Skocz do zawartości
pieniek88

Zestaw do grafiki 2d 4000zł

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę kupić nowy zestaw do pracy, tylko i wyłącznie Photoshop CS5, edycja i retusz zdjęć.

Wstępnie rozdzieliłem 3000zł na kompa i 1000zł na monitor.

za 1000zł nie kupię nic rewelacyjnego, ale da radę znaleźć jakiegoś samsunga z pełnym odwzorowaniem RGB.

Co do zestwu:

-na pewno i7-2600

-Ram min 8gb, jak się zmieszczę w budżecie to 16gb

-dyski, myślałem o dwóch 500gb w RAID0

-obudowa bez różnicy

-karta graficzna z dwoma wyjściami DVI

Pytanie brzmi, jaka płyta do tego zestawu, jaki zasilacz i przede wszystkim czy do retuszu zdjęć jest sens kupować kartę z CUDA??

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rzuć okiem na ten temat i opinie tam wyrażone.

Podstawowe wnioski to cpu 2500k + SSD.

Raid 0 sobie odpuść, no chyba że na dwóch b. szybkich ssd ;)

Z raidem więcej kłopotów niż pożytku. Współczesne dyski mają dość szybki zapis liniowy a problem ich to czas dostępu, raid poprawia zapis liniowy ale nie skraca czasu dostępu.

To tego, będziesz to pewnie robić zarobkowo, odzyskanie danych z raidu jest dużo trudniejsze niż pojedynczego dysku, wystarczy awaria płyty głównej i jesteś uziemiony. Pojedynczy dysk podpinasz gdziekolwiek i masz dostęp do danych.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do monitora to zainteresuj się czymś na IPS'e/PVA/MVA/ ( Samsungi sobie odpuść )

 

Myślę że najrozsądniejszym wyborem był by HP ZR24W ( 16:10 ) po odpuszczeniu sobie 2500k. 1300 zł i fajne odwzorowanie kolorów, nie męczy oczu. Albo Asus PA246Q ale nic o nim nie wiem bo to stosunkowo nowy monitor. Dell U2311H ( 16:9 ) Lub Dell U2410 tylko w rewizji A1/A2 ( A0 jest pełno na allegro mają skopane matryce ). Nie słyszałem żeby ktoś kupował do grafiki samsunga.

 

Ja posiadam Della 2209WA ( 16:10 ) super monitor 22 cale 1680x1050.Wg mnie najlepszy monitor do 1000 zł( 800 zawsze możesz kupić 2). Fajne kolory gradienty troszkę wolny ale spoko bo nie grasz. Karty CUDA nie dadzą Ci nic do retuszu zdjęć. Poczytaj o CUDA i zobacz zastosowanie ( tylko do 3d narazie ). 2600K nie da nic do retuszu, i tak używając stempla/pędzla korygującego nie zauważysz różnicy, ułamki sekund. Max zdjęcie z dobrego aparatu będzie miało coś koło 5000x3000 px więc troszkę ale nie na tyle żebyś potrzebował takiego procesora. Zainwestuj w ram ewentualnie w dysk SSD. Raid też jest spoko ale Klaus wydaje się mieć rację. Bez dobrego kontrolera nie ma sęsu pakować się w raid.

 

Dobry backup i po sprawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD odpada. Komputer składam na zamówienie dla firmy i w grę wchodzą tylko talerzowe dyski. SSD są za drogie.

Ciągle jestem za raid'em, zwłaszcza, że większość zdjęć po retuszu i tak jest wysyłana na dysk sieciowy, więc w przypadku awarii wiele nie stracę.

http://www.morele.net/inventory/info/b569IF/

wstępna konfiguracja, zerknijcie proszę jak to wygląda, zwłaszcza karta graficzna, wziąłęm najtanszego geforce'a (musi być nVidia) - do wyświetlania obrazu wystarczy, co?

Do tego monitor Dell'a za 1000 i miałbym komplet.

Zastanawiam się nad wymianą procesora na i5-2500, wtedy starczyłoby mi na monitor HP, ale nie wiem co na to zleceniodawca...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że talerzowe HDD nie wiele odbiegają od tych sprzed 5lat. Przyszłoby Ci do głowy pakować do takiego kompa mobo, cpu, pamięć sprzed 5 lat?

Jak na zamówienie to masz oświecić zleceniodawcę. Różnica pomiędzy raidem 2x500GB a 1x500GB + SSD 64GB to tylko 200zł na cenie zestawu.

