Skocz do zawartości
Furtek

Upgrade do 8GB. Co polecacie ?

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że obecnie są nawet tanie pamięci RAM postanowiłem się wyposażyć w zestaw 8GB.

potrzebuję 2 kosteczki po 4. Chciałbym abyście mi pomogli wybrać optymalne do mojego sprzętu a może nawet nieco lepsze kostki, gdyż może w przyszłości i MB będzie wymieniana.

Nie chce iść na całkowitą taniznę i brać jakieś NO NAME oczywiście.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Podepnę się pod temat bo mam podobne pytanie. Co polecacie z pamięci do mojego Phenoma ? 1333 MHz czy 1600 MHz ? Wiem, że kiedyś było mówione, że te Phenomy średnio radzą sobie z pamięciami taktowanymi 1600 MHz. Moja rewizja proca to C3.

 

Druga sprawa to czy ma jakiś sens dopłacać do 1600 MHz ? Jest choć kilkuprocentowy wzrost wydajności w grach ? Zwykłe A-Daty 1333 MHz (takie same jak mam obecnie) mogę mieć za 145 zł, a najtańsze pamięci 1600 MHz (Kingston HyperX) są po 165 zł. Na swoje mam kupca za 75 zł, więc do pierwszych dopłacam 70 zł, do drugich 90 zł. Warto dorzucić 20 zł do 1600 MHz czy lepiej pójść za to na piwo ? Chyba, ze coś innego z oferty tego sklepu - link.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na przykład wbrew prawie całej reszcie na tym forum uważam, że przy aktualnej strukturze cen obecnie nie ma sensu zakup pamięci 1333, o ile w ogóle zajmujemy się szukaniem optimum cena/wydajność, a nie wyznajemy zasady 'byle jak najtaniej'.

 

Co to w ogóle jest za kwota 20 zł w odniesieniu do sprzętu, który kupujemy na rok albo dłużej w porównaniu do piwa, które wysikamy w ciągu kilku godzin? Nie inwestujemy tego przecież w jakieś bardziej kolorowe naklejki czy inne pi.erdoły typu radiatorki pomalowane droższą farbą, tylko w konkretny parametr związany z szybkością, nawet jeśli da to zysk rzędu 2-3% obecnie, a w przyszłości lub przy przetaktowaniu CPU być może więcej.

 

Nawiasem mówiąc te Kingstony są w tym sklepie jakieś drogie, bywają znacznie tańsze, np. tu:

http://www.morele.net/pamiec-kingston-hyperx-2x4gb-1600mhz-ddr3-non-ecc-cl9-dimm-xmp-blu-khx1600c9d3b1k2-8gx-406260/

 

Przy Kingstonach wszystkie te serie Grey, Blu są robione na tych samych kościach, tak że do koloru radiatorków doplacać faktycznie nie ma sensu, ale do samego 1600 moim skromnym zdaniem jest. Co do kwestii napięć, u mnie one idą 1600 MHz w pełni stabilnie na 1.55V, niżej nie wiem, bo mi się nie chciało dostatecznie długo sprawdzać, a na 1.5V raz zaliczyłem wywałkę.

Edytowane przez adashi
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ adashi

 

A jakieś testy możesz dać ? Bo z tych co ja widziałem m. in. na benchmark.pl wynika, że nie ma nawet tych 2-3 % różnicy. 20 zł nie jest żadnym problemem, mogę dołożyć i 50, ale jeśli będzie to miało wpływ na wydajność.

 

Co do sklepu to dlatego go podałem bo u jest u mnie w mieścinie i nie ponoszę kosztów przesyłki, a do tego parę złotych starguje. Dlatego 144 zł w morele i 165 zł w tym sklepie co podałem na jedno wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie fascynuję się tym aż do tego stopnia żeby na bieżąco czytać pojawiające się testy. Ze starszych mam np. to:

 

http://www.anandtech.com/show/4503/sandy-bridge-memory-scaling-choosing-the-best-ddr3/8

 

Mam jednak rozum i tak sobie myślę, że jak dajemy w podsystemie pamięci taktowanie wyższe o około 20% to jakieś przełożenie in plus musi wystąpić. Gorzej na pewno nie będzie. Gdyby jakimś cudem miało się okazać, że byłoby gorzej, na 1333 zawsze pamięci można puścić.

 

Naturalnie będzie to zależało od konkretnej aplikacji - na ile wykorzystuje ona transfer z-do RAM. Trudno to odnieść do ogólnej kategorii "gry", bo dla różnych gier może być przecież różnie.

