Skocz do zawartości
simi33

dobór chłodzenia na sekcję zasilania

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem nowy na forum więc należy się przywitać więc witam.

Myślę że zamieściłem ten temat w dobrym dziale i uzyskam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Posiadam phenoma x4 955be rev.c3 i płytę msi 870-c45 i chcę podgonić tego procka gdzieś do 3.8 - 4.0ghz. Jednak wątpię że sekcja zasilania wytrzyma takie obciążenie, gdyż jest to standardowy dla msi układ 4+1 bez chłodzenia. Mam zamiar na sekcji z 2 chłodzeń boksowych od podstawek am2/am2+ zrobić chłodzenie na sekcję chcę wyciąć z tych chłodzeń 2 pokaźne radiatory na które będą dmuchały 2 boksowe wentyle. O sam sposób wykonania się nie martwię tylko czy taka konstrukcja zda egzamin? Moje pytania:

1.czym gdzie i jak (z radiatorami bez radiatorów) mierzyć temperatury na sekcji zasilania?

2.jakie temperatury przyjąć za bezpieczne?

3.czym zamontować wspomniane radiatory

4.wasze osobiste myśli dotyczące podkręcania x4 na tej karcie

Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję

pozdrawiam simi33

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem coś takiego jakiś zas temu i zdaje egzamin

 

1. Płyta może mieć czujnik na sekcji zasilania - od tego bym zaczął. Odpal speedfana i zobacz. Jeśli nie masz takiej opcji to chyba bym sobie darował pomiary - poprostu nie szalej jakoś nadmiernie z napięciem. Możesz mierzyć "na palec" ewentualnie.

2. Moja płyta dochodziła do ponad 100 przy OC - nic się nie działo.

3. Na taśmę termoprzewodzącą, bo nie masz dziur na płycie. Rozważ kupno gotowych radiatorów - i tak musisz nabyć taśmę + wysyłka. Jeśli będziesz robił sam nie rób zbyt dużych, bo klej ich nie utrzyma. Nawiew bym sbie darował jeśli nie jest konieczny, chyba, że nie zależy Ci na ciszy. Jeśli chcesz walnać naprawdę masywne radiatory to pomyśl o taśmie innej niż #M któą wsyscy polecają - mi właśnie takiej samoróbki z BOXa AMD nie dawała rady utrzymać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wreszcie ktoś mi coś odpisał. A może zamontować radiatory na kleju ale czy potem będzie możliwość zdjęcia radiatorów? Zamieszczam screena http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/8d7e40f34ba807eb.html z aidy extreme i speedfana. I jak moja płyta ma ten czujnik na sekcji? Jak tak to który to jest?

Edytowane przez simi33

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że nie masz takiego czujnika.

 

Zacząłbym od odpaenia jakiegoś obciążenia CPU i obmacania palcem sekcji zasilania - może się okazać, że wcale nie jest gorąca. Może się też okazać, że radiator n NB/SB parzy.

 

Myślę, że najrozsądniej kupić jakieś radiatry z gotową taśmą/klejem, przylepić i się nie martwić.

 

Klej - zależy jaki - są speclajne do tego celu, ale niektórzy używają i super glue - to odradzam. Ryzyko jakieśtam jest zawsze - swego czasu na allegro krążyły uszkodzone grafy - bo ktoś odklejał wcześniej naklejone radiatorki.

 

Jakie napięcie na CPU masz zamiar dać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie próbował bym ze standardowym napięciem 1.4v oczywiście na stałe a nie na auto i starał się dojść do 3.8ghz. Jest też druga opcja nie zmieniać nic w biosie tylko przełączyć na płycie głównej suwak "OC switch" który nie robi nic innego jak tylko zwiększa taktowanie szyny FSB o 20% co by dawało 240mhz x 16 = ~3.8ghz na cpu i 1600 mhz na pamięciach (moje mają mieć tyle w standardzie ale nie mają więc im szybsza szyna nie zaszkodzi. Tylko mam tutaj pewne pytanie czy po przełączeniu tego OC switch tracimy gwarancję? I jakie płyta po tym zabiegu puści napięcie? A jakie radiatorki na sekcje polecacie i do tego jakiś nawiew? Bo będę miał scythe rasetsu więc nawiew powinien być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana ustawień w biosie nie powoduje utraty gwarancji. Jak nie masz pojęcia o podkręcaniu to sprobuj ten OC swich przestawić i zobacz co się stanie. Leśli komp będzie niestabilny t wróć do poprzednich ustawień. Nie wiem co wynika z przestawienia napięcia na auto - lepiej doczytaj zanim to ruszysz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja jeszcze nic nie podkręcałem ale wiem co i jak tylko jak moja płyta nie wytrzyma najzwyczajniej spali się sekcja zasilania to wtedy co? tracę gwarancję na płytę? A jeśli reszta kompa też oberwie? Chodzi o to że wiem jak podkręcić procka w biosie ale nie chce tego robić ze względu na sekcję zasilania na tej płycie. Napięcie ustawione na auto- wtedy komputer sam sobie dobiera napięcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...