Skocz do zawartości
Santander

radiator na procku

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio mi tutaj dobrze poradzono ;)

 

Teraz mam inny problem. Do procesora był dodany radiator. Wszystko działa, ale problem w tym, że nawet w idle kręci się z prędkością 4900-5500 rpm. Temp. wtedy osiąga do 54 stopni. O graniu w cokolwiek lub oglądaniu filmów nie ma mowy, bo zaraz zacznie się kręcić do 6600+ rpm i komputer daje sygnały o przegrzewaniu się. Sekwencje: pik,pik,pik.....pik,pik,pik....pik,pik,pik. Jest to strasznie irytujące. Ten radiator ma chyba 60/60 mm. Jeśli zamontowałbym jakiś większy, to ta temperatura była by mniejsza? Zależy mi na obniżeniu obrotów, bo cały dom chodzi i temperatury. Pozostałe wskaźniki temperatur w porządku, wszystkie osiągają max 35-40 stopni. Powiedzcie, który radiator był by tutaj najlepszy, i czy te temperatury są w normie.

 

Płyta główna: Gigabyte GA-970A-UD3

Radiator: wersja boxowa z procesora Amd Phenom II x4 955

 

Pisałem, że ma 60/60mm ale do końca pewny nie jestem. Stary miał coś koło 80/80, a ten jest o prawie połowę mniejszy. Pasta termoprzedwodząca jest świeża. Wszystko nowe. uff...to chyba tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewny, że to jest boxowy cooler od X4 955? Ostatnio kupowałem szwagrowi tego procka i boxowe chłodzenie mnie pozytywnie zaskoczyło, bo posiadało nawet ciepłowody (heatpipe). Fakt, że wentylator był dość mały, ale był to 80x80. Kupiłeś go (procka) prosto ze sklepu? Bo to o czym mówisz to wygląda jak box od Athlona I X2 a nie od X4 955.

 

A dodatkowe chłodzenie na pewno polepszy sytuację, zależy ile chcesz kasy przeznaczyć. Tani Freezer 64 załatwiłby sprawę, gdybyś nie planował OC. W innym wypadku trzeba szukać w droższych rozwiązaniach.

 

Edit:

To jest oryginalny box od 955:

 

Dołączona grafika

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak jest to box z wersji Amd Phenom II x4 955 quad core. OC nie planuję. Mam zamiar przeznaczyć do 100 zł. Czytałem na różnych forach i z tego co widziałem, to są całkiem dobre do 100 zł, ale nie wiem który ostatecznie wybrać. Ten co jest teraz, jest montowany na jakieś zaczepy. Nie wiem, czy inne będą pasowały.

 

 

@Dokładnie taki sam.

 

Dołączona grafika

 

Tak sprawa wygląda, a dopiero co kompa załączyłem. Już się komputer zaczyna wydzierać na mnie ;p Dobra, zajrzę później, bo jeszcze się coś rypnie....

Edytowane przez Santander

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest aż taki słaby? ;> Dobrze, że go nie montowaliśmy ;)

 

Xigmatek Gaia z polecanych zestawów jest najlepszy w cenie do 100zł ;)

 

Edit:

Widzę, że masz Vcore spore. Jeśli te 1,5v ze speedfana to prawda to zmniejsz w biosie! Na niepodkręcony procek to za dużo, i dlatego tak się grzeje. Daj np. 1,35v lub nawet 1,30v ale musisz sprawdzać stabilność po undervoltingu. Mój na 3200 potrafi chodzić na poniżej 1,25v. Wtedy jest chłodny. Spróbuj obniżać napięcie.

 

Do sprawdzania napięć, temperatur i obrotów wentyli używaj HWMonitor ;)

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ten boxowy najlepiej do kosza ;]

 

no no, nie wolno sprzętu wyrzucać razem z odpadami bytowymi z gospodarstwa domowego.

 

Jak coś możesz mi go dać ;)

 

Contac29 jest w dość dobrej cenie tu, być może masz możliwość odbioru u siebie w okolicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no no, nie wolno sprzętu wyrzucać razem z odpadami bytowymi z gospodarstwa domowego.

 

Jak coś możesz mi go dać ;)

 

A tak poza tym boxowy cooler może być niezbędny przy ewentualnej reklamacji gwarancyjnej, bo kupiłeś wersję box procesora i nieraz żądają wszystkich akcesoriów z kompletu ;) Także warto trzymać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tych napięć chyba nie da się zmienić u mnie w biosie. Jest wszystko napisane, ale nie można podjąć zmian. Chyba, że jest jakiś inny sposób.

