Skocz do zawartości
brt32

i5 2500K - temperatura

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy temperatura procesora i5 2500k w Idle, ok. 46-48 stopni Celsjusza jest prawidłowa? Ustawiłem w biosie tak, by wentyle zwiększały prędkość przy 50 stopniach C.

Wystarcza to przy oglądaniu muzyki czy słuchaniu filmów. Natomiast w grach już mocno szumi.

Chłodzenie to Scythe Big Shuriken przy obrotach ok. 1000 rpm + 1x120mm SilentiumPC Zephyr ok. 1000 RPM + 2x60mm SilentiumPC Zephyr ok. 1000 RPM.

 

Jaką temperaturę najlepiej ustawić od której wentyle będą chodzić na wysokich obrotach? Np. grając? Wtedy to nieźle wyje, bo jest powyżej 50 stopni. Może wyższą temp. dać?

Jaka temperatura dla tego procesora jest już niebezpieczna?

 

Procesor oczywiście NIE jest kręcony.

Wydaje mi się, że temperatury są trochę za wysokie... :/

Może to wina źle nałożonej pasty? Rozsmarowałem ją po całej powierzchni procesora - cienka warstwa. Pasta była w zestawie z Shurikenem.

 

W CoreTemp pokazuje temperaturę 42-43 stopnie w IDLE, natomiast w AXTU 46-48 stopni w IDLE.

 

Proszę o odpowiedzi :)

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez brt32

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to nieciekawie... Czyli temp. i5 2500k powinna oscylować tak w okolicach 30 paru stopni...? hmm...

To może zrobię tak, że zakupię pastę, np. ZALMAN ZM-STG2, zdejmę radiator, wyczyszczę wszystko, nałożę cieniutką warstwę pasty i założę z powrotem radiator. Poza tym ten Shuriken ma kiepskie mocowanie - ciężko go założyć na procesor.

 

Tylko jak nałożyć tę pastę? Rozsmarować po całości procesora? Czy np. zrobić takie jakby kleksy?

 

Na ile razy starczy ta pasta Zalmana? Starczy na 2 procesory? To przy okazji we własnym kompie bym też zmienił. Tam mam jakąś też dodawaną do radiatora, chłodzenie SilentumPC Spartan i procesor Phenom II X4 955 BE. W obudowie 1x Scythe S-Flex 120mm. W Idle mam 35 stopni, natomiast w stresie ok. 60 stopni, czyli zdaję mi się, iż za dużo w stresie... ;-)

 

Dzięki za odpowiedzi.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Z tego co przeczytałem w internecie, to wentylator tego shurikena raczej jest cichy nawet na najwyższych obrotach. Może twój egzemplarz ma jakiś defekt, bo przy 1500rpm raczej bardzo głośny być nie powinien. Maksymalną prędkość możesz spokojnie zostawić na 55oC, większej różnicy to nie zrobi.Co do temperatury w idle naprawdę zaskakująca, ale karta graficzna chyba trochę podgrzewa Ci procesor, więc może to jej wina? Jakie temperatury procesor osiąga w stresie? Może sprawdź jaka temperatura panuje w obudowie. Możesz też spróbować zamienić ten wentylator na tego SilentimPC zephyra, nawet jak go nie koniecznie musisz przymocowywać i sprawdź swoje temp.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze nałożona pasta termoprzewodząca to około 3 stopnie różnicy. Wystarczy kropla wielkości ziarnka grochu/ryżu pasty na środek procesora i równomierne rozsmarowanie go mocowanym radiatorem.

W moim przypadku gdy temp w idle sięgały rzędu 40 stopni, pomogło sprawdzenie czy wentylator jest dobrze zamontowany. Okazało się, że nie. Wystarczyło go przekręcić wraz z radiatorem o 180*, tak żeby nawiewał od przodu obudowy i kierował przepływ powietrza do tyłu. Naprawienie tej pomyłki spowodowało spadek temp o 15 stopni do średnio 28*C w idle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W IDLE taktowanie nie spada Ci do 1,6 Ghz?

 

Mi spada do takiej częstotliwości w IDLE, jednak temperatura i5 wynosi tak jak pisałem wcześniej.

