Skocz do zawartości
Cygan

24" do ok. 1400zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

powiedzmy, że dostałem 1400 złotych które muszę wydać na monitor.

 

Obecnie mam 22" calową TNkę z synatury. Teraz myślę, że w sam raz byłoby 24" full hd.

Przeznaczenie: 40% - czytanie artykułów, informacji itd. 30% - filmy. 20% - gry. 10% - praca z sqlem, visual studio, statisticą.

 

Od paru dni czytam tylko porównania, recenzje itd, i dalej nie jestem przekonany czy lepsza byłaby w tych celach matryca IPS, TN czy VA. Jeśli zaproponujecie TN, to musiałby mieć regulowane ustawienie, tzn żeby możliwe było pochylenie monitora do przodu + jego obrócenie na bok, jest to konieczne jak położę się na łóżku żeby oglądnąć film, a monitor stoi na biurku IPS czy VA mają lepsze kąty widzenia, więc nie powinno być z tym problemu.

Te dwie matryce mają za to, z tego co wyczytałem, większe input lagi i często występuje efekt smużenia w szybkich filmach (zdarzy mi się je oglądać) czy fpsach (gram z kumplami w cs'a po LANie), a tego bym nie chciał.

 

Istnieje jakiś kompromis między tymi cechami? Co poradzicie? Muszę się zdecydować jeszcze w tym tygodniu.

 

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można już zamknąć ten intensywnie komentowany temat, zamówiłem ostatecznie tą Iiyamę.

 

Też niedwano szukałem domowego monitora w kwocie i zakresie zastosowań, o jakich wspomniałeś. Kupiłem Forisa FS2331 i nie żałuję. Na TN-y nie mogę patrzyć: kolory (zwłaszcza wyprana czerń) to jedna strona medalu a "oczojebność" podczas wpatrywania się w ekran przy małym natężeniu światła otoczenia to druga... We wszystkich TN jakie oglądałem, w ciemnych scenach (w grach, filmach) odcienie szarości zlewają się ze sobą, przez co ciemne obrazy pozbawione są całej masy detali. Masakra, ale widać to dobiero, gdy się ma porównanie z czymś innym... Poprzedni mój monitor (jeszcze jest w sygnaturce) był na matrycy SPVA. OK 1-1,5 roku temu miałem bezpośrednie porównanie z dużo nowszym i kilka lat nowocześniejszym LG na TN, który kupiłem, bo był polecany na forum. Jak go odpaliłem i postawiłem obok kilkuletniego Gatewaya na SPVA, to na drugi dzień LG trafił do rodziców, gdzie sobie pracuje do dziś (rodzice sporadycznie korzystają z kompa, więc im to ryba). Dodatkowy wniosek, jaki wyciągnąłem z tego porównania był taki, że TN rozwija się tylko na papierze, w prospektach i hasłach reklamowych. Od tamtego czasu zazwyczaj nie korzystam z porad forumowiczów, jeśli chodzi o monitory, bo prawda jest taka, że większość z nich zna tylko TN i nia ma żadnego porównania do innych sprzętów.

 

Mimo wszystko życzę zadowolenia z zakupu, może ta iiyama stanowi wyjątek. W razie czego pamiętaj, że możesz odesłać zakupiony towar w ciągu 10 dni.

Edytowane przez przemo3642
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A używałeś tego U2412M? Dużo osób pisało na różnych forach że widoczne jest smużenie, no i dodatkowo to srebrzenie charakterystyczne dla IPSów...

 

Ja go można powiedzieć używałem. Ghostingu nadmiernego nie zauważyłem, a srebrzenie - w końcu to IPS, ale i tak jest całkiem znośnie. Ważne że nie ma takich plam światła jak na U2312M.

 

Ja również uwazam że 1400zł za TN to bardzo kiepski wybór i również bym polecał U2412M - zwłaszcza, że ma proporcje 16:10 i 1920x1200px

Edytowane przez QrVicH
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na forum mva.pl wyczytałem opinię jego administratora (który ma reputację "guru" w temacie LCD), że generalnie do zastosowań domowych dużo lepiej nadają się monitory oparte na matrycach VA, niż IPS. Jeśli dobrze pamiętam, to argumentował w ten sposób, że w domu często korzysta się z kompa w ciemności lub przy przygaszonym świetle i w takich warunkach oświetleniowych lepsza jest PVA. Co Wy na to?

 

Edit: czytajcie np. TU

Edytowane przez przemo3642

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na forum mva.pl wyczytałem opinię jego administratora (który ma reputację "guru" w temacie LCD), że generalnie do zastosowań domowych dużo lepiej nadają się monitory oparte na matrycach VA, niż IPS. Jeśli dobrze pamiętam, to argumentował w ten sposób, że w domu często korzysta się z kompa w ciemności lub przy przygaszonym świetle i w takich warunkach oświetleniowych lepsza jest PVA. Co Wy na to?

 

Edit: czytajcie np. TU

 

Oczywista oczywistość. :)

 

VA od zawsze miały lepszą czerń, brak, a raczej minimalny glow na czerni i to zazwyczaj widoczny dopiero przy dużych kątach. Niestety, jak to w świecie lcd, va wprowadza swoje wady. Zmiana gammy w kolorach już przy małych kątach, zazwyczaj większy input lag oraz wolniejszy czas reakcji matrycy. Z tym ostatnim nie jest już źle, w większości modeli jest na bardzo dobrym poziomie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Merlin85

Ja mam ostatnio chętkę na LGika z matrycą IPS. Miałem okazję użytkować jeden z takich modeli i zrobił na mnie duże wrażenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...