Skocz do zawartości
.PaVLo.

Zestaw do gier i OC - do oceny i ewentualnej modyfikacji

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o ocenę zestawu do gier i podkręcania oraz ewentualne zmiany.

 

Konfigurator Zestawów Komputerowych - ProLine.pl Najlepszy Internetowy Sklep Komputerowy Wrocław

 

Nie jestem jeszcze na 100% zdecydowany na płytę, na pewno chcę aby była porządna i stabilna (na 100% musi być 2xPCI) oraz zastanawiam się nadal nad pamięciami, może są jakieś ciekawsze w konfiguracji 2x4GB i o częstotliwości ~2000Mhz. Zasilacz na przyszłość, ma uciągnąć kręcony proc oraz GTX580 (GTX585) + GTX285, może wydać się za mocny, ale ma starczyć na jakieś 4-5 lat a w tym czasie mogę zmienić parę podzespołów.

 

Całość najchętniej kupiłbym w Proline bo mają niezłe ceny a i sklep mam blisko.

Edytowane przez .PaVLo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro komputer ma służyć do gier, to nie widzę sensu dopłacania do i7-2600k względem i5-2500k dla 2% więszej wydajności, tym bardziej, że masz zamiar robić OC.

Co do płyty głównej - zamierzasz robić OC z użyciem ciekłego azotu? Jeśli nie, to starczy AsRock P67 Extreme4 B3.

Pamięci 2000MHz w grach również na nic Ci się nie przydadzą. Zmień je na GoodRamy / Kingstony 1333MHz CL9. Szybsze RAMy przydadzą się tylko dla szpanu, w kwestii wydajności nic Ci nie dadzą:

Sandy Bridge a szybkość pamięci - i7 2600K

Jeśli chodzi o zasilacz - wątpię, aby 900W było Ci potrzebne, chyba że masz w planach SLI z conajmniej 3 GTX 580. Tutaj spokojnie wystarczy Corsair AX750, który dodatkowo ma tryb półpasywny, co gwarantuje ciszę w spoczynku, czyli np. podczas przeglądania internetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do procka to jeszcze nad tym pomyślę :).

 

Jakoś nie jestem przekonany do produktów Asrock, ale podoba mi się w nim to, że ma dwa zestawy otworów montażowych chłodzenia CPU i tutaj miałbym problem z głowy zakładając blok z obecnej s775. Generalnie to chciałbym już coś na nowszym czipie Z68.

 

Pamięci to tak jak pisałem, sprawa otwarta, ale nie będę kupował pierwszych z brzegu, minimum to 1600Mhz CL8.

 

Zasilacz ma być przyszłościowy a kto wie co będzie musiał pociągnąć za 3-4 lata. Myślałem nad wersją 800W ale akurat w Proline cena obu jest identyczna jednak 800 nie ma.

 

Wymodziłem nowy zestaw

http://proline.pl/?id=konfigurator&0:CORE+I5-2500K;1:GA-Z68X-UD5-B3;3:KHX1600C9D3X2K2%2F8GX;7:EMX+MODU87+900W

Edytowane przez .PaVLo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do procka to jeszcze nad tym pomyślę :).

 

Jakoś nie jestem przekonany do produktów Asrock, ale podoba mi się w nim to, że ma dwa zestawy otworów montażowych chłodzenia CPU i tutaj miałbym problem z głowy zakładając blok z obecnej s775. Generalnie to chciałbym już coś na nowszym czipie Z68.

 

Pamięci to tak jak pisałem, sprawa otwarta, ale nie będę kupował pierwszych z brzegu, minimum to 1600Mhz CL8.

 

Zasilacz ma być przyszłościowy a kto wie co będzie musiał pociągnąć za 3-4 lata. Myślałem nad wersją 800W ale akurat w Proline cena obu jest identyczna jednak 800 nie ma.

 

Wymodziłem nowy zestaw

Konfigurator Zestawów Komputerowych - ProLine.pl Najlepszy Internetowy Sklep Komputerowy Wrocław

 

 

Z68 - różnica względem P67 to praktycznie tylko zintegrowana karta graficzna i Intel Smart Response dla SDD+HDD. Dla większości są to zbędne bajery.