 

Z tego co przeczytałem w internecie, to wentylator tego shurikena raczej jest cichy nawet na najwyższych obrotach. Może twój egzemplarz ma jakiś defekt, bo przy 1500rpm raczej bardzo głośny być nie powinien. Maksymalną prędkość możesz spokojnie zostawić na 55oC, większej różnicy to nie zrobi.Co do temperatury w idle naprawdę zaskakująca, ale karta graficzna chyba trochę podgrzewa Ci procesor, więc może to jej wina? Jakie temperatury procesor osiąga w stresie? Może sprawdź jaka temperatura panuje w obudowie. Możesz też spróbować zamienić ten wentylator na tego SilentimPC zephyra, nawet jak go nie koniecznie musisz przymocowywać i sprawdź swoje temp.

 

Shuriken jest w miarę cichy, kręci się u mnie poniżej 1000 RPM aktualnie. Przy wyższych obrotach już go słychać. Chodzi Ci o procesor w HTPC? i5? Karta raczej jest chłodna w IDLE, tak mi się zdaje. W stresie nie liczyłem na i5 jeszcze. Jak będę miał dostęp to zrobię test w stresie i napiszę tutaj.

 

Wystarczyło go przekręcić wraz z radiatorem o 180*, tak żeby nawiewał od przodu obudowy i kierował przepływ powietrza do tyłu. Naprawienie tej pomyłki spowodowało spadek temp o 15 stopni do średnio 28*C w idle.

 

Niestety Shuriken ma zamocowany na górze wentylator, więc nie może wiać do przodu, tylko w górę :) Jeszcze raz sprawdzę, może jest źle zamocowany.

Ale i tak jak go zdejmę to trzeba będzie pastę zmieniać.

Więc może kupię tę pastę ZALMAN ZM-STG2, dobra jest ona?

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez brt32

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie są kierunki dmuchania poszczególnych wentylatorów?

 

60mm dmucha do budy czy na zewnątrz?

Na procesorze dmucha w radiator czy do góry?

120mm z przodu dmucha w jakim kierunku?

 

1x 120mm na przodzie - wdmuciach!e powietrze do obudowy

2x 60mm z tyłu - wydmuciach!e powietrze z budy.

Na procesorze - do góry raczej wieje, nie sprawdzałem - zainstalowałem tak, jak było fabrycznie.

 

 

Przed chwilą otworzyłem obudowę, poruszałem trochę wentylem, zamknąłem obudowę, włączyłem komp i teraz temperatura jest w IDLE 35-40 (CoreTemp), czyli 35 na zerowym rdzeniu a 40 na drugim i trzecim i niecałe 40 stopni na ostatnim rdzeniu. Czyli już lepiej.

Dziwne troszkę... hmm...

 

Zrobiłem także 10-minutowy test w stresie programem OCCT i patrzyłem na temperaturę. W przeciągu 7min. doszła do 63 stopni MAX na jednym ze rdzeni i tak się utrzymywała przez kolejne 3 minuty.

 

Teraz chyba lepiej jest? Temperatura w stresie jest prawidłowa czy za wysoka?

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez brt32

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylator na procesorze powinien dmuchać w radiator.

 

Prawdopodobnie i tak jest. Nic nie zmieniałem, zainstalowałem tak jak było fabrycznie ustawione. Ale rękę jak przyłożyłem to nic nie było czuć prawie, więc leci w radiator zapewne ;)

 

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh 2 dni temu pisalem o podobnym problemie co ty ;)

Wszystko o ASRock P67/Z68 s.1155 - PurePC.pl - Forum Dyskusyjne - strona 48

tyle, ze po probach i licznych testach doszedlem do wniosku, że za dziwnie wysokie temperatury mojego procka odpowiada srednio wydajne chlodzenie mojego cpu.

na moim nie kreconym i5 2500k w idle mam 35-37 stopni, a przy pelnym obciazeniu w prime cpu rozgrzewa sie do ~ 61 stopni (przy max obrotach wiatraka na radiatorze chlodzacym procka)

jak gram w BC2 to temp. cpu dochodzi do 57 stopni, ale to przez to ze moja karta graficzna to istny piekarnik, cala jej powierzchnia grzeje sie niesamowicie i cieple powietrze leci prosto na radiator od chlodzenia cpu.

moim zdaniem masz zle zamocowane chlodzenie, albo cos nie tak z pasta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem (przydała by się fotka poglądowa), ale z tego co piszesz to masz zamontowany wentylator na górze radiatora od procesora, który dmucha w dół co jest wbrew fizyce i logice bo wentylator pcha powietrze do dołu a ciepłe powietrze idzie do góry i pewnie się kotłuje w radiatorze - stąd mogą występować wysokie temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastada jest taka że śmigła powiny dmuchać albo w tył albo w górę obudowy(jak masz u góry dziury, np ja w jednej z bud tak mam) lub w stronę CPU jeśli masz radiator/chłodziwo tradycyjnego typu. W żadnym przypadku śmigła nie powinny dmuchać OD procesora, bo ściągaja w ten sposób gorące powietrze z okolic mostków/sekcji zasilania i niższych-w tym od grafy i w ten sposób temperatura jest średnio 10stopni wyższa.

