Skocz do zawartości
Gość _pit

Pit LC Project

Rekomendowane odpowiedzi

Dołączona grafika


Witam!
Po miesiącach przeglądania i podziwiania cudzych projektów, nadszedł czas bym i ja rozpoczął pracę nad swoim własnym :)
Zaznaczam, iż będzie to moje pierwsze wodowanie.


Na wstępie trochę o mojej maszynie:
  • ASRock 870 Extreme3
  • AMD Phenom II X6 1055T
  • Kingston HyperX 2x4GB 1600MHz CL9
  • Gigabyte GeForce GTX460 1GB
  • XFX Core 550W
  • SilentiumPC Gladius 600

Dlaczego LC?
Z różnych powodów. Przede wszystkim: dobra zabawa. Nie ukrywam, że dużą rolę w projekcie odgrywać będzie również podkręcanie. Ale do tego jeszcze długa droga...


Do czego wykorzystuję sprzęt?
Amatorsko (na tą chwilę - mam nadzieję, że się to w przyszłości zmieni) montuję i obrabiam filmy oraz zdjęcia. Plus oczywiście standardowe pierdółki w postaci internetu etc.


Priorytety w projekcie wyglądają następująco (od najważniejszego do najmniej ważnego):
  • cena
  • wydajność
  • wygląd
  • cisza


Głównym założeniem projektu jest budowa układu LC z jak największym wykorzystaniem własnej pracy. Co to w skrócie oznacza? Cięcia budżetowe.
Niestety, na pieniądzach nie śpię, a budowa porządnego i dokładnie dopracowanego układu kosztuje grube tysiące.
Stąd właśnie zrodził się w mojej głowie pewien pomysł - dlaczego by nie wrócić do lat '02 czy '03 gdzie "na parkiecie" królowały układy z nagrzewnicami od Kadetta, blokami wyfrezowanymi w garażu i pompkami akwariowymi?
W projekcie tym nie będzie wychuchanych złączek po 30zł/szt. czy chłodnic po 400zł. Mam nadzieję, że taka koncepcja układu nie zrazi konserwatystów estetyki i wyznawców "sztuki" LC ;)




Aj, się rozgadałem :D
Zapraszam do oglądania (polecam 1080p)

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=eQ2W20V6MBY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze zakupy:

4m węża, średnica wewnętrzna 12.5 mm - koszt ~20 zł.


Dołączona grafika

Dołączona grafika


15 zacisków - koszt ~20 zł.

Dołączona grafika

Dołączona grafika



Jutro postaram się dociąć kątownik do stelażu na chłodnice, a spawanie jego w zależności od czasu wolnego spawacza, ale powinno być jakoś w tym tygodniu.
Projekt powoli brnie do przodu :)


@ aerial - dzięki ;)

Edytowane przez _pit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tego węża i zacisków, nie wiem czy to było aż tak opłacalne, tzn. można kupić normalny tani dedykowany pod LC wąż, i dobrać odpowiednio średnice pod jakieś najzwyklejsze złączki choinkowe, trzyma idealnie bez zacisków, a cena powinna wyjść podobna. Chyba że chodziło ci o uzyskanie maksymalnie oldchoolowego efektu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi oczywiście o efekt. Zbrojony wąż wyglądający jak ogrodowy + wielkie, "paskudne" zaciski w połączeniu wyglądają (moim zdaniem) kozacko.

Nie ukrywam również, że Twoje projekty (między innymi windWC) są bardzo dobrą inspiracją :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sobota w (mini)warsztacie w piwnicy

Podziękowania dla mojego ojca za nieocenioną pomoc teoretyczną jak i praktyczną w projekcie ^_^


Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika



Do nagrzewnic zostały wklejone przycięte rurki miedziane - będą robiły za złączki choinkowe.
Kątowniki są już pocięte i całość stelażu jest gotowa do zespawania.
Niestety, nie miałem pod ręką 7d, więc zdjęcia zrobiłem leciwym już HTC Dream. Chyba aż tak tragicznie nie wyszły, nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No z tym mogą być problemy, połączenie w układzie części miedzianych i aluminiowych powoduje korozję. Stosuje się różne płyny żeby temu zapobiegać, ale nigdy nie daje to w 100% zadowalającego efektu. To właśnie dlatego w czasach kiedy popularne były nagrzewnice, wszyscy kombinowali takie które są wykonane z miedzi czy mosiądzu (ewentualnie same finy aluminiowe, ale one nie mają kontaktu z wodą).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, w planie miałem zalanie układu demineralką + borygo/petrygo. Czy taki zabieg pozwoli zapobiec korozji?

Ew. w jakich proporcjach albo może dolać jakąś inną domieszkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo Borygo nie będzie zbyt gęste/lepkie? Gdzieś kiedyś czytałem, że może być zbyt gęste i sprawi, że pompka się "napoci".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie lepiej rozcieńczone, ale ja przez dużo czasu w swoim WC miałem czyste borygo dla intensywniejszego koloru nie miałem żadnych problemów. Nawet nie wiem czy była różnica w temperaturach..

