepszy, której ja zupełnie nie potrafię pojąć.

Hasło klucz: powierzchnia robocza. Pracowałeś kiedyś na 2560x1440 lub chociaż 1920x1200 (nie 1080) przez dłużej niż kilka chwil? Edytowane przez MaSell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zjawiska z pierwszego postu to jest to normalne, zawsze przy przesiadce na wiekszy monitor czlowiekowi wydaje sie za wielki, by po kilku tygodniach okazac sie w sam raz, a po miesiachach/latach czlowiek sobie pluje w brode czemu kupil taki maly.

 

@sts: na za małe czcionki to się DPI w systemie zwiększa i po problemie...

 

Takie rzeczy tylko w bajkach o idealnym swiecie.

Zwieksza w systemie, a potem okazuje sie, ze x procent twojego softu tego nie obsluguje.

 

Dla mnie idealne sa 19" 1280x1024, 22" 1680x1050, 27" 1920x1200.

 

 

edit: no i jest jeszcze kwestia odleglosci to co podalem jest dla mojego biurka i konkretnego ustawienia fotela, u kumpla gdzie biurko jest plytsze a fotel blizej 23" 16:9 sa bardzo dobre.

Edytowane przez Michaelius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hasło klucz: powierzchnia robocza. Pracowałeś kiedyś na 2560x1440 lub chociaż 1920x1200 (nie 1080) przez dłużej niż kilka chwil?

ale co rozumiesz przez prace. do czytania najlepsza jest wąska kolumna. do pisania czegoś żeby obok umieścić sobie drugi dokument dla poglądu to może sie nadać jesli ktoś takie prace wykonuje, ale ogólnie to raczej rzadkość. grafika - jeśli tworzy się różne bilbordy reklamowe i inne duże obrazy ale to też raczej dla wąskiej kategorii użytkowników. do oglądania filmów - o ile nie ogladasz samych 720p/1080p to niższej jakości rozciągnięte na maks wyglądają raczej niezbyt pociągająco, ja oglądam zawsze w sporo zmniejszonym okienku.

 

no nie wiem więcej zastosowań nie potrafię wymyśleć nie wiem po co tak wielu ludziom taki olbrzym :) jeśli chodzi o gry - na natywnej rozdzielce monitora 24'' tylko najsilniejszy sprzęt pociągnie nową grę płynnie, a za pół roku / rok może już wymagać wymiany. Jak ktoś jest kasiasty to no problem ale biorąc pod uwagę popularność tej wielkości monitorów - cóż..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

125% trzcionki sa nadal zbyt małe.

150% wszystko wygląda jak by za szarą mgłą.

 

125% to już tak dosyć sporo, ale przy jakimś ekstremalnie małym pikselu faktycznie trzeba jechać wyżej. Jednak najbardziej dziwi mnie ta mgła przy 150% - się nie spotkałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co dokładnie robisz na tych trzech monitorach jednocześnie, jesli można zapytać?

 

Generalnie wszystko :) Po prostu wg mnie wygodniej jest przenosić wzrok z jednego monitora na drugi niż robić skoki między oknami. Różnica jest mniej więcej taka jak pomiędzy przepisywaniem tekstu z książki którą masz cały czas otwartą przed oczami, a taką którą zamykasz po każdym przeczytanym zdaniu.

 

Ostatnio np. robię analizy numeryczne różnych szeregów czasowych (dane klimatyczne). Na lewym monitorze mam przeglądarkę z otwartą dokumentacją, na środkowym kod i wyjście interpretera, na prawym podgląd wykresów. Dzięki temu od razu widzę jak zmienia się wynik po wprowadzeniu poprawki w kodzie, mogę też czytając jakieś przykłady cały czas patrzeć w swój kod.

 

Podobnie przy pisaniu czegokolwiek w TeXu (taki specjalistyczny system składu tekstu w obsłudze podobny trochę do HTMLa) mogę na jednym monitorze cały czas podglądać wynikowego pdfa, na środkowym mam plik źródłowy i konsolę, w trzecim zazwyczaj otwartą pocztę, jakąś dokumentację lub po prostu przeglądarkę.

 

A przy normalnym użytkowaniu w lewym monitorze mam pocztę, newsy i RSS, na środku to na czym akurat skupiam uwagę (przeglądarka, program do obróbki zdjęć itp) a prawy monitor przeznaczam na pier.doły typu stan aktualizacji systemu, akurat pobierane pliki, komunikator itp.

