Skocz do zawartości
magiczny

RAM pod Sandy Bridge

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

posiadam obecnie 2x2GB RAM firmy Goodram. Chciałbym jednak mieć 8GB.

I tu pojawia się moje pytanie. Która konfiguracja byłaby wydajniejsza? 4x2GB czy 2x4GB?

Z uwagi na to że posiadam już 2 kości po 2GB nie uśmiecha mi się kupować nowych kości 2x4GB, jednak jeżeli różnica w wydajności byłaby widoczna, to czemu nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 GB w jakimś konkretnym celu - grafika 2D/3D , tworzenie animacji 3D itp.

 

Czy tylko bo chcesz tyle mieć i/lub warto na przyszłość ?

 

Bo jak do gier to mało opłacalne - owszem ram teraz jest tani jak barszcz , ale mało która gra wykorzysta tyle .

 

Nie wiem jak sprawa wydajności w przypadku 2+2+4 , 4x2 i 2x4 ale wiem jak wygląda sprawa wydajności jeżeli chodzi o taktowanie ramu .

 

Do SB nie ma sensu brać szybszych niż 1 333 mhz , SB nawet nie reaguje na to .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Też podzielam pogląd, że warto pomyśleć czy Ci to naprawdę potrzebne i do jakich zastosowań konkretnie. Przy wydajnej konfiguracji do gier zwykle wystarcza 5 GB, więc mógłbyś dokupić jedną kostkę 2 GB tylko..

2. Ale, że RAM tani to już lepiej 4GB. Warto pamiętać, że tak czy inaczej nie będzie dual channel (jest za czym płakać pf..), więc nie bierz czterech kości tylko kup 4GB w jednej, bo łatwiej ew odsprzedać i łatwiej będzie o przyszłe modernizacje typu kupno potem trzech kości po 4 GB itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli uda ci się kupić identyczne pamięci jak masz obecnie to nie powinno być problemów z ich działaniem w konfiguracji 4x2.

 

4GB na dzień dzisiejszy spokojnie starczają do nawet najbardziej wymagających gier, ale jutro może okazać się, że zalecane będzie 4 i więcej GB, dlatego jak masz flotę to kupuj, bo obecnie pamięci są śmiesznie tanie :). Sam składając nową platformę brałem od razu 8GB(2x4) aby później już nie dokupywać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@autor

Tak, będzie działać.

 

@up

Głupota do kwadratu został wyrażona w Twoim poście :rolleyes:

 

Jak widzisz autor ma już 2x2GB, więc polecanie 2x4 mija się z celem, bo po coś musiałby zrobić z obecnymi kośćmi, a ich sprzedaż nie wyrówna kosztów zakupu nowych 4GB.

 

Gratuluję braku logicznego myślenia przy wyborze pamięci. Jak wynika z testu różnica pomiędzy 1333 CL9, a 1600 CL7 wynosi do 1 FPS'a czyli w granicach błędu pomiarowego. Natomiast różnica w cenie pomiędzy Twoimi kośćmi a np Goodramami to około 350 zł. W cenie 8GB podanych G.Skilli 1600 kupisz 24GB innej marki z zegarem 1333 MHz.

 

Intel XMP to profile i one nie mają dawać różnic tylko ułatwiać życie laikom.

 

To news, a nie artykuł. Słowa tam nie ma o realnej wydajności, tylko fakt wprowadzenia na rynek i dane techniczne.

 

Co ma producent zastosowanej pamięci RAM do wyników w grach??

 

Wróżka :lol2: Ale mniejsza o to, bo chcę tylko zauważyć, że jak sam piszesz użycie ponad 4GB następuje po ustawieniu dostępnych opcji na maksymalne wartości dlatego najpierw trzeba mieć konfiguracje, która zapewni wtedy płynność. 8GB z Athlonem x2 się nie przyda, bo procesor niewydoli z takimi ustawieniami przy których ponad 4GB się przydaje.

Edytowane przez Prolog
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jw.

 

Kupowanie tych ramów od G.Skill to kompletny bezsens , ultra drogie w stosunku do wydajności .

 

Kiedyś taktowanie ramu i opóźnienia się liczyły , teraz już nie bardzo , a szczególnie przy SB - te procki mają w [gluteus maximus] wysokie takty i CL .

 

Bierz Goodramy 2x4 GB 1333 mhz za 160 zł , a resztę dołóż do czego innego .

 

Goodram to dobry producent .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy czym te stwierdzenia i tak są w oderwaniu od wykresów, bo 1600 od 1333 MHz nic nie różni w grach także nawet jeśli różnica wynosi 5 zł to dopłacasz nie dla optymalnego stosunku, a dla własnego lepszego samopoczucia. Przy czym sam też bym te 5 zł dopłacił :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokup 2x2GB GoodRAM 1333MHZ takie jak masz - to Ciebie będzie kosztować 70 zł, a jeśli nie robisz w grafice to więcej jak 8GB nigdy nie będziesz potrzebował (nigdy - czytaj za życia Twojej platformy).

 

Goodramy są polskie, ja na nich jadę, co prawda mam Athlona, ale jak robiłem testy z pamięciami CL7 i na 1666MHz z Patriota to różnice były i tak znikome, raczej do OC proca chyba tylko potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Też podzielam pogląd, że warto pomyśleć czy Ci to naprawdę potrzebne i do jakich zastosowań konkretnie. Przy wydajnej konfiguracji do gier zwykle wystarcza 5 GB, więc mógłbyś dokupić jedną kostkę 2 GB tylko..

2. Ale, że RAM tani to już lepiej 4GB. Warto pamiętać, że tak czy inaczej nie będzie dual channel (jest za czym płakać pf..), więc nie bierz czterech kości tylko kup 4GB w jednej, bo łatwiej ew odsprzedać i łatwiej będzie o przyszłe modernizacje typu kupno potem trzech kości po 4 GB itp

 

Bo jak do gier to mało opłacalne - owszem ram teraz jest tani jak barszcz , ale mało która gra wykorzysta tyle .

 

Ja dla odmiany napiszę że w Crysis (nie gram w wiele gier, i dla tego podaję tylko tą) miałem użycie pamięci ponad 6,4 GB. Przy 4 GB RAM potrafiło czasem zamulić (ostatnia plansza). Zapewne takich gier nie jest wiele, ale moim zdaniem będzie więcej i już teraz 8 GB RAM ma sens. Ceny są niskie, co tym bardziej powinno dopingować do zakupu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...