Skocz do zawartości
Miedzcu

[Modernizacja zestawu]…a właściwie przesiadka na inną platformę

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do dyspozycji 1700zł i pewne określone cele, które z powodu kursu dolara chyba nie uda mi się osiągnąć w jednym zakupie (będę musiał odłożyć na później zakup któregoś elementu) i dlatego też zwracam się do Was o radę. Jestem też otwarty na porady dotyczące tańszych zamienników o podobnej wydajności jak i strategie czasowe, kiedy daną cześć mam zakupić. Mam też kilka pytań.

 

Im mniej wydam tym lepiej- kasa za stare podzespoły może wspomóż budżet, ale nie wydaje mi się to konieczne- lepszy jest browarek ze znajomymi niż ciągłe pakowanie w kompa :D Liczy się dla mnie tylko moc w grach w rozdzielczości 1280x1024 (AAx2 AFx8) po overclockingu wszystkiego, co się da- wygląd i cisza są dla mnie nieistotne. Pobór prądu, oszczędność i owszem tak ale to jakby sprawa drugorzędna- po prostu miły dodatek z którego będę się cieszyć a nie wymóg którym należy się koniecznie kierować (chyba że do wyboru będą modele o podobnej wydajności to wtedy istotna dla mnie staje się energochłonność)

 

Czy będę w przyszłości modernizował? Na pewno chciałbym tak jak przy każdym innym zestawie, który w życiu kupowałem – ale nigdy nie udawało mi się tego przeprowadzić. Do obecnego zestawu też planowałem modernizacje a skończyło się na dokupieniu 2 GB RAM i nowego zasilacza po awarii poprzedniego w przeciągu 4 lat a wiec i pewnie tym razem będzie podobnie – także zestaw nie musi być przyszłościowy w nowe technologie, wejścia itp. bo i tak pewnie tego nie wykorzystam z powodu braku modernizacji ale nie chciałbym też na starcie zamykać sobie jakiś furtki rozowju bo nie wiadomo jak się w życiu potoczy - cały czas czekam na wygraną w totolotku :D

 

 

Procesor: Na starcie lub po modowaniu chciałbym by miał 4 lub więcej rdzeni. Dodatkowo fajnie by było gdyby poleciał na 3,7GHz (wyżej w przypadku gier według testów wydaje mi się że są pustymi MHz'ami ). Nie mam żadnych uprzedzeń ani preferencji, co do firm AMD/Intel.

 

Płyta główna: Pozwalająca na odpowiednie OC (czyli wystarczająca liczba opcji w biosie, wystarczające chłodzenie, wystarczająca liczba sekcji zasilania czyli gdzieś 2 razy tyle ile rdzeni procesora). Crossfire, SLI, USB 3, SATA 3 to zbędne dla mnie (obecnie) bajery.

 

Karta graficzna: Coś, co pozwoli mi się cieszyć grami w wyżej wymienionej rozdzielczości i na poziomie AA i AF jakie też już wyżej wymieniłem. Najlepiej gdyby reszta opcji graficznych była na full. 1GB pamięci na karcie to chyba rozsądne minimum i maksimum w takim wypadku. Nie mam żadnych uprzedzeń, ale bardziej preferuje Radeony. Jeżeli mają być nV’die to najlepiej w tandemie z Intelem a Radeon w tandemie z AMD (takie małe zboczenie :D ). Fajnie by było gdyby było to coś pokrewne wydajnościowo z HD6950. Tylko nie właśnie HD6950 bo mnie na niego nie stać, bo też to chyba było by aż nadto jak na moją rozdzielczość jak i na procesor który ma się zmieścić w przewidzianym budżecie. Szczególnie, że przeczytałem gdzieś, że HD6950/HD6970 mają gorsze sterowniki od HD6870 troszkę mocniej obciążają procesor. Jak też przeczytałem że karty graficzne pokroju GTX470, GTX480, GTX560Ti GTX570 i GTX580 do pokazania swoich pełnych możliwości potrzebują Sandy Bridge. Chyba najbardziej by mi pasował HD6870, którego podkręcę i zbliżę się do wymarzonej wydajności HD6950. Istotne wtedy będzie dla mnie możliwości OC danego modelu. (cisza i wygląd nieistotne)

 

Dysk twardy: o pojemności 500GB – jak najszybszy i jak najtańszy. Cisza ja już wspomniałem nieistotna.

