Skocz do zawartości
kavoo

Padła karta?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Pojawił mi się dzisiaj problem z komputerem. W pewnej chwili pokazały sie na monitorze ukośne paski z pulsujących niebieskich pikseli. Pierwsza myśl była taka, że coś nie tak z monitorem. Ale jak się okazało, że kursor myszy ledwo sie po ekranie rusza, podejrzenia skierowałem na kartę grafiki.

Po zresetowaniu kompa (nie dało się zamknąć Windows) podobne pasy pokazały się już w trakcie POST - tym razem żółte i pionowe. Do BIOSu dostaję się bez problemu, wszystko w nim wygląda OK... tyle, że dla odmiany zamiast pasów na ekranie mam mnóstwo krzaków (litery z akcentami, jakieś znaki ASCII itp.).

 

Komp uruchamia się tylko w trybie naprawy systemu. W trakcie jego uruchamiania monitor pyskuje że dostaje sygnał niezgodny z jego natywną rozdzielczością (nigdy tego nie pokazywał). Po uruchomieniu naprawy systemu pojawiają się ponownie żółte pasy. System się naprawia, ale podczas uruchamiania systemu ponownie pokazują się te pasy, monitor wyświetla błąd rozdzielczości a w momencie, gdy system powinien już odpalić GUI w wysokiej rozdzielczości, wszystko zdycha przy czarnym ekranie.

 

Niestety nie mam w domu żadnej innej grafiki do sprawdzenia, więc nieco po omacku próbuję dojść o co kaman. Pojechać do sklepu i kupić od ręki nową grafikę nie problem, 40 minut o sprawa załatwiona. Tylko czy to na pewno problem z kartą grafiki? Wolałbym nie wydawać 600-700 zł tylko po to, żeby się okazało że to jednak coś innego...

 

Pasy podczas naprawy systemu wyglądają tak:

http://img717.imageshack.us/img717/7411/img1157jg.jpg

 

Co o tym sądzicie? Karta zdechła, czy może coś innego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest pare możliwości. Grafika się przegrzewa, w tym przypadku pomoże czyszczenie plus ewentualna wymiana pasty. Druga, grafika padła. Trzecia, pamięć RAM padła.

 

  • Pierwsza możliwość jest najłatwiejsza do diagnozy i wyeliminowania.
  • Druga jest najbardziej prawdopodobna i to na nią stawiam.
  • Trzecia, no RAM czasami padnie, ja miałem taką sytuację w czasach Celka 333, na ekranie sieka przez RAM.

Mógłbyś podać także jaki zasilacz posiadasz. Tak czy inaczej, bez zapasowej karty nigdy nie możesz być pewien co do przyczyn awarii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...