 

AsRock - już dawno przestali robić słabe/średnie płyty. Osobiście wolę AsRocka niż Gigabyte :)

Też polecam AsRock P67 Extreme4 B3 lub Asus P8P67 PRO R3.0

 

DDR3 .. w grach różnica między 1066/1333/1600/1866 to ok ... 0-3 klatek

różnica między cl9/cl8/cl7 to ... 0-2 klatek

Przy SB kupowanie czegoś lepszego niż 1333 cl9 do gier jest po prostu bezsensem :)

 

Zasilacz spokojnie markowy 750-800 starczy ... a za 4-5 lat to i tak cały sprzęt trzeba będzie wymienić :D

GF GTX590 - po wysokim oc bierze max ok 510W, AMD 6990 ok 480W

i5 2500K po oc na 4,8GHz bierze max 215W

i7 2600K przy oc na 4,9GHz po oc bierze max ok 250W.

 

patrząc na proline to mają spory wybór zasilaczy 850W w cenie niższej nawet o kilkaset zł id tego Enermaxa

Edytowane przez Otas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powoli zmierzamy w dobrą stronę mocy, kolejna konfiguracja

 

Konfigurator Zestawów Komputerowych - ProLine.pl Najlepszy Internetowy Sklep Komputerowy Wrocław

 

Pamięci są tak tanie, że kupując nieco lepsze nie czuje się różnicy w portfelu. Zasilacz dlatego ten Enermax bo ma bardzo wysoką sprawność, jedynie może właśnie wersja 700W będzie wystarczająca bo 800 to zagadka u nich w cenniku.

Edytowane przez .PaVLo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci są tak tanie, że kupując nieco lepsze nie czuje się różnicy w portfelu.

Różnicy w wydajności też niestety się nie czuje. Pamiętaj, że te pamięci mają wysokie radiatory, a więc przy niektórych chłodzeniach będziesz je musiał zdemontować.

Poza tym nie wiem, dlaczego się tak upierasz przy tym Enermaxie. Przyznam szczerze, że mało się interesuję zasilaczami tej firmy, ale nie wiem, w czym ten model jest lepszy o Corsaira AX750. Corsair ma niższą cenę, wyższą moc, tryb półpasywny, certyfikat 80+ Gold, odpinane kable, moduły DC-DC też chyba ma... Zresztą tak naprawdę to Seasonic X, tyle że w innej obudowie. Nie wiem, nad czym się tu zastanawiać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.PaVLo. ma wc i tutaj radiatory nie będą przeszkadzać. Patrząc na workloga Projekt Twelve Hundred 2.0 - wodowanie Antec Gamer 1200 m myślę, że kryterium doboru pamięci może być kwestia estetyki pod kątem wc i jego wyglądu. Oczywiście w granicach rozsądku. Jeśli te Corsairy mu pasują to to warto dołożyć ze 25-30zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powoli zmierzamy w dobrą stronę mocy, kolejna konfiguracja

 

Konfigurator Zestawów Komputerowych - ProLine.pl Najlepszy Internetowy Sklep Komputerowy Wrocław

 

Pamięci są tak tanie, że kupując nieco lepsze nie czuje się różnicy w portfelu. Zasilacz dlatego ten Enermax bo ma bardzo wysoką sprawność, jedynie może właśnie wersja 700W będzie wystarczająca bo 800 to zagadka u nich w cenniku.

 

 

Mobo - Polecam przeglądnąć ten test:

Test Płyt Głównych LGA 1155 z chipsetem P67 pod Sandy Bridge | PurePC.pl

 

są tu testowane akurat obie proponowane przeze mnie płyty AsRock P67 Extreme4 B3 i Asus P8P67 PRO R3.0

Obie mają praktycznie identyczną cenę oraz bardzo zbliżone możliwości ... z tym że Asus będzie kolorystycznie lepiej pasował do pamiątek oraz do Twojego WC :)

 

 

Zasilacz - hmmm.. jeśli masz WC i masz zamiar bawić się w moooocne OC zwłaszcza w przyszłości przy SLI to może rzeczywiście zasilacz 850-900W będzie dobrym pomysłem. Jak wcześniej pisałem przy OC na AC zestaw i72600K+GTX590 bierze prawie 750W ...hmm

polecam poczytać test 9 zasilaczy 850W

9-Way 850W Power Supply Roundup

 

z testowanych zasilaczy akurat 2 są w proline - oba ocenione bardzo wysoko i wyróżnione w teście:

Enermax Revolution85+ 850W - 899zł

XFX Black Edition 850W - 559zł (ale te kolory?? :/)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnicy w wydajności też niestety się nie czuje. Pamiętaj, że te pamięci mają wysokie radiatory, a więc przy niektórych chłodzeniach będziesz je musiał zdemontować.