 

Pamięć RAM: w ilości 4GB pracujące w trybie dual channel. (bo to chyba wyższa wydajność niż pojedyncza kostka o takiej samej pojemności).

 

Reszta ze starego komputera (patrz sygnaturka) – gdyby coś miało nie współgrać, nie zmieścić się, nie mieć odpowiedniego zapasu mocy to dajcie znać.

 

 

Wymyśliłem sobie taki zestaw:

 

AMD Phenom II X4 955 ~ 360,41 zł (dccomp.pl)

Gigabyte GA-970A-UD3 ~ 379,24 zł (morele.net)

MSI R6870 Hawk ~ 789 zł (camino.pl)

Samsung HD502HJ ~ 139,68 zł (jutero.pl)

2x Patriot 2 GB PSD32G13332H ~ 100,26 zł (zetoopole-pclweb.systemb2b.com)

 

Wraz z wszystkimi przesyłkami (przedpłata przelewem) odbiorami osobistymi (które mogę dokonać w Opolu) kosztowałoby mnie: 1848,59 zł. To troszkę ponad limit, ale to głównie przez obecne ceny spowodowane dolarem.

 

 

Pytania:

 

1.Jakieś modyfikacje modernizacji? Jakieś inne modele poszczególnych podzespołów?

 

2.Pamięci RAM wybrałem takie z radiatorami i takie by dało się podgonić na CL7. Czy CL7 (czyli niższy timing to ważna rzecz nadal dla AMD?) czy jednak starczą wszędzie polecane GoodRamy (których chyba nie da się zmusić do pracy w CL7 dlatego wybrałem Patrioty ) . Czy radiator w przypadku DDR3 i OC by osiągnąć jak najwyższą wydajność na co dzień ale nie po to by bić rekordy to coś niezbędnego czy nad wyrost? Tu bym mógł trochę zaoszczędzić (100,26 zł CL9@CL7 z radiatorem vs 52 zł CL9 bez radiatora ).

 

3.Jaką strategie zakupów podjąć? Obecnie wiem, że czekam do premiery Buldożerów. Wtedy może stanieje Phenom II X4 955 albo na jego miejsce wskoczy procesor z nowej serii( odświeżę wtedy pewnie temat). Ale co z resztą podzespołów? Czekać czy może już kupować? Jaką strategie objąć? (mogę już zakupić kartę graficzną a z platformą się wstrzymać nie tylko do premiery nowych procesorów ale i dłużej, mogę pominąć zakup dysku twardego, mogę wymienić platformę i przeczekać na moim 8800GTS 512 na lepsze czasy – jakie są wasze sugestie, opinie, rady…a wręcz nawet proroctwa co do ceny, dolara i wydajności która ma się pojawić wraz z premierami nowych procesorów i tych CPU i tych GPU. Bo jeżeli ma być jeszcze gorzej (dolar, sieta, upadająca Grecja itp itd.) to wiadomo że warto się pospieszyć a jeżeli ceny mają spadać to warto przeczekać.

 

4. Ma ktoś Mugena na tej płycie głównej? zmieścił się?

 

Uwaga: Jeżeli gdzieś uległem jakiemuś mitowi to poprawcie mnie i zaproponujcie coś innego :) Jestem otwarty na owocną dyskusje bo chce dokonać jak najrozsądniejszego wyboru wydajność/cena

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko z innego sklepu? Jakaś głupota. Przecież to nie są elitarne produkty, że jak ktoś ma w ofercie to w stopy go całować. Przesyłki będą kosztować więcej niźli miałbyś to kupić w komputroniku nawet.