 

@Z tym koszem i radiatorem to tylko tak powiedziałem, żeby było wiadomo do czego się nadaje ;p

 

Thermaltake Chłodzenie CPU Contac 29 BP będzie kompatybilny z moją płytą główną? Nie widzę tam takich zaczepów, żeby zamontować. Mam możliwość odbioru w mieście.

Edytowane przez Santander

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tych napięć chyba nie da się zmienić u mnie w biosie. Jest wszystko napisane, ale nie można podjąć zmian. Chyba, że jest jakiś inny sposób.

 

A instrukcję dali do płyty? ctrl+F1?

Thermaltake Chłodzenie CPU Contac 29 BP będzie kompatybilny z moją płytą główną? Nie widzę tam takich zaczepów, żeby zamontować. Mam możliwość odbioru w mieście.

 

Będzie pasował. Tylko że będzie dmuchał w zasilacz jeśli masz zasilacz na górze. Jaką masz obudowę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz mam po prawej stronie od płyty, na górze. Jest trochę wyżej położony niż radiator(ten mniejszy) Nie wiem jaka ta obudowa, ale w wersji z tych mniejszych.

 

To moja obudowa: http://www.hesjan.pl/obudowa-i-box-lion-604b-bez-zasilacza-prescot-lcd-o_4718.html

 

Zasilacz jest umieszczone nad lub na tej samej wysokości co wyświetlacz. W tym zaokrąglonym miejscu.

 

Zaraz sprawdzę tą instrukcję. Ale to jest denerwujące. Komputer chodzi od dwóch minut i już 3900 rpm i 51 stopni...

 

Powiedz mi, czy pozostałe temperatury na poziomach 32-39 są dobre?

Edytowane przez Santander

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre, napisałem Ci ctrl+f1, pojawią się dodatkowe funkcje w biosie. Ustaw Vcore na 1,3V i się poprawią temp. cpu.

 

Edit: Chłodzenie na cpu wybierz takie, które będzie dmuchać w stronę tylnej ścianki obudowy.

Sama obudowa jest delikatnie mówiąc nieszczęśliwa jeśli chodzi o warunki pracy / wentylacji takiego sprzętu.

170mm szerokości, małe szanse, że wejdzie chłodzenie z wentylatorem 120mm. Trzeba będzie myśleć nad wymianą obudowy i to przed wymianą chłodzenia cpu.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MB Intelligent Tweaker(M.I.T.) > System Voltage Control zmieniasz na maual > CPU Voltage Control zmieniasz na 1,3V i zapisujesz ustawienia.

 

Chłodzenie SilentiumPC Fortis lub Zalman Performa.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to chyba już wiadomo od czego takie temperatury masz procka. Obudowa z ... wyjęta. Ja zaś czytałem, że to boxowe chłodzenie od Phenoma nie jest złe i nawet można się nawet w delikatne OC pobawić przy umiarkowanych temperaturach. Na bank w "normalnej" przewiewnej budzie z wentylatorami na przodzie i tyle by poszły w dół tempy...

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurczę, no to licho :lol: Ale gdyby procek dostawiał 2v to chyba by długo nie pożył nie? Druga sprawa to płyty chyba nie oferują ustawiania tak wysokiego napięcie Vcore. Musiał pomylić ustawienia...

 

A może być taka sytuacja, ze jest 2v no i włączone Q'n'Q dlatego w idle spada do 1,5v i cep jeszcze żyje :D

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odczyty z HWMonitora i speedfana.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

 

 

 

Możliwe, że ja źle sprawdziłem w tym biosie. Sprawdzę jeszcze raz. Karta graficzna była chłodna podczas 10 minutowej gry. Zasilacz i płyta główna też, ale radiator już nie.

 

Z tym działaniem był problem przy starych częściach. Odłączyłem zasilacz, żeby podłączyć nowy, mocniejszy. Okazało się, że płyta nie ma 1 wejścia. Odłączyłem, po czym podłączylem na nowo ten stary i komputer się nie chciał uruchomić.

 

 

 

 

Tutaj na screenie widać wyraźnie te 2V ;]

 

Dołączona grafika

Edytowane przez Santander

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli całe ciepło kisi się w obudowie komputera bo nawet zasilacz nie wyrzuca ciepła na zewnątrz tylko do obudowy.

Wniosek jest jeden, to nie radiator na cpu jest najsłabszym ogniwem systemu chłodzenia. To obudowa jest do ***** nie podobna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...