Skocz do zawartości
Heart Core

Plan WC laptopa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, laptop ma juz prawie 4 lata ale na wydajnosc nie nazekam, nie gram w nowe wymagajace gry [RoM, LoL, WarInc]. Jedynym problemem jest chlodzenie. IDLE 30°C, STRES 60°C+. A poniewaz od 3 lat lapka podnosze tylko by powycierac koz pod nim , przyszedl mi pomysl WC, wiem ze juz tak ludzie robili i dzialalo. Plan ogolny jest taki: Dołączona grafika

A oto moje pytania:

1) czy blok na GPU (niebieski) dac TYLKO w miejsce miedzianego kawalka czy wykonac jakos cala podstawke? + chlodzenie na te male "chipy" czy cokolwiek to jest? pod podstawka jest chipset intela a nad gpu.

2) rozumiem ze obowiazkawym materialem jest miedz (przynajmniej tam gdzie juz jest) jakies pomysly jak wykonac cos tak malego? Z narzedzi tylko wiertarki i szlifierka a reszta to "manualne" przyzady.

na CPU myslalem o czyms takim (jedno z 2):Dołączona grafikaDołączona grafikawiem artysta nie jestem :P

Wszystkie porady beda baaardzo mile widziane i na 100% mi pomoga. Pierwszy raz bawie sie z czyms takim wiec... moge nie miec slusznej teori. ;P

3)W przyblizeniu jakich temp moge sie spodziewac? jesli bloki zostana wykonane dobrze?

4)Jaka powinna byc przepustowosc pompki (prawdopodobne te do akwarium)

Edytowane przez Heart Core

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Materiały - przede wszystkim miedź , może być też aluminium , do tego może plexi na wykończenie ( topy bloków itp. ) .

 

Co do wykonania - wiertarki to nie wszystko ( jakie wiertarki - zwykła jednorazówka , coś profesjonalnego czy stołowa ) , potrzebujesz frezarki , tokarki chyba też .

 

Jak nigdy nic nie robiłeś na tokarkach , frezarkach itp. to sobie odpuść , za dużo roboty ; a nikt ci tego nie zrobi za grosze .

 

Bo bloków dedykowanych do lapków nie znajdziesz .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odposcic nie odpuszcze. Wiertarka pionowa i normalne. Frezarki nie mam, tak samo tokarki, a co dopiero umiec uzywac. Te 2 bloki raczej da sie i bez tego zroboc, nie wiem dokladnie ile mm ma blok ale cos kolo 5mm (ten na gpu), ten na cpu ma wiecej luzu jak widac. Pomincie fakt braku narzedzi, moze cos uda sie wymyslec.

 

Sent from my Desire HD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez frezarki może być ciężko , dobrze że przynajmniej masz wiertarkę stołową .

 

Obróbka na ww. narzędziach to jedno , drugie to to że czeka cię prawdopodobne lutowanie końcówek - mam na myśli twarde lutowanie np. za pomocą palnika .

 

Chyba że zrobisz końcówki wkręcane .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemyśl jeszcze kwestię mocowania tych bloków i rzeźbienia obudowy laptopa, chyba, ze zrobisz mu nóżki tudzież konstrukcję stojącą.

 

W zamierzchłych czasach planowałem to samo ... planowałem, planowałem .... planowałem i dałem sobie spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, ze inaczej niż metodą prób i błędów nie da rady tych bloków zrobić, skoro to Twoja pierwsza tego typu "zabawa".

Co do bloku GPU, to chłodzone powinny być wszystkie elementy, które są chłodzone obecnie (czyli są na nich termalpady/pasta).

 

Trzeba zachęcać do takich projektów.

Zawsze jest szansa, że powstanie coś ciekawego, a LC laptopów nie jest szczególnie często spotykane.

Ja trzymam kciuki!

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1). Nie bede modyfikowal obudowy, po prostu wydaje mi sie to zbedne. Na blok cpu jest sporo miejsca a na gpu nijak go wiecej nie wychoduje.