Asrock 970 Extreme4 jest w podobnej cenie, a jest lepiej wyposażona i przede wszystkim ma możliwość CF i SLI. Pamięci kup 4GB w jednej kości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prolog wszystko z innego sklepu bo tak wychodzi najtaniej :) dla przykładu ten sam zestaw kupowany tylko w morele.net 1929,24 zł. (czyli prawie o 100 zł drożej)

 

Asrock 970 Extreme4 ? Tyle że mniej liczna sekcja zasilania (nie wiem czy słabsza czy nie) no zaleta w postaci CF i SLI która jest mi zbędna bo jej nigdy nie wykorzystam - z powodu niedoskonałości tej technologi i z powodu zbyt małej mocy zasilacza.

 

4 GB ? W jednej kości bo? Bo wydawało mi się że w dwóch kościach to wydajniej gdyż zaczynają pracować w trybie dual channel- jeżeli chodzi o oszczędność slotów to i tak pozostaną jeszcze wtedy 2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 1280x1024 - nie potrzebujesz mocnej karty, nawet do Crysisa 2... Zreszta gry nie robia nawet w polowie takiego wrazenie w niskich rozdzielczosciach 4:3 (5:4) jakie moga robic na duzym ekranie. Bierzesz pod uwage wymiane monitora na 22 - 24 calowy? I jesli tak to czy limit 1700 zl jest sztywny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 GB ? W jednej kości bo? Bo wydawało mi się że w dwóch kościach to wydajniej gdyż zaczynają pracować w trybie dual channel- jeżeli chodzi o oszczędność slotów to i tak pozostaną jeszcze wtedy 2.

 

Dual w grach wiele Ci nie da, co najwyżej 2-3% większa wydajność niż w przypadku pojedynczej kości. Gdy kupisz pojedynczą kość 4GB, wciąż będziesz miał 3 banki pamięci wolne, w przypadku Duala wolne pozostają już tylko 2 sloty. W przypadku gdy kupisz 4GB w jednej kości, w przyszłości dołożysz drugą kość i wciąż będziesz miał 2 sloty wolne. Niektóre płyty mają czasem problemy gdy są zapełnione wszystkie sloty, rozsądniej jest więc kupić na początek jedną kość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim zrobisz zakupy w tych tanich sklepach, weź jutro telefon do ręki i podzwoń po sklepach, sprawdź dostępność towaru, zapytaj o termin wysyłki. Jeśli nie uda Ci się dodzwonić, odpuść sklep. Na pewno nie będzie łatwiej się dodzwonić po wpłaceniu kasy lub z reklamacją.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 1280x1024 - nie potrzebujesz mocnej karty, nawet do Crysisa 2... Zreszta gry nie robia nawet w polowie takiego wrazenie w niskich rozdzielczosciach 4:3 (5:4) jakie moga robic na duzym ekranie. Bierzesz pod uwage wymiane monitora na 22 - 24 calowy? I jesli tak to czy limit 1700 zl jest sztywny?

 

Wiesz co brałbym tylko sobie wmówiłem że nie mam tyle miejsca na biurku a po drugie właśnie budżet jest mało elastyczny. To by spowodowało że musiałbym brać gorszej wydajności podzespoły dodatkowo pakując się w bardziej wymagające rozdzielczości. Może kiedy gdy będę miał więcej miejsca na biurku i więcej kasy na modernizacje :) aktualnie odpada

 

@Klaus- słuszna uwaga - właśnie się obawiałem o to bo wybrałem sklepy gdzie cena jakby nie przejmuje się dolarem a może jest to spowodowane tym że produkt od dawna jest niedostępny przez co cena jest nieaktualna - zadzwonię jak tylko w pełni potwierdzicie że te podzespoły które wybrałem są warte fatygi i ceny a wydajnościowo się na nich nie zawiodę :)

 