 

No i oczywiście przy graniu jest fajne uczucie, szczególnie przy symulatorach ciut rośnie realizm :)

 

Oczywiście mógłbym dalej działać na jednym ekranie, ale w tym momencie sprzęt jest tak tani że wiele monitorów to nie żadna fanaberia. Dwa 19" monitory można kupić w sumie za 400 złotych (używane oczywiście), a trzymonitorowe konfiguracje obsłuży większość Radeonów - ja mam 5750 za trzy stówki i starsze gry chodzą spokojnie w pełnej rozdziałce:

 

Edytowane przez gorkypl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale co rozumiesz przez prace. do czytania najlepsza jest wąska kolumna. do pisania czegoś żeby obok umieścić sobie drugi dokument dla poglądu to może sie nadać jesli ktoś takie prace wykonuje, ale ogólnie to raczej rzadkość. grafika - jeśli tworzy się różne bilbordy reklamowe i inne duże obrazy ale to też raczej dla wąskiej kategorii użytkowników. do oglądania filmów - o ile nie ogladasz samych 720p/1080p to niższej jakości rozciągnięte na maks wyglądają raczej niezbyt pociągająco, ja oglądam zawsze w sporo zmniejszonym okienku.

 

no nie wiem więcej zastosowań nie potrafię wymyśleć nie wiem po co tak wielu ludziom taki olbrzym :) jeśli chodzi o gry - na natywnej rozdzielce monitora 24'' tylko najsilniejszy sprzęt pociągnie nową grę płynnie, a za pół roku / rok może już wymagać wymiany. Jak ktoś jest kasiasty to no problem ale biorąc pod uwagę popularność tej wielkości monitorów - cóż..

 

Jak wykorzystujesz monitor do przeglądania www, jakiejś gierki i filmu, to faktycznie 1 monitor z 1920 będzie wystarczający.

 

Jest jedna prosta zasada. Jak się pytasz co można robić na większym, to znaczy że nie potrzebujesz. ;) Co nie znaczy, że inni nie potrzebują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej ludzie, musze wam coś wyznać. Ta moja wypowiedź była nieprzemyślana bardzo. Ten 20" o którym wspomniałem że uważam za optymalnej wielkości (troche dziwny mimo to uważałem, mógłby być trochę wyższy..) to tak naprawdę był tymczasowo pożyczony monitor mojego brata. Tak naprawdę jechałem normalnie na moim 19" nie-panoramicznym. I co stwierdziłem jak do niego powróciłem.. tak właśnie: co te cholerstwo takie kwadratowe jakieś :P Po co mi ta góra cała.. no tak właśnie więc wychodzi na to że moja preferencja wynikała ze zwykłego przyzwyczajenia ;p

 

ps

Sry że bumpuje ale musiałem to dodać ^_^

 

pps

Monitory 24" z kafejki do której ostatnio chodziłem też już takie gigantyczne się nie wydają, właściwie w sam raz ;P

Edytowane przez Eladril

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pracuje się na tym, co się ma... Mam dostęp do:

 

a) wyświetlacza w komórce HTC Wildfire S bodajże 3,5 cala o rozdziałce 320x480 - odrobinę bym powiększył i zwiększył rozdz. do 480x800 i byłoby idealnie, jednak stan jaki jest w miarę mi odpowiada.

 

b) netbooka 10 cali o rozdziałce 1024x600 (czy jakoś) - do pracy z netbookiem jest cool a nawet OK. Na wyższej rozdzielczości byłoby już nie wyraźnie

 

c) monitora LCD Sony 17 cali 1280x1024 - kiedyś jedyne słuszne proporcje ekranu, dziś... dalej używalne i komfortowe przy przeglądaniu www

 

d) monitora jakieś firmy krzak, ale z tunerem, 19 cali 1440x900 (chyba, w każdym razie 16:10) - ujdzie

 

e) monitora 22' NEC P221W o rozdzielczości 1680x1050 - najbardziej optymalne proporcje do fizycznej wielkości ekranu jak dla mnie

 

f) monitora 23' NEC EA231WMi o rozdzielczości fullHD - filmy fajnie się ogląda, ale do www wolę 16:10

 

g) monitora LG 27 cali (TN) fullHD - ta matryca to relikt przeszłości. W połączeniu z takim rozmiarem zmienia się w porażkę...

 

h) telewizora samsung 32 cale fullHD - niestety chyba TNo-pochodny, j/w

 

 

Chciałbym móc 'obcować' z jakimś monitorkiem 24 cale 1920x1200 przez kilka dni, być może byłoby to połączenie jeszcze lepsze od 22'@1680x1050.

Podsumowując - dla mnie ważna jest nie tylko fizyczna wielkość monitora, ale także proporcje i rozdzielczość na nim wyświetlana. Dopiero o takim zestawieniu jestem w stanie coś powiedzieć.