Jak wspomniano - 28-30 stopni w IDLE przy 1600Mhz, 3.3Ghz to już tempy 54-60 stopni, przy 4.5Ghz mam w prime 73, w BF3 64 stopnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa jest taka http://www.thermaltakeusa.com/Product.aspx?C=1319&ID=1426

Chłodzenie takie Scythe"BIG SHURIKEN" 3Heat Pipes CPU Cooler

Niektórzy wyobrażają sobie już tylko obudowy tower i chłodzenia cpu też tower ;)

 

Prawda jest taka, że jest to konfiguracja jak pod gry, upchnięta w obudowie htpc. Wiążą się z tym różne ograniczenia dotyczące chłodzenia, wentylacji. Trzeba się pogodzić, że nie uzyska się takich temp jak w dobrej obudowie tower. Nie będzie też ciszy jaką możnaby mieć w htpc na celeronie G530 + HD5450.

 

Możesz spróbować jakie będą temp. jeśli założysz tam gruby wentylator. Spróbuj dać na SHURIKEN'a wentylator 120x120x25. Możesz na próbę wziąć Scythe S-FLEX z drugiego kompa lub SPC Zephyr. Może przy niskich obrotach gruby wentylator będzie miał wyraźnie wyższy przepływ i temp. spadną. Możnaby też zbudować (np. z brystolu) tunel, którym wentylator cpu będzie zasysał powietrze przez dziurki w topie obudowy.

 

Tą blachę na hdd nad cpu najlepiej wywalić.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze nałożona pasta termoprzewodząca to około 3 stopnie różnicy. Wystarczy kropla wielkości ziarnka grochu/ryżu pasty na środek procesora i równomierne rozsmarowanie go mocowanym radiatorem.

 

Czasy gdy była to uniwersalna formuła dla wszystkich Procków, chłodzeń już dawno minęły.

Np dla fortisa którego urzywam instrukcja wygląda tak:

SilentiumPC Instrukcja montażu Fortis HE1225 dla podstawek Intel'a

Jedno ziarnko ryżu...to by nawet nierówności nie pokryło :wink:

Dziś niekiedy trzeba pasty "napi****ć" :lol:

Edytowane przez HeatheN
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Chyba trzeba się pogodzić z tym, tak jak Klaus napisał. Jest to obudowa pod HTPC, wszystko praktycznie upchane tam jest. Nie jest to obudowa, gdzie jest super przepływ powietrza. No i Shuriken nie jest aż tak wydajny jak inne chłodzenie w tej cenie.

 

Także popróbuję jeszcze z tym chłodzeniem coś porobić, chociaż temp. możnaby uznać teraz za prawidłowe tak pomiędzy pomiędzy 33 a 37 stopni (dziś zanotowałem takie temp. po włączeniu komputera i parunastu minutach w Idle). I wywalę tę blachę jeszcze ;) zobaczymy jak będzie.

Na szczęście przy obrotach wentyli ok 1000 rpm - jest cichutko - tak jak w moim Big Tower :)

 

Tylko ostatnie pytanie - czy stres 63 stopnie, przy włączonych na full obrotach wszystkich wentylatorów, można uznać za prawidłowy?

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez brt32

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Chyba trzeba się pogodzić z tym, tak jak Klaus napisał. Jest to obudowa pod HTPC, wszystko praktycznie upchane tam jest. Nie jest to obudowa, gdzie jest super przepływ powietrza. No i Shuriken nie jest aż tak wydajny jak inne chłodzenie w tej cenie.

 

Także popróbuję jeszcze z tym chłodzeniem coś porobić, chociaż temp. możnaby uznać teraz za prawidłowe tak pomiędzy pomiędzy 33 a 37 stopni (dziś zanotowałem takie temp. po włączeniu komputera i parunastu minutach w Idle). I wywalę tę blachę jeszcze ;) zobaczymy jak będzie.