Poza tym nie wiem, dlaczego się tak upierasz przy tym Enermaxie. Przyznam szczerze, że mało się interesuję zasilaczami tej firmy, ale nie wiem, w czym ten model jest lepszy o Corsaira AX750. Corsair ma niższą cenę, wyższą moc, tryb półpasywny, certyfikat 80+ Gold, odpinane kable, moduły DC-DC też chyba ma... Zresztą tak naprawdę to Seasonic X, tyle że w innej obudowie. Nie wiem, nad czym się tu zastanawiać :)

 

Co do pamięci to tak jak napisał Klaus, mam wc i tutaj nic mnie nie ogranicza a skoro nie widać różnicy w wydajności a tym bardziej w portfelu to bierze się takie, które bardziej pasują do reszty :). Jeśli chodzi o zasilacz to chcę mieć spokój na kolejne 5 lat, a akurat Enermax wpadł mi w oko, jednak Corsair, ale w opcji 850W też mnie interesuje.

 

Patrząc na workloga Projekt Twelve Hundred 2.0 - wodowanie Antec Gamer 1200 m myślę, że kryterium doboru pamięci może być kwestia estetyki pod kątem wc i jego wyglądu. Oczywiście w granicach rozsądku. Jeśli te Corsairy mu pasują to to warto dołożyć ze 25-30zł.

 

No tutaj muszę przyznać rację, faktycznie na estetyce również mi zależy bo zestaw będzie cały czas na widoku i codziennie tam zerkam bo stoi na biurku obok mnie ;)

 

Mobo - Polecam przeglądnąć ten test:

 

Zapoznałem się i nic szczególnego w Asroc nie widzę, wypada w większości na końcach testów, jedynie w tych durnych 3D markach jest w czołówce. Grzeje też się nieźle, więc czekało by mnie zabawa z radiatorami. Podkręcanie na niezłym poziomie lecz są lepsi :). Do płyty przekonuje mnie Bios oraz kompatybilność mocowań chłodzenia CPU z s775 co akurat jest dość ważne bo eliminuje wymianę bloku. Pomyśle nad nią, ale ma poważnego konkurenta ze strony ASUS P8P67 DELUXE R3 • ProLine.pl Najlepszy Internetowy Sklep Komputerowy Wrocław

 

Obie mają praktycznie identyczną cenę oraz bardzo zbliżone możliwości ... z tym że Asus będzie kolorystycznie lepiej pasował do pamiątek oraz do Twojego WC :)

No ta kolorystyka kusi, muszę przyznać :)

Zasilacz - hmmm.. jeśli masz WC i masz zamiar bawić się w moooocne OC zwłaszcza w przyszłości przy SLI to może rzeczywiście zasilacz 850-900W będzie dobrym pomysłem. Jak wcześniej pisałem przy OC na AC zestaw i72600K+GTX590 bierze prawie 750W ...hmm

polecam poczytać test 9 zasilaczy 850W

9-Way 850W Power Supply Roundup

 

Chyba warto dołożyć te 200-300zł i mieć spokój przy kolejnych rozbudowach

 

Na koniec dodam, że na tą część zestawu mam do wydania około 3000zł, więc nie kierujmy się budżetowymi podzespołami, potem zostaje tylko grafika i prawdopodobnie dysk SSD.

Edytowane przez .PaVLo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.PaVLo. rozumiem Cię, że chciałbyś mieć sprzęt bardziej "cukiereczkowy". Problem trochę w tym, że to obecnie nie wiele daje ;)

 

Jeśli chcesz mieć sprzęt nieco ekskluzywny, proponowałbym kupić płytę jakąś bardziej dla ludu. Skierować się może w stronę wodowania mobo i / lub raidu 0 z ssd.

 

Wydaje mi się to bardziej interesujące.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego cukierkowaty ?, to ładna kolorystyka oznacza próbę odwrócenia od wielu wad danej konstrukcji ?, musi być zardzewiała i odrapana to wtedy gwarantuje najwyższa wydajność ?, nie rozumie tego toku myślenia :unsure: . Sprzęt ekskluzywny to zamieściłem w pierwszym linku, ale odezwały sie głosy, że jak nie planuje azotu to nie ma sensu :blink: , bardzo dziwne podejście, bo producent nie wymaga do niej takiego chłodzenia do podkręcania ... .

