Skocz do zawartości
RatManek

2 dyski twarde umarły

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Posiadam 2 padnięte dyski WD6400AAKS. Moje umiejętności elektronika, zaczynają i kończą się na wylutowywaniu wystrzelonych kondziorów, ale mniejsza z tym.

 

Wykręciłem elektroniki z tych dysków i pomierzyłem ile maja na wyjściu.

 

Jeden miał 1.24v

Drugi 0.00v

 

Pisząc "na wyjściu" mam na myśli w miejscu gdzie stykają się z dyskiem do którego idzie taśma do silniczka.

 

Moje pytanie brzmi: Jakie jest tam wymaganie napięcie, aby dysk działał? bądź prościej. Ile tam jest Volt w działającym dysku?

Kolejne pytanie: Mam dysk WD5000AAKS, działający w moim komputerze, czy mogę zmierzyć tam wartość napięcia wyjściowego na silniczek i wtedy kierować się tą wartością w naprawie tych 2 dysków?

 

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

 

 

EDIT: Pytanko 3-cie, jak bym znalazl takie same dyski ale z bad sectorami i podmienil elektronike to czy dyski by dzialaly czy bym musial zamienic ROM dodatkowo lub przeprogramowac?

Edytowane przez RatManek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze :

Dyski dostałes / kupiłeś / itd >?

 

2 . Podaj objawy po podaniu zasilania ( dotknij elektroniki czy sie moze ciepła robi )

3. Sterownika Smooth tak nie pomierzysz..... wiec nic ci to nie da mierzenie ( oscyloskop wymagany )

4. ROM jest zapisany w masce procesora głownego = witaj u elektronika , ale proc moze byc uwalony wiec ryzyko spore...

5 Pozostaje ci szukac identycznej elektroniki z identycznym romem = karkołomna sprawa,

6. Jesli te dyski sa po strzale zasilacza ( na co wskazuja objawy ) istnieje możliwośc uszkodzenia preampu głowic= kaplica na amen.

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupilem dawno temu na allegro jako uszkodzone (jak ceny dyskow jeszcze byly w normalnych cenach).

 

Dysk ktory daje tam jakies napięcie kręci glowica, costam sobie pracuje pracuje, ale bios nie wykrywa dysku i zostaje tj. odłączone napięcie, dysk staje. Elektronika łapotologicznie raczej się nie grzeje.

Dysk ktory nie daje wcale napięcia, nie kręci głowicą, ogolnie martwy. Ale kiedys postanowilem podmienic elektornike z kręcącego do nieżywego i głowica również cośtam kręćiła ale tj. wyżej, bios nic nie wykrył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten pierwszy co kreci i stuka= złom totalny.

2 sztuka ryzyk fizyk : albo przełozyc procek do elektroniki sprawnej ( o ile nie jest trzepniety w co wątpie by żył ) lub szukac elektroniki po modelu : MDLwd6400aaks-XXYYZZ i to musi się zgadzać ( czasami i to nie jest pewne ze zajara - mi sie udało z starym dyskiem 2.5 GB...)

 

Jesli proc jest na BGA to mogą być komplikacje z przelutem... chyba ze jest to "klasyk" to szukaj układu U12 to jest rom i go trzeba przelutować do nowej elektroniki

 

 

Numer rewizyjny elektroniki tez musi się zgadzać np :

PCB (2060-xxxxxx-xxx REV x) itd,,,,,

 

Gdyby sie nie zgadzał śmierc nowej elektroniki murowana ( inny pinout do głowic )

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...