 

Na zdrowy rozum adekwatna wydajność podsystemu pamięci powinna się też skalować w miarę liniowo z wydajnością CPU, o ile przy słabym CPU wydajność 1333 może nie być wąskim gardłem, o tyle dla lepszych CPU może się takim okazywać, choćby w ograniczonej ilości sytuacji.

 

Wzrost kosztu 1333--->1600 jest tak znikomy, że ja kupuję po prostu tego rodzaju rozumowanie. Nie chce mi się tego nadmiernie rozbierać na czynniki pierwsze. I w niczym nie wydaje mi się to gorsze od powoływania się na testy.

 

Naturalnie dla rozważania ewentualnego przejścia 1600--->1866 testy mają już decydujące znaczenie, bo tu koszt nie jest już zaniedbywalny, a także procentowy wzrost jest niższy (16% zamiast 20%).

 

Dodatkowo ja często zmieniam wnętrzności, więc patrzę też na to pod tym kątem, na ile coś będzie sprzedawalne w perspektywie roku.

Edytowane przez adashi
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę temat, bo po ostatnich newsach (bankructwo elpidy, prezentacja DDR4) zdecydowałem się na rozbudowę pamięci w pececie. Jakieś półtora roku temu za 1 kość 2GB Goodram 1333 zapłaciłem 140zł. Więc teraz wydatek ok 180 za 2x4GB nie wydawał się przesadą.

 

Przejrzałem sporo tematów i nasunęły mi się takie spostrzeżenia, nie wiem czy prawdziwe, ale często powtarzane. Może ktoś je potwierdzi, może zdementuje, ale najważniejsze żeby ktoś miał z nich pożytek:

-pamięci 1600 nie mają jakiejś realnej przewagi nad 1333, ale przy małej różnicy cenowej - czemu by nie pozwolić sobie na te lepsze

-warto zwrócić uwagę na napięcia, żeby to było 1.5V, a nie 1.65V, nawet kosztem taktowania

 

Popatrzyłem w cenniki i specyfikacje.. No i wyszło mi, że tanie, szybkie, opłacalne, a przy tym ładne (obudowa z oknem zobowiązuje;) będą Corsair Vengeance. Na wszelki wypadek wziąłem wersję LP, czyli z radiatorem o standardowej wysokości, bez fikuśnych wypustek.

Dołączona grafika

Kupiłem nówki sztuki za 185zł. Ich fabryczne parametry to 1600MHz 9-9-9-24 przy 1.5V

 

 

Co ciekawe pamięci domyślnie ruszyły z zegarem 1333, więc przy okazji mogłem sprawdzić różnice pomiędzy taktowaniami. Jeszcze nie wiem co robić z taką ilościa ramu, więc na razie założyłem tam dysk na folder temp i małego pagefile. Dysk jak to dysk można sobie sprawdzić Crystalmarkiem Pierwszy screen to 1333MHz, drugi 1600. Jednak jakaś tam papierowo-benchmarkowa różnica jest.. Czy przekłada się na rzeczywistą? trudno powiedzieć.

post-145107-0-44355500-1330457373_thumb.jpg

post-145107-0-44472100-1330457806_thumb.jpg

Edytowane przez ainaruth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku ramdisku różnica w taktowaniu ma duży wpływ na jego szybkość , taki dysk jest sporo szybszy niż SSD .

 

W przeciwnym wypadku minimalna , przy SB żadna .

 

Co do napięcia - 1,5V zalecane jest dla Sandy Bridge .

 

Co do ceny tych Corsarzy to jednak trochę przepłaciłem - Goodramy 2x4GB DDR3 1 333 mhz CL9 można dostać za 150-160 zł .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz CL8 to musisz ręcznie ustawić w BIOSie.

 

Jaka platforma? Taktowanie pamięci nie ma za bardzo znaczenia w tych nowych (chyba, że używasz zintegrowanej z procem grafy). 1333MHz wystarczy, CL9 też.

IMHO dokup 2x4GB od Goodrama(dobre bo polskie ;)) i sprawdź jak ze stabilnością kompa przy 4 kostkach. Jeżeli będzie się sypać sprzedaj te 2x2GB i po kłopocie.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez DeathTomahawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto zwrócić tez uwagę na fakt, że kontrolery pamięci wbudowane w nowe Intele Ivy Bridge natywnie już wspierają 1600MHz, więc czasy 1333MHz definitywnie się kończą. Patrząc nieco bardziej przyszłościowo 1333MHz wydaje się więc zakupem nietrafionym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...