Skocz do zawartości
Eladril

Wielkosc monitora (dyskusja)

Rekomendowane odpowiedzi

Wracając do tematu wielkości monitora. Popracowałem kilka godzin z tekstem na 23 i 24 calach 1920x1080 - można wygodnie wyświetlić dwie strony tesktu obok siebie w Acrobat Readerze. Komfort nieporównywalnie większy niż np. na 19 calach z Pivotem w rozdzielczości 1280x1024 :) Idealnie do czytania np. e-czasopism, ebooków, czy pisania. To kwestia gustu ale w moim przypadku 24 cale to rozwiązanie bardziej naturalne i wygodniejsze niż bawienie się suwakami i rolką :)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po obadaniu wszystkich wielkości, rozdzielczości wychodzi na to, że 24" 1920x1200 to taki uniwersalny rozmiar. Spory fizycznie, dobra rozdzielczość, niekonfliktowy rozmiar piksela ( ani to za mały ani za duży ). Dla większości ludzi tyle jest wystarczające.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam od 2 lat lg w2353v (23 cale 1920x1080), literki sa akurat, nie za male nie za duze

moglby byc wiekszy ale i z wieksza rozdzialka, wole ostrzejszy obraz czyli wiecej pikseli na cm^2

co mi jednak nie odpowiada to slabe katy, ergonomia, slabe kolory i generalnie technologia TN

ahh, taki monitor 24 cale w fullhd + zywe barwy+100hz (zeby nie smuzylo)+input lag na poziomie matryc tn to byloby marzenie, ale to dopiero za kilka lat, chyba ze cos przeoczylem...

Edytowane przez b4rt3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ahh, taki monitor 24 cale w fullhd + zywe barwy+100hz (zeby nie smuzylo)+input lag na poziomie matryc tn to byloby marzenie, ale to dopiero za kilka lat, chyba ze cos przeoczylem...

 

Nic nie przeoczyłeś, tak "wygórowanych" wymagań nie spełnia żaden monitor. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, ktory tani monitor 24' ma 100-120hz ktory nada sie do gier? W moim LG W2252TQ konczy zycie podswietlenie matrycy, wiec musze go wyslac na gwarancje. Najpierw tylko kupie nowy.

 

Ewentualnie ktos wie czy beda naprawiac podswietlenie matrycy czy wymienia na nowy monitor (ewentualnie wiekszy?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, ktory tani monitor 24' ma 100-120hz ktory nada sie do gier? W moim LG W2252TQ konczy zycie podswietlenie matrycy, wiec musze go wyslac na gwarancje. Najpierw tylko kupie nowy.

 

Ewentualnie ktos wie czy beda naprawiac podswietlenie matrycy czy wymienia na nowy monitor (ewentualnie wiekszy?)

 

Jak już, to pewnie wymienią całą matrycę lub dadzą nowy monit. 100Hz monitorów nie ma, są tylko 120Hz i to ze 3 sztuki na krzyż. Do tego TN, chyba że ostatnio coś się pojawiło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 23" i na początku faktycznie zastanawiałem się czy nie przesadziłem z rozmiarem, bo monitor mam dosyć blisko głowy (jakoś 60-70 cm). Musiałem machać głową na wszystkie strony, żeby ogarnąć cały obraz, ale z czasem się przyzwyczaiłem i teraz nie wyobrażam sobie pracy na mniejszym. Jeżeli ktoś pracuje na kilku programach jednocześnie to na pewno bardziej wygodne będą dla niego duże przekątne.

Edytowane przez thunder_pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po obadaniu wszystkich wielkości, rozdzielczości wychodzi na to, że 24" 1920x1200 to taki uniwersalny rozmiar. Spory fizycznie, dobra rozdzielczość, niekonfliktowy rozmiar piksela ( ani to za mały ani za duży ). Dla większości ludzi tyle jest wystarczające.

 

Toms, co myślisz o 30'' 2560x1600 z odległości ok. 60-80 cm ?

prawie 3 lata korzystałem z 22'' 1680x1050, teraz mam 24'' 1920x1200 jednak zastanawiam się nad zmianą na coś jeszcze większego... zastosowania to głównie przeglądanie www, filmy, czasem praca z tekstem (czytanie/pisanie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam siedzę około 75-80 cm od 30" więc tak....

