Skocz do zawartości
ivanov

subzero na NB?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko związane z chłodzeniem mostka pólnocnego.

 

Otóż widzę, że czasami przy ekstremalnym podkręcaniu ludzie też mocno schładzają nothbridge'a.

Na przykład jakiś czas temu widziałem zdjęcia setu Kingipina na EVGA-SR2; miał tam poty DI/LN2 po prostu na wszystko, w tym właśnie na mostek.

 

Dołączona grafika

 

Kiedyś oglądałem też filmiki z THG i przy biciu rekordu świata w taktowaniu Pentium 4 zakładali Vapochill'a na NB.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

No i właśnie - czy mocne obniżenie temperatury mostka ma realny wpływ na możliwości OC?

Jak wygląda Wasze doświadczenie w tej materii?

Będę wdzięczny za sugestie i konkretne odpowiedzi.

 

 

Niby to nie dział do zadawania pytań, ale szczerze mówiąc nie za bardzo mam pomysł gdzie indziej miałoby to pasować.

W razie czego uprzejmie upraszam o wybaczenie.

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma. Obniżenie temperatury zwiększa stabilność przy wyższym napięciu. Generalnie kłania się fizyka : im niższa temperatura tym lepsza przewodność bla bla. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku, zbyt niska też może zaszkodzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie - czy mocne obniżenie temperatury mostka ma realny wpływ na możliwości OC?

Sprawa nie jest taka prosta jakby się mogło wydawać ;) . Zacznijmy od tego, że mostek pełni różne funcje. Jeśli mostek ogranicza szynę systemową, to schłodzenie i/lub podbicie napięcia prawie na pewno pomoże. Jednak niekoniecznie może się to spodobać wbudowanemu kontrolerowi pamięci, o ile taki w mostku mamy. Sytuacja może być też dokładnie odwrotna ;) . Kolejna sprawa, ze jak ktos ma mostek chlodzony np azotem czy suchym lodem, nie oznacza, ze zamraża go do do -70'C, tylko utrzymuje jego temperature np na poziomie +10'C.

 

Najważniejszą sprawą jest:

- jaki mamy mostek

- czy na pewno on nas ogranicza

 

Obecnie juz sie takich rzeczy praktycznie nie robi, bo (bardzo uogólniając) procesor przejął funkcje mostka, które mają wpływ na oc.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kingpin zrobił zdjęcie wszystkie zabawek jakie ma na sell. A te zdjęcia z THG pochodza chyba z 2003 roku, wiem, że to był Northwood na 478. Ostatni przypadek jaki pamiętam, że ludzie montowali potki na NB, to było Commando + Wolfdale. Potem wyszły płyty na P45, X48 które zapewniały takie samo albo lepsze FSB bez dodatkowego chłodzenia mostka, więc nikt (?) się już w to potem nie bawił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, czyli tak jak przypuszczałem - sprawa nie jest taka prosta, jak by się mogło wydawać.

W dodatku fakt, że nie jest to popularna praktyka daje do myślenia. Bo gdyby to było takie super-elo, to każdy by też walił kontener na chipset.

 

Ja ogólnie pytam z perspektywy starszych platform - s.939, s.478, socket A, a nawet s.370 czy slot 1.

Bo wykombinowałem co by na NB dać jakieś mocniejsze ogniwo Peltiera (rzędu 150W) i na to blok wodny.

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ogólnie pytam z perspektywy starszych platform - s.939, s.478, socket A, a nawet s.370 czy slot 1.

s754/s939 - nic nie da, procek ogranicza

s478 - mozna probować, ale najpierw trafisz na wiele innych przeszkód ograniczających fsb

sA - cos tam da, ale po co jak jest ruchomy mnoznik

s 370 oraz slot1 - zanim skonczy sie mostek to beda inne ograniczenia softowe/pamieci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli ogólnie nie jest za różowo... Tak jak się spodziewałem.

No nic, i tak popróbuję coś z ciekawości.

 

Za pewien czas - jak wszystko pójdzie zgodnie z planem - wrzucę jakieś sprawozdanie do działu, bo udało mi się nagromadzić parę fajnych gratów :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noo z tego co pamietam to lykalismy jakies 645-650 FSB na którymś P5Q z NB @ DI :) E8400 pewnie z 1.85V, NB też jakoś pod 1.6V (?), albo mi sie wydaje :) MaSell tez chlodzil moje P35 DI, ale dawalo to bardziej stabilnosc wieksza niz wieksze FSB.

 

W AMD jak podlalem ln2 grubo na radiator od NB to bylo jeszcze gorzej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...