Skocz do zawartości
rzymo

OCZ Vertex+ 60GB - zawieszanie/reset komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Bohater - OCZ Vertex Plus 60GB, firmware 3.55, dysk ma około miesiąca.

 

Po kolei: po zakupie zainstalowałem XP (nie bez problemów, konieczna była aktualizacja firmware do 3.55 - z powodu SATA1), wszystko było w porządku aż do dnia dzisiejszego. Starszy sprzęt sprzedałem, do obudowy zawitała płyta Intela na Q35 i E5400. Przełożyłem co trzeba, włączam instalator Win7, zaczyna się kopiowanie plików - zwis. Pierwsza myśl: coś się przegrzewa. Wymieniłem "termogluty" spod radiatorów na przyzwoitą pastę termoprzewodzącą. Kolejne próby instalacji - zwis, ew. reset (w losowych momentach). Sprawdzałem na innych kościach pamięci, zasilaczu, wkładałem inne procesory (obecnie mam Celka 420, E2140, E5400), wymieniłem nawet cooler, kabelki SATA. Pozytywnych rezultatów brak.

Co gorsza dysk przestał być wykrywany.

 

Włączyłem drugiego kompa (płyta na G31, stary dysk HDD, XP SP3) z podpiętym do niego SSD. Dysk widoczny w biosie. Kopiowanie między dyskami bezproblemowe. Włączyłem test "error scan" w HDTune, mniej więcej w połowie komputer się wyłączył. Ten sam test z odłączonym SSD - wszystko ok.

 

W tym momencie zgłupiałem - wygląda na to, że pod wpływem ciepła i/lub większego obciążenia SSD przestaje działać poprawnie... Takiej usterki jeszcze nie widziałem, stąd moje pytanie - broi sprzęt (bardziej prawdopodobne), czy może jednak firmware (mniej prawdopodobne)?

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Windowsa 7 instalowałeś na kontrolerze SATA skonfigruwanym jako AHCI czy IDE? Jeśli na AHCI to wypróbuj IDE.

 

Wcześniej w BIOSie przywróć ustawienia fabryczne.

 

Masz objawy identyczne jak ja na SATA I (generalnie instalacja systemu jako tako kończyła się pozytywnie, tylko porestarcie system nie wstawał) przed wgraniem nowszego firmware'u.

 

Najbardziej w tej sytuacji jest podejrzany V.Plus - sprawdziłbym nowy konfig poprzez instalację systemu na HDD. Jeśli wszystko poszłoby ok, to nie pozostaje nic innego tylko pisać maila do supportu OCZ.

 

Ale co do desktopa - przecież w obudowie jest tylko wolnej przestrzeni - to raczej nie może mieć wpływu na SSD. Piszesz, że komputer się wyłączył - zwykle zabezpieczenie przed overheating'iem działa w odniesieniu do CPU.

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...