@BlackMachine- masz racje. Ale też patrząc od innej strony...oszczędzanie slotów no okej ale też po co mi będzie 8GB 12GB 16GB pamięci? no chyba że będzie :P wypełniając 4 sloty po 2 GB dostanę 8GB które dziś jest nadmiarem dla gier (może w przyszłości standardem) ...pojedyncze kostki są droższe chodź niewiele ale zawsze to coś gdy jest się na granicy budżetu...2-3% wydajności przy progu płynności to zawsze coś... :) tak bynajmniej widzę tą sytuacje - może się mylę. Bo z tym argumentem ostatnim nie mam co polemizować masz w 100% racje lecz liczę że Gigabyte GA-970A-UD3 lub inna polecona przez Was płyta nie będzie wybredna pod tym względem co wspomniałeś.

Edytowane przez Miedzcu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do testów i wydajności nowych procesorów- oczywiście już wcześniej ogarnąłem sytuacje i wiem że do gier do nowe procesory jak na razie są skreślone- jak i też przez cenę. Ale o dziwo nowe procesory ujmują trochę AMD Phenom II X4 955 a właściwie socketowi AM3+ bo jeną z zalet wielokrotnie przeze mnie zasłyszanych było "bierz Phenom II najwyżej w przyszłości wymienisz na buldożera"...no tak ale nie ma na co wymieniać bo w grach mogę nawet stracić na wydajności :/

 

I tu moje zapytanie- czy na AM3+ AMD coś jeszcze planuje? i jak to się ma z Intelem i jego LGA1155?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piledriver ma być na AM3+ zamiast FM2 tak jak Ivy Bridge ma zastąpić SB na LGA 1155. Co do wydajności w grach procesorów FX to w każdym nowym tytule (poza kotletami i portami) będą zyskiwały co już widać często po BF3, RAGE, F1, RE5 itp Ogólnie tragedii nie ma, ale FX-4100 zapewne będzie cenowo poza zasięgiem, więc Twój plan zakupu Phenoma w tej cenie ma chyba najlepszy stosunek cena/wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie. Testów jest cała masa ale a) jest testowany tylko FX-8150 (przy czym 4100 wcale nie powinien być zegar w zegar znacznie gorszy) b) w jednym jest jedna czy dwie interesujące gry c) zła metodologia typu ograniczająca grafika psuje obraz. Test Bulldozera w BF3 zrobił serwis HardOCP, ale porównanie jest niestety tylko do dwóch modeli Intela z górnego pułapu cenowego tak jak i testowany FX. Beta była do 10 więc się pewnie śpieszyli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie zestawienia z ciekawymi nowymi grami jest najbardziej miarodajne - gdyż procesory które w które mierze cenowo/wydajnościowo dadzą mi pełną płynność w starszych produkcjach a ta prawdziwa wydajność będzie dotyczyć nadchodzących tytułów i silników na których będą oparte nowsze gry- zakup procesora raczej się robi z myślą o przyszłości niżeli teraźniejszości/przeszłości bo np. kartę graficzną łatwiej i częściej się wymienia niż procesor z którym często trzeba wymienić całą platformę. No i dlatego takie testy najbardziej by mnie interesowały- nowe gry, nowe silniki, obsługujące wiele rdzeni bo one ukazały by mi czym jest FX-4100 względem SB jak i Phenoma II.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łał szacun. Identycznie myślimy, bo co mi po różnicy 20 FPS przy liczbie blisko 200 w starej grze skoro w nowej sytuacja się odwróci i dojdzie ważna sprawa - nie będzie 200 a 30 FPS i każda klatka będzie się liczyć. Niestety do testów dostarczano tylko model FX-8150 tak więc test na naszym portalu jest wyrazem inteligencji autora, który jako jeden z niewielu o ile nie jedyny zasymulował wszystkie cztery znane nam modele. Jednakże Bulldozer'y nigdy adresowane stricte dla gamerów nie były stąd też procedura testowa nie zawiera ich wiele, a inna sprawa, że Gi3r3k bardzo słusznie uniknął błędów innych portali czyli testowania 20 gier gdzie 2 ogranicza GPU, a 18 tytułów działa na wiekowych silnikach. Pozostaje interpretować wyniki nowych, "wielordzeniowych" aplikacji pod kątem przyszłych gier, które będą szły w te stronę. Oczywiście mowa o ambitnych producentach, bo większość jedzie na tym samym albo na portach..