Na szczęście przy obrotach wentyli ok 1000 rpm - jest cichutko - tak jak w moim Big Tower :)

 

Tylko ostatnie pytanie - czy stres 63 stopnie, przy włączonych na full obrotach wszystkich wentylatorów, można uznać za prawidłowy?

 

Pozdrawiam.

 

OCzywiscie ze mozna. Temperatury graniczne SB sa znacznie wyzsze. Wez tez pod uwage, ze przy normalnym (takze intensywnym) uzytkowaniu temperatura bedzie nizsza o kilka stopni od typowych benchmarkow/stresstestow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OCzywiscie ze mozna. Temperatury graniczne SB sa znacznie wyzsze. Wez tez pod uwage, ze przy normalnym (takze intensywnym) uzytkowaniu temperatura bedzie nizsza o kilka stopni od typowych benchmarkow/stresstestow.

 

Dzięki.

Pograłem dzisiaj z jakieś 30 min w Crysis 2 i temperatura nie przekroczyła nawet 50 stopni C, czyli wentyle wiały tyle, co w Idle.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ostatnie pytanie - czy stres 63 stopnie, przy włączonych na full obrotach wszystkich wentylatorów, można uznać za prawidłowy?

 

Można:P

Ale tyle to ja miałem na boxie po OC na 4ghz:P

Tego proca to aż grzech nie kręcić!!!!!!!! :wink:

A ty wziąłeś wydajny zestaw do OC, wrzuciłeś do budy HTPC w której podkręciłeś wentyle na maxa i... nie korzystasz w pełni z wydajności zestawu, ani z uroków HTPC (ma być ciche, wręcz niesłyszalne:P)

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego proca to aż grzech nie kręcić!!!!!!!! :wink:

 

A co to da w zastosowaniach multimedialnych/htpc? Wszystko jedno czy on dziala na 3,4 (bo tak dziala na 4core tutbo) czy na 5,4 ghz jesli grafika to 6850. To kiedy wiatraki ruszaja na max i jakie to wiatraki to juz kwestia konfiguracji zestawu. OC w tej obudowie i tak nie bedzie, doplacac do k warto, bo wersji bez k nie da sie godziwie odsprzedac na allegro. A, ze wystarczylby tam i3 to wszyscy wlacznie z autorem watku zdajemy sobie sprawe.

 

Ja mam w idle 40-45 stopni. Przy OCCT + furmark, ponad 70 stopni, a wiatraki ruszaja dopiero powyzej 65 stopni. Z drugiej strony OC do 4,9ghz tylko nieznacznie podnosi temparatury, ale odbywa sie to kosztem halasu. W slabo wentylowanej obudowie karta robi za najwiekszy grzejnik, nawet jesli to tylko radeon 6850. Nie wiem, ale moze referenty z wydechem "spalin" poza obudowe sa lepszym rozwiazaniem w takim zestawie.

Edytowane przez login206

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ty wziąłeś wydajny zestaw do OC, wrzuciłeś do budy HTPC w której podkręciłeś wentyle na maxa i... nie korzystasz w pełni z wydajności zestawu, ani z uroków HTPC (ma być ciche, wręcz niesłyszalne:P)

 

No niby tak, ale może w przyszłości zmieni się na coś innego lub sprzeda. A wersję K wziąłem z tego względu, że była tylko 30zł droższa od 2500 no i łatwiej taką sprzedać.

Korzystam prawie w pełni - gram w gry takie, jak Crysis, itp.

Jako HTPC myślę, że jest w miarę cichy przy min. obrotach wentylo - szum jaki wytwarza podczas oglądania filmów czy słuchania muzyki z odległości 3-4m jest akceptowalny i równy z moim kompem (Phenom II X4), a podczas grania szum można przeboleć ;) chociaż i tak nie przekracza 55 stopni (dzisiaj robiłem test na Crysis).

 

Ja mam ok 40-41 stopni w idle. Ale wenrtlatory na min obrotow.

 

No to u mnie jest podobnie - na początku, dopóki nie włączy się jakiejś gry, temp w Idle jest w okolicach 33-37 stopni. Potem po wyłączeniu gry temp. utrzymuje się na poziomie ok. 40 stopni na wszystkich rdzeniach, z czego rdzeń zerowy ma najniższą temperaturę.

