Skocz do zawartości
Santander

kolejny problem z...monitorem?

Rekomendowane odpowiedzi

Po 10 godzinach nerwów i bezsilności, proszę Was o małą pomoc. Dzisiaj wymieniłem radiator na procesorze i jakimś dziwnym trafem monitor nie reaguje. Włączy się, no signal i wyłączy się. Dodam od siebie, że płyta główna, procesor i karta graficzna, oraz monitor są sprawne. Kable wszystkie podłączone.....w czym problem? Jakaś magia. Czytałem o jakichś nabrzmiałych kondensatorach, ale wszystkie wyglądają normalnie.

 

Kable od monitora i do grafiki też sprawne, bo tego samego dnia, 3h wcześniej używałem komputera i wszystko działało.

 

Jakieś pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radiator montowałem bardzo ostrożnie, z instrukcją ;f. Niestety nie mam możliwości sprawdzenia na innym monitorze.

 

W necie znalazłem kilka rzeczy. Np. jeśli procesor jest uszkodzony to komputer się nie uruchomi. Z kolei jeśli płyta główna padła to wiatraki nie działają. Nie wiem czy to prawda, ale jeśli tak to można te 2 podzespoły wykluczyć, tak jak pisałem. Przy montowaniu nie ma mowy, żebym coś złamał itp. Nie i tyle ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź kabel sygnałowy od monitora czy jest wpięty poprawnie zarówno przy monitorze jak i przy karcie graficznej.

Komputer przy uruchomieniu wydaje pojedyncze piknięcie z głośniczka systemowego, czy może jest cisza??

Sprawdź czy komputer bez zamontowanej pamięci RAM będzie piszczał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Klaus: Tam w ogóle komputera nie dało się uruchomić i był to stary sprzęt ;] Teraz jak wiesz mam nowe części i tylko monitor przestał reagować.

 

@KoVol: Kable podpięte, nie wydaje dźwięku przy włączaniu (jak działał to też nie wydawał), po wyjęciu RAM nie piszczał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ponieważ nie masz sygnału z głośniczka systemowego nie wiem czy moja rada pomoże ale...:

Kilka dni temu miałem podobny problem komp się włączał, diody HDD i od napędów migały, wiatraczki szumiały, ale nic poza tym BIOS nie wstał (brak charakterystycznego "biiip"). Ponieważ takiej awarii jeszcze nie miałem wyłączyłem zasilacz i... włączyłem komputer. Wiatraczki wystartowały diody zamigały i komp się wyłączył (bo niby jak miał działać bez prądu :P). Potem włączyłem kompa i wszystko ruszyło ("biiip" i ruszyły wiatraczki), sekundę później zobaczyłem ekran bootowania i załadował się Win7. Przyczyn awarii nie odkryłem - podejrzewam kondesatory polimerowe i gromadzący się na nich ładunek elektrostatyczny (podpłaszczowy, czyli na polimerze, ale nie na zewnątrz kondensatorów), ale nie mam jak tego sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna podstawowa sprawa, wymianę coolera wykonywałeś na wyłączonym komputerze z odłączoną wtyczką zasilającą?

Skoro nie ma oznak z głośniczka systemowego to sprawdź czy:

- podpięta jest wtyczka zasilająca procka, 4 lub 6 pinowa.

Dołączona grafika

- podpięty jest głośniczek systemowy -> najczęściej znajduje się on w dolnym prawym rogu, tam gdzie wpina się włącznik, reset i LEDy. Głośnik podpisany jest jako speeker:

Dołączona grafika

- komputer po podłączeniu innego zasilacza uruchomi się.

 

Możesz także podać model płyty głównej.

 

Podczas wymiany radiatora, wyciągałeś procka??

 

Jeżeli głośniczek systemowy nie wydaję dźwięku po wyciągnięciu pamięci RAM z komputera to najbardziej prawdopodobne jest uszkodzenie płyty głównej, wadliwy zasilacz, mniej prawdopodobne uszkodzenie procka.

Edytowane przez KoVol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, obie podłączone. Wiatrak również prawidłowo. Problem w tym, że od jakiegoś czasu przestała się świecić dioda na mobo, ale komp i monitor działał wtedy normalnie. Śmieszne jest też to, że wiatraczek z tyłu komputera nie działał po podłączeniu,a teraz śmiga aż miło. No nie wiem. Myślę, że chyba płyta padła, ale obym się mylił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem został rozwiązany. Okazało się, że przy montażu radiatorka pamięć RAM się poluzowała. Myślałem, że ona ma tam spoczywać w miarę luźno, ale po przeczytaniu instrukcji do płyty głównej okazało się, że trzeba mocno docisnąć. Pomyślałem wtf i zadziałało.

 

Jeśli ktoś ma ten problem, wystarczy docisnąć pamięć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...