 

Ceny na newegg są wyższe niż sugerowane AMD i wyższe niż pre-ordery.. Nie wiem jak będzie u nas, ale FX-4100 łatwo mieć nie będzie. Natomiast kwestia PhII vs SB to i3 jest często wydajniejszy, a że i tak go nie podkręcisz to płyta taka "aby działała" kosztuje 200-250 zł, więc propozycja ciekawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak samo myślimy. Tylko jest jeden problem - ograniczenia budżetowe i to że chce dość zbalansowany zestaw pod względem wydajności- po co mi ultra wydajna cześć skoro komp jest tak szybki jak jego najwolniejsza cześć.

 

I tak punktem odniesienia stały się gry i moja nominalna rozdzielczość- wydaje się dla niej być wystarczający HD6870.

 

Pojawiła się beta BF3- nie szykuje kompa strickie pod tą grę- raczej mi służy ona jako wyznacznik w którą stronę idą producenci gier szczególnie że chyba największy potentat rynku gier stworzył sobie silnik na którym będzie opierać wiele następnych produkcji przez kolejne lata. Tam jest zapodany w wymaganiach minimalnych GTX560/HD6950. Skoro GTX560=HD6870 a na HD6950 mnie nie stać i była by to przesada (jeżeli chodzi o RAM,jeżeli chodzi o wydajność procesora bo zwykle z kartami HD6950/GTX560 Ti są polecane zestawy z mocniejszymi procesorami, no i jeżeli chodzi też o wydajność co do mojej rozdzielczości- karty takich lotów nudziły by się). Wpadłem wiec na pomysł by kupić taki model HD6870 który dobrze się podkręca by trochę podgonić do HD6950.

 

Także wynika z tego że wcale nie potrzebuje wydajniejszego procesora niż podkręcony PhII- ale po co bym miał się pchać w podstawkę na której sobie przekreślę wymianę procesora - czy to przez to że producent zmieni socket czy to też przez to że zaoferuje niegodnych następców. Ale taki FX-4100 może się okazać dużo wydajniejszy od PhII w grach nowych. No i to niejako by rozjaśniło mi sytuacje. Obojętnie czy FX-4100 zmieściłby się w moich planach budżetowych czy nie.

 

Co do i3- tu obawiam się praktycznie tego co wyżej napisałem- jest wydajniejszy w starszych grach ale w nowym BF3 dwurdzeniowce dławią się. I dlatego raczej i3 nie jestem zainteresowany bo w starych grach PhII vs i3 będzie komfort grania vs lepszy komfort grania a w BF3 będzie komfort grania vs dyskomfort grania.

 

Co do recki na PurePC i autora Gi3r3k'a to świetna robota i zgadzam się- z tego co widzę jako jedyny chyba dokonał tego w przemyślany sposób stosując odpowiednią metodykę testów by pokazać różnicę między SB, PhII a FX i dodatkowo ta symulacja! mistrzostwo na światowym poziomie :) Jedynie co mi zabrakło to właśnie test na większa skale w przypadku gier. No ale każdego nie da się zadowolić w 100% ;)

 

P.S Moja rozdzielczość nominalna nie tylko pewną rzecz mi wyjaśnia ale sprawia mi problem. Bo niby wydajnościowo potrzebuje i starczy mi HD6870 a co do procesora...no tak różnice są bardziej widoczne w tak niskich rozdzielczościach :/ Nie no najprawdopodobniej skusze się na to co sam sobie wybrałem. w tej cenie nie znajdę nic lepszego ale kiedy będzie najlepszy czas na ten zakup to nie wiem...kasę już mam i stać mnie na to- niby dolar w dół i warto teraz poczekać ale też boje się zbliżających świąt i droższych cen

Edytowane przez Miedzcu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...