Skocz do zawartości
Twój Pan

Dziesięć

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Dawno dawno temu, jesienią 2001 roku po raz pierwszy podkręciłem komputer. Ofiarą była to potężna karta graficzna GF2MX, która podkręcała się z zawrotnych 200/167 na 230/175. Power był ogromny, więc żeby sprawdzić przyrost wydajności po raz pierwszy w życiu uruchomiłem 3DMarka 2001 (jeszcze bez SE) który był jednocześnie pierwszym moim benchmarkiem. Nie pamiętam dokładnie wyników, ale było to coś około 2700pkt :D . Niestety, nie udalo się wtedy złamać magicznej bariery 3k B-) . To były czasy kiedy wgrywało się "hakowane" biosy do płyt, przelutowywało się całe generatory częstotliwość żeby ustawić wyższe fsb niż pozwalał bios, a Kamu lał azot na oryginalny radiator karty graficznej przez rure pcv, próbując pobić rekord w 3DMarku. I udało mu się :rolleyes:

 

Minęło od tego czasu 10 lat, więc dość ważna rocznica. Postanowiłem z tej okazji zrobić coś naprawdę fajnego (dla mnie, nie dla was), coś co od wielu lat nie dawało mi spokoju czyli ponownie Winbond... z tą różnicą, iż tym razem już całkiem na serio ;)

 

Dołączona grafika

CPU-Z Validator 3.1

 

Dołączona grafika

 

Chyba nie muszę mówić, że to najwyżej taktowane BH-5 na świecie (nudne to się robi :D )? Dodając do tego niekiepskie Samsungi 417MHz, mam całkiem ciekawe i nieplanowane osiągnięcie w kwestii DDR1 :) .

 

Dołączona grafika

 

Lat temu kilka wyznaczyłem sobie cele jakie chciałbym kiedyś osiągnąć: 100k w 3DMark 2001SE, 4GHz AMD i 8GHz Intel. Obecnie nie jest to nic trudnego, choć wielu "miszczów" nadal nie może takich wyników osiągnąć ;) . Pierwsze dwa "cele" zrobiłem się już jakiś temu, 8GHz całkiem niedawno, więc powinienem odejść w "chwale" ;) . Jednak nie płaczcie, tak nie będzie, 10 lat w tym "biznesie" za mną i pewnie kolejne 10 przede mną ;) . Teraz muszę sobie zrobić trochę przerwy by zająć się innym hobby, w którym też chciałbym pobić "WR". A to nie będzie już takie proste jak wejście do biosu... ;)

 

Podziękowania dla trzech osób: Marcina, Marcina i Michała za całokształt naszej współpracy przez wiele lat ;)

 

Pozdrawiam

  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

s.939 + DDR1... :D

Vmem tyle ile fabryka DFI dała (4.0V)?

 

BTW Widzę, że to wcale nie na Venusie, tylko na "zwykłym" nf4 robione. Czyżby Venus był gorszy?

 

Tak w ogóle to najlepszego :wink: :)

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodaj jeszcze do tego:

- 3200+ na stocku bez radiatora mial 30*C"

- zrobilismy Vmoda na Vdimm przy tym DFI :D

 

Dorzucajac jeszcze do tego taka tabelke jak w tym linku, sprawiam, ze nawet pobicie aktualnych WR nie robi na mnie wrazenia. Pobicie WRow na K7 zabralo mi jakis miesiac zycia i prawie 1000zl.... ahh ten tani sport :D

 

Niestety, ale ja mam jedynie 8 lat bycia no-lifem, takze przynajmniej w jednej rzeczy Mateuszek jest lepszy niz ja ;) Chcialbym Tobie zaspiewac sto lat, ale stwierdzam ze Twoja brzydka facjata nie jest tego warta :D

Edytowane przez ryba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

s.939 + DDR1... :D

Vmem tyle ile fabryka DFI dała (4.0V)?

BTW Widzę, że to wcale nie na Venusie, tylko na "zwykłym" nf4 robione. Czyżby Venus był gorszy?