 

Przemyslalem jak to zrobic i czy nie porywam sie z motyka na slonce, zdecydowalem ze zrobie wersje mniej hardcore'owa. Czyli wstawie 2 bloki (cpu,gpu) w miejsce aktualnej miedzi. Zaczne od wykonania chlodnicy, w zasadzie tylko dlatego ze nie znam wymiarow blokow a nie mam aktualnie mozliwosci rozbiorki lapka; totez jesli ktos z was posiada toshiba satellite a300-1bu, a ma zamiar go rozbierac to bardzo prosze o rozmiary obu blokow (cpu, gpu). Jak wroce ze szkoly, poszukam w sieci ale watpie abym cokolwiek znalazl.

 

1) lepiej 1 mocniejsza pompka czy 2 slabsze? (Jakie dokladne parametry)

 

2)pompka powinna "pchac" plyn do bloku czy "wysysac"?

 

3)rurki miedziane w chlodnicy powinny miec wieksza srednice niz te w bloku zeby plyn mial wiecej czasu na oddanie ciepla czy to nie ma znaczenia?

Edytowane przez Heart Core

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie myslales pojsc troche latwiejsza droga i zrodowac radiator z obecnego stsremu chlodzenia ?

 

kiedys za starych czasow ktos tak zrobil z freezeram czy czyms podobnym ...

 

hitpipe odbiera naprawde swietnei Cieplo z CPU I GPU problemem w Twoim przypadku jest malutki radiatorek wiec mozna go uzyc jako "blok "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O to ci chodzilo: Make a removable laptop water cooler! And other cool devices ?

No tez myslalem ale pomijajac fakt jak to wyglada, ja nie chce zbic temp o pare stopni, chcialbym po prostu podczas parogodzinnej (5h+) sesji nie martwic sie ze cos sie zacznie dymic, a uwierz mi, wystarczy dac np. w RoM rozdzialke 1280 x 800 (moj monitor) i juz mam F16 w pokoju. Wiem jednak ze bez profesjonalnych nazedzi nic tak malego nie zrobie, totez zaczne robiac radiator (100 x 200)mm (miedz 1mm x 80mm x 50mm, cztery rorki miedziane sekcja: 5mm(albo 7) a zamiast kolanek z miedzi dam gumowe wezyki) z 2 wentylkami, wiem ze to przerost formy nad trescia ale wole to niz nagle zauwazyc ze trzeba od nowa robic radiator. do obudowy upchne 2 pompki (gpu + cpu), i zamkne w obudowie (przod i tyl z siatki Al reszta z 2mm Al). Calosc bedzie jak maly toster, ale jesli wykonam wedlug pomyslu bedzie ladnie wygladalo na biorku.

 

Problemem jest (sa) bloki cpu gpu, najlepsze rozwiazanie bylo by takie: rorka miedziana sekcja okolo 4mm wygieta w "U" i splaszczona w do 3mm grubosci, problem taki ze: maly przeplyw, trudno wykonac, nie bedzie zadnego "lustra", bedzie zato szpara na srodku a w zasadzie aktualnie na cpu jest cos kolo 10mm x 20mm wiec....

 

Kolejny pomysl to tak jak mowisz, wyciagnac heatpipy z "radiatora", wyciagnac ten niby wiatraczek i blok zalozyc na... heatpipy. Mniejsza wydajnosc ale z braku innego rozwiazania...

 

Sa jeszcze 2 rzeczy ktore strasznie mnie nurtuja:

 

1) gpu nie ma czujnika temp a ja mowie "na oko" zeby zalozyc WC, mozliwe ze wcale go nie trzeba. i Wystarczy cpu co juz jest o wiele latwiejsze, jak widac z foto w 1szym poscie.

 

2) gdypo raz pierwszy czyscilem lapka a nastepnie skladalem, odczepil sie kabelek od wiatraczka a pc sie wylaczal po chwili. Tu pojawia sie pytanie: Wylaczal sie bo nie bylo przeplywy pradu i taka juz jest "procedura bezpieczenstwa?" czy wylaczal sie bo bez wiatraczka cpu sie strasznie szybko nagrzewal? z tego cowiem nie byl jakis super goracy, sprawdzalem Acpi z Ubuntu (odziwo w ubu sie nie wylaczal ale w biosie i podczas instalacji win7 tak) i bylo 60°+ bez i 50°+ z Thermaltake'iem. W pierwszym przypadku jedyne co mi przychodzi do glowy to podlaczenie jakiejs diody.

