Skocz do zawartości
Radek88

wiekowy komp do sluchania radia internetowego?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

 

Rozpisalem sie. W skrocie: lepiej komp z karta cf do sluchania radia internetowego(szkoda kompa na same radio,temu pomysl z samba),czy inwestycja w router i proba swoich sil przy konfigurowaniu open wrt(wole tomato,ale najtansze rouery z mozliwosciamilbsluguja open wrt)

 

 

 

Udalo mi sie zdobyc kilkunastoletniego kompa:

mobo abit st6 raid

cpu pIII733/celeron900/celeron1,0 (nie wiem na razie ktory bedzie najlepszy)

ram: 448

audio integra,jakas grafa na konfiguracje sie znajdzie

2x100mbs lan na pci

psu 350w(za duzo pewnie,ale nic wiecej nie mam)

co do dyskow to mam 2x40 i 60 ata

 

Na samym poczatku zamarzylo mi sie radio internetowe,czyli debian lenny+mpd,albo MOC(jak ktos mial z tym doswiadczenie,to piszcie) i sterowanie przez putty np w moim przypadku telefonem z symbianem i wifi(pausa,przelaczanie stacji). W tym przypadku dysk moglbym zastapic karta cf,co uczyniloby komputer totalnie cichym. Wiem,ze ma ograniczona ilosc cyklo zapisow/odczytu,wiec jaka karte 4gb polecicie? Komp nie bedzie pracowal cale doby,ale nawet jesli,to moim zdaniem nawet jak sie zuzyje,to moge dac na gwarancje(widzialem na allegro,ze te kingstona maja wieczysta) i zwroca mi nowa,tak? Jednak moje fantazje poszly dalej: dokupic dysk 2.5 cala i postawic tam sambe,klient torrent. Te dyski co mam w ogole nie nadaja sie do jakiegokolwiek serwerka,przypuszczam,ze z moim swietnym sluchem,to zaden 3.5 cala sie nie nada,wiec celuje w te laptopowe,nawet takie 40gb mi wystarczy. Co dalej? Wyswietlacz lcd pokazujacy co w radiu leci,godzina,data...kwestia napisania konfigu. Lcd od nokii 3310,mam schemat,jak podlaczyc pod ltp. Wg dokumentacji lcd4linux go obsluzy,ale kwestia skonfigurowania go,zeby pokazywal co chce. Moze mnie ktos nakierowac na czym to polega,lub jakis link podac? Jesli trzeba znac jakis jezyk programowania,to moge sobie od razu odpuscic lcd,bo watpie zebym ogarnal. To samo tyczy sie czujnika temperatury pod com. Da sie takie cos pod linuxem zrobic? Chodzi mi o temp za oknem,a pomiar bylby na jakiejs stronce,czyli tutaj pewnie obsluga php?

 

Wiem,ze przy karcie cf nie mozna robic swapa,wiec czy tyle ramu wystarczyloby na sambe+ sluchanie radia? Na razie bede probowac to skonfigurowac na dysku,jak sie uda i bede wiedzial ktora karte oplaca sie kupic,to przeniose sie na CF,a w miare funduszy zakupie jakis dysk na sambe. Te cudo ma stac w moim pokoju i nie wiem,czy taki laptopowy dysk w szafce ok. 2m od mojego lozka podczas mielenia nie bedzie mi przeszkadzal,bo w takim wypadku,to chyba pozostane przy samym radiu. Co polecacie do tych zastosowan? Znajdzie sie cos latwiej konfigurowalnego od debiana,mpd i samby?

 

Pytanie najwazniejsze: w dzisiejszych czasach oplaca sie pakowac w tego typu rzeczy,mogac spokojnie odpalic na routerze mpd,dolozyc na usb karte dzwiekowa?(nie musi byc to glowny router do podzialu neta).ceny w miare mocnego routera z usb i obsluga alternatywnego oprogramowania zaczynaja sie ponad 200zl.

 

 

Jesli poradzicie jednak inwestycje w router,to myslalm zrobic tak:

Wiem,ze na pc jest open wrt,ale czy to jest to samo,co na router? Jesli tak,to moglbym go sobie zainstalowac na tym sprzecie i kiedy juz bede sie pewnie czul w jego konfiguracji i odpalaniu na nim wlasnie radyjka,jak i dodawanie mu karty dzwiekowej,to pewnie i przezucilbym sie na takie rozwiazanie. Zapewne ciagneloby to o wiele mniej pradu,niz taki komp.Pisze o open wrt,bo najtansze routery pod moje wymagania przewaznie tylko jego obsluguja.

Generalnym zalozeniem jest jak najtansze urzadzenie,ktore bedzie mi sluzyc do sluchania radia internetowego,ciche,malo pradu,ta sambe wtracilem,bo chyba szkoda takiego kompa na same radio.

 

Pozdrawiam i jesli ktos doczytal do konca,to szacun.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie te darmo kompa z porównaniu z terminalem po roku użytkowania okaże się wcale nie tak darmo. Mam na myśli energię pożeraną przez te urządzenia.

Do tego kompaktowe rozmiary, usb 2.0 w terminalu.

Wszystko zależy jakie kryteria są dla kogo ważniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...