Skocz do zawartości
kurczakin

Projekt hd

Rekomendowane odpowiedzi

Heloł chłopaki, dawno mnie tu nie było, ale mimo to chciałem trochę zamieszać.

Otóż postanowiłem sprawdzić jak na prawdę wydajny był pentium 3 s 1400/133/512.

Wsadziłem drania na pewną płytę ecs na chipsecie via, rozpędziłem po fsb do 150 mhz (bo innych opcji nie było) i odpaliłem kilka klipów Matroski h.264 720p (grafa radeon 7500) I ku mojemu zdziwieniu film odtwarzał się w granicach 22-23,97fps na 23.97 możliwych. W ataku euforii za 20 zł zakupiłem kolejną płytę do zabawy, tym razem z pamięciami ddr. Wsadziłem w płytę celerona 1,1, ustawiłem fsb na 133 i rezultat był podobny. No dobra skoro na celeronie i niższym taktowaniu ddrki dały swoje włożyłem tam pentiuma i ku mojemu jeszcze większemu zdziwieniu w większej części filmu obciążenie procesora nie przekraczało 95%. Tak wiec mam zamiar podkręcić tego pentiaka, niestety na tej płycie jest to niemożliwe.

ppl to ics 9248-146 płyta to ecs P6S5AT.

Jakieś pomysły na złamanie granicy 133mhz na tej płycie?

Z moich obliczeń wynika, że już ok 140mhz na fsb powinno całkowicie płynnie łykać filmiki hd a ja chce to zrobić bez dekodera sprzętowego :]

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Straszenie mało ludzi ma jakiekolwiek doświadczenia z DDR i P3.

Jeżeli płyta nie ma możliwości to i tak nie podkręcisz. Więc z OC na tej płycie nici :/

 

Pozdrawiam

Edytowane przez DeathTomahawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyty z DDR na s370 nie miałem, ale męczyłem h264 720P na tej platformie. Testowałem celka 1200/1400 i PIII-S 1400 przy mobasach na 440BX, 815E/EP, 694X, 694T, do tego coreavc i najlepiej sprawowało się to na PIII-S@1.6 + VIA 694T z włączonym AGP FAST WRITE. Na chipsetach intela też całkiem nieźle, ale 694T+FW ON znosił filmy o wyższym kbicie, choć i tak bardzo wysoki bitrate robił kichę. Co ciekawe 694X totalnie nie wyrabiał, podobnie 694T po wyłączeniu FW.

 

Dodam jeszcze że na radkach (testowany 9100, 9200SE, 9550) obciążenie cpu przy tym samym filmie było o kilkanaście % niższe niż na GFach (testowany 2MX400, 3Ti 200, 4MX440, FX5500). Co ciekawe całkiem nieźle(niskie obciążenie cpu) radziło sobie Voodoo 3 z driverem sfft (z jednym zastrzeżeniem : trzeba było ustawić rozdzielczość pulpitu na 1280xcoś), Matrox G400 też dawał rady, a TNT2 to totalna porażka.

 

Co do OC to myślę że podkręcisz softwarowo np przez setfsb (w każdym razie na bliźniaczej mobo pod soc A - K7S5A się dało), wystarczy znaleźć odpowiedni układ pll na mobo Btw do k7s5a były też modowane biosy umożliwiające oc np honeyX

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak do tej pory z eksperymentów mam takie wyniki:

Płyta nie ma obsługi fast write, ma natomiast jakiś sisowski mechanizm, którego sterownik ati wykrywa po prostu jako "zapis agp" x4 Instaluje się go przez dedykowany sterownik. Z obciążeniem po zmianie timingów na pamięciach na "ultra" :] na pentium 3 @ 1,4ghz przy kodeku ffdshow z wyłączoną korekcją błędów i deblockingiem mam średnie obciążenie ok 80% (czasami nawet 70%) na cpu przy matroskach h.264 720p, i pełny fps w większej części filmu (zgrzyty nadrabia). Dekoder nadal nie lubi "konfetti" i podobnych oraz szybkich zmian scen ale maksymalny spadek w fps to 22 z czymś. Testowałem coreavc i było gorzej :]A w vlc raz jest lepiej raz gorzej z obciążeniem 50-100%

Karty graficzne użyte do testów to radeony 7500 i 9200 oraz gf 2 mx i rzeczywiście 18 a 24 fps to jest różnica (ale to już kiedyś sprawdziłem na płycie pod amd64, integra via (dx6) była szybsza w filmach niż gf2 (dx7) a radeon porównywalny do vijki) Na półeczce wala się jeszcze voodo3 i radeony 9600pro oraz 9800pro więc testy będą kontynuowane.

W drugim testowym egzemplarzu testowałem fast write. Celeron 1,1@1,456 , radeon 9200 i sdramy na piekielnych timingach dały mi 20fps bez i 23,8 fps z fast write. różnica jest, ale płyta na której z tymi samymi pamięciami rozpędziłem pentium 3 do fsb 150 nie daje celkowi pójść szybciej, co dziwne bo jest oskalpowany i ma założonego moda na fsb 133. Płyta to ecs p6vxat, którą brat dostał razem z całym kompem za przegranie danych na nowy komp :]

Będę musiał poszukać jak do tego sisa zmordować zawartość cmos do podniesienia fsb, bo czytałem, że to coś daje. Bo niestety softfsb wiesza system (zarejestrowana wersja zadziała lepiej?)

Nie wiem czy to coś zmienia, ale na obydwu płytach procesory działają na zaniżonych napięciach zasilania. Odpowiednio 1,45@ 1,38 dla pentiuma oraz 1,40 dla celerona. Pentium działał nawet lepiej na niższym napięciu po oc wtf? Temperatury nadal poniżej 40*.

Edytowane przez kurczakin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do coreavc(1.9x) zaznacz w opcjach przy deblocking "skip always" i musi byc lepiej niż na ffdshow. Ogólnie to takie standardowe pliki 720P do 4,5GB czy odcinki ~1GB da się odtworzyć na tej platformie bez desynchro nawet przy większej akcji, jednak filmy z większym kbitem nie ma wuja softowo.

 

Co do OC to u mnie podobnie PIII-S (SL6BY czyli rev tB1) idzie nawet na obnizonym modem napięciu na ~1600MHz (fsb 155), ba 1700MHz robi przy 1.5V podczas gdy celki(wsio miałem tA1) muszą dostać sporo papu - 1.6~1.7V - zwłaszcza 1200, żeby zrobić stabilnie te 1600MHz...

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy coś wniosę do tematu ale zauważałem że na tej płycie P6S5AT (też taka posiadam) nie da się wogule podkręcać jak są wsadzone pamięci DDR efekt jest taki że komputer zaraz się wiesza, zaś na pamięciach SDRAM da się podkręcać ale nie dużo. Już nie pamiętam z którego programu korzystałem ale to był jeden z tych starszych co można regulować fsb z Windowsa.

Edytowane przez pierdlik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...