Na pamięciach było około 4.1v. Były próby z 4.2-4.3v, ale pamięci tego nie tolerowały. Zwykłe nf4 bo było pod ręką, akurat płyta nie robi różnicy. Na jednej kości myślę, że jest do zrobienia 350+, ale to zostawiam w razie jakby ktoś chciał mnie przegonić ;)

 

Widze ze na hwbocie wyciagneli moje wymęczone 4299, siedzialem nad tym cztery dni po 12h dziennie i zabrakło 1.1MHz :lol2: Fajne czasy ;) .

 

Sprzedam 3200+ ktory nie chce sie nagrzać powyzej 50'C bez radiatora i 1.7v :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pamięciach było około 4.1v. Były próby z 4.2-4.3v, ale pamięci tego nie tolerowały. Zwykłe nf4 bo było pod ręką, akurat płyta nie robi różnicy. Na jednej kości myślę, że jest do zrobienia 350+, ale to zostawiam w razie jakby ktoś chciał mnie przegonić ;)

 

Widze ze na hwbocie wyciagneli moje wymęczone 4299, siedzialem nad tym cztery dni po 12h dziennie i zabrakło 1.1MHz :lol2: Fajne czasy ;) .

 

Sprzedam 3200+ ktory nie chce sie nagrzać powyzej 50'C bez radiatora i 1.7v :lol:

 

Na pamieciach bylo max 4.05... a raczej 3.95 nawet. Przy >4.1 do 4.25 (wiecej sekcja nie pozwalala) juz bylo meeeega gorzej i pamieci bledami sypaly ciagle. Takze mozemy zwalic to na architekture albo dane kostki, bo bledy byly niezalezne od temperatury pamieci. Gdybysmy chcieli pobic obecne rekordy Winbondow, trzeba dorobic lepsze chlodzonko na memki i mozna probowac...

 

Co do TCCD pokazanych przez MaSella, to juz nie problem pamieci, a problem procesora. Relacja HTT/dzielnik pamieci jest zalezna od procka i tutaj juz nic nie zdzialamy. Ciagle jednym z moich celow w zyciu jest dorwanie FX-57 ktory zrobi 3.8GHz do spi z HTT 290 1:1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do S939 i BH-5 mam taki sentyment...

Dobrze że tego nie sprzedałem, kiedyś też się siądzie dla zabawy :)

 

Co mogę powiedzieć... gratki ;)

Ja już dawno zająłem się moim innym hobby i niestety to za dużo kasy wyciąga żeby się jeszcze w coś bawić (przynajmniej na razie ;) ) a szkoda [;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ojjj pieknie ;)

Pamietam czasy kiedy MaSell mial BH5, a ja musialem zadowolic sie Hynixami D43 :razz:

GREAT JOB B-)

 

PS nie mrugaj tyle w postach bo oslepniesz :wink:

Moja DFI NF3 250GB jeszcze sobie dziala spokojnie u znajomka, takze kiedys z sentymentu zwyczajnie ja odkupie i oprawie zlota ramka

Edytowane przez KUBA TM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie ładnie, fajnie tak raz na jakiś pooglądać jakieś wyniki na klasykach :) Swoją drogą to do dzisiaj mnie zastanawia proces technologiczny Winbonda z tamtych czasów, który sprawiał że te scalaki takie kosmiczne względem nominalnego napięcia wytrzymywały.

 

Teraz muszę sobie zrobić trochę przerwy by zająć się innym hobby, w którym też chciałbym pobić "WR". A to nie będzie już takie proste jak wejście do biosu... ;)

 

"WR" w ilości wyprodukowanych potomków?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie też zastanawia co Micron zrobił z D9, że 1.8v@3.8v wytrzymywały i nadal działały (niektóre lepiej, inne gorzej :D )

 

"WR" w ilości wyprodukowanych potomków?