 

Ogólnie monitor jest na tyle duży, że jak byś nie ustawił, to krawędzie będą problematyczne. Zastosowanie metody żeby górna krawędź była na poziomie oczu tutaj nie ma zastosowania, bo jak tak zrobisz, to dół jest nienaturalnie nisko. Kwestia do przyzwyczajenia, choć może to być dla niektórych osób lekko uciążliwe. Dodatkowo przy tej wielkości, wychodzą wszystkie możliwe mankamenty matryc LCD. W PVA ( aktualnie już nie do dostania*1 ) zmiany gammy są dosyć widoczne, boki inne niż centrum, a lekki ruch od razu powoduje zmiany.

W IPS nie jest lepiej. Owszem, w kolorach ( jasnych ) mamy ładną stabilność, ale w ciemniejszych zaczynają się problemy, a uzyskanie jednolitej czerni na całym ekranie jest niemożliwe. Nie dość, że czerń sama w sobie jest słaba w 30" matrycach*2, to z odległości 80 cm mamy rozjaśnione narożniki i jest to tak "ruchome", że wystarczy mały ruch by wprowadzać kolejne defekty. Z 60 cm chyba nie muszę opisywać co się dzieje, lepiej nie jest. ;)

 

Na 24" idzie bez większych problemów otrzymać równy ekran. Mój 2475 ma ładną czerń i bez świecących rogów ( nawet przy około 70 cm od ekranu ).

 

 

*1 Samsungów 305T już się nie kupi, CG301 pozostawię bez komentarza, a raczej jego cenę, a gatewaye mają czujnik w sobie, że po upływie gwarancji ( chyba 3 lata ) zawsze się psują. ;)

 

*2 kontrast w granicach 600-700 to nie wyczyn, zwłaszcza że już 2 lata temu były 24" monity z grubo powyżej 800:1. Obecnie w mniejszych jest tylko lepiej, Twój dell 2412 ma ponad 1100, co na IPS jest wyczynem wyśmienitym. A jeżeli już jakieś się zbliżają do 800, to przy jasnościach rzędu 130 nitów i więcej, a to jest bardzo niekomfortowe. Wtedy nic nam po kontraście, skoro punkt czerni jest odpowiednio wyższy i przez co nam "świeci".

 

Akurat mój Nec ma chyba najlepszą czerń z 30" ( 900:1 ) ale co z tego, skoro jest ona uzyskiwana przy około 150 nitach???

Dołączona grafika

W rezultacie pkt czerni jest na tyle duży, że czerń świeci. Dotyczy wszystkich monitorów które świetlówkami nie potrafią zejść poniżej 80 nitów.

 

Masz Delle, oba na IPS, więc do ziarnistej powłoki jesteś zapewne przyzwyczajony. Też ważny punkt, bo może to nie pasować. Do tego każda 30" w ludzkich peniądzach jest argb, więc będzie przejaskrawienie wszędzie bez apek z zarządzeniem kolorem.

 

Ogólnie to tak:

+ zyskujesz fantastyczną rozdzielczość ( 78% więcej niż w 1920x1200 ), to czuć, jest power! :D

+ mniejszy piksel, lepsze czcionki przy renderowaniu tekstu, zwłaszcza po CT + powiększenie

+ zyskujesz fizyczną wielkość, co też przekłada się na filmy, gry

 

- wymagania do gierek rosną

- słaba czerń, słabe kąty w czerniach, świecące narożniki

- szerokigamut bez możliwości opanowania bez cmm

- wysoką jasność minimalną

- bankowo nierówność, mniejszą lub większą, przy tej wielkości bez map korekcyjnych szansa na równiutki to jak wygranie w totka

 

Ale się rozpisałem. No nic, będzie dla potomnych. ;)

W sumie nie jest tak źle, tylko że ja jestem bezlitosny dla LCD od pewnego czasu. Odkąd zacząłem wgłębiać się w temat monitorów ( od jakichś 4-5 lat ) to mnie te niedoróbki techniczne matryc lcd zaczęły ostro irytować.

