Skocz do zawartości
darman

Aster - router z gniazdem kablowym - zmiana

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Posiadam internet w firmie Aster, 20 Mb/s. Dostałem od nich router Thomson TWG850-4U. Niestety ten router to szajs i chciałbym sobie go wymienić na inny (posiadam Linksysa DSL), jednak tu pojawia się problem...

Asterowskie gniazdko wbudowane w ścianę nie jest gniazdem z wejściem RJ-45 (na DSL), nie jest też wejściem na kabel telefoniczny, jak w neostradzie, a jest gniazdem kablowym, od którego wychodzi taki kabel jak do telewizji kablowej. Ten kabel przyłącza się do routera Thomson.

Cała sytuacja wygląda tak: (zdjęcia zaczerpnięte z innej strony www)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Teraz nasuwa się mi pytanie, czy możliwe jest podłączenie mojego routera Linksysa do tego dziwnego kablowego asterowskiego gniazda? Może można kupić jakąś przejściówkę, a jak tak, to jaką? A może można odkręcić to ich gniazdo zamocowane na ścianie i podłączyć do kabla ze ściany gniazdo na RJ-45? Czy to wtedy będzie działać?

 

Jeśli macie jakieś rady i pomysły, to bardzo proszę odpisać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli koniecznie chcesz wywalić tego Thomsona, to pozostaje inny router z wbudowanym modemem kablowym lub też set modem kablowy + router - zestawik znany chociażby użytkownikom łącz ADSL.

Szajs pod jakim względem? WLAN nie za bardzo? Jeżeli tak, to rozwiązanie, które podał wreq powinno być ok :).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szajs pod tym względem, że Thomson tamuje mi łącze. 20 Mb powinno śmigać, a tu mam spadki prędkości, Thomson mi się zawiesza, czasem w ogóle rozłącza net.

Mam dwa komputery w jednym pokoju - pecet kolegi podłączony przez kabel ethernetowy do routera i mój laptop podłączony przez WIFI. U kolegi występują takie objawy, jak napisałem powyżej, u mnie dochodzi jeszcze zasięg, który nieraz ni stąd ni z owąd spada z fulla na np. jedną kreskę... (chociaż laptop siedzi cały czas na biurku w tym samym miejscu). Często, gdy wejdę w właściwości łącza, jakość sygnału widnieje jako "słaba".

 

Uważacie, że podpięcie mojego Linksysa do tego Thomsona coś da? Zwiększy się szybkość? Czy może lepiej zastosować tą drugą podaną przez was opcję, czyli wywalić Thomsona, kupić modem kablowy i od niego podłączyć tego Linksysa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś pewny, że te rozłączenia to faktycznie spadki prędkości...

Problem z zasięgiem, może wynikać także z nagromadzenia innych sieci wifi w pobliżu, które przykładowo nadają na tym samym/podobnym kanale i wzajemnie się zakłócają...

Rozłączenia, mogą być spowodowane zarówno sprzętem (Thompsonem) jak i problemami u dostawcy...

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Linksys pracę po wifi może poprawić, po kablu nie poprawi bo i tak wszystko musi przejść przez Thomsona.

Spróbuj najpierw na próbę wywalić wszelkie filtry, rozgałęźniki (te urządzenia nie są wieczne) i podłącz Thomsona prosto do ściany.

Jeśli coś się zawiesza, zrywa, trzeba zgłosić reklamacje dostawcy.

Z tego co wiem, modemu kablowego nie kupisz, a jak kupisz to nie odpalisz na nim netu bez działać dostawcy.

 

W skrajnym wypadku, kupić motywator w postaci 0,5l ognistego napoju. Zgłosić usterkę do operatora/dostawcy. Porozmawiać z monterem niech wymieni modem. Modemy są z tego co się spotkałem, zawsze własnością dostawcy. To dostawca odpowiada za ich prawidłowe działanie.

 

Edit, kupić cię coś da na allegro, tylko po co. Zwłaszcza, że problem może leżeć gdzie indziej.

Edytowane przez Klaus
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thomsona na nic nie wymienisz, to znaczy możesz kupić inny router kablowy ze spoofingiem MAC portu WAN, ale, mówiąc wprost, one wszystkie są do kitu. Możesz za to spróbować wynegocjować od dostawcy zwykły modem kablowy, bez routingu. Modemu nigdzie nie kupisz, a nawet jeśli, to żaden nie ma możliwości spoofingu MAC (to są zwykłe, całkowicie przezroczyste mostki), więc do sieci go nie podłączysz. Poza tym modemy są zawsze własnością operatora, więc ich kupowanie i sprzedawanie jest nielegalne.

 

Podłączenie innego routera do rj45 tylko pogorszy sprawę - podwójny NAT itd., zresztą nie ominie to problemu kiepskiego oprogramowania routera kablowego.

 

Jedyna sensowna opcja to wynegocjowanie zmiany routera na modem, u niektórych dostawców wystarczy zamówić pakiet bez WiFi, tak jest np. w sieci Toya.

Edytowane przez TheUn4seen
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TheUn4seen, podwójny nat jest do ominięcia prostym sposobem. W routerze wyłącza dhcp, podłącza go pod Thomsona portem lan (zamiast wan jak to się robi najczęściej) i problem wyeliminowany. Jak wspominałem wyżej, jeśli problem po kablu też występuje, taki zabieg nie pomoże.
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Klaus, @wreq - Niestety nie ma tak dobrze :wink: W obu przypadkach NAT i cały routing nadal działa, a to jest właśnie problem. Routery kablowe mają idiotycznie małą tabelę routingu i kiepski hardware(prawie zerowy bufor dle WiFi), nie nadają się do obsługi więcej niż jednego komputera, p2p zapycha je w kilka sekund. I nie da się w nich wyłączyć NAT, więc np. większość gier online, p2p, ftp i kilka innych rzeczy nie będzie działać z drugim routerem. Ten Thomson też nie ma chyba możliwości pracy jako bridge, więc pozostaje tylko dyskutowanie z dostawcą.

Edytowane przez TheUn4seen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W opisywanym przeze mnie przypadku Linksys będzie pracował jako switch, aby był drugi nat, trzeba Thomsona podłączyć pod WAN, ja natomiast mówię o podłączeniu pod LAN.

Jeśli jednak Thomson jest zbyt słaby, nawet po kablu to linksys mu nie pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale źródła problemu to nie rozwiązuje, bo nawet, jeśli zasięg wifi się zwiększy, to po kablu nadal będą spadki i cały zabieg na nic.

Chyba spróbuję ponegocjować z dostawcą, żeby zmienił mi ten router na modem. Upewnię się także, czy te spadki prędkości i rozłączenia to nie wina dostawcy.

Dzięki za wszystkie rady!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...