Skocz do zawartości
xrobcio

Modernizacja CPU, MOBO, RAM ~1500zl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, temat dotyczy wymiany CPU, MOBO i Ramu. GPU i zasilki nie bede wymieniac.

Obecnie mam E8400@3.8Ghz, 2x2GB, P5Q-E i Radka 6950 i Seasonic M12II-520 520W.

 

Komp ma sluzyc plynnej rozgrywce w Battlefielda 3 i nowszych produkcjach jak kiedys sobie wyjda:)

 

Wybralem:

 

CPU i5 2500k

Mobo Asrock P67 Pro3

Ram 2x4GB 1600

 

Proca bede podkrecac i licze na 4.5Ghz. Chlodzenie mam thermalright 120 ultra extreme i czytalem ze prawdopodobnie powinno wejsc na ta plyte glowna. Troche to dla mnie dziwne przeciez to inna podstawka...

Plyta glowna...Czytalem ze bardzo oplacalna. Tylko gdzies tam przez oczy przewijal mi sie dopisek B3. Co on oznacza nie mam pojecia. Brac z B3?

Ram myslalem o jakis OCZ lub Corsair 1600mhz lub jakims innym markowym. Czy oplaca sie doplacac ~30zl do CL8??

 

Czy w cenie ~1500zl moge liczyc na cos lepszego? Jestem z Bydgoszczy wiec mile widziany odbior osobisty, ale znajac zycie i tak kupie w necie lub allegro bo bedzie taniej.

 

 

pozdrawiam!

 

 

 

 

 

Aha zapomnialem dodac ze zazwyczaj gram na 1650x1080 ale czasem gram na plazmie w FullHD.

Jestem uczulony na male lagi w multiplayer. Po nowym roku prawdopodobnie doinwestuje w SSD.

Edytowane przez xrobcio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy brać B3?

-Tylko i wyłącznie. Wersje B3 pozbawione są błędu konstrukcyjnego, który zawierały starsze modele.

 

Procesor - Bardzo dobry wybór, nie myśl o niczym innym.

 

Płyta - Pozwala na skuteczne podkręcanie (prawie na pewno dasz radę dobić do 4,5 GHz), ale ma też wady. Nie ma tu opcji Load Line Calibration, a tryb Offset Voltage jest po prostu niedopracowany. Osobiście używam Fixed Voltage, bo przy włączonym offsecie napięcia dawane procesorowi są bardzo przegięte. Podobno niewiele droższa wersja Asrock Fatal1ty P67 Performance nie ma tych mankamentów.

 

Z drugiej strony jeśli weźmiesz Pro 3, to też będziesz zadowolony. Niektóre droższa płyty w ogóle nie mają offsetu i nikt z tego tragedii nie robi.

 

RAM - Nie sądzę żeby opłacało się kupować drogi i szybki RAM. Na PurePC były kiedyś testy pokazujące że różnice w wydajności są niezauważalne. Ja bym raczej kupił polecany w "Zestawach komputerowych" GoodRam 2x4GB 1600 MHz.

 

Co do chłodzenia - płyty ASRock mają dwa zastawy otworów montażowych. Dlatego można zamontować chłodzenie z S775. Problemem może być, czy chłodzenie się zmieści, ale otwory na bank będą pasować.

 

Pozdrawiam i mam nadzieję że moje rady się przydadzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ram chcialem kupic w okolicach 200zl a w sumie za tyle idzie juz wyrwac 1600mhz (najlepiej zeby byly jeszcze na 1.5V)

 

Ta plytka podoba mi sie:) Rozumiem ze jako wyzszy model ma wszystko to co Pro3 + dodatkowe bajerki? W tej fatality tez jest jakas poprawiona seria?

 

Offset Voltage przydaje sie gdy mam podkrecony CPU i wlaczone fukncje oszczedzania energii? Dobrze rozumiem?

Edytowane przez xrobcio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 150 zł można kupić 8GB Goodrama ;)

 

Dziś już nie kupisz wersji B2, bo to niemal nierealne także dopisek B3 powinien być wszędzie lub nigdzie, ale sklepy internetowe opisy aktualizują raz na ruski rok i nawet maile im nie pomagają podobnie jak i na Ceneo gdzie zawsze jest syf. Co do Fatal1ty to jest to Pro3 z ATA i USB coś tam :P Czy warto? Bo ja wiem, dla mnie to jest to samo. Jeśli miałbym dopłacać to wyłożyłbym już 500 zł na Z68 Extreme3 Gen gdzie można z powodzeniem wsadzić dwie karty graficzne w przyszłości i już tak abstrakcyjnie również Ivy Bridge i mieć PCI-Express 3.0 (nie pytaj po co :P po prostu jak można to może lepiej mieć?).