 

Jestem cały czas otwarty na propozycję, ale zacznijcie uzasadniać wybór, a nie, że inna nie potrzebna, albo osobiście wolę tą a nie inną. Podałem moje wymagania, dość dokładnie, otrzymałem kilka propozycji, z których wybiorę jedną, jednak samo podanie to za mało aby mnie przekonać :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj .PaVLo., nie unoś się, nie zrozumiałeś mnie, przecież napisałem, że rozumiem to, że chcesz mieć sprzęt "cukiereczkowy". Nie odbieram Ci tego prawa a darzę je zrozumieniem. Przez "cukiereczkowy" rozumiem różnicę pomiędzy "cukiereczkiem" a mortadelą. Mortadelą można się napchać. Cukiereczkiem można pobawić, po szeleścić papierkiem, ugryźć troszeczkę, rozkoszować się smakiem. Mortadelą = siła, wydajność. Cukiereczek dostarcza nam dodatkowych przyjemności a nie tylko zaspokojenie głodu (jak mortadela).

 

Nie znaczy to, że mortadela nie może być lepsza i gorsza. Można także lubić jej smak. ;)

 

Edit: Jak wyżej proponowałem, może radid 0 z ssd? Fajnie brzmi i daje jeszcze lepszego kopa. Inna opcja, rozejrzyj się czy ktoś sprawdzony oferuje selekty i5 2500k. Aby uniknąć sytuacji, że przy odrobinie pecha trafi Ci się sztuka robiąca z trudem 4,2GHz na wodzie i płycie za 1kpln a kolega fuksiarz trafi na sztukę która będzie robić 4,7GHz na powietrzu i Asrocku za 350zł.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może ja się odezwę, jako że trochę płyt pod tę podstawkę już miałem okazję mieć w ręku. Niestety mogę odnosić się jedynie do low i mid-endu, z najdroższych płyt testowałem jedynie GA-P67A-UD7, która wypadła bardzo kiepsko. Najlepsze wrażenie zrobił Sabertooth P67, zwłaszcza jeśli chodzi o OC, które było zauważalnie lepsze niż na innych płytach. Muszę jednak przyznać rację kolegom - ASRocki są naprawdę konkurencyjne, a jak widzę w Twoim przypadku argument w postaci bloku na LGA775 jest dość istotny. Asusy są co prawda te kilkadziesiąt megaherców lepsze, no i notują kilka stopni niższe temperatury, są za to lepiej wycenione.

 

Czyli ogólnie którąkolwiek płytę kupisz, to będziesz zadowolony :) Decyzję musisz podjąć sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klaus zrozumiałem przekazanie ;), co do SSD to planuje jeden dysk tylko na system , więc max 60GB. Co do procka to nie sądziłem, że przy i5 2500K można trafić sztukę, która nie zrobi co najmniej 4.5Ghz :huh: .

 

Gi3r3k czytałem artykuł i rzuca on nieco światła na mój wybór. Będę podkręcał sprzęt, bo lubię się w to bawić, ale z drugiej strony nie zależy mi na biciu rekordów czy ściganiu się w wynikach SuperPi czy 3DSmarkach. Płyta ma być wydajna i stabilna, spełniać wymagania, oraz jak to możliwe wpłynąć na estetykę zestawu, bo jak zauważyliście mam WC i przy jego składaniu dobieram podzespoły wydajne i pasujące do reszty.

 

Za nieco ponad tydzień będe kupował części, więc jest jeszcze czas na grzebanie po necie i podjęcie decyzji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety fakt kompatybilności Asrocka z chłodzeniami s775 okazał się nie do końca atutem ponieważ do pełni szczęścia potrzeba specjalnego backplate abym mógł użyć obecnego bloku. Znalazłem jeden, ale raczej pasuje do płyt bez fabrycznego usztywnienia socketu od spodu. Czyli wychodzi na to, że i tak muszę kupić nowy blok z odpowiednimi blachami.

 

Zestaw v0.8 wygląda na tą chwilę tak

 

Konfigurator Zestawów Komputerowych - ProLine.pl Najlepszy Internetowy Sklep Komputerowy Wrocław

 

Jeśli nie uda mi się kupić tych pamięci w Proline to będę szukał gdzie indziej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...