Dziwne jest to, że przedwczoraj CoreTemp wskazywał mi temp. w Idle ok. 47 stopni heh. A od wczoraj wieczorem już sporo niższe.

 

A co to da w zastosowaniach multimedialnych/htpc? Wszystko jedno czy on dziala na 3,4 (bo tak dziala na 4core tutbo) czy na 5,4 ghz jesli grafika to 6850. To kiedy wiatraki ruszaja na max i jakie to wiatraki to juz kwestia konfiguracji zestawu. OC w tej obudowie i tak nie bedzie, doplacac do k warto, bo wersji bez k nie da sie godziwie odsprzedac na allegro. A, ze wystarczylby tam i3 to wszyscy wlacznie z autorem watku zdajemy sobie sprawe.

 

Tu racja, nie zamierzam kręcić aktualnie tego procesora, gdyż m.in, karta graficzna to nie karta wyższej półki cenowej, poza tym wystarcza to, co jest. A nawet i3 by się nadał ;)

 

Nie wiem, ale moze referenty z wydechem "spalin" poza obudowe sa lepszym rozwiazaniem w takim zestawie.

 

Wentylatory, które były załączone z obudową były bardzo głośne, i miały wtyczki Molex 4pin, czyli nawet obrotów bym nie zmniejszył. Wolałem dokupić Zephyry, które mi polecono za te 50zł niż bawić się w przerabianie kabli czy dodawanie przejściówek.

 

 

Dzięki i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość marantz5003

W IDLE taktowanie nie spada Ci do 1,6 Ghz?

 

nie spada i w idle napiecie wynosi 1,255V temp na rdzeniach wynosza teraz 22 25 27 i 31

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co to da w zastosowaniach multimedialnych/htpc? Wszystko jedno czy on dziala na 3,4 (bo tak dziala na 4core tutbo) czy na 5,4 ghz jesli grafika to 6850.

 

Mam 6870 więc niewiele lepiej i procka na 4,5ghz

BF 3

Skyrim wręcz żebrzą o każdy mghz...

Skoro autor gra, to gadanie że różnicy między 3,4 a 5,4 nie ma jest bez sensu.

@marantz5003

widocznie ustawiłeś napięcie na sztywno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 6870 więc niewiele lepiej i procka na 4,5ghz

BF 3

Skyrim wręcz żebrzą o każdy mghz...

Skoro autor gra, to gadanie że różnicy między 3,4 a 5,4 nie ma jest bez sensu.

 

BF3? Moja wersja dziala na podobnej karcie identycznie na phenomie 3 ghz, na fx 6100, na i5 i dokladnie tak samo niezaleznie od taktowan procesorow. 25 mhz na rdzeniu karty daje wieksza roznice w wydajnosci niz oc procesora o 50%! Przeciez po zbiciu rozdzielczosci do minimalnej na phenomie 3 ghz gra ma frame rate stale powyzej 60 fps pomimo ustawien ultra. Crysis 2 tak samo, mw3 - phenom na koligacji dla 2 rdzeni daje pelna plynnosc. Sa pojedyncze przypadki, gdzie frame rate minimalny kuleje na i5 3,4 ghz jak skyrim, rage, gta4 ale... kuleje tez po oc, tylko minimalnie mniej. Roznicy w bf3 po oc i5 nie widac, nawet jesli ktos gra z wlaczonym frapsem, jesli ja widzisz to Twoje osobiste odczucie.

 

Skyrim, w koncu zacznie dzialac albo okaze sie bublem jak gta4. Jak narazie przycina sie na kazdym sprzecie - to naprawde pojedynczy przypadek. San Andreas, tez sie przycina na i5 4,9 ghz przy znikomym gpu load. Black ops w pierwszej wersji freezowal niezaleznie od sprzetu, teraz juz dziala nawet na 3 rdzeniowym athlonie.

 

Jak autor chce miec max wydajnosc w grach to niech kreci radeona. Caly problem w tym przypadku sprowadza sie do wydzielania ciepla w load i do tego jak przelozy sie to na frame rate. i5 po oc wcale taki chlodny nie jest. Moj pojdzie w kwietniu na allegro zaraz po premierze ivy bridge jesli okaza sie rzeczywiscie chlodniejsze, narazie nie zamierzam pracowac/grac na nim powyzej 3,4 ghz tylko po to, zeby smazyl podkreconego r5850.

Edytowane przez login206

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...