Skocz do zawartości
andim

Płyta shuttle ak35gt2r nie rozpoznaje prawidłowo procesora i jak ją zaktualizować

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam płytę główną shuttle ak35gt2r (info z aidy32 oraz everest) Po załączeniu systemu pokazuje procesor nnkown 1050mhz, a jest AMD athlon 2500 zwiększenie w biosie wartości ze 100 na 150 pomaga częściowo ponieważ w dalszym ciągu widać tylko procesor około 1440 Mhz. Bios płyty (info z everest)jest Phoenix Award BIOS v6.00PG informacja z biosu award (AK35S20C)VIA KT333 VT83567+VT8233A Data Biosu 04/12/02. poza tym nie ma na niej głosu pomimo poprawnego zainstalowania realtek ac97 Wzwiązku z tym chciałem przeprowadzić aktualizację tego Biosu ale na stronie Shuttle nie mogę nic znaleźć oraz jeszcze nie robiłem takowej, czy mógłbym was w związku z tym prosić o pomoc czy jest potrzebna ta aktualizacja i skąd wziąźś bios i jakim sposobem to w miarę bezboleśnie wykonać? i skąd ściągnąc sterowniki do tej płyty zeby był glos. Jeszcze napiszę to co wyświetlasię na ekranie monitora podczas uruchamiania:

Phoenix Award Bios v6.00PG Energy Star Ally

Copyright © 1984-2002 Phoenix Technologies, LTD

(AK35S20C) VIA KT333 VT8367 + VT8233A

i na dole ekranu:

04/12/2002-AK35-6A6LVH 2EC00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o sterowniki to ściągasz ze strony producenta płyty lub w tym przypadku Realteka. BIOS również powinien być dostępny na stronie producenta lub na stronie Phoenixa.W tym przypadku musisz zaktualizować BIOS,inaczej procesor będzie wykrywany jako nieznany.

 

Spróbuj zaktualizować sterowniki od dźwięku za pomocą programu DriverMax czy Easy Driver.

 

Co do BIOS-u to możesz kliknąć w odnośnik z programu Everest.

Edytowane przez Niezły Apacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, to platforma socket A - niewłaściwy dział.

 

Po drugie, ustawiając inne fsb niż 100/133/166 podkręcasz magistralę pci ponad 33MHz - prosta droga do ubicia dźwiękówki, dysku, karty sieciowej itd.

 

Jaki to Athlon? 2500+ to powinien być barton 11x166MHz. Ustaw w biosie fsb na 166, mnożnik x11 i będzie ok.

 

Sprawdź czy płyta nie ma zworek od fsb. Jeśłi ma, ustawiasz na zworkach 166MHz, robisz clearcmos i po sprawie.

 

Taktowanie tego Athlona to ok. 1830MHz. Jeśli przy fsb 150MHz miałeś taktowanie 1450MHz, wskazuje to na niższy mnożnik niż 11. Być może to nie Athlon a Sempron.

 

Sterowniki pobierzesz tu http://download.shuttle.eu/Downloads/Mainboard/AK35GT2-R/AK35GT2-R_readme.htm

 

Biosy są tu http://download.shuttle.eu/Archive/BIOS/ak35/ nie wiem jednak czy cała seria płyta ak35 miała te same biosy czy jak. Byłbym więc ostrożny z wgrywaniem tych biosów.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej pisałem, nie wiem jak rozumieć te biosy.

AK35v2.x BIOS Revision History miała na przykład

Date : 08/09/2004 checksum : 1A00

1. Support K7 Sempron CPU

Wgrywanie tego biosu jest jednak ryzykowne.

 

Bios

AK35S20C

Date code:04/12/2002 checksum : E100

Fixed SFF Duron cpu name string show error.

Ma taką samą datę jak w pierwszym poscie.

Pobrałem ten post i znalazłem w nim sekwencję "6A6LVH" jak w pierwszym poscie.