 

a tak troche zbaczajac z tematu, teraz temp sa przyzwoite o ile uwazam co robie, ale na 100% zle nalozylem paste, a przedewszystkim meczy mnie fakt gpu, byla na nim nie pasta a jakas "guma" czy cos tego pokroju i miala chyba z 3mm wysokosci. Tak wiec jak juz bede otwieral chetnie zmienie ten stan zeczy, wiec prosze o polecenie DOBREJ pasty i tej gumy czy co to tam jest, a juz super by bylo gdyby nie przewodzilo pradu, tak dla spokoju ducha i poniewaz nie wiem jaka byla stara.

Edytowane przez Heart Core

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budowa chłodzenia wodnego na bazie chłodzenia fabrycznego wydaje się najlepsza opcją przy skromnym zapleczu.

 

Tu

masz jedno z możliwych rozwiązań.

Można zedrzeć blaszki radiatora z oryginalnego chłodzenia (nie koniecznie trzeba ingerować w posiadane chłodzenie, można poszukać na alle... czegoś z demontażu) i w to miejsce zapiać jakiś bloczek, tak to wyżej opisałeś. Wcale to nie musi mieć niskiej wydajności.

Inna opcja to kupić jakieś podobne lub identyczne chłodzenie, obciąć heatpipy, wlutować w nie rurki miedziane i mamy bloki :)

 

Robisz jeden obieg z jedna pompą i jedna chłodnicą. Łączysz wszystko w szereg.

 

2)pompka powinna "pchac" plyn do bloku czy "wysysac"?

Wszystko jedno i tak jest obieg zamknięty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też uważam, że najlepsze jest wykorzystanie HP, masz z głowy projektowanie bloków od podstaw (wcale nie taka prosta sprawa). Możesz wykorzystać podtawę Thermaltake'a, w której upchniesz chłodnicę i pompkę, a z niej wyjdą węże do bloku wstawionego w miejsce oryginalnego radiatora w lapku. Ewentualnie ucinasz HP zaraz przy podstawkach na CPU/GPU i dolutowujesz do ich końców w podstawie rurki miedziane (średnica ~5-6mm wystarczy aż nadto) i wyprowadzasz je na wierzch.

 

Co do średnicy rurek w chłodnicy, to nie baw się w różne wielkości, nic tym nie zyskasz.

 

PS: dobrze by było też użyć słownika ortograficznego, ponieważ zęby zgrzytają przy lekturze Twoich postów. Choć przyznam, że "kiesząka" z drugiego zdjęcia powaliła mnie na podłogę. :razz:

Edytowane przez Dammeron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem ;p sam zauwazylem ta kieszake. No fakt torche bledow jest, jak wroce do domu to obiecuje poprawic ;D. Z tym podwojnym obiegiem to chodzilo mi o to zeby plyn z np. Gpu nie "grzal" cpu. Bo nawet jesli nie bedzie to i tak troche wydajnosc spadnie, przeciez mi nie powiesz ze "zimny" plyn i "cieplejszy o pare stopni" chlodza tak samo.

 

Sent from my Desire HD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeciez mi nie powiesz ze "zimny" plyn i "cieplejszy o pare stopni" chlodza tak samo.

 

Zerknij do działu "Galeria WC", są tam projekty z w których jest silne cpu, dwie hi-endowe grafy, bloki na chipsetach, mosfetach i wszystko działa w jednym obiegu. Do rzadkości należą kible w dwoma obiegami. To tego, Ty masz do oddania kilkadziesiąt W, tamte zestawy oddają kilkaset W.

Powiem Ci natomiast, lepiej jest mieć jedną dobrą pompkę, jedną dobrą chłodnicę niż po dwie ciach!iane.

 

Pooglądaj jak koledzy budują kolejne już WC w desktopach i wyciągnij odpowiednie wnioski. Ludzie na tym zęby zjedli a Ty zamiast korzystać z ich doświadczeń, chcesz robić rewolucję.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem jak problemem moga byc temperatury IDLE 30°C, STRES 60°C+ ? Jak na laptopa to są bardzo dobre.

 

Pomysł sam w sobie jest chory, jednak będę śledził topic, ciekaw jestem co ztego wyjdzie :D

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najwyrazniej problemem nie sa same temperatury tylko

 

F16

 

;)

 

i o ile przy desktopie mozna pomyslec o alternatywnym chlodzeniu, ktore niekoniecznie jest z kategorii LC, to przy sprzecie przenosnym wybor juz nie jest tak imponujacy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...