Skocz do zawartości
airborne82

e5200 vs q6600 - mały test po zmianie

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że zmieniłem e5200 OC 3.75 ghz na q6600 ( narazie bez OC )

To zrobiłem mały test w 2 grach

 

Wszystkie ustawienia na najwyższe jak sie dało

w Mafii 2 bez Physix i aa na poziomie x8

 

 

DIRT 3

 

e5200 3.75 ghz

 

q6600 2.4 ghz

 

 

MAFIA 2

 

e5200 3.75 ghz

 

q6600 2.4 ghz

 

 

Jak widać na przykładzie tych dwóch gier

To tak wykręcony e5200 na 3.75 ghz faktycznie równy jest e8400 i q6600 bez OC

Oczywiscie w innych grach wyniki moga byc trochu inne ( np w GTA 4 wynik dla q6600 będzie pewnie trochu wyższy )

 

Wniosek ?

Jeśli ktoś posiada słaba płyte s775 to niech bierze e5200 bo bez problemu na niej tyle sie wykręci ( dzieki wysokiemu mnożnikowi i niskiej szynie )

A jeśli ktoś ma płyte z wyższej półki ( ASUS P5Q Pro Turbo do takiej także należy ) to niech bierze q6600 i kręci ile sie da

 

Jak tylko zrobie stabilne OC q6600 to podam reszte wyników dla tych 2 gier

 

Mysle że z OC dobrze pójdzie bo temp w Idle mam na poziomie 31-35 C a VID procesora to 1.2625v

Więc jak dobrze pójdzie to do 3.2 ghz powinno pójść :)

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3,0 kazdy 6600 G0 powinien robic at stock lub z obnizonym napieciem ;)

 

Ale swoja droga to wynik zaskasujacy nie jest

 

2x3,75 = 7,5 Ghz rozlozone na 2 rdzenie

4x2,4= 9,6 Ghz rozlozone na 4 rdzenie gdzie 4 rdzen zazwyczaj jest srednio wykorzystywany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3,0 kazdy 6600 G0 powinien robic at stock lub z obnizonym napieciem ;)

 

Ale swoja droga to wynik zaskasujacy nie jest

 

2x3,75 = 7,5 Ghz rozlozone na 2 rdzenie

4x2,4= 9,6 Ghz rozlozone na 4 rdzenie gdzie 4 rdzen zazwyczaj jest srednio wykorzystywany

 

 

Przecież taktowań rdzeni się nie sumuje :blink:

 

Mam nadzieję że to zmęczenie.

 

W którym momencie syntetycznego testu gry wykorzystywany jest w 100% tylko i wyłącznie CPU aby porównywać dual do quad?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test bardziej robiony pod kontem gier, dorzuć jeszcze coś typu 1 rdzeń kręconego e5200 vs q6600. Możesz mu zrobić też test renderowania cinebenchem

Edytowane przez capone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek podkręciłem na 3 ghz , napięcie dałem bliskie na dafault i z odczytu VID

1.3 v - ale jak będe miał więcej czasu to dopieszcze te ustawienia.

Temp w czasie grania nie przekracza nawet 57 stopni w stresie - czyli mam zapas ok 10 stopni

 

Mimo podkręcenia w tych dwóch grach z testu wyniki sie nie poprawiły , czyli wnioskować można że nie liczy sie tylko ilość rdzeni ale też ghz , albo poprostu juz na tej karcie więcej nie pociągnie :P

 

Za to w GTA 4 widac poprawe już bez testów , już na 2.4 ghz przy q6600 nie było drobnych zwolnień których dało sie zauważyć na e5200 3.75 ghz, a co dopiero na q6600 3.0 ghz .

 

Wniosek ??

 

e5200 3.75 ghz spokojnie starcza do gier które na bank nie używają więcej niż 2 rdzeni .

a q6600 za to doskonale spisuje się w tych grach gdzie napewno ważne jest CPU i ilość rdzeni

 

Niestety nie wiem czy Dirt 3 i Mafia 2 są napisane akurat już pod 4 rdzenie

 

 

DIRT 3 q6600 3.0 ghz

 

MAFIA 2 q6600 3.0 ghz

 

 

No i jeszcze test z OCCT

Czy mozna to uznac za stabilne przy tych ustawieniach ??

 

OCCT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akurat te wnioski nie zaskakują bo większość gierek ma problem ze sprawnym ogarnięciem czterech jajek, więc liczy się wysoki zegar, dobrze kręcony E8400 jest bardziej opłacalny niż właśnie q6600, oczywiście cały czas to niby sie zmienia i technologia idzie do przodu :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiem ale miałem wybór albo zostaje przy e5200 na 3.75 ghz albo zmieniam na 4 jajka

Bo zmiana z 2 jajek na 2 jaja to bezsensowna wymiana

A kto wie co bedzie za rok - może być tak że każda topowa gra jaka wyjdzie to bedzie w pełni obsługiwała 4 rdzenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkręciłem już do 3.2 ghz na 1.35 v - spróbuje jeszcze zejść z napięciem albo kręcić dalej na tym napięciu

Tylko czy różnica między 3.2 ghz a np 3.4 ghz jest tak widoczna w wydajności ??

 

Zależy od aplikacji/gry. Ja siedziałem na 3.0 pomimo tego, że proc mógł więcej. W grach(w jakie grałem ;)) nie było różnicy ;)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3.2 przy G0 powinieneś zrobić na napięciu niższym niż 1.3V - różnica w temperaturach przy nie za mocnym chłodzeniu powinna być widoczna (mój cep potrzebuje do tego 1.16 czy 1.18V już nie pamiętam, 3.4 to 1.25V).

 

Test bardziej robiony pod kontem gier, dorzuć jeszcze coś typu 1 rdzeń kręconego e5200 vs q6600. Możesz mu zrobić też test renderowania cinebenchem

 

cinebench

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej to płycie robisz?

 

MOBO - ASUS P5Q PRO TURBO + CoolerMaster TX-3 + Arctic Cooling MX-2

CPU - INTEL CORE 2 QUAD Q6600 2.4 ghz GO(OC - narazie 3.0 ghz na 1.3 v)

GPU - PALIT GF GTX260 896MB 448bit Sonic 625/2200/1348

RAM - Patriot PDC24G6400LLK 2x2 GB CL4 800

PSU - OCZ 650W Z-Series SLI 80+

HDD - Samsung 1TB 7200 F3 + Seagate Barracuda 7200.10 250GB + Seagate Barracuda 7200.11 500GB

AUDIO - Logitech LS21 + Sound Blaster Audigy SB0090 GOLD

MONITOR - LG W2261VP-PF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ciekawy test, ja mam E6600 i Q6600, ale jeszcze nigdy nie podkręcałem, nie miałem powodu do tego.

Trzeba będzie w wolnej chwili spróbować, z tego co pamiętam przy podkręcaniu w dawnych czasach można było stracić dane na dysku czy ten problem dalej istnieje?

 

Nie. Szyna dla proca i innych urządzeń jest ustawiana osobno.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałbym mojego Q6600 rev.B3 z 3.6GHz 1.45v na 3.8GHz postawić stabilnie bo jak narazie nie udaje mi się to dałem mu 1.5v i nic nawet system nie dał rady się załadowac

 

Jak co to konfig w podpisie !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...