Skocz do zawartości
Dwd89

Przełącznik Angela

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakupiłem trzy sztuki takich przełączników:

Push-button 16mm aluminum black, white ring lighting 5pin :: ..:: Angela.pl ::..

 

niewiem czy to jest monostabilny czy bistabilny czy inny ponieważ angela nie dołącza do tych przycisków żadnej dokumentacji.

 

Przełacznik posiada 5 pin:

NC (normalnie zamknięty)

C (wspólny - masa?)

NO (normalnie otwarty)

+ i - (do diody)

 

podłączyłem to do płyty tak:

+ do NC

- do C

i działa jak trzeba.

 

 

Teraz mam inny problem

drugi przełącznik będzie sterował listwą zasilającą cały komputer.

 

Ponieważ przycisk jest stworzony do pracy 12V/24V 50ma nie nada się do zastosowania na kablu przedłużacza (listwy)

konieczny będzie przekaźnik. Teraz pytanie jaki zastosować.

układ sterowania przekaźnikiem powinien pracować na 12V.

przekaźnik powinien sterować pracą zasilania 230V, i wytrzymać 5A (zakładamy od razu 8A na zapas).

Więc przekaźnik 12V/8A

 

Wszystko fajnie, nasz przycisk będzie potrafił wyłączyć listwę, ale będzie miał problem z jej uruchomieniem.

 

I teraz pytanie do Was. Jak rozwiązać problem z zasilaniem układu sterującego przekaźnika ?

 

Nie zastosuję listwy z wyłącznikiem ponieważ listwa będzie schowana głeboko w biurku i nie będzie do niej łatwego dostępu. A wyłączenie wszystkich urządzeń z prądu jest mi potrzebne.

Do biurka idą tylko dwa kable - zasilanie listwy i skrętka sieciowa.

 

Na innym forum otrzymałem taką odpowiedź:

 

"Jeśli chodzi o rozwiązanie z przekaźnikiem - oczywiście można, 1000W przy 230V to prąd ok. 5A, wystarczy przekaźnik RM83p/12V z oferty Relpol oraz zasilacz wtyczkowy 12V wydajność prądowa nie musi być duża, może być zasilacz tzw. "antenowy" (do anten ze wzmacniaczem).

Można też bez zasilacza - zastosować przekaźnik RM84p/230V lub RM85p/230V (cewka na 230V) i wtedy potrzebny przełącznik mogący załączać napięcie sieci. "

 

Nie rozumiem tylko jednej informacji. Jeśli przekaźnik RM85p/230V ma cewkę na 230V to czy wolno mi użyć przełącznika przystosowanego do pracy w 12V ?

Edytowane przez Dwd89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mozesz 230V wlaczyc przyciskiem 24Vmax, tzn jak bys sie upral to mozesz ale to grozne dla zycia jest.

 

robisz tak, kupujesz przekaznik np ten [LISPOL] PRZEKAŹNIK NT73 cewka 12V, styki 12A (1915909957) - Aukcje internetowe Allegro zasilacz np ten Wtyczkowy zasilacz impulsowy 12V 2A (1925604261) - Aukcje internetowe Allegro (tanszych chyba nie ma ;) ) podlaczasz to tak zeby przyciskiem wlaczac cewke i juz. warunek zasilacz musi byc caly czas wlaczony do pradu niezaleznie od listwy.

 

zeby ominac warunek tego pomyslu musial bys zbudowac jakis uklad z podtrzymaniem na bateryjke(prosciej by bylo kupic odpowiedni przelacznik na 230V ale zakladam ze zalezy Ci na wygladzie ;) )

namazalem taki schemacik, mysle ze zadziala

 

D1 i D2 to diody w sumie dowolne, przekaznik pobiera niewiele pradu, kup taka smieszna mala bateryjke na 12V jak w pilotach czasem, D3 to zasilanie swiatelka przelacznika. niestety musi byc wylaczone gdy przelacznik jest wylaczony.

 

dzialanie ukladu jest bardzo proste, gdy przelacznik jest wylaczony uklad nie pracuje, zasilacz podlaczony do listwy nie pracuje dioda D1 zapobiega rozladowaniu sie baterii. wlaczajac przelacznik na jakies 10ms zapodajesz prad z baterii na cewke przekaznika, przekaznik zwiera styki uruchamiajac zasilacz. teraz pracuje dioda D2 zapobiegajac ladowaniu bateryjki.

 

odrazu mowie, nie mam zielonego pojecia jak dlugo ta bateryjka tu wytrzyma :P

 

 

edit:

wlasnie sie zorietowalem ze zamiast zrodla napiecia narysowalem woltomierz.. sorry

post-175-0-64667900-1320967581_thumb.jpg

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...