Edytowane przez Wiedzmin_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wiedzmin_

wszystko pieknie ladnie szkoda tylko ze monitory 24 1920x1200 sa robione tylko pod grafikow i kosztuja kupe kasy

jednak brakuje monitora 24 1920x1200 16:10 dobrego do wszystkiego i w przystepnej cenie dla amatora

Edytowane przez Doh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wiedzmin_

wszystko pieknie ladnie szkoda tylko ze monitory 24 1920x1200 sa robione tylko pod grafikow i kosztuja kupe kasy

jednak brakuje monitora 24 1920x1200 16:10 dobrego do wszystkiego i w przystepnej cenie dla amatora

 

A DELL U2412 ? Kosztuje poniżej 1000 PLN, ma matrycę IPS i proporcje 16:10 / rozdzielczość 1920x1200 przy tych 24".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A DELL U2412 ? Kosztuje poniżej 1000 PLN, ma matrycę IPS i proporcje 16:10 / rozdzielczość 1920x1200 przy tych 24".

 

ale w fpsy albo fife na nim nie pograsz

jakas dynamiczna gierka i bedzie smuzyc

Edytowane przez Doh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale w fpsy albo fife na nim nie pograsz

jakas dynamiczna gierka i bedzie smuzyc

 

Nie sugeruj się cyferkami. Na youtube znajdziesz masę filmików przedstawiających gry/filmy na matrycach IPS, bardzo ciężko zauważyć smużenie.
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sugeruj się cyferkami. Na youtube znajdziesz masę filmików przedstawiających gry/filmy na matrycach IPS, bardzo ciężko zauważyć smużenie.

 

Dokładnie. Jedyne matryce (z nowych) które są relatywnie wolne to cPVA (te z astronomicznym kontrastem statycznym) ... choć nawet znalazła się osoba na tym forum, wg. której było OK.
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sugeruj się cyferkami. Na youtube znajdziesz masę filmików przedstawiających gry/filmy na matrycach IPS, bardzo ciężko zauważyć smużenie.

 

nie sugeruje sie

po cyferkach to ja wlasnie bylem przekonany ze chce go kupic

ale jak zaczalem czytac opinie na forach nt gier to juz nawet nie mysle zeby go kupic.

 

w ogole to na yt nie widzialem zadnych gier z tym monitorem (DELL U2412)

Edytowane przez Doh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale jak zaczalem czytac opinie na forach nt gier

 

We większości przypadków to teoretyzowanie pryszczatych 15-latków którym długość kabla klawiatury wpływa na "skilla". Gram na ips236v od lg i nie widzę żadnego smużenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

We większości przypadków to teoretyzowanie pryszczatych 15-latków którym długość kabla klawiatury wpływa na "skilla". Gram na ips236v od lg i nie widzę żadnego smużenia.

 

mam nadzieje ze jakis posiadacz tego della bedzie tak mily i zrobi jakis test na smuzenie :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przecież testy na smużenie są wykonywane przy okazji recenzji monitorów. poszukaj, recenzji U2412M jest co najmniej kilka. tak jak napisał khot, większość wypowiedzi znajdujących się na forach to teoretyzowanie w tym przypadku... ja naczytałem się np. o fatalnej jakości wykonania 2412 z racji 'szpar' między matrycą a obudową, trzaskach dochodzących z wewnątrz monitora, 'kaszce' na ekranie, tragicznym smużeniu i jeszcze o kilku rzeczach... na upartego można się przyczepić do wszystkiego.

mam ten monitor i wydaje mi się w porządku, chociaż muszę zaznaczyć, że żadnym specjalistą w tej dziedzinie nie jestem. jedyne porównanie jakie mam bezpośrednio to fatalna matryca tn laptopa, stojący obok dell 2209 na e-ips, oraz masa różnych paneli na tn, z którymi zetknąłem się w międzyczasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przecież testy na smużenie są wykonywane przy okazji recenzji monitorów. poszukaj, recenzji U2412M jest co najmniej kilka. tak jak napisał khot, większość wypowiedzi znajdujących się na forach to teoretyzowanie w tym przypadku... ja naczytałem się np. o fatalnej jakości wykonania 2412 z racji 'szpar' między matrycą a obudową, trzaskach dochodzących z wewnątrz monitora, 'kaszce' na ekranie, tragicznym smużeniu i jeszcze o kilku rzeczach... na upartego można się przyczepić do wszystkiego.

mam ten monitor i wydaje mi się w porządku, chociaż muszę zaznaczyć, że żadnym specjalistą w tej dziedzinie nie jestem. jedyne porównanie jakie mam bezpośrednio to fatalna matryca tn laptopa, stojący obok dell 2209 na e-ips, oraz masa różnych paneli na tn, z którymi zetknąłem się w międzyczasie.

 

wiekszosc testow jakie widzialem nie mialy duzo informacji nt dzialania w grach

moze masz link do jakiegos dobrego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...