Skocz do zawartości
R17EN

I5 750 MSI P55 GD 55 Podkręcanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ostatnio zabrałem się za podkręcanie mojego sprzętu. Mam obecnie problemy z ustawieniem napięcia. Czytałem poradnik ale mimo to nie potrafię go ustawić tak żeby było stabilnie. Poniżej zamieszczę zdjęcia ustawień w biosie i screen z błędem w Prime95. Proszę o pomoc. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

post-188714-0-48907400-1315132068_thumb.jpg

post-188714-0-19247000-1315132125_thumb.jpg

post-188714-0-34678500-1315132170_thumb.jpg

post-188714-0-14337000-1315132194_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Podnieś napięcie pamięci na 1,65V.
  • Na początek jednak najlepiej zmień dzielnik pamięci aby szły poniżej 1333MHz.
  • Jest temat o tej płycie.
  • Korona By Ci z głowy nie spadła, gdybyś podał pełną konfigurację razem z pamięcią, zasilaczem, kartą graficzną, chłodzeniem cpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Podnieś napięcie pamięci na 1,65V.
  • Na początek jednak najlepiej zmień dzielnik pamięci aby szły poniżej 1333MHz.
  • Jest temat o tej płycie.
  • Korona By Ci z głowy nie spadła, gdybyś podał pełną konfigurację razem z pamięcią, zasilaczem, kartą graficzną, chłodzeniem cpu.

Wybacz pełna konfiguracja: i5 750, msi p55 gd55, ram adata 1333mhz cl9, zasilacz ocz mod stream 600w, grafika radeon hd5850, i zapomniałem wcześniej o chłodzeniu Spartan od SilentiumPC.

Co do dzielnika pamięci. Gdzie się to zmienia tam przy ustawieniach pamięci go znajdę tak? Jak to rozpoznam?

W przypadku EIST i C1E zostawiłem na włączone czy tak jest ok?

 

Teraz mam tak

post-188714-0-78114800-1315137016_thumb.jpg

post-188714-0-48736700-1315137038_thumb.jpg

Miałem jeszcze jednego screena ale limit nie pozwala wrzucić.

Znowu są błędy.

Edytowane przez R17EN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim to zwiększ napięcie na procesorze tak do 1.25-1.28, napięcie VTT do 1.2

 

Tyle że jak mam to napięcie CPU Voltage to mogę dodać maksymalnie 3 razy czyli pierwsze 0,006 potem 0,012 a potem 0,0018. Później pisze not recomended. A do jakiej wartości zwiększam to nie wiem bo tylko mogę dodać a nie pisze w ust. jak najadę auto że jest jakaś liczba normalna tylko 0.

 

Zwiększyłem o to 0.018 napiecie procka potem pisze not recomended vtt do 1.2 włączyłem prime i od razu wywalił błędy tak jak przedtem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim to zwiększ napięcie na procesorze tak do 1.25-1.28, napięcie VTT do 1.2

 

Dokładnie przedewszytkim napięcie proca zwiększ możesz też zmniejszyć taktowanie pamięci aby najpierw wiedzieć co się wysypuje..

Co do EIST i C1E to zależy co chcesz osiągnąć, jak chcesz aby taktowanie się zmniejszało to zostaw włączone tylko że wtedy jest trochę trudniej ustabilizować proca. Na początek proponuję wyłączyć i ustabilizować go na "pełnych obrotach" a potem bawić się EIST i C1E, potem memki.

 

EDIT: Napięciem się martw jak będziesz miał je powyżej 1,35 do 1,4V

Edytowane przez oliwer21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie przedewszytkim napięcie proca zwiększ możesz też zmniejszyć taktowanie pamięci aby najpierw wiedzieć co się wysypuje..

Co do EIST i C1E to zależy co chcesz osiągnąć, jak chcesz aby taktowanie się zmniejszało to zostaw włączone tylko że wtedy jest trochę trudniej ustabilizować proca. Na początek proponuję wyłączyć i ustabilizować go na "pełnych obrotach" a potem bawić się EIST i C1E, potem memki.

 

Jak z tym napięciem zrobić skoro jak już dodaje 0.024 to mi pisze not recomended?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taktowanie pamięci - Memory Ratio ustawiasz dzielnik taki aby pamięci chodziły poniżej taktów nominalnych i masz pewność, że pamięci Cię nie blokują i to nie przez nie się wysypuje komp. Dodatkowo podbij im napięcie na 1,65V

 

Napięcie cpu - ściągasz program CoreTemp, odczytujesz vid procesora. Szukasz w poradnikach dopuszczalnego, bezpiecznego napięcia dla danego cpu. Załóżmy że vid = 1,175V, poradniki mówą, że można dać 1,25V to mamy 1,25V - 1,175V = 0,075V. Ustawiasz a biosie dla cpu 0,075V i olewasz czy jest tam napisane not recomended czy cokolwiek innego.

