Skocz do zawartości
Fanatix

Nowa karta graf. pod słaby zasilacz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich! Na początek podam moją specyfikację:

 

AMD AthloN X2 Dual Core Processor 3800+

Płyta Gigabyte M52L-S3P

2 GB RAM 800 MHz

NVIDIA GeForce 7600 GT 256mb

Windows XP SP3

zasilacz Tracer 4Life 400 HF Hellfire

stary monitor Panasonica CRT 19"

 

 

Działam na rozdzielczości 1024x768, więc wciąż daję radę pograć w większość wychodzących obecnie gier na średnich/minimum. Dostałem za darmo kartę graficzną Sapphire Radeon HD 6670 z 1 GB RAMu. Karta wymaga minimum 400W mocy. Żadne OC mnie oczywiście nie interesuje. Doskonale wiem, że ten zasilacz jest lipny i umieszczony na tzw. czarnej liście. Ja działam na nim bezproblemowo od 4 lat, swego czasu miałem dwie karty w SLI, a do tego jeszcze karta muzyczna wymaga osobnego zasilania (Asus Xonar DX), więc trochę tej mocy to wszystko zżera. Wiem, że ciężko tak ocenić, czy to wytrzyma na nowej karcie, ale właśnie o to mi chodzi. Poza tym jeśli nie wytrzyma, to co się może stać? Pada sam zasilacz czy też uszkodzeniu mogą ulec inne części?

 

Jak wg was nie wytrzyma, to chciałbym sprzedać tą kartę i za jakieś 300-400 zł kupić inną, o podobnej wydajności lub lepszej, co nie wymaga dużo mocy. AMD czy nVidia - nie ma znaczenia. Wiem, że wtedy procesor może zbytnio nie nadążać, ale priorytetem jest póki co karta. WYMIANA ZASILACZA PÓKI CO NIE WCHODZI W GRĘ.

 

Czy po zainstalowaniu nowej karty opłaca się z moją specyfikacją przechodzić na Directa 11 i Windows 7?

 

Z góry dzięki za wszelką pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz wytrzyma pytanie jak długo może 2 lata lub 2 miesiące, jak sam piszesz i wiesz to już starszy sprzęt (ponad 4 lata), każdy tutaj poleci ci go wymienić.

Co do k. graficznej zmieniać/sprzedawać na inny model nie ma sensu, ogranicza cię reszta sprzętu (procesor/pamięci/zasilacz), W7 na siłę można wgrać choć po raz kolejny ograniczają cie ww części.

Spalenie zasilacza pociąga za sobą czasami niektóre inne części jak płyta główna, ram, dysk, k. graficzna a czasem po prostu zasilacz przestaje działać i po wymianie wszystko hula.

Ja bym zaryzykował i cieszył się z wydajniejszej k. graficznej na win xp.

 

Przedstawiona tutaj opina nie koniecznie musi sie podobać/odpowiadać inny użytkownikom, jest to tylko i wyłącznie moje zdanie

Edytowane przez sts

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tracer to Tracer. Sam zresztą to doskonale wiesz, więc nie ma sensu się nad tym rozpisywać. Kartę możesz zmienić na tego HD6670, ale licz się z tym, że może przy tym spalić się zasilacz (i pewnie coś jeszcze). Ostatnio na innym forum spalił się jakiś Tracer podczas burzy, a razem z nim płyta główna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg testów karty Sapphire Radeon HD 6670 1 GB GDDR5 HDMI/DVI/DisplayPort na innym forum (nie podaję nazwy bo nie wiem czy można - ale google "hd6670 pobór mocy" - 2gi link :) )

 

przy podzespołach:

Core i7-965 Extreme Edition ES @ 133*29

ASUS P6T7 WS SuperComputer

A-DATA DDR3-1333+ 3 × 2 GB

 

pobór mocy całego zestawu wynosił

idle - 172 W

stress - 233 W

 

sama karta pobiera od 10W - 58W

 

 

i7-965 max TPD wynosi 130W

X23800+ 89W lub 65W (zależy od modelu)

 

 

z tego co widzę na tabliczce znamionowej takiego tracera (znaleziona w google) max obciążenie lini 12V to 17A co daje max 204W. Tak więc wygląda na to, że powinien z biedą ale jeszcze uciągnąć cały zestaw podczas grania :) ...choć przy tylu letnim sprzęcie może to różnie wyglądać.

 

Co do wymiany karty ... to tutaj http://www.techpowerup.com/reviews/AMD/HD_6670/20.html możesz zobaczyć, ze jest to jedna z najmniej prądożernych kart przy tym poziomie wydajności.

Edytowane przez Otas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...