 

Nie, jeszcze nie planuje :) . Zresztą co to za wyzwanie, znacznie łatwiejsze od zrobienia 300mhz na winbondach :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie też zastanawia co Micron zrobił z D9, że 1.8v@3.8v wytrzymywały i nadal działały (niektóre lepiej, inne gorzej :D )

 

No właśnie jedne lepiej, inne gorzej, a w końcu i tak zdychały w przeciwieństwie do winb. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

'Urwałem kurze złote jaja' - sprzedałem Goodramy na D9 (2x2GB), a mogłem opchnąć moduły by Nanya. Z defowych 800 MHz jakieś 1000 robiły lekką ręką z niewielkim podbiciem woltażu.

Hyńki D43, heh, też je miałem. 1GB w jednej kostce @ ~260 MHz 2.5-3-3-6 3v, padaka trochę, ale przynajmniej opchnąłem z zyskiem swego czasu :P.

MaSell, zamierzasz konkurować na Sandy Bridge (2500k/2600k) bądź w przyszłości Ivy? :)

Edytowane przez AragornPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MaSell, zamierzasz konkurować na Sandy Bridge (2500k/2600k) bądź w przyszłości Ivy? :)

 

Overcloking polegający na selekcji procesorów pod względem max mnoznika i zmienienie trzech opcji w biosie? Bez zamrażania i przesadnie duzych napieć? Sorry, ale to jest po prostu słabe ;) . Sandy Bridge sam w sobie jest bardzo fajny, używam na co dzień i polecam. Nie podkręciłem go ani razu nawet o 1MHz B-)
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hyńki D43, heh, też je miałem. 1GB w jednej kostce @ ~260 MHz 2.5-3-3-6 3v, padaka trochę, ale przynajmniej opchnąłem z zyskiem swego czasu :P.

 

D43 256 albo 512... na PCB kingmaxa u mnie robiły 275Mhz w singlu na Abit AX8.... piękne czasy 939 do dzis bardzo dobrze wspominam tą platformę....

W sumie mi 17-tego minie 6 lat gdy powitałem piewszy snieg na agregacie ... ( kto pamieta pro home made FC ... ? )

He he ceny dysków w 2005 roku jak dzisiejsze :P

 

Dołączona grafika

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Overcloking polegający na selekcji procesorów pod względem max mnoznika i zmienienie trzech opcji w biosie? Bez zamrażania i przesadnie duzych napieć? Sorry, ale to jest po prostu słabe ;) . Sandy Bridge sam w sobie jest bardzo fajny, używam na co dzień i polecam. Nie podkręciłem go ani razu nawet o 1MHz B-)

 

Co do Sandala, to sie zgodze ale nie do konca :) Moj najwyzsze MHz robi w okolicach 0C, ale do stabilnosci @4C/8T potrzeba ~~ -60. W okolicach ~~ -70 = utrata stabilnosci, a ~~ -75 CBB. Nie moja wina, ze sa jakie sa i sie nie skaluja np przy ~~1.6V+. :mur:.

BTW zawsze mozna poscigac sie np. na mnozniku 51 w spi..., a do tego 'selekcji' nie potrzeba bo wiekszosc tyle robi.

Takze jak masz Sandala, to mozna sie poscigac w low clocku np.

I po raz kolejny mam wrazenie, ze Ty po prostu twierdzisz, ze OC na obecnych sprzetach, to nie jest prawdziwe OC...

Zawsze mozesz krecic Gulfy (skalowanie z zimnem i V - 2V mozna ladowac) i puszczac 4-way'e na LN2 :wink:

 

PS to 'graffiti' twoje? :P

Edytowane przez KUBA TM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, problem z SB jest taki, że to głupia loteria. Nie jest dla mnie problemem kupienie 20 sztuk 2600k (tak to dziwne w obecnych czasach, ale nie kręcę darowanych klocków, tylko kupuje za własne pieniadze) i znalezieniu najlepszego. Problem jest z tym, ze ktos kupi tylko jednego i trafi na jeszcze lepszego. Nie mam wtedy jakichkolwiek szans, bo ani nie dam mu wyzszego napiecia, nie moge go dodatkowo zamrozić. Nie lubię sztucznych ograniczeń. Wiele osób za granicą właśnie z tego powodu odpuściło sobie SB.