  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za bardzo konkretną i obszerną odpowiedź :wink:

 

Zastanawiałem się nad U3011, jednak z tego co piszesz może nie być tak dobrze jak mi się wydawało. Do tego poszukałem zdjęć tej 30tki w zestawieniu z panelami 22 lub 24 cale i różnica jest naprawdę spora. Obszar roboczy jest imponujący (rysunek który zamieściłeś daje do myślenia...), sam rozmiar fizyczny matrycy też. Obawiam się jednak o wygodę w użytkowaniu, poza problemami z czernią i nierównomiernością podświetlenia dochodzi też ogarnięcie całego ekranu z relatywnie bliskiej odległości. Spróbuję na żywo obadać 30'', żeby mieć pojęcie o tej wielkości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wchodząc w 30", samoczynnie decydujemy się na kompromis w kwestiach, które w mniejszych ekranach nie były problematyczne. Tak to już jest, technologia LCD kuleje przy tych rozmiarach dość znacznie.

 

Możesz spróbować zakupić wysyłkowo ( Agito, Techplanet ) i w razie czego odesłać korzystając z 10 dni na zwrot towaru. Zapłacisz jedynie za przesyłkę do firmy, koszt około 20-50 zł kurierem. Oczywiście zawsze istnieje ryzyko, że firma odmówi przyjęcia towaru ( jakieś hu.. mogą się zdarzyć ) ze względu na ślady użytkowania. W ww firmach nie powinno być problemu, sam im odsyłałem. ;)

Własne przetestowanie jest bezcenne, na swoim biurku, przy swoim oświetleniu itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wiedzmin_

wszystko pieknie ladnie szkoda tylko ze monitory 24 1920x1200 sa robione tylko pod grafikow i kosztuja kupe kasy

jednak brakuje monitora 24 1920x1200 16:10 dobrego do wszystkiego i w przystepnej cenie dla amatora

 

Monitor LED Dell 24" LED U2412M - Monitory LED - Sklep internetowy Agito.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co mi przypomina że w sklepach pojawiła sie 27 iiyamy na led i VA matrycy, niestety tylko 19xx x1080 więc ciut słabo, niemniej z utęsknieniem czekam na pierwsze testy tego modelu. Poprzednik, 24" ssssaaał po same kule brzydko mówiąc, strasznie smużył.

Oby ten model coś pokazał, choćby na poziomie reakcji jak Benq 24" na VA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałby zakupić 23 calowy monitor full HD, ale mam dość slabego kompa, który służy mi do grania w starsze gry. Stąd pytanie czy 23 calowy monitor wyświetli tak niskie rozdzielczości jak np 1024x768 i jeśli tak, to jak będzie wyglądała sprawa jakości obrazu? Myślę nad zakupem LG IPS236V.

Edytowane przez Dżoki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez wiele lat siedziałem na 17 cali CRT (1024x768@100Hz). W maju zasiadłem się w pracy na LCD 17 cali (1280x1204) i początkowo było mi ciężko przestawić się na LCD, ale po pewnym czasie przyzwyczaiłem się do przestrzeni roboczej. Bardziej jednak przestawiłem się na typ wyświetlacza i CRT w domu zaczął mnie męczyć. Męczył do tego stopnia, że wczoraj zakupiłem LCD 24 cale (1920x1080). Wrażenie początkowe rzeczywiście jest takie, że ekran jest zbyt szeroki i 1/3 ekranu po prawej nadaje się tylko do trzymania otwartych okien AIMP oraz WTW ;] Jednak jak odpaliłem Notepad++, to od razu doceniłem dodatkową przestrzeń. Praktycznie cały kod mieści się bez zawijania wierszy i zostaje jeszcze miejsce na zakładkę z FTP. Tak więc wrażenie "przesadziłem z rozmiarem" zamienia się w "nie ma czegoś takiego jak zbyt duży monitor". Jedyne, czego można się uczepić, to rozmiar tekstu - czcionka w edytorze i w TC musiała zostać zwiększona, abym nie musiał się wysilać z czytaniem. Obecnie forum też chyba zacznę czytać przy zoomie 110% w FF.

 

Ktoś tam pisał o zwiększeniu DPI w systemie... Odradzam - szczególnie, jeśli robisz strony. Mój szef w pracy ma jakiś duży panel i zwiększył sobie DPI. W skutek tego zdarzyło się już kilka razy, że strony które (u mnie) przy domyślnym DPI wyświetlają się normalnie, (u niego) przy większym są "rozwalone", bo tekst nie mieści się w blokach, w których się znajduje.

Przy stronach, gdzie wymiary są wyliczone co do piksela, podobny efekt daje również zoom w przeglądarce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...