Jeśli jednak zestaw ma być po myśli zamawiającego to niech będzie. Wydawało mi się, że ma być optymalny.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma być optymalny, ale ma też pewne ograniczenia, w których muszę się zmieścić. np. monitor, hp 1300zł, dell 1000zł, przekonuje, że jest przepaść między nimi, a to tylko 300zł, co słyszę? "1300 za monitor to za dużo, zabraknie na komputer".

Jestem za SSD, dodałem do planowanego zestawu SAMSUNGA 64GB, wyjąłem jeden talerzowy.

http://www.morele.net/inventory/info/8ol7s6/

Pomóżcie zejść do 2700 i wtedy będę miał argument w rozmowie z zamawiającym.

Wydaje mi się, że na obudowie i zasilaczu da się zejść z ceny, obecnie wychodzi prawie 300zł.

I co sądzicie o karcie? Da radę? Pytanie laika: czy przy pomocy DVI i HDMI można puścić obraz na dwa monitory, jak w przypadku dwóch złacz DVI? Nigdy nie miałem do czynienia z kartą wyposażoną w HDMI...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno konieczny jest Microsoft Windows 7 Professional 64bit SP1 PL OEM? Nie wystarczy Home Premium?

Obudowę, taniej powinien być SPC Brutus 310. Do zasilacza niestety warto by jednak dołożyć. Nie musi mieć 600W, wystarczy dobra 400W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestii obudowy warto się też zastanowić nad Brutusem 410, który ma 2 wentylatory w standardzie.

Zasilacz zmień na Tacensa Radixa IV 450W. Feel nie jest dobrym zasilaczem. Co do pamięci - potrzebne Ci 1600MHz? Taniej możesz kupić GoodRamy 1333MHz. Jeśli chodzi o płytę główną - masz zamiar podkręcać procesor? Po procesorze bez odblokowanego mnożnika wnioskuję, że nie. Zmień zatem płytę na jakąś tańszą z chipsetem H61 / H67.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD odpada. Komputer składam na zamówienie dla firmy i w grę wchodzą tylko talerzowe dyski. SSD są za drogie.

Ciągle jestem za raid'em, zwłaszcza, że większość zdjęć po retuszu i tak jest wysyłana na dysk sieciowy, więc w przypadku awarii wiele nie stracę.

http://www.morele.net/inventory/info/b569IF/

wstępna konfiguracja, zerknijcie proszę jak to wygląda, zwłaszcza karta graficzna, wziąłęm najtanszego geforce'a (musi być nVidia) - do wyświetlania obrazu wystarczy, co?

Do tego monitor Dell'a za 1000 i miałbym komplet.

Zastanawiam się nad wymianą procesora na i5-2500, wtedy starczyłoby mi na monitor HP, ale nie wiem co na to zleceniodawca...

 

Profesjonalny monitor do pracy z grafiką kosztuje 4 tys. zł.

NEC MultiSync PA241W 24" - Monitory LCD - NEC MultiSync PA241W 24" cena od 3807.00zł

... można ew. pójść po taniości kupując coś z wąskim gamutem, czyli sRGB

NEC MultiSync PA231W 23" - Monitory LCD - NEC MultiSync PA231W 23" cena od 2689.00zł

 

Monitory za 1 tys. są dobre do zabawy, a nie do pracy z kolorem. Dodatkowo monitor trzeba skalibrować. Oczywiście jeśli jesteś przyparty do muru to kupisz pewnie DELL U2412M (jeden z najlepszych z tych tanich na IPS) . Monitory na TN sobie odpuść.

 

Dwa dyski talerzowe kosztują 352zł jak policzyłeś ... ile w sumie miejsca potrzebujesz? Gdybyś kupił tańszy procesor (np. i5 2400) i nie potrzebujesz dużo miejsca na dysku do pracy, to powinno wystarczyć nawet na 120 GB SSD (moim zdaniem lepsze to niż talerzowe 2x500 GB raid0 pod warunkiem że 120 GB Ci wystarczy do pracy).

 

Zasilacz Feel osobiście zamieniłbym na coś lepszego.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwię się że dopiery Kyle to napisał, 1k za monitor do pracy ze zdjęciami to nieporozumienie. Przy 4k budżecie to minimum pól na pół żeby to miało sens.

Edytowane przez gorkypl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz Feel osobiście zamieniłbym na coś lepszego.

Nie tylko Ty tak myślisz ;) Wszyscy chyba wiedzą, że zasilacze Feel nadają się najwyżej do zastosowań biurowych gdzie obciążenie komputera nie przekracza jakichś 200W...Ja bym się rozejrzał przynajmniej za czymś w stylu Fractal Design Integra lub chociaż za czymś od Chiefteca...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...