 

Masz rację, dla mnie to nie jest prawdziwe oc. Zawsze wydawało mi się, że to ja mam możliwość ustalania taktowania procesora, a obecnie on ma już "zakodowane" w sobie max zegary. Nawet go nie spoleruje, ani nie zdejme IHS bo nic to nie da. Nie mam kompletnie wpływu na taki procesor, on zrobi taktowanie X i koniec. Producenci płyt też trochę zmienili podejście do tematu overclockingu przy projektowaniu płyt. Wiesz nad czym pracuje np Shamino w nowym Rampage 4? Nad lepszą wydajnością? Lepszym oc? Nic z tych rzeczy. Dodaje miliony opcji częstotliwość przełączania modułu do regulacji napiecia, zebyś mógł zaoszczędzić 3W energii. Kiedyś po znalezieniu problemu i napisaniu wiadomości do Asusa miałem poprawiony bios 20 minut później. Spróbuj takie coś teraz :lol2: . Intel leci w kulki z kontrolerem pamięci. SB obsługuja oficjalnie max DDR3-1333. Gulftown? DDR3-1066 :lol2: . Nic z tym nie robią. Pamiętasz jak ludzie w pierwszej generacji i7 przebierali procesory pod kątem najlepszego MCH :D ? Obecnie w kwestii oc znacznie ciekawsze wydaje się AMD, nawet mogę przeboleć wydajność słabszą od pierwszych C2D.

 

Z drugiej strony, kiedyś nie było takich możliwości jak teraz i nie mogłem podkręcić czy osiągnąć niektórych rzeczy z różnych niezależnych powodów. Nadrabiam zaległości ;)

 

Graffiti znalezione w Santa Cruz :razz:

Edytowane przez MaSell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos w tym jest... Co do LGA 2011, to bedzie to jeszcze wiekszy gniot OC niz 1155...

Co do tych max MHz zakodowanych... Wiesz, glupie dobranie wlasciwej pasty, docisk i przesmarowanie wlasciwe dadza 200MHz nawet na takim Gulfie np.

Co do GPU:

SINGLE GPU - tu glownie liczy sie dobrana sztuka

4-way - Tu jak juz powiedzial Massman "4-way success = top-notch overclocking skills" i przyznaje mu racje bo tu juz karty cie nie ograniczaja jak w przypadku jednej sztuki gdzie jedna robi 1200, a druga 1500 MHz na GPU, a liczy sie czy odpalisz platforme, i czy bedziesz dobrze wszystko kontrolowal nie mowiac juz o oczywistym czyli izolacji etc.

 

BTW HWBOT Country CUP soon, a tam konkurs na fajnych GT200 m.in.

W kazdym razie wracajac do tematu - fajnie, ze Ci sie chce krecic old schoolowe sprzety.

Moja DFI jak juz wspomnialem siedzi sobie w kompie u znajomka, moze ja kiedys od niego lykne jak mobas dozyje :P

Edytowane przez KUBA TM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat jest taka odskocznią od tego całego nowoczesnego szmelcu. Technika idzie do przodu i to co kiedyś zajmowało ogrom czasu i sprawiało wielka frajdę teraz staje się nudne, bo wymaga jedynie przełączenia jednej opcji w uefi biosie (no już nawet 3d).

 

939 mimo swojej ułomności pod względem temperatur cpu jest klimatyczną platformą. Fajnie się to czyta i ogląda. :) Gratuluję wyniku!

 

Co do obecnych platform - trzeba zadac sobie pytanie czy kręcimy dla wydajności czy przyjemności. Intel przerobił overclocking na marketing i nic nie wskazuje na to by era 5 jiggahercowych cpu na ac sie skończyła. Amd pozostaje w starym charakterze i mam nadzieje że nie wynika to ze zwyczajnego ich opóźnienia w rozwoju.

Edytowane przez TM3K-BN&N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...