Pompka pewnie szybciej będzie się zużywać, ale wątpie, żeby to była zauważalna różnica.. Najprawdopodobniej i tak zdążysz ją zmienić, albo się zepsuje z innego powodu, zanim odczujesz skutki korzystania z czystego borygo.

 

@down: mój 8800GT 1 zalanie przeszedł bez szwanku, po 2 zalaniu obraził się na 2 tyg, potem znów działał, a po 3 zalaniu zaczął sypać artami. Za każdym razem czyste borygo i to najtańsze jakie znalazłem.

Edytowane przez Hejger

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja stara pompka pracowała na czystym Borygo grubo ponad 5 lat. Oczywiście mówie o płynie, a nie o koncentracie (nawet nie wiem, czy jest jeszcze dostępny). Laing także pracuje na czystym płynie i flow jest ogromny, ten płyn wcale taki lepki nie jest. Możliwe, że po rozcięczeniu temperatury nieco spadną, ale kto by się tam bawił w mieszanie płynu z wodą :P.

 

Ah, byłbym zapomniał. Po założeniu nowego bloku miałem drobny wyciek na tuner TV i slot PCI. Zapomniałem założyć oring przy gwincie złączki. Plusem było to, że nic się nie stało, sprzęt, mimo, że mokry przeżył :P. Jak to zobaczyłem, to prawie zawału dostałem ;).

Edytowane przez OCM4n14k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. W takim razie będę lał czyste Borygo.

I tak układ, który będzie się składał (w tej chwili) z 1 bloku (później możliwe, że z 2) nie potrzebuje aż takiego flow, jaki generuje Laing D4 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całość już zespawana. Poświęciłem kilka lekcji na wizytę u spawacza, ale cóż - sztuka wymaga poświęceń, matura nie ucieknie :D

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika


Po powrocie do domu błysnąłem całość czarnym, matowym sprayem, ale to pokażę już w weekend, by nie szpecić projektu brzydkimi zdjęciami i nie psuć niespodzianki.
Obiecuję, że to już ostatnie zdjęcia robione telefonem, nie bijcie proszę ;)
Gdyby ktoś chciał namiary do bardzo dobrego spawacza w okolicach Zielonej Góry - zapraszam na PW.

Zła wiadomość jest natomiast taka - przemierzyłem już wszystko "w środku" obudowy i wyszło mi, że mój pierwotny pomysł z ulokowaniem pompki i reza w zatokach 5.25" jest niestety niewykonalny :(
Prawdopodobnie pompka wyląduje w stelażu chłodnic, a co do reza to się jeszcze zastanawiam. Rozważam pozostawienie aktualnego albo zakup jakiegoś słupkowego, by również go umieścić przy stelażu. Jeszcze to przemyślę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadszedł czas na podsumowanie weekendowych prac. Stelaż w całości:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika


No i zapowiadana niespodzianka - poor man's Poweradjust, czyli przełącznik 7/12v własnej roboty. Zrobiłem takie 2, 1 dla pompy i 1 dla wentylatorów.

Dołączona grafika

Dołączona grafika


Zmiana koncepcji rezerwuaru jest już na 100% pewna. Za niedługo powinien pojawić się u mnie Phobya Balancer 250 Black Nickel, który razem z pompą wyląduje w stelażu chłodnic, zamiast zatok 5,25". Stay tuned ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kutwa

:wink:

 

Szkoda, że nie wygładziłeś spawów.

Do dyspozycji mam tylko pilnik i szlifierkę kątową - oba narzędzia średnio nadają się do ładnego wygładzenia spawów. Ale cóż, przyznaję się - mogło być lepiej.

Być może tego nie widać, ale również spray nie wyszedł mi najlepiej - są zacieki. Wychodzi mój brak doświadczenia :?

... ale z czasem obiecuję poprawę :)

 

Ten stelaż by utrzymał kilka ton :)

Może i kilka ton dałby radę, ale z aktualnym wyposażeniem z pewnością nie rozpadnie się po przykręceniu do biurka ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszły dziś do mnie 2 nowe zabaweczki:

Dołączona grafika

Dołączona grafika


Pompę i rez domontuję do stelażu i połączę wężem jak tylko będę miał trochę czasu, więc pewnie dopiero w okolicach weekendu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała, tygodniowa przerwa z powodu braku czasu, ale już Wam to wynagradzam :P

Dołączona grafika


Na większą i bardziej ambitną sesyjkę niezbyt mam czas.
Tak, wiem, łuki... Niestety, nie dało się inaczej ułożyć węża rez->pompa, gdyż wąż jest mało giętki i przy ostrzejszym łuku rez wypadał z uchwytu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...