 

Edit: i jak coś to manual płyty jest Twoim przyjacielem, nie wrogiem ;)

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy poradnik radzi ustawiać napięcie cpu na auto? CPU-Z pokazuje napięcie1,216V.

Zrobiłeś coś z tymi pamięciami?

 

Zdjęcia biosu nie muszą nieć tak dużych rozmiarów aby były w pełni czytelne.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisze tak. Radzicie mi abym zwiększył napięcie do 1.26 z 1.20. Piszę że jest not recomended zwiększenie go już o 0.024V. Ok wtedy radzicie żebym się tym nie przejmował. Tyle że nie da się podnieść o tyle bo max mogę podnieść o 0,3 V . Co ja mam z tym zrobić coś źle robie czy jak nie wiem. Przy tym taktowaniu co miałem itd. przy zmienionym napięciu pamięci mnożniku pamięci vtt na 1.2 miałem crashe po chwili działania systemu. Jak włączyłem na auto napięcia ok były prawidłowe ale jak włączyłem na tym prime95 to temperatury skakały do 90 stopni więc wolałem wyłączyć. Nie wiem co robić. Co do manuala płyty czytałem przed chwilą sekcję poświęconą biosie i tej konkretniej zakładce ale nie dowiedziałem się nic poza wyjaśnieniem pojęć. Może użyje tego control center do ustawienia napięć sam już nie wiem.

Edytowane przez R17EN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie cpu - ściągasz program CoreTemp, odczytujesz vid procesora. Szukasz w poradnikach dopuszczalnego, bezpiecznego napięcia dla danego cpu. Załóżmy że vid = 1,175V, poradniki mówą, że można dać 1,25V to mamy 1,25V - 1,175V = 0,075V. Ustawiasz a biosie dla cpu 0,075V i olewasz czy jest tam napisane not recomended czy cokolwiek innego.

 

Przecież napisałem Ci jak masz ustalić napięcie. To samo jest chyba też w poradniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale pojechałeś z tym screenem...

 

No fakt, nie chce czytać ten program VID. Coś mi się obiło, że niby vid dla i5 750 wynosi 1,25 ale nie mogę znaleźć potwierdzenia.

 

Spróbuj ustawić może napięcie 0,050V, na pewno nie zaszkodzi.

 

Zerknij też do tematu o płycie, może są lepsze i gorsze biosy do oc, inne tricki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To z napięciem to była moja pomyłka. przecież sam napisałem można max o 0.3v ja to postrzegałem jako 0.03v i dlatego nie zdawałem sobie sprawy czemu nie da rady więcej. Próbowałem jak mi radziliście podniosłem o 0.055 v włączyłem prime i wyszedł błąd więc zwiększyłem jeszcze troche chyba do 0.06.... i zaczęło mi restartować pc tak jak to w manualu pisało że będzie robić przed komunikatem że podkręcanie nie powiodło się. Wróciłem do domyślnych i będę podnosił szynę o 5 i testował primem a jak wyjdzie błąd to podniosę o raz napięcie. Mam nadzieje że się uda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie z pamięciami nic nie zmieniałem czyli timingi powinny być 9. Tam pisał w poradniku że jak się da memory ratio na auto to on ustawi tak że będzie się mogło swobodnie robić oc procka. Jak właśnie miałem to wysokie oc to jak dałem na 1 to było takie same jak na auto ratio.

Takie coś jeszcze tam jest

QPI/VTT (IMC) Voltage - powinno być ustawione podobnie jak napięcie procesora, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by było wyższe - czasem takie ustawienie może pomóc w osiągnięciu większego taktowania. Pomaga w ustabilizowaniu procesora i pamięci RAM. Warto pamiętać, że różnica między napięciem QPI/VTT (IMC) a napięciem pamięci nie powinna być większa niż 0,5V.

