Skocz do zawartości
yodacki

Windows7 - zawieszenia systemu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

problem jest następujący.
Od kilku miesięcy w nieokreślonych odstępach czasu następują nagłe zawieszenia systemu, przypominające wręcz "zatkanie". Po tym system wraca do normalnej pracy. Są dni, że system nie zawiesza się w ogóle, a są i takie że potrafi zawiesić się kilkanaście razy w ciągu 5-6 godzin.
Zawieszenia następują w czasie oglądania filmów, grania, przeglądania stron, a nawet operacji na plikach.

Wygląda to tak: podczas normalnego użytkowania nagle uruchomiony program wisi, mogę ruszać myszą, wywołać menu start, uruchomić komunikator z traya.
Nie mogę natomiast uruchomić menedżera zadań aby sprawdzić jaki proces ewentualnie powoduje nienormalnie wysokie zużycie procesora.
Zawieszenie ustępuje po ok. 15-20 sekundach. Jakiekolwiek klawisze lub operacje wykonam "na ślepo" podczas zawieszenia, tak po odwieszeniu są natychmiast wykonywane, tak jakby były podczas zawieszki buforowane.
Na przykład podczas oglądania stron, gdy nastąpi zawieszenie i kliknę w przycisk minimalizacji okna przeglądarki nic się nie dzieje, gdy system się odwiesi, okno jest natychmiast minimalizowane.
W czasie oglądania filmów (divx, xvid, mkv) zawieszenie powoduje zatrzymanie obrazu, ale dźwięk leci dalej.

W podglądzie zdarzeń występują dziwne wpisy, których nie mogę rozszyfrować. Są są one generowane właśnie w czasie gdy system jest zawieszony. Oto przykładowy"
 

"Moduł diagnostyczny {282396b2-6c46-4d66-b413-70b0445df33c}(%SystemRoot%\system32\diagperf.dll) wykrył problem pasujący do scenariusza {186f47ef-626c-4670-800a-4a30756babad},wystąpienie {7ecaa90f-9618-4f76-9c6e-1937febb9fc3}, identyfikator oryginalnego działania {00000000-0000-0000-0000-000000000000}.""Moduł diagnostyczny {282396b2-6c46-4d66-b413-70b0445df33c}(%SystemRoot%\system32\diagperf.dll) rozpoczął scenariusz rozwiązywania problemów {186f47ef-626c-4670-800a-4a30756babad},wystąpienie {7ecaa90f-9618-4f76-9c6e-1937febb9fc3}, identyfikator oryginalnego działania {00000000-0000-0000-0000-000000000000}.""Moduł diagnostyczny {282396b2-6c46-4d66-b413-70b0445df33c}(%SystemRoot%\system32\diagperf.dll) zakończył scenariusz rozwiązywania problemów {186f47ef-626c-4670-800a-4a30756babad},wystąpienie {7ecaa90f-9618-4f76-9c6e-1937febb9fc3}, identyfikator oryginalnego działania {00000000-0000-0000-0000-000000000000}.Moduł diagnostyczny nie ustawił żadnego rozwiązania."

Nie mam zielonego pojęcia co z tym fantem zrobić. Może macie jakieś pomysły.
Specyfikacja sprzętu jest w stopce.

Pozdrawiam

Edytowane przez yodacki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać dość istotną sprawę. W maju wymieniałem sprzęt, konkretnie pamięć, procesor, dysk.

Ze starego sprzętu została tylko karta graficzna i jeden dysk (dysk nie jest obecnie i nie był w starym sprzęcie "systemowy", był i jest wykorzystywany jako "magazyn")

Wspominam o tym dlatego, ponieważ na poprzednim sprzęcie też to się działo, około miesiąca przed wymianą.

Na nowym też to jest. Żeby było ciekawiej, dziś od godziny 14.00, kiedy włączyłem komputer, nie było ani jednego zawieszenia mimo, że oglądany był film, edytowałem grafikę, trochę pograłem, używałem przeglądarki.

I jeszcze jedno, efekt zawieszenia nie występuje od razu po świeżej instalacji systemu. Przy starym sprzęcie pojawił się po koło miesiącu od reinstalacji systemu, na nowym po około 2 miesiącach.

 

Pamięć za moment sprawdzę, dyski również. Dam znać co i jak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięć sprawdzona - wszystko ok.

