Skocz do zawartości
wertyg

Seagate Barracuda LowPower 2TB - cykanie podczas bezczynnosci

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, kilka dni temu modernizowalem sprzet i kupilem miedzy innymi dysk Seagate Barracuda LowPower 2TB (ST2000DL003) 64MB cache. Pracuje jako systemowy pod Windows 7 64bit Ultimate

 

Dysk gdy jest w stanie spoczynku zaczyna po pewnym czasie "cykac", dzwiek ten przypomina mi dzwiek jaki wydaje dysk gdy wznawia prace po wylaczonym zasilaniu (w opcjach zasilania wylaczanie dyskow jest wylaczone).

 

Cykanie jest niepokojaco glosne i wystepuje z rozna czestotliwoscia, mysle ze kolo 4-6 razy na minute a czasami dlugo nic. Martwi mnie to bo rowniez z poziomu biosu slychac cykanie od czasu do czasu.

Sprawdzalem go hdtune bledow zadnych nie znalazl,poki co.

 

Kilka miesiecy temu slyszalem takie cykanie u mojego starego seagate'a i ktoregos dnia nie chcial juz ruszyc.

 

Nie wiem czy moje obawy sa sluszne czy po prostu te dyski tak pracuja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co zmienia? Bo jeśli problemem jest parkowanie, to można je wyłączyć, zmiana firmware nie sądzę żeby cokolwiek pomogła (chyba, że producent w nowym sofcie wyłączył to lub dopiero w nowej wersji umożliwił wyłączenie ewentualnie naprawił przypadłość opisaną przez założyciela tematu).

Edytowane przez Mane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Firmware mam CC32 czyli to chyba bedzie ten najnowszy.

Jesli to cykanie nie uszkodzi mi dysku to rzecz da sie przelknac, mimo ze wyczulony mam sluch na takie zgrzyty i zaufania do sprzetu to nie wzbudza.

 

Z drugiej strony jezeli to wina parkowania glowicy i da sie to wylaczyc to jak to zrobic?

Czy jest to bezpieczne dla pozniejszej pracy dysku?

 

Przeczytalem w necie ze mechanizm zatrzymujacy parkujaca glowice ma okreslona wytrzymalosc i ze nadmierne parkowanie ten mechanizm bardzo zuzywa, takze chyba byloby wskazane wylaczyc lub ograniczyc parkowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj w necie. Ja na swoim WD robiłem to jakimś softem wyszukanym na jakimś forum, i z tego co pamiętam dedykowanym do WD, nie wiem czy to nie było nawet ze strony producenta.

 

Możliwe, że uda się HDTune albo czymś podobnym. Czasami jednak trzeba pogmerać w firmware.

Edytowane przez Mane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem cztery Barracudy, z których trzy - jak zdążyłem się przekonać - klikaniem sugerowały mi, abym czym prędzej zrobił kopię danych, zanim będzie za późno. I w istocie po kilku dniach od pojawienia się owych nieprzyjemnych dźwięków trafiały do serwisu. Niewykluczone oczywiście, że było to inne klikanie.

 

Tutaj możesz porównać dźwięki wydawane przez twoją Barracudę do nagrań z pracy wadliwych dysków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewykluczone oczywiście, że było to inne klikanie.

Tutaj możesz porównać dźwięki wydawane przez twoją Barracudę do nagrań z pracy wadliwych dysków.

 

Na szczescie nie jest to az tak drastyczne klikanie:)

 

Probowalem zmienic cos w ustawieniach parkowania glowicy, sciagnalem program CrystalDiskinfo,ktory daje taka mozliwosc ale niespodzianka - ten dysk nie obsluguje APM a opcje parkowania glowicy wlasnie tam sie ustawia. Chyba ze jest jakis inny sposob.

 

Ostatnio zaczalem obserwowac w HDtune rubryki (04)Start/Stop Count i (C1)Load Cycle Count mimo, ze dysk czasem cyknie to wartosci nie zmieniaja sie. Powinny sie zmieniac jesli te cykniecia to parkowanie glowicy?

 

(Usypialem celowo komputer zeby zobaczyc czy po wznowieniu zasilania wartosci sie zmienia, wzrosly o 1)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ma sporo, system uruchamia proces i dysk wydaje dźwięki kiedy my nic na nim nie robimy. Może to być całkiem upierdliwe.

 

Wyłączenie indeksowania pomoże na bezsensowną pracę dysku, ale nie ma nic wspólnego z parkowaniem głowicy, a z tym ma problem założyciel tematu.

 

@wertyg

 

Tutaj masz trochę na ten temat:

 

http://xenomorph.net/misc/clicking-hard-drives/

 

Jednego z tych programów używałem kiedyś do parkującego WD2-EARS, ale teraz nie pamiętam którego. W przypadku HDPARM, nie można go używać ze wszystkimi dyskami Seagate, więc uważaj.

Edytowane przez Mane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...