 

Tak przy czym te funkcje oszczędzania mogą właśnie nie oszczędzać w przypadku OC, bo dają zawyżone napięcia. Offset to odrębna kwestia pozwalająca na regulację napięć z głową.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Offset Voltage ma za zadanie zmieniać napięcie jakie dostaje procesor w zależności od potrzeb. Niestety w Asrocku P67 Pro3 napięcie przy dużym obciążeniu (np w czasie gry) jest dużo wyższe niż potrzeba, co przekłada się na bardzo wysokie temperatury i pobór energii. Z tej przyczyny używam Fixed Mode czyli napięć ustawionych "na sztywno" podobnie jak w starszych generacjach procesorów. Na szczęście Core i5 nie jest zbyt żarłoczny i to napięcie można ustawić dość niskie (u mnie 1.22V przy 4GHz).

 

Wersja Fatality Performance podobno ma poprawiony Offset i funkcję Load Line Calibration. Tak jak pisał Prolog może zawierać jakieś dodatkowe bajery. Decyzję musisz podjąć sam.

Poza tym raczej zbyt dużo różnic nie będzie. Z68 Extreme3 na pewno będzie lepsza, ale to już większa dopłata.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz nie wiem ktora wziac. Chyba dobrze miec load line calibration i dzialajacy offset ale z drugiej str czy warto doplacac ~100zl wiecej. Z drugiej strony oplacam rachunki za prad i zaoszczedzenie energi mile widziane. Interesuje mnie wykrecenie 2500k na 4.5ghz bo wiecej nie spodziewam sie ze sie uda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proc nie będzie działać na co dzień z takim taktowaniem i napięciem. No chyba że jesteś maniakiem BF3 i zagrywasz się po 8-10 godzin dziennie. Level Offset czy jak to tam się zwało można sobie odpowiednio ustawić w Biosie. Wtedy w czasie maksymalnego obciążenia płyta odpowiednio podbije napięcie do pewnje granicy jaką ustawiłeś. W temacie o płytach ASRock się dowiesz co i jak .

 

U mnie wynosi ono ~1.32 v przy 4.5 ghz w Stresie. Proc oczywiście działa też na 1.3 v (Fixed Mode), ale niżej już jest padaka i wywala się Prime95. Więc różnica 1.3;1.32v nie jest aż tak ogromna.. Nie mniej warto mieć Z68. Jakbyś chciał np zmienić kartę graficzną, albo (odpukać) by Ci padła i musiałbyś wysłać do serwisu. Mógłbyś korzystać z tej wbudowanej w i5 2500K na ten czas. Co do pamięci to nie ma co się rozczulać. Wybierz jakieś CL9 , 1.5v. Może być 1333 , albo 1600 jak różnica w cenie niewielka. I tak tego w grach nie wykorzystasz. Ja wziąłem GoodRamy 1333 ,ale ostatnio ludzie narzekają na nie, że sporo wraca do serwisu.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Malym maniakiem BF3 dopiero bede, malym bo 2h dziennie nie wiecej. Co do ramu to wlasnie chcialem 1600 v1.5 ale w sklepie w ktorym chce kupic nie ma takich, wszystkie sa na v1.6. Ale co tam...

Chyba zdecyduje sie tansza wersje Asrocka P67 PRO3, ale w glowie siedzi mi ze brak jej zlacza IDE a mam dodatkowy DVD-RW i jeden praktycznie nie uzywany HDD 80GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz ew. dokupić kontroler pod PCI.. Wyjdzie Cię to taniej niż kupno nagrywarki.. Z drugiej strony ceny nagrywarek pod Sata też nie są specjalnie drogie. Można mieć za ok 70 z ł Ale jeśli nagrywarka, która posiadasz jest sprawna i dobrze wypala i czyta płytki to zastanów się jednak nad tym kontrolerem PCI<>IDE. Obecne nagrywarki pod Sata to w większości syf jakich mało. A złącze IDE zawsze się może kiedyś przydać w awaryjnych sytuacjach. Obecne ceny dysków pod Sata to jakiś niesmaczny żart. Ogólnie każdy GB się liczy, bo stosunek cena/1GB mocno się zmienił jeśli chodzi o opłacalność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...