Skocz do zawartości
polsal

Chłodzenie procesora dla laika

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Przeczytałem trochę o chłodzeniu LC, jednak ilość różnych rodzajów elementów, podzespołów i tym podobnych jest przytłaczająca i nowemu ciężko się w tym połapać.

 

Mam wydajnie chłodzony ram i kartę graficzną, płyta główna się nie grzeje, jedyne co to oczywiście procesor. Postanowiłem na razie zamontować chłodzenie LC na procesor, by ewentualnie w przyszłości rozbudować je bardziej.

 

Procesor Core i5 760, LGA 1156

Obudowa Aerocool PGS Vs-9

 

Obudowa ma na topie miejsce na 2 wentylatory 140mm, pomyślałem żeby w tym miejcu zamontować chłodnicę. Jednak procesor jest całkiem niedaleko i nie wiem gdzie w tym układzie umieścić pompkę i rezerwuar. Obudowa ma wyjścia na przewody LC z tyłu.

 

Proszę o doradzenie w zakresie kupna części, bo w natłoku producentów i produktów zupełnie nie wiem co wybrać. Jedyne czego się doczytałem, to płyn chłodniczy Feser One 1L UV Blue.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko będzie w tej obudowie chłodnicę na górze, będzie zawadzać o płytę. Lepiej dać chłodnicę na przód, stojąco, zmieścisz tam nawet 360.

Zależy ile masz napędów i dysków, ale chłodnica 2x140 w zatokach 5,25'' zostawi ci miejsce na 1-2 (np. na napęd optyczny). Pompke i rezerwuar zmieścisz obok zasilacza, na podłodze obudowy.

LC na procesor, nie opłaca się poniżej chłodnicy 280/360 (2x140 lub 3x120), bo podobną wydajność można osiągnąć kupując któryś z najwydajniejszych coolerów. Nawet najdroższe wyjdą ci taniej niż LC, które składa się z kilku elementów co przekłada się na cenę.

W przypadku braku miejsca, poszukaj pompki zintegrowanej z rezerwuarem, np. od EK (EK-DCP), coś takiego:

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko będzie w tej obudowie chłodnicę na górze, będzie zawadzać o płytę. Lepiej dać chłodnicę na przód, stojąco, zmieścisz tam nawet 360.

Zależy ile masz napędów i dysków, ale chłodnica 2x140 w zatokach 5,25'' zostawi ci miejsce na 1-2 (np. na napęd optyczny). Pompke i rezerwuar zmieścisz obok zasilacza, na podłodze obudowy.

LC na procesor, nie opłaca się poniżej chłodnicy 280/360 (2x140 lub 3x120), bo podobną wydajność można osiągnąć kupując któryś z najwydajniejszych coolerów. Nawet najdroższe wyjdą ci taniej niż LC, które składa się z kilku elementów co przekłada się na cenę.

W przypadku braku miejsca, poszukaj pompki zintegrowanej z rezerwuarem, np. od EK (EK-DCP), coś takiego:

 

obrazek

 

W zatokach 5,25" mam 3 rzeczy: Dysk na sankach, 1 napęd DVD i kontroler 4 wiatraków (Scythe Kaze Q 3.5" Black).

Zdecydowanie bardziej odpowiadała by mi chłodnica 2x140, może być na przedzie, o ile za nią uda się zamontować dysk. Miejsca będzie niewiele, dopiero jak kupię docelowy zasilacz to będzie luźniej, bo dojdą kable modułowe. A co jeżeli dałbym chłodnicę nie od wnętrza obudowy, tylko od góry i dał wiatraki do wnętrza by dmuchały powietrzem z obudowy, na zewnątrz w pionie przez chłodnicę (dalej mówimy o zestawie 2x140)? Wtedy pompka i rezerwuar w górnej części obudowy w zatokach 5,25".

 

Co nie zmienia faktu że jakbyście mi podali chociaż przykładowe elementy do mojego zestawu to byłbym bardzo wdzięczny. Budżet nie jest nieograniczony, chciałbym to zrobić w jakiejś rozsądnej sumie, ale już elementy nie zalatujące fuszerką :)

 

Dzięki za odpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...