 

Nabieram przekonania, że to są odpowiednie biosy, bios

AK35S20L

Date : 08/09/2004 checksum : 1A00

1. Support K7 Sempron CPU

powinien rozwiązać problem i dać możliwość pracy z fsb 166MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukałem tego Biosa:

AK35S20L Date : 08/09/2004 checksum : 1A00 1. Support K7 Sempron CPU

Zaproponowanego mi jako dobry do mojej płyty: shuttle ak35gt2r ale nie znalazłem, może któryś z tych:

v2.x/ - 13-Oct-2009

1) ak35s20l.bin - 13-Oct-2009 256K

2) ak35s20l.zip - 13-Oct-2009 196K pobrane ze strony: http://download.shut...hive/BIOS/ak35/

Czy to dobre biosy do mojej płyty? i ew. który wybrać bin czy zip? i jak przeprowadzić tę aktualizację z poziomu systemu czy w trybie awaryjnym?

Edytowane przez andim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AK35S20L

ak35s20l

 

To samo tylko pisane raz małymi, raz dużymi literami.

 

W pliku zip masz spakowany plik bin oraz awdflash.exe czyli dosowy program do wgrywania biosu. Polecam bios aktualizować z poziomu dosu, może być na dyskietce (może być ciężko) lub bootowalnego pendrive z dosem, plikiem awdflash.exe oraz plikiem bin z obrazem biosu. Jeśli niestety płyta nie bootuje z usb, nie masz fdd to pozostaje tylko aktualizacja z poziomu windowsa.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak,tak, wiem, to nie jest kwestia wielkości liter,() tylko dwóch różnych dat tych biosów, rok 2004 i 2009 to jest pięć lat różnicy, dlatego nie wiedziałem czy może być ten:

ak35s20l.bin - Date: 13-Oct-2009

lub ten:

ak35s20l.zip - Date: 13-Oct-2009

zamiast tego:

AK35S20L Date: 08/09/2004

bo nie chciałbym wgrać złego i zepsuć płytę, dlatego wolę na zimne teraz podmuchać i dokładnie popytać, a więc można wgrać ten z małej litery??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

acha, dzękuję za wyjaśnienie i za pomoc w doborze biosu (już mam obydwa pliczki biosu ściągnięte) i od jutra biorę się za robotę. Jak płyta po operacji szczęśliwie wstanie to spróbuję ustawić te 166 i zobaczymy jaki pokaże procesor. A czy wtedy też się powinny skończyć problemy z brakiem dźwięku? bo do tej pory go nie ma, nie pomagają żadne sterowniki, a jeszcze jedno napiszę, mianowicie gdy uruchamiam na komputerze system LINUX (Ubuntu - Niebieska Nimfa) wtedy głos normalnie jest, a na XP niema i jak dajęnp> dxdiag to w zakładce dźwięk pisze że nie znaleziono karty dźwiękowej, aby jęodnaleźć zainstaluj sterownik dźwięku dostarczony przez producenta sprzętu.

Edytowane przez andim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety na płyciue nie ma botowania z usb, jest tylko:

Floopy

LS120

DDD-0

SCSI

CDROM

DDD-1

DDD-2

DDD-3

ZIP-100

LAN

Disable

Chyba że któraś z tych opcji umożliwia botowanie z pandriv a ? Napęd Flopy oczywiście mam tylko muszę kupić pare dyskietek bo ich nie mam.

Edytowane przez andim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki te są te same co podałeś wcześniej, już je instalowałem i nadal nic, co ciekawe po zainstalowaniu w systemie blusolei (bluetouch) nagle płyta znalazła jakieś urządzenie audio devices i nawet pojawiła się ikonka głośnika w zasobniku, no ale głosu dalej ni chu chu. Resztę napiszę po zmiance biosa. Obadamy co to da

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok! dyskietki już mam, jakby mi ktoś napisał łopatologicznie krokj po kroku jak mam ten bios uaktułalnić byłbym bardzo wdzięczny i jutro bym się do tego zabrał.

Edytowane przez andim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...