Dyski sprawdzone - jest ok, s.m.a.r.t. jest ok, nie odbiega od normy

Pamięć karty graficznej sprawdzona (Video Memory Stress Test) - wszytko ok

 

Dodam jeszcze jedno. Obok Windowsa 7 jest zainstalowany Ubuntu, jako drugi system.

Tam takich cyrków nie nie ma, więc raczej to wina "czegoś" pod W7, tylko czego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego nie sprawdzałem. Tylko czy w trybie awaryjnym będę mógł korzystać z aplikacji, przy których w trybie normalnym następuje zawieszenie.

Inna sprawa jest taka, że musiałbym używać system przez kilka dni tylko w trybie awaryjnym, aby potwierdzić lub nie występowanie zawieszeń w tym trybie.

Wczoraj na przykład od 14.00 do 23.00, kiedy wyłączyłem komputer, nie wystąpiła ani jedna zawieszka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę jeszcze na Twoją sygnaturkę. Zasilacz masz nieciekawy, może pomału umiera. Wprawdzie feel III nie jest na czarnej liście, aczkolwiek wykonany jest ze słabszej jakości elementów. Obciąż komputer i sprawdź napięcia, najlepiej miernikiem. Dobrze by było jakbyś mógł pożyczyć jakiś lepszy zasilacz na parę dni i wtedy spróbować.

Kiedyś na starym athlonie miałem coś takiego, że komputer z niczego zaczął mieć freezy, trochę inaczej to wyglądało niż u Ciebie, bo u mnie nie mogłem nic zrobić przez prenaście sekund. Wymieniłem dysk, a winowajcą okazał się właśnie zasilacz.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Zwolas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem tymczasowo zasilacz. Mocniejszy i (chyba) lepszy od aktualnego (Chieftec 500W.

Niestety okazało się, że jednak to nie to.

Objaw zawieszenia wystąpił po około 40 minutach od włączenia sprzętu na nowym zasilaczu.

 

Naszła mnie natomiast inna myśl. Czy sądzicie, że kodeki mogą dawać taki objaw ?

Mam zainstalowane kodeki z paczki K-lite - wersja mega, wybrałem instalacje full.

 

Czy kodeki mogą brać udział podczas np. edycji grafiki w gimpie ? Czy też przeglądania stron ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz na myśli logi w windowsowym dzienniku zdarzeń to tak. Fragment zamieściłem w pierwszym moim poście w tym wątku.

Wczoraj jednak podczas zawieszenia nic się nie pojawiło w logach, w czasie gdy system uległ zawieszeniu.

 

Kodeki k-lite odinstalowane. Niestety to jednak nie to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwolas, jestem niezmiernie wdzięczny za pomoc. To faktycznie było to. Sprzęt katowałem do 4 nad ranem. Zero zamrażania. Przy okazji wszystko dostało kopa, system chodzi jak "ta lala". Aplikacje, które ulegały najczęściej zamrażaniu w tej chwili działają idealnie. Jeszcze raz dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc logi chodziło mi o compmgmt.msc -> podgląd zdarzeń -> dzienniki systemu windows -> system

 

Przełączając dysk w tryb IDE tracisz pare fajnych rzeczy, min. NCQ i transfer z/do bufora szybciej niż 133MB/s, co przy nowych dyskach z dużym cache jednak robi... A problemem pewnie był brak sterownika do ATI AHCI/EHCI/RAID - w sensie załadowany domyslny microsoftu, który nie obsługuje nowych trybów i komend, albo jakaś stara wersja. Rzut oka w google podpowiada, że to może być jakiś problem specyficzny dla tej płyty. Pośrednim rozwiązaniem może być tryb raid bez konfigurowania macierzy - wady: dłuższe bootowanie i brak możliwości odczytów smarta inaczej, niż przez szitowaty ati raid manager (czy jak się to teraz nazywa), a to i tak w podstawowym zakresie. W każdym razie warto powalczyć, żeby nie siedzieć na IDE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak - przełączyłem w tryb AHCI z IDE (zmiana jednego wpisu w rejestrze i włączenie AHCI w BIOSie załatwiła sprawę bez reinstalacji systemu) i system zaczął dużo lepiej działać. A co najważniejsze ustąpiły zawieszenia systemu.

Problem występował też w poprzedniej konfiguracji sprzętowej (inna płyta i inny procesor).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...