Edytowane przez R17EN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale widzisz chyba, że pamięci idą na 1440MHz a są 1333MHz, mają więc ponad 100MHz ponad normę. To pamięci mogą Cię obecnie ograniczać. Zmniejsz im taktowanie i dopiero kombinuj. Nie da się ustawić mniejszego taktowania mem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie z pamięciami nic nie zmieniałem czyli timingi powinny być 9. Tam pisał w poradniku że jak się da memory ratio na auto to on ustawi tak że będzie się mogło swobodnie robić oc procka. Jak właśnie miałem to wysokie oc to jak dałem na 1 to było takie same jak na auto ratio.

Takie coś jeszcze tam jest

QPI/VTT (IMC) Voltage - powinno być ustawione podobnie jak napięcie procesora, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by było wyższe - czasem takie ustawienie może pomóc w osiągnięciu większego taktowania. Pomaga w ustabilizowaniu procesora i pamięci RAM. Warto pamiętać, że różnica między napięciem QPI/VTT (IMC) a napięciem pamięci nie powinna być większa niż 0,5V.

 

Aby robić swobodne oc procka ustaw pamięci najniżej jak się da i wtedy będziesz pewien że one Cię nie ograniczają. Auto czasmi ma to do siebie że potrafi ustawić dziwne wartości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisze tak. Radzicie mi abym zwiększył napięcie do 1.26 z 1.20. Piszę że jest not recomended zwiększenie go już o 0.024V. Ok wtedy radzicie żebym się tym nie przejmował. Tyle że nie da się podnieść o tyle bo max mogę podnieść o 0,3 V . Co ja mam z tym zrobić coś źle robie czy jak nie wiem. Przy tym taktowaniu co miałem itd. przy zmienionym napięciu pamięci mnożniku pamięci vtt na 1.2 miałem crashe po chwili działania systemu. Jak włączyłem na auto napięcia ok były prawidłowe ale jak włączyłem na tym prime95 to temperatury skakały do 90 stopni więc wolałem wyłączyć. Nie wiem co robić. Co do manuala płyty czytałem przed chwilą sekcję poświęconą biosie i tej konkretniej zakładce ale nie dowiedziałem się nic poza wyjaśnieniem pojęć. Może użyje tego control center do ustawienia napięć sam już nie wiem.

 

Bo jak dasz napięcia na Auto to płyta sama sobie dobiera takie napięcia żeby procek był stabilny, tylko ze zazwyczaj jest to za duży woltaż. Stąd też takie temperatury. A zwiechy miałeś dlatego, bo ustawiłeś za małe napięcie na procku. Wkońcu masz ponad 3,70GHz na rdzeniach i 1.216V to jest za mało.

 

Poza tym możesz napięcie na procesorze ustawić na SZTYWNO, a nie przez offset.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak z tym powyżej co mam dostawiać żeby było prawidłowo?

 

Mam dość wysoką temperaturę przy oc do 3,8 napięcie skacze do 1.3 ponad w full load wszystko stabilnie jedynie temperatura oscyluje w granicach 95 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To znaczy ze masz raczej za słabe chłodzenie i dużo więcej już raczej nie zdziałasz.

 

Poza tym możesz napięcie na procesorze ustawić na SZTYWNO, a nie przez offset.

 

Ne wiem gdzie jest to w płytach MSI ale jak byś to przestawił to bedzie Ci dużo łatwiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy pasta robi dużą różnicę w chłodzeniu? Kupiłem właśnie tą przesławną zalmana.

 

Nie wiem jak ustawić nie przez offset nie wiem jak to wyszukać próbuje i nic resztę da się po prostu wpisać a tego nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety najprawdopodobniej nie wytrzymała tego moja płyta główna. Próbowałem primem zostawiłem go na jakieś 30 min i jak wróciłem zastałem komputer w stanie jakby wstrzymania. Potem przeszło to w próbowanie włączenie się czyli jak nacisnąłem start to wentylatory startowały i po chwili się wyłączało i tak aż nie wyłączę zasilania. Testowałem pamięci i procesor u kolegi i działają. Jak myślicie jest to płyta główna czy może co innego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok to była płyta. Czekałem w pierniki na zwrot z gwarancji ale doczekałem się. Tyle że została wysłana w moim używanym pudełku bez naklejek na ramach itd. Sklep uważa że jest nowa nie naprawiana. Na razie mogę tylko im ufać. Jakby co to sobie porównam numery seryjne. Teraz sęk w tym że nie wiadomo czemu się zrąbała. Chciałbym wiedzieć czy mogę sobie podkręcić do 3.8. Płyta padła jak komp był testowany na 4.0 jak myślicie opłaca się ryzykować? Na 3.8